Świetlica


Rok szkolny 2023/24

Świetliczaki w Europejskim Tygodniu Sportu

Od 23 do 30 września w 40 krajach trwa Europejski Tydzień Sportu. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się w tym tygodniu w świetlicy dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to wizyta chodzieskiej grupy nordic walking "Patyczaki". Przybyli na spotkanie goście zapoznali dzieci z dyscypliną sportu, którą uprawiają. Pokazali kije, których używają w czasie treningów, plecaki z bukłakiem i opowiedzieli o korzyściach zdrowotnych wynikających z uprawiania nordic walking. Dzieci miały okazję wziąć udział w treningu "Patyczaków", który, jak się okazało, był dla wielu z nich bardzo atrakcyjną lekcją wychowania fizycznego. Być może wkrótce powstanie w Chodzieży nowa grupa "Jedynkowych Patyczaczków"? W podziękowaniu za niecodzienne spotkanie dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane medale, kwiaty i pamiątkowy dyplom. Sportowa Olimpiada Świetliczaków to wydarzenie, które miało na celu integrację grup świetlicowych poprzez wspólną zabawę i rywalizację w konkurencjach sportowych. Komisja przydzielała punkty za plakaty wykonane wcześniej w grupach i hasła przewodnie reprezentujące poszczególne zespoły oraz konkurencje sportowe: slalom między pachołkami, skoki na skakance, rzuty woreczkami do celu, przysiady oraz toczenie piłki. Zwycięzcą okazała się grupa trzecia świetliczaków, której serdecznie gratulujemy. Wszystkim świetliczakom biorącym udział w olimpiadzie dziękujemy za zgodną, wspólną zabawę, zdrową rywalizację i głośne dopingowanie.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci. To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadomić wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. Nasza szkoła w tym szczególnym dniu przybrała kolor niebieski, gdyż jest on symbolem UNICEF. Na korytarzach pojawiły się balony, okolicznościowe gazetki. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w przygotowanym przez nauczycieli świetlicy przedstawieniu o prawach dziecka.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo w tym dniu na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W związku z tym świetliczaki naszej szkoły chciały sprawić radość swoim koleżankom, kolegom, nauczycielom, a także mieszkańcom naszego miasta. W tym celu przygotowali dla nich karteczki z życzliwymi słowami, które następnie z uśmiechem na twarzy rozdawali. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą wiele więcej, niż zwykła rozmowa.

Rok szkolny 2022/23

W świetlicy szkolnej realizowano program „Cisza-lubię to”. Celem programu było uświadomienie dzieciom czym jest hałas, jaki jest jego wpływ na samopoczucie człowieka oraz pokazanie dobroczynnego wpływu ciszy. W ramach programu zorganizowano konkurs fotograficzny dla klas II „Szukamy ciszy”. Na zdjęciach dostarczonych organizatorom konkursu pojawiło się morze, las, roślinność, owady. Komisja konkursowa w składzie: Weronika Felcyn, Milena Kołodziejewska, Ewa Nowicka wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Przesławska - kl.IIc, drugie Zuzanna Andrzejczak – kl.IIa, trzecie Oliwia Sawińska - kl.IIa. Wyróżnienie otrzymała Antonina Nowak z kl. IId. Wszystkim dzieciom wręczono dyplomy i drobne upominki.

31 maja obchodzimy święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne- Światowy Dzień bez Papierosa. O tym, jak szkodliwy wpływ na organizm człowieka ma palenie papierosów dowiedziały się dzieci na zajęciach organizowanych w świetlicy. Na terenie całej szkoły dały się zauważyć liczne oznaki związane z akcją antynikotynową. Pojawiły się hasła o szkodliwości palenia oraz wystawa prac uczniów w formie plakatów. Świetliczaki pod opieką swoich nauczycieli udały się ulicami miasta na Rynek, aby tam skandować hasła o szkodliwości palenia.

Konkurs "Zarazić matematyką"

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie matematyczno - plastycznym „Zarazić matematyką”. Celem konkursu organizowanego przez nauczycieli świetlicy była popularyzacja matematyki, pokazywanie jej obecności w otaczającym świecie, rozbudzanie twórczej inwencji dzieci oraz kształtowanie samodzielnego i kreatywnego myślenia. Komisja konkursowa wytypowała laureatów: I miejsce zajęła Ręk Natalia z kl.IIId , II miejsce Ulitska Iryna z kl.IIIa, III miejsce Paczyńska Hanna z kl.IIId. Zwycięzcom wręczone zostały dyplomy i nagrody.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Świetliczaki i nauczyciele wcielili się w role lektorów. Czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć, ciekawość świata, buduje mocną więź między dorosłym, a dzieckiem. Przynosi ogromną wiedzę ogólną, a także uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę.

W dniu 28 listopada w świetlicy odbyło się uroczyste Pasowanie na Świetliczaka. Aby zostać świetliczakiem dzieci musiały przejść kilka prób mi.in wiedzy, smaku, zabawy przy muzyce, czy ważną próbę znajomości zasad panujących w świetlicy. Uczniowie klas pierwszych bardzo chętnie brali udział w zabawach i konkurencjach, po których złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na prawdziwych świetliczaków. Na pamiątkę otrzymali dyplomy i drobne upominki.

[pobierz] 0.4 MB Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy
[pobierz] 0.3 MB Deklaracja zapisu dziecka do świetlicy
[pobierz] 0.6 MB Regulamin Świetlicy Szkolnej

Rok szkolny 2021/2022

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

Dzień pozytywnego myślenia w świetlicy

Z okazji Dnia Pozytywnego Myślenia dzieci z klas młodszych wzięły udział w krótkiej pogadance na temat tego, jak ważny w życiu jest uśmiech, wiara we własne możliwości, pozytywne nastawienie, które działa jak lekarstwo. Każde dziecko mogło tego dnia wylosować karteczkę, na której znajdowały się miłe słowa i podzielić się nimi ze swoimi rówieśnikami, wychowawcami i innymi pracownikami szkoły.

Na szkolnym korytarzu pojawiły się wykonane przez świetliczaków plakaty zachęcające do patrzenia na świat przez różowe okulary. Klasy starsze na godzinach wychowawczych obejrzały prezentację „Jak trenować pozytywne myślenie”. Klasa 4a po obejrzeniu filmu zrobiła z papieru „pozytywną łapkę”, na której zapisała dobre rzeczy o sobie. Bądźmy optymistami!

Pasowanie na "Świetliczaka"

Dnia 30 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się „Pasowanie na świetliczaka”, które miało na celu przyjęcie do grona świetliczaków uczniów klas pierwszych. Aby dostać się do tego grona uczniowie zostali poddani testom gotowości świetlicowej. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach, pozytywnie przeszły wszystkie próby i wykazały się znajomością regulaminu świetlicy. Najważniejszą częścią uroczystości było samo pasowanie, które odbyło się w obecności Dyrekcji. Na pamiątkę uroczystości każdy otrzymał dyplom, zakładkę i ołówek. Wszystkim nowym świetliczakom życzymy dużo sukcesów w nauce oraz wspaniałych chwil spędzonych w świetlicy.

Realizacja programu „Bezpieczne dziecko”

4 października 2021 roku w ramach Programu edukacji komunikacyjnej i zdrowotnej „Bezpieczne dziecko”, w świetlicy szkolnej gościliśmy grupę strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Przybyli na miejsce strażacy przygotowali dla dzieci pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przybliżyli oni uczniom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrowali prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej w przypadku osób dorosłych i dzieci. Po zakończeniu pokazu oraz przedstawieniu prezentacji, wszyscy chętni mogli praktycznie przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na dostarczonych przez strażaków fantomach. Dziękując miłym gościom za przekazaną wiedzę, wszystkie grupy ,,Świetliczaków” wraz z wychowawcami wykonały prace plastyczne oraz pamiątkowy order z logo naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte przez dzieci w trakcie szkolenia są bezcenne i mogą okazać się potrzebne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Dzień Chłopaka w świetlicy

Rok szkolny 2020/2021

"Wiosna, wiosna, ach to ty"

W naszej szkole dzisiaj wielkie święto, ponieważ wiosna zawitała nie tylko do domowych ogródków, ale też do naszej szkoły. Dzieci ze świetlicy z entuzjazmem powitały Panią Wiosnę, rysując jej portrety, śpiewając piosenki, recytując wierszyki znanych poetów. Świetliczaki również malowały plakaty i uczyły się wykonywać wiosenne kwiaty z origami. „Wiosna, wiosna, ach to Ty !” - to tytuł naszego filmu, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy!

Weź udział w konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową

 

Świetlica szkolna w dniach: 2.02-12.02 b.r organizuje konkurs plastyczny dla dzieci klas I-III na najpiękniejszą kartkę walentynkową.

[pobierz] 0.3 MB Regulamin konkursu

W świetlicy odbyło się Pasowanie na Świetliczaka. Tegoroczna uroczystość odbyła się w dwóch grupach. Dzieci musiały zaliczyć kilka prób, złożyć przysięgę, aby następnie przystąpić do aktu pasowania. Na pamiątkę otrzymały dyplom i drobne upominki.

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka, ponieważ upamiętnia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Aby przybliżyć to święto naszym uczniom w świetlicy prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem – z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz historią obchodów tego święta. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – godła kolorowane kredkami, mapę Polski czy kotyliony z papieru w barwach narodowych.

 

Pasowanie na Świetliczaka

22 listopada w naszej szkole odbyło się pasowanie dzieci uczęszczających do świetlicy pierwszy rok na Świetliczaka – Pierwszaka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan Dyrektor oraz panie Dyrektor. Uczniowie, żeby otrzymać zaszczytny tytuł Świetliczaka musieli wykazać się rozmaitymi umiejętnościami, które oceniało specjalnie na tę uroczystość zaproszone Jury – uczennice starszych klas. Dzieci recytowały wiersze, rozwiązywały zagadki, tańczyły z chusteczkami w parach, odpowiadały na pytania dotyczące znajomości regulaminu świetlicy, oraz wspólnie improwizowały tańce, które wykonują Indianie, górale, lemury, czy pingwiny. Jury jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie dzieci mogą zostać pasowane na Świetliczaka – Pierwszaka. Pasowania dokonał pan Dyrektor specjalnym ołówkiem, którym podpisywane są najważniejsze dokumenty szkolne. Szczęśliwe Świetliczaki otrzymały dyplomy pasowania oraz upominki wśród których znalazły się zakładki do książek oraz przybory szkolne.

Obchody 30. rocznicy podspisania „Konwencji Praw Dziecka"

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Te słowa Janusza Korczaka stały się mottem obchodzonego w naszej szkole Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Dzieci uczęszczające do świetlicy w krótkim programie artystycznym przypomniały swoim koleżankom i kolegom z klas I-III najważniejsze prawa dziecka. Świetliczaki opowiedziały zebranym uczniom kto przyczynił się do powstania tego święta, oraz od jak dawna je obchodzimy. Uczniowie dowiedzieli się również, że oprócz praw mają także obowiązki. Świetliczaki zaśpiewały piosenkę o Prawach Dziecka, a zebrani uczniowie słuchając oglądali prezentację pokazującą jakie są warunki życia dzieci, w krajach w których nie przestrzega się Praw Człowieka.

Dziś w Świetlicy obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci bawiły się świetnie, a do ulubionych konkurencji chłopców należały: taniec z balonem, układanie wieży z poduszek na czas, wybór „Super Chłopaka''.

Grunt, to dobre wychowanie

Nauczyciele świetlicy w ramach realizowanego programu „Grunt to dobre wychowanie” przeprowadzili szereg działań mających na celu uświadomienie uczniom klas młodszych jak ważne w codziennym życiu są dobre maniery. Współpracując z nauczycielami Biblioteki Pedagogicznej, utrwalali zasady kindersztuby w oparciu o pozycje książkowe traktujące o dobrym zachowaniu w różnych sytuacjach. W czasie odbytych wycieczek świetliczaki dowiedziały się jak należy ładnie zapakować prezent, odpowiednio ubrać się na różne okazje, przygotować stół na przyjęcie gości, jak pielęgnować włosy. O zachowaniu higieny osobistej przypomniała im zaproszona do świetlicy pani pielęgniarka. Gośćmi w świetlicy byli też uczniowie klas II wraz ze swoimi wychowawcami. Tutaj w oparciu o prezentację multimedialną, plakaty, odbyła się pogadanka o bon tonie na wakacjach: w samolocie, pociągu, na biwaku, na plaży, w obcym kraju. Świetliczaki przygotowały też przedstawienie teatralne dla kl.I i przedszkolaków z Przedszkola „Pod Żaglami Piątki”- „Kubuś Puchatek i dobre maniery”.

Skąd w sklepie bierze się chleb? Jak wygląda proces wypiekania chleba? Kiedy chleb jest jasny, a kiedy ciemny? Czy piekarz pracuje nocą? Aby poszukać odpowiedzi na te pytania świetliczaki udały się na wycieczkę do piekarni SaiSa. Pani pracująca w piekarni przedstawiła dzieciom proces wypiekania chleba oraz produkty, które są potrzebne do jego wypieku. Uczniów zaciekawiła duża ilość mąki, ogromne maszyny, krajalnice i oczywiście potężny piec i długie łopaty do wysadzania chleba. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał świeżutką, wyjętą prosto z pieca bułeczkę. Świetliczakom bardzo podobała się wycieczka. Dziękują właścicielom piekarni i pracownikom za okazałą gościnność i poświęcony im czas.

Świetliczaki w szczególny sposób przygotowały się na powitanie wiosny. W czasie zajęć w świetlicy wzbogaciły wiedzę na temat zwiastunów wiosny, obserwowały zmieniającą się pogodę, szukały oznak zbliżającej się wiosny w przyrodzie, a także wykonały kolorowe prace plastyczne o tematyce wiosennej. W pierwszym dniu wiosny niosąc Marzannę w barwnym korowodzie udały się na spacer. Z radosnym śpiewem i okrzykami żegnały zimę i witały wiosnę.

Program Chodzież - moje miasto

Uczniowie klas I wzięli udział w realizowanym przez nauczycieli świetlicy programie „Chodzież - moje miasto”. Pierwszaki odbyły wirtualny spacer po mieście, obejrzały wystawę książek o Chodzieży, w klasach rozwiązywały zagadki związane z omawianą tematyką. Dużą radość sprawiło im codzienne odkrywanie fragmentów miasta ukrytego pod herbem Chodzieży.
Chętne wzięły udział w konkursie plastycznym, którego celem było rozwijanie wyobraźni, kształcenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi, uwrażliwienie na piękno i oryginalność naszego miasta. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajął Mateusz Rybka - kl. Id, II miejsce Martyna Pietruszczak - kl. Ic, III miejsce Sara Zychla - kl. Ia. Wyróżniono pracę Adama Kwiatkowskiego z kl. Id i Leny Sudoł z kl. Ia. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy pozostałym pierwszakom za udział w konkursie.

Pasowanie na Świetliczaka

Dzisiaj w świetlicy odbyła się uroczystość pasowania 36 uczniów kl. I na świetliczaków. Dzieci w odświętnych strojach pięknie recytowały specjalnie na tę okazję wyuczone wierszyki. Aby jednak mogły stać się prawdziwymi członkami świetlicy, musiały pod czujnym okiem pani dyrektor, wychowawców oraz starszych świetliczaków zaliczyć aż 5 prób: próbę wiedzy, smaku, tańca, giętego języka i znajomości regulaminu świetlicy. Jak się okazało pierwszaki perfekcyjnie zaliczyły wszystkie próby i mogły złożyć ślubowanie, po którym pani dyrektor dokonała aktu pasowania. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom i drobne upominki. Wychowawcy świetlicy życzą wszystkim nowym świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz samych przyjemnych chwil spędzonych w świetlicy. Uroczystość została przygotowana przez Ewę Nowicką i Małgorzatę Grdeń.

Uczą się oszczędzać. Wyniki konkursu SKO

Uczniowie naszej szkoły uczą się oszczędzać wpłacając drobne kwoty na książeczkę SKO. Głównym celem SKO jest upowszechnianie systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, popularyzowanie wiedzy na temat banków na przykładzie Banku Spółdzielczego. Aby przybliżyć uczniom tematykę oszczędzania nauczyciele świetlicy przeprowadzili z uczniami klas II pogadankę na temat SKO i zaprezentowali film „O historii pieniądza”. Zorganizowali też konkurs plastyczny dla kl. II - „Oszczędzaj razem z nami”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica kl. II a Nadia Rzeźnik, drugie Lena Starnowska z kl. II b, trzecie Maja Kamińska – kl. II b. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za wykonanie pięknych prac. Nagrody wręczyła dyrektor Banku Spółdzielczego w Chodzieży - Hanna Gałązka. Przypominamy jednocześnie, że opiekunem SKO w naszej szkole jest pani Anna Roszak.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

Dzisiaj w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym szczególnym dniu chłopcy byli bardzo mili i uprzejmi dla swych koleżanek. Podarowali im odznaki „Super dziewczynki”, ustępowali pierwszeństwa przy komputerze, kibicowali w zorganizowanych konkurencjach: tańcu z balonami, jedzeniu jabłka zawieszonego na nitce, czy w zbijaniu kręgli. Wykonali też piękną, dużą kartkę z życzeniami dla dziewczynek. Koleżanki odwdzięczyły się szczerym uśmiechem i podziękowaniami.

Konkurs dla klas III

W ramach obchodzonego w szkole Dnia Ziemi, świetlica zorganizowała konkurs plastyczno - techniczny dla kl. III „Najfajniejsza zabawka z surowców wtórnych”. Przedmiotem konkursu było stworzenie ekologicznej, przestrzennej zabawki. Na ręce organizatora wpłynęły prace wykonane różnymi technikami. Komisja konkursowa oceniając wykorzystanie materiałów, inwencję i pomysłowość w podejściu do tematu przyznała I miejsce Marii Walkowiak - kl. III a, II miejsce Bartłomiejowi Błaszczykowi - kl. III c, III miejsce Julii Klimowicz - kl. III a. Wyróżniono pracę Zuzanny Kowalińskiej i Agnieszki Szpajer - kl. III c, Kingi Wyrwy i Julii Soboń - kl. III c oraz Magdaleny Szymaniak - kl. III f. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Dzień Ziemi w świetlicy

Dzień Ziemi obchodzony na całym świecie 22 kwietnia to najlepszy dzień na popularyzację idei ochrony przyrody i dobrych postaw ekologicznych zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W związku z realizowaną tematyką dzieci ze świetlicy wzięły udział w sprzątaniu terenu wokół pływalni „Delfin”, wykonały plakaty i hasła uświadamiające jak ważna jest ochrona środowiska. Z pomocą krawcowej przygotowały stroje na pokaz mody ekologicznej dla klas młodszych. Wraz z klasą II a uczestniczyły w barwnym korowodzie, aby na Rynku skandować hasła ekologiczne i wręczać mieszkańcom miasta własnoręcznie wykonane upominki. Klasy III wzięły udział w konkursie plastycznym: „Najfajniejsza zabawka z surowców wtórnych”. W kąciku patrona zorganizowano wystawę pod hasłem „Małe i duże dzieci segregują śmieci”.

Chodzież - moje miasto

W związku z realizowanym w szkole programem „Chodzież - moje miasto” uczniowie klas I-III i wychowankowie świetlicy wykonali metodą wydzieranki mapę Polski, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, rodziców i nauczycieli. W świetlicy klasy młodsze odbyły wirtualny spacer po mieście. Prezentacja multimedialna uświadomiła uczniom jak piękna jest nasza Chodzież. W kąciku patrona można było obejrzeć Chodzież na ilustracjach. Klasa II a wzięła udział w konkursie wiedzy o naszym mieście. Pierwsze miejsce zajął Ksawery Klawiński, drugie Franciszek Gałązka, trzecie Nadia Skarbińska.

Sposób na dręczyciela

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka świetlica szkolna pod kierunkiem Ewy Nowickiej przygotowała przedstawienie zatytułowane „Sposób na dręczyciela”. Zaproszeni na spektakl uczniowie klas III mieli okazję uczestniczyć w prawdziwej rozprawie przeciwko przemocy. Świetliczaki świetnie odegrały przydzielone im role. Wszystkim spodobał się też ich taniec i piosenka o tolerancji.

Pasowanie na Świetliczaka

"Dziś w świetlicy wydarzenie. Przyjmujemy nowe dzieci”. Takie słowa zostały wypowiedziane przez uczennicę klasy II w czasie uroczystości pasowania 36 uczniów klas I na świetliczaka.
Pierwszaki, aby mogły stać się członkami świetlicowej gromady, musiały zaliczyć kilka prób: próbę zgodnej zabawy, śpiewu, smaku, znajomości regulaminu świetlicy. Jury składające się z uczniów klas III jednogłośnie stwierdziło, że test gotowości świetlicowej został przez wszystkich zaliczony. Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie ślubowania. Pierwszaki z ręką na sercu obiecały, że będą wzorowymi świetliczakami i że w świetlicy nigdy nie będą się nudzić. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor. Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały dyplom i drobny upominek.

 Niezwykły gość

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości gościliśmy w świetlicy żołnierza Wojska Polskiego pana Artura Starnowskiego - tatę naszej koleżanki. Żołnierz zaprezentował się nam w mundurze polowym i na spotkanie przybył z wielkim plecakiem. Każde dziecko miało okazję z bliska obejrzeć maskę przeciwgazową, hełm, odzież ochronną, manierki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się paczkowane jedzenie, które żołnierz ma na poligonie. Dzieci zadawały wiele pytań i dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią naszej Ojczyzny, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Świetliczaki wraz z wychowawcami serdecznie dziękują panu Arturowi za przybycie do naszej szkoły, za czas nam poświęcony oraz podarowane upominki, w tym prawdziwą żołnierską czapkę. W podziękowaniu dzieci wręczyliśmy żołnierzowi pięknie wykonany czołg.

 

Pamiętamy o bohaterach

W przeddzień Święta Zmarłych grupa świetliczaków odwiedziła Miejsca Pamięci Narodowej. Dzieci zapaliły znicze wyrażając tym samym szacunk dla poległych i pomordowanych za Polskę i wolność.

 

Dzień Chłopaka

29 września w świetlicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Już od samego rana dziewczynki wręczały przybyłym do świetlicy chłopcom drobne upominki i pomagały pani wychowawczyni przygotować dla nich szereg konkursów. Najbardziej podobały się konkurencje z balonami, taniec z krzesłami i rzuty do celu. Impreza sprawiła wszystkim wiele radości i uśmiechu na twarzy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zapadnie chłopcom w pamięci.

 

Grunt to dobre wychowanie

W ramach realizowanego przez szkołę programu „Grunt to dobre wychowanie” uczniowie poznają podstawowe zasady savoir-vivre'u. W klasach młodszych członkowie szkolnego wolontariatu czytają dzieciom opowiadania z książki G.Kasdepke „Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci”, prowadzone są też lekcje o zasadach kindersztuby.

W ostatnim czasie uczniowie klas starszych obejrzeli w świetlicy filmy traktujące o kulturalnym zachowaniu w miejscach publicznych i nauczyli się wiązać krawat. Odbyły się też wycieczki świetliczaków do sklepu Moda Męska oraz do Biblioteki Pedagogicznej, w której zaprezentowano uczniom wiersze oraz pozycje książkowe z zakresu savoir- vivre'u.
Alfabet dobrych manier, który zawisł na szkolnym korytarzu oraz prace plastyczne, przedstawiające kulturalne zachowanie w szkole, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

W świątecznym klimacie

Wigilia w świetlicy to dla Świetliczaków ważna uroczystość, dlatego chętnie biorą w niej udział. Bardzo lubią wspólne śpiewanie kolęd, spożywanie posiłku, rodzinny klimat. W tym roku same przygotowały dekoracje wigilijnego stołu oraz przystroiły choinkę zrobionymi w świetlicy ozdobami. Swoim zachowaniem udowodniły, że znają dobre maniery i cieszy ich wspólne przeżywanie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Pasowanie na Świetliczaka

W świetlicy odbyła się uroczystość ,,Pasowania na Świetliczaka”. Do świetlicowej gromady dołączyło ośmioro pierwszoklasistów, którzy musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej. Jak się okazało wszystkie zadania wykonali na szóstkę pokazując tym samym, że potrafią zgodnie współpracować. Po uroczystym pasowaniu otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Kulturalni w szkole, w domu i na ulicy

Klasy drugie przystąpiły do konkursu plastycznego „Kulturalni w szkole, w domu i na ulicy” organizowanego przez panią Ewę Nowicką. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych: w towarzystwie rówieśników, wobec osób starszych. Komisja konkursowa nagrodziła prace następujących uczniów:
I miejsce - Paweł Przybyszewski kl. IId, II miejsce - Dawid Wiśniewski kl.IIe, III miejsce - Patrycja Gajzler - kl.IIb. Wyróżnienia otrzymali: Remigiusz Kozioł, Laura Gajc, Kacper Bartczak.

Dobre maniery u krasnoludków

Świetliczaki pod kierunkiem pani Ewy Nowickiej przygotowały przedstawienie zatytułowane: „Jak krasnoludki uczyły się dobrych manier”. Odbiorcami byli uczniowie klas I-III naszej szkoły oraz kl. Ic ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Śnieżka, wiewiórki i leśne rusałki przypomniały wszystkim oglądającym zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Mali aktorzy nie tylko doskonale odtworzyli swoje role, ale też pokazali, że potrafią grać na instrumentach oraz tańczyć polkę. Publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.

Projekt Szkoła dobrego wychowania

W związku z realizacją projektu „Szkoła dobrego wychowania”, w przedświątecznym okresie, Świetliczaki udały się na wycieczkę do restauracji, gdzie uczyły się kulturalnego zachowania przy stole, poznały sposób ustawiania zastawy stołowej oraz składania serwetek, natomiast w sklepie z upominkami, miały okazję zobaczyć jak pięknie zapakować prezent. Zdobytą w czasie wycieczek wiedzę dzieci wykorzystały podczas przygotowań świetlicowej Wigilii, a pięknie zapakowane prezenty znalazły się pod choinką, zdobiącą szkolny korytarz.

W restauracji, w sklepie i podczas Wigilii

Pamiętają o swoich prawach

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przypadającego 20 listopada Świetliczaki przygotowały dla uczniów klas III oraz rodziców program artystyczny. Słowa Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” stanowiły motto przewodnie uroczystości, której celem było uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

Pasowanie na Świetliczaka

30 października w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość Pasowania na Świetliczaka uczniów klas pierwszych. Przyszłe Świetliczaki zostały poddane kilku próbom. Były to próby: smaku, dotyku, sprawności i wiedzy. Poprawnie wykonane zadania nagradzane były gorącymi brawami. Po zdaniu testu gotowości świetlicowej, pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, po czym byli pasowani na członków świetlicy przez dyrektora szkoły. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz złożenie odcisku palca w kronice świetlicy. Po uroczystości dzieci otrzymały drobne upominki. To był niezapomniany dzień, pełen emocji i wrażeń.

Świetliczaki w pracowni decoupage

W czwartek 22 października Świetliczaki były w pracowni decoupage. Tam zobaczyły w jaki sposób można pięknie ozdobić pudełko na herbatę, co dzieje się z przedmiotem, gdy pokryje się go pękającą farbą, jak wygląda papier ryżowy. Prace wykonane techniką decoupage bardzo się dzieciom spodobały. Z wycieczki wróciły zadowolone, a podarowany przez właścicielkę pracowni obraz zawisł na ścianie naszej świetlicy.

Dzień chłopaka

30 września w świetlicy również obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym szczególnym dniu dziewczynki złożyły kolegom życzenia i dzielnie towarzyszyły im w różnych konkurencjach: Jedzenie jabłka, Taniec z balonem w parach, Gorące krzesła, Układanie najwyższej wieży z klocków, Rozpoznawanie marek samochodów. Wszyscy doskonale się bawili. Najlepsi uczestnicy konkurencji otrzymali medale i tytuł Super Chłopaka.