Biblioteka


 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI:

Poniedziałek: 7.30 - 15.00
 Wtorek: 7.30 - 14.00
 Środa: 7.30 - 14.00
 Czwartek: 7.30 - 14.00
Piątek: 7.30 - 12.00

 

Szkolna biblioteka oferuje:

 • lektury,
 • literaturę piękną,
 • książki popularnonaukowe,
 • księgozbiór podręczny,
 • czasopisma,
 • informacje dostępne w Internecie,
 • literaturę pedagogiczną.

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

 • podnosi jakość i dostępność kształcenia poprzez promocję wykorzystania nowoczesnych technologii,
 • ułatwia zdobywanie i przetwarzanie informacji dostępnej poprzez sieć Internet oraz informacji multimedialnej,
 • wspiera proces ustawicznego kształcenia się i samokształcenia,
 • wyrównuje szanse edukacyjne młodzieży, niezależnie od miejsca zamieszkania oraz statusu majątkowego,
 • wspiera integrację młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności intelektualnej,
 • umożliwia uczniom, nauczycielom i środowisku lokalnemu dostęp do Internetu poza systemem lekcyjnym.

Z życia biblioteki

Rajd Z Tuwimem po zdrowie i dobrą zabawę

Z okazji Roku Juliana Tuwima biblioteka przygotowała dnia 9 października 2013 r. dla klas III rajd dookoła Jeziora Miejskiego „Z Tuwimem po zdrowie i dobrą zabawę”. Podczas rajdu dzieci miały do wykonania 10 zadań związanych z wierszami J. Tuwima.  Sędziami poszczególnych konkurencji byli rodzice uczniów. Wszystkie klasy pokonały wyznaczoną trasę i wykazały się znajomością twórczości Tuwima. Najwięcej punktów zdobyła klasa III d. Uczestnikom zabawy dopisała zarówno pogoda, jak i dobry humor.

 

Światowy Dzień Kota

15 lutego 2013 r. w szkolnej bibliotece przygotowano imprezę z okazji Światowego Dnia Kota. Do obchodów tego święta włączyli się członkowie koła przyrodniczego, którzy wykonali plakaty o kotach, a także wzięli udział w przedstawieniu. Bajkę o chorym kotku zaprezentowali członkowie koła teatralnego, natomiast bajkę o kotku szukającym przyjaciela zagrali uczniowie kl. III d. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek, których bohaterami są koty, a także książek popularnonaukowych o tych pięknych zwierzętach. Uczniowie biorący udział w imprezie bibliotecznej dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat kotów, uświadomiono im, że koty są istotami żywymi, a nie zabawkami, które można wyrzucić, kiedy się znudzą. Pamiętajmy! Tam, gdzie są koty – nie ma myszy i szczurów, dlatego warto im pomagać.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Już od 110 lat pluszowe misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony 23 listopada był okazją do spotkania uczniów klas drugich w bibliotece szkoły. Uczniowie zapoznali się z historią pluszowego misia. Mieli też możliwość poznania  misiów – bohaterów książek i filmów. Czytali wiersze o misiach, brali udział w konkursach m. in. próbowali smakołyki misiowe. Poznali gatunki niedźwiedzi żyjących w naturze. Dzieci obejrzały też wystawę książek o niedźwiedziach i misiach.

 

Kochaj świat, kochaj życie

30 maja biblioteka szkolna wraz z polonistami przygotowała montaż poetycko-muzyczny „Kochaj świat, kochaj życie”. Wykorzystano w nim teksty m.in. Stachury, Szymborskiej, Marqueza, Bosmansa. Spotkanie z poezją było częścią projektu czytelniczego „Czytam, więc jestem”. W montażu wzięli udział uczniowie klas szóstych. Inscenizacja skłoniła dzieci do refleksji nad pięknem świata i życia oraz  dostarczyła im miłych przeżyć.

 

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji uczniowie klas Va i Vc Szkoły Podstawowej nr 1 w tym członkowie koła historycznego brali udział w imprezach bibliotecznych. Dowiedzieli się, kto był pomysłodawcą Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich i dlaczego właśnie w tym dniu obchodzimy to święto. Tego dnia biblioteka zamieniła się w małą manufakturę papieru. Najpierw uczniowie zapoznali się z historią papieru, a potem samodzielnie wykonali papier czerpany. Zajęcia w bibliotece zachęciły niektórych uczniów do wykonania papieru czerpanego w domu.

Dekoracyjne składanie serwetek

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 30 marca 2012 chętni uczniowie i nauczyciele szkole wzięli udział w zajęciach poświęconych dekoracyjnemu składaniu serwetek. Zobaczyli, w jaki sposób można ozdobić świąteczny stół. Przekonali się, że za pomocą kilku prostych ruchów można stworzyć kompozycje wyrażające styl, nastrój i elegancję przy swoim stole. Zajęcia prowadziła pani Beata Szulc - Krajka. Przygotowano również wystawę, na której można obejrzeć kilkadziesiąt pomysłów na ozdobienie stołu.

A zatem, nakrywajmy do stołu z przyjemnością, jedzmy smacznie i cieszmy się tym!

 

Pasowanie uczniów klas I na czytelnika biblioteki

W dniach od 30 stycznia do 1 lutego odbywały się w szkole pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych. Uroczystości były okazją do poznania twórczości Jana Brzechwy. Dzieci szukały tytułów wierszy w opowiadaniu, poprawiały ich tytuły, układały puzzle, w labiryncie szukały drogi do biblioteki.

Uczniowie ślubowali, że będą szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości. Samodzielnie wybrali do czytania pierwszą książkę. Najmłodsi czytelnicy otrzymali akty pasowania oraz zakładki do książki.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 28 listopada 2011 odbyły się w bibliotece szkolnej spotkania z uczniami klas drugich. W tym dniu drugoklasiści przynieśli do szkoły swoje ulubione misie. W czasie imprez bibliotecznych uczniowie słuchali piosenek o misiach, obejrzeli prezentację multimedialną o sławnych bohaterach bajek, czytali wiersze o niedźwiadkach, brali udział w konkursach m. in. odgadywali smaki misiowych słodkości.

Roześmiane buzie dzieci świadczyły o tym, że impreza była udana.

 

Wystawa o patronie Stanisławie Staszicu

W bieżącym roku szkolnym tematem wystawy o patronie szkoły była „Działalność Stanisława Staszica na rzecz Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Przygotowano też konkursy-krzyżówki dla klas IV, V i VI.

W dniu Święta Szkoły nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Nagrody wylosowali w klasach czwartych - Kornelia Kopienka (IVa) , w piątych - Dagmara Koczorowska (Vc), i w klasach szóstych - Karolina Tykwer (VIb).

 

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Dnia 24 października 2011 w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Myślą przewodnią, która towarzyszyła tej uroczystości, było zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Podczas spotkań z uczniami klas III czytano fragmenty książek Grzegorza Kasdepki, rozwiązywano zagadki związane z książką i biblioteką. W programie obchodów przewidziano:

 • uwalnianie swoich książek – bookcrossing,
 • wystawę „Książka w życiu pomaga”,
 • niespodziankę dla pierwszego czytelnika,
 • akcję zbiórki podręczników: „Odchudzamy nasze plecaki”.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie, zwłaszcza akcją bookcrossingu, która została przedłużona do końca tygodnia.