Projekt LOWE


Szkolny Konkurs Języka Angielskiego z projektem LOWE

Dnia 28 marca 2018 r. w szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego – Reading In English Gives Me Power. Wydarzenie zostało zrealizowane ze środków unijnych – Projektu LOWE – Akademia Wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako lokalnego ośrodka wiedzy i edukacji. Ideą konkursu, zorganizowanego przez panią Weronikę Dudkiewicz i pana Pawła Idczaka, było promowanie wspólnego czytania książek anglojęzycznych wśród dzieci i ich rodziców. Wszyscy uczestnicy przeczytali tekst poprawnie a przy okazji znakomicie się bawili. Każdy otrzymał również atrakcyjne nagrody książkowe.


 

Ostatnie spotkanie z Jedyneczką

Dnia 27 marca bieżącego roku odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów artystyczno-teatralnych w ramach projektu Akademia wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji działającego od listopada 2017 roku w SP 1. Data spotkania nie była przypadkowa, w tym dniu bowiem obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Na wstępie uczestnicy obejrzeli prezentację zdjęć, która była podsumowaniem wszystkich zajęć teatru Jedyneczka. W tle słychać było delikatne brzmienie piosenki „Teatr to magiczne miejsce…”. Pokaz wywołał lawinę wspomnień, uśmiechów i wzruszeń. Przez chwilę wszyscy przeżywali na nowo wesołe spotkania Jedyneczki. Przez pól roku realizowania przeróżnych zadań artystyczno-teatralnych osiągnięte zostały główne cele zajęć tj. rozwój zdolności, kompetencji społecznych i kulturalnych, wymiana doświadczeń i integracja uczestników. W dalszej części spotkania prowadzące Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek podziękowały małym i dużym aktorom za aktywny udział w warsztatach, ich inwencję twórczą i zaangażowanie. Dorośli uczestnicy otrzymali Certyfikaty, a dzieci dyplomy i drobne upominki. Spotkanie uatrakcyjnił występ muzyka - pana Łukasza Pietrasa, któremu serdecznie dziękujemy. Pomimo że podsumowano projekt, to nie koniec zajęć teatru Jedyneczka. Wszyscy zgodnie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych inicjatywach artystyczno – teatralnych w naszej szkole. A zatem - do zobaczenia!


 

Goście Jedyneczki

W piątek 23 marca gościliśmy w naszej szkole chodzieskich przedszkolaków. W tym dniu teatr Jedyneczka zaprezentował młodszym kolegom Pokaz talentów. Uczniowie śpiewali piosenki, tańczyli, grali na instrumentach, rysowali, składali papier techniką orgiami. Dzieci z zaproszonych przedszkoli również chętnie wystąpiły na szkolnej scenie. Prezentowały swoje zdolności taneczne, wokalne oraz umiejętność szybkiego czytania. Było spontanicznie, wesoło i twórczo. Nauczycielki SP 1 Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek serdecznie dziękują przedszkolom „Pod Żaglami Piątki”, „Czerwona Ciuchcia” i im. Szewczyka Dratewki za wspaniałą zabawę.


 

Wiosenny pokaz talentów z teatrem Jedyneczka

Dnia 21 marca 2018 teatr Jedyneczka w ramach projektu LOWE Akademia Wiedzy Koniecznej zaprosił uczestników warsztatów artystyczno – teatralnych na niecodzienne spotkanie. Z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się Wiosenny Pokaz Talentów. Swoje umiejętności prezentowały dzieci i dorośli uczestnicy warsztatów. Były pokazy taneczne, wokalne, instrumentalne, poetyckie i plastyczne. Jak zwykle spotkanie przebiegało w ciepłej, przyjaznej, twórczej atmosferze oraz dostarczyło wiele radości i wzruszeń. Okazuje się, że wszyscy mamy talenty i posiadamy wiele różnych umiejętności! Trzeba jednak wiele pracy i wysiłku, by je rozwijać i szlifować. Zapewniamy jednak, że warto…
Warsztaty uczestników Jedyneczki odbywają się już kilka miesięcy i zapewne miało to wpływ na to, że występujący bez tremy i z dumą prezentowali swoje talenty. Prowadzące zajęcia Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek dziękują wszystkim za udział w pokazie, szczególnie pani Joannie Drzewińskiej za prezentację swoich zdolności wokalnych, panu Łukaszowi Pietras za pokaz swojego talentu - gry na keyboardzie, młodym artystom i wspaniałej publiczności.

Warsztaty artystyczno - teatralne "Książka twoim przyjacielem"

14 marca 2018 odbyły się kolejne ciekawe zajęcia w ramach działającego w naszej szkole Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji. Tym razem teatr Jedyneczka zaprosił uczestników na warsztaty zatytułowane „Książka twoim przyjacielem". W pierwszej części przedstawiono montaż literacko-muzyczny, w którym mali artyści opowiadali o książce i śpiewali piękne piosenki o bajkach. Następnie odbyło się spotkanie autorskie z chodzieskim pisarzem panem Tadeuszem Matraszkiem. Zaproszony gość przedstawił w przygotowanej prezentacji swoje książki i ku radości dzieci dał im książeczkę, którą zaopatrzył swoim autografem. Dalsza część zajęć miała twórczy charakter, bowiem zadaniem dorosłych uczestników było ułożenie do fragmentów opowiadań ich dalszych części. Natomiast zadaniem dzieci było wykonanie prac plastycznych do treści opowiadań twórczych. Wszyscy uczestnicy chętnie zabrali się do pracy. Powstały interesujące i wesołe opowiadania. Kolorowe prace dzieci wywieszono na tablicy. Było to kolejne spotkanie warsztatowe, które przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze. Prowadzące zajęcia Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek dziękują bardzo panu Tadeuszowi Matraszkowi za przyjęcie zaproszenia, a wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie i twórcze działanie. Kolejne spotkanie aktorów teatru Jedyneczka już niedługo. Tym razem dorośli i dzieci zaprezentują swoje zdolności na „Wiosennym pokazie talentów”.


 

Gość projekty Lowe

Dnia 8 marca 2018 r. w ramach projektu LOWE w szkole gościliśmy native communicator - Pana Dave McWilliam, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii i obecnie mieszka w Pile. Nasz gość zabrał uczniów z klasy 6c, 6d i 7d w wirtualną podróż po Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uczniowie z wielką przyjemnością wysłuchali brytyjskiego akcentu oraz sprawdzili swoje umiejętności językowe rozmawiając z Panem Davem, pogłębili także swoją wiedzę na temat omawianych krajów. Następne spotkanie z sympatycznym Davem odbędzie się 20 marca.


 

Mamo, tato! Uczymy się języków obcych!

Dnia 24 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Chodzieży odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas VI – Mamo, tato – uczmy się razem języków obcych. Wydarzenie zostało zrealizowane ze środków unijnych – Projektu LOWE – Akademia Wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako lokalnego ośrodka wiedzy i edukacji. Ideą konkursu było promowanie wspólnej nauki języków obcych wśród dzieci i ich rodziców. Wszyscy uczestnicy intensywnie pracowali nad zadaniami a przy okazji znakomicie się bawili. Każdy otrzymał również atrakcyjne nagrody książkowe.


 

Dzień babci i dziadka z Jedyneczką

24 stycznia br. działający w naszej szkole Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji miał wyjątkowych gości. Teatr Jedyneczka zaprosił bowiem Babcie i Dziadków na niecodzienne spotkanie z okazji ich święta. Na początku zajęć nadkomisarz Elżbieta Żulewska w ramach akcji profilaktycznej „Sztuczka na wnuczka” skierowała do seniorów kilka ważnych i fachowych rad. Następnie dzieci złożyły życzenia swoim Dziadkom. Były wierszyki, wzruszające piosenki, drobne upominki i smaczny poczęstunek. Druga część spotkania przebiegała pod hasłem „Gramy z Dziadkami w stare i nowe gry planszowe”. Zarówno dorośli, jak i dzieci bawili się doskonale. Ten wieczór zgromadził wiele rodzin przy szkolnej ławie. Zapewnił dobrą zabawę, umożliwił integrację wielopokoleniową, dał możliwość rozwoju umiejętności interpersonalnych. Przy tej okazji Dziadkowie chętnie wspominali swoje dzieciństwo, nucili ulubione melodie… Były to chwile wspomnień, niezwykle cenne dla każdego z obecnych. Taką właśnie oryginalną niespodziankę dla swoich najbliższych przygotowały wnuki z teatru Jedyneczka. Prowadzące warsztaty Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek serdecznie dziękują wszystkim za tak liczne przybycie i wspaniałą zabawę.


 

Jedyneczka dla przedszkolaków

Teatr Jedyneczka gościł 19 stycznia br. w naszej szkole niezwykłych gości. Były to wesołe przedszkolaki z chodzieskich przedszkoli „Pod Żaglami Piątki”, „Wesoły Smyk” i z przedszkola im. Szewczyka Dratewki oraz dzieci ze świetlicy szkolnej. Dla małych widzów wystawiono przedstawienie „O tym, jak królewna miła krasnali higieny uczyła”. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli pouczający i wesoły spektakl o zdrowiu. Cieszymy się, że integracyjne spotkanie uczniów i przedszkolaków przebiegło w miłej atmosferze.


 

"O tym, jak królewna miła krasnali uczyła"
"O tym, jak królewna miła krasnali uczyła"

W środę 17 stycznia br. odbyły się kolejne warsztaty artystyczno-teatralne w ramach działającego w naszej szkole Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji. Tym razem teatr Jedyneczka zaprosił widzów na przedstawienie „O tym, jak królewna miła krasnali higieny uczyła”. Dzięki projektowi Akademii Wiedzy Koniecznej zakupiono piękne stroje dla aktorów. Celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni i twórczej inwencji uczestników zajęć, promowanie zdrowego stylu życia, uczestnictwo w dramie oraz integracja społeczności lokalnej. W czasie przygotowywania się aktorów do odegrania scenek, widzowie zostali zaproszeni na zdrowy poczęstunek. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze. Było twórczo i wesoło, wspominają prowadzące warsztaty Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek, dziękując jednocześnie wszystkim za wspaniałą zabawę w teatr.


 

Warsztaty artystyczno - teatralne w świątecznym klimacie

W naszej szkole w ramach realizacji projektu Akademia Wiedzy Koniecznej LOWE odbyły się 20 grudnia już kolejne warsztaty artystyczno – teatralne. Tym razem celem spotkania było wykonanie pod kierunkiem pań: Bernadety Kmiotek i Małgorzaty Pranke ozdób świątecznych - oryginalnych kul śnieżnych, które mogą być wspaniałym prezentem pod choinkę dla najbliższych. Pomimo przedświątecznego zamieszania uczestnicy warsztatów licznie przybyli na zajęcia i doskonale się bawili. Według własnych pomysłów rodzice, dziadkowie i dzieci wspólnie wykonali śliczne śnieżne kule. Zajęcia upływały w świątecznej atmosferze, śpiewano kolędy, nastrojowe piosenki, składano sobie życzenia. Na chwilę zapomniano o gorączce zakupów i przygotowaniach do świąt. Korzystając z okazji „Jedyneczka” życzy wszystkim cudownych świąt Bożego Narodzenia, pachnących choinką, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, świąt dających radość i odpoczynek oraz nadzieję na Nowy Rok.


 

Warsztaty artystyczno - teatralne w ramach projektu LOWE

Dnia 13 grudnia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczno - teatralne realizowane w ramach projektu LOWE. W zajęciach wzięły udział dzieci z klas 3c i 4d, rodzice, dziadkowie oraz inni mieszkańcy Chodzieży. Był to wieczór owocowych szaszłyków. Na wstępie zebrani goście wysłuchali pogadanki pani dietetyk Andrzeliki Szudrowicz na temat zdrowego odżywiania. Fachowe porady dietetyczne, cenne wskazówki oraz szeroko omówiony temat wartości odżywczych owoców bardzo zainteresował uczestników projektu. Pani dietetyk wspomniała również o gorzkiej czekoladzie, która spożywana w niewielkich ilościach jest zdrowa! W dalszej części warsztatów dzieci i dorośli obejrzeli ciekawe filmy związane z tematyką zajęć pt. „Plantacja kakao” oraz „Jak powstaje czekolada”. Następnie pozostało już tylko przygotowanie owocowych, kolorowych, smacznych i zdrowych szaszłyków z polewą czekoladową. Po degustacji był czas na wspólny taniec przy znanej piosence „Chocolate” i naukę piosenki „Sałatka”. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom projektu za liczne przybycie i zapraszają na kolejne, twórcze warsztaty „Jedyneczki”.

Warsztaty artystyczno - teatralne w jesiennej atmosferze

15 listopada w ramach projektu LOWE odbyły się w naszej szkole warsztaty artystyczno - teatralne. W zajęciach wzięli udział rodzice i dziadkowie uczniów kl.3c i kl.4d oraz zaproszeni goście. Celem zajęć warsztatowych była integracja społeczności lokalnej oraz reprezentantów różnych pokoleń. Dzieci tworzyły kolaż jesienny, a dorośli pisali wiersze o jesieni. Warsztaty odbywały się w przyjaznej i twórczej atmosferze. Na tle cicho brzmiącej jesiennej muzyki wszyscy z wielkim zaangażowaniem tworzyli swe dzieła. Na koniec odbyła się prezentacja prac plastycznych i wierszy. Efekty działań uczestników projektu były imponujące. Nie zapomniano też o wspólnym zdjęciu. Prowadzące warsztaty Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek dziękują mieszkańcom naszego powiatu, rodzicom, dziadkom i dzieciom za tak liczne przybycie i serdecznie zapraszają na kolejne spotkania artystyczno – teatralne w ramach projektu LOWE.


 

III etap Gry Miejskiej
III etap Gry Miejskiej

Na starcie III i ostatniego etapu Gry Miejskiej wszystkie drużyny stanęły z bojowym nastawieniem, ale i żalem, że ta zabawa się kończy. Uczestnicy i tym razem mieli do wykonania trzy zadania na wyznaczonej trasie. Pierwszy punkt wymagał rozpoznania aż jedenastu zwierząt na podstawie śladów jakie zostawiają. Spotkanie z ratownikami medycznymi to nieodłączny element gry miejskiej, a zatem drugie zadanie polegało na ustabilizowaniu złamanej nogi. Organizator tym razem wprowadził element sportowy - jeden z uczestników musiał przebijać nadmuchane przez pozostałych balony, siadając na nich. Okazało się, że ta konkurencja przysporzyła wiele śmiechu, ale i rozstrzygnęła rywalizację. Na mecie pozostało uczestnikom odpowiedzieć na trzy pytania z zakresu historii i geografii Chodzieży oraz poczekać na ogłoszenie wyników. Oto one:
Dream Team - 79 punktów
Gang Świeżaków - 78 punktów
Wiercipiety - 78 punktów
Team 4 Fun - 75 punktów
Idziemy do domu. pl - 74 punkty
Traperzy z Chodzieży - 73 punkty
Chodzieskie Piechury - 72 punkty
Pędzące Żółwie - 71 punktów
Gratulujemy wygranym oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wytrwałość.

II etap Gry Miejskiej

Podsumowanie II etapu Gry Miejskiej realizowanej w ramach projektu LOWE w SP1 w dniu 2 grudnia 2017
Etap II "Komnaty szyfrów" - wyniki (max. 21 punktów):
Team 4 fun - 21p.
Gang świeżaków - 20p.
Chodzieskie Piechury -20p.
Wiercipięty - 19p.
Idziemy do domu.Pl -19p.
Dream Team - 19p.
Traperzy z Chodzieży -17p.
Megamocni -17p.
Pędzące żółwie - 14p.
Na starcie uczestnicy musieli stanąć z rozwiązaną zagadką matematyczną. Drugim punktem zmagań był Escape room, w którym trzeba było w jak najkrótszym czasie rozwiązać zagadki i wyjść z czerwoną lampą. Na koniec pozostało tylko odpowiedzieć na trzy pytania związane z pierwszą pomocą.

 

I etap Gry Miejskiej za nami

18 listopada odbył się I etap Gry miejskiej. Na starcie stanęło 9 zespołów i prawie 100 osób. Zespoły musiały dotrzeć do kilku punktów położonych na terenie miasta i zaliczyć zadania, które na nich czekały. Po pierwszym etapie nie ma zdecydowanego lidera. Kolejny etap już 2 grudnia.