Świetlica


Uczą się oszczędzać. Wyniki konkursu SKO

Uczniowie naszej szkoły uczą się oszczędzać wpłacając drobne kwoty na książeczkę SKO. Głównym celem SKO jest upowszechnianie systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, popularyzowanie wiedzy na temat banków na przykładzie Banku Spółdzielczego. Aby przybliżyć uczniom tematykę oszczędzania nauczyciele świetlicy przeprowadzili z uczniami klas II pogadankę na temat SKO i zaprezentowali film „O historii pieniądza”. Zorganizowali też konkurs plastyczny dla kl. II - „Oszczędzaj razem z nami”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica kl. II a Nadia Rzeźnik, drugie Lena Starnowska z kl. II b, trzecie Maja Kamińska – kl. II b. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za wykonanie pięknych prac. Nagrody wręczyła dyrektor Banku Spółdzielczego w Chodzieży - Hanna Gałązka. Przypominamy jednocześnie, że opiekunem SKO w naszej szkole jest pani Anna Roszak.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

Dzisiaj w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym szczególnym dniu chłopcy byli bardzo mili i uprzejmi dla swych koleżanek. Podarowali im odznaki „Super dziewczynki”, ustępowali pierwszeństwa przy komputerze, kibicowali w zorganizowanych konkurencjach: tańcu z balonami, jedzeniu jabłka zawieszonego na nitce, czy w zbijaniu kręgli. Wykonali też piękną, dużą kartkę z życzeniami dla dziewczynek. Koleżanki odwdzięczyły się szczerym uśmiechem i podziękowaniami.

[pobierz] 0.3 MB Dokumenty do pobrania dla rodziców

Zestaw dokumentów do pobrania dla rodziców zawiera: Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy, Oświadczenia jednorazowe i stałe dotyczące powrótu dziecka do domu, Upoważnienia do odbioru dziecka ze świetlicy itd.

[pobierz] 0.3 MB Regulamin świetlicy szkolnej

Konkurs dla klas III

W ramach obchodzonego w szkole Dnia Ziemi, świetlica zorganizowała konkurs plastyczno - techniczny dla kl. III „Najfajniejsza zabawka z surowców wtórnych”. Przedmiotem konkursu było stworzenie ekologicznej, przestrzennej zabawki. Na ręce organizatora wpłynęły prace wykonane różnymi technikami. Komisja konkursowa oceniając wykorzystanie materiałów, inwencję i pomysłowość w podejściu do tematu przyznała I miejsce Marii Walkowiak - kl. III a, II miejsce Bartłomiejowi Błaszczykowi - kl. III c, III miejsce Julii Klimowicz - kl. III a. Wyróżniono pracę Zuzanny Kowalińskiej i Agnieszki Szpajer - kl. III c, Kingi Wyrwy i Julii Soboń - kl. III c oraz Magdaleny Szymaniak - kl. III f. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Dzień Ziemi w świetlicy

Dzień Ziemi obchodzony na całym świecie 22 kwietnia to najlepszy dzień na popularyzację idei ochrony przyrody i dobrych postaw ekologicznych zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W związku z realizowaną tematyką dzieci ze świetlicy wzięły udział w sprzątaniu terenu wokół pływalni „Delfin”, wykonały plakaty i hasła uświadamiające jak ważna jest ochrona środowiska. Z pomocą krawcowej przygotowały stroje na pokaz mody ekologicznej dla klas młodszych. Wraz z klasą II a uczestniczyły w barwnym korowodzie, aby na Rynku skandować hasła ekologiczne i wręczać mieszkańcom miasta własnoręcznie wykonane upominki. Klasy III wzięły udział w konkursie plastycznym: „Najfajniejsza zabawka z surowców wtórnych”. W kąciku patrona zorganizowano wystawę pod hasłem „Małe i duże dzieci segregują śmieci”.

Chodzież - moje miasto

W związku z realizowanym w szkole programem „Chodzież - moje miasto” uczniowie klas I-III i wychowankowie świetlicy wykonali metodą wydzieranki mapę Polski, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, rodziców i nauczycieli. W świetlicy klasy młodsze odbyły wirtualny spacer po mieście. Prezentacja multimedialna uświadomiła uczniom jak piękna jest nasza Chodzież. W kąciku patrona można było obejrzeć Chodzież na ilustracjach. Klasa II a wzięła udział w konkursie wiedzy o naszym mieście. Pierwsze miejsce zajął Ksawery Klawiński, drugie Franciszek Gałązka, trzecie Nadia Skarbińska.

Sposób na dręczyciela

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka świetlica szkolna pod kierunkiem Ewy Nowickiej przygotowała przedstawienie zatytułowane „Sposób na dręczyciela”. Zaproszeni na spektakl uczniowie klas III mieli okazję uczestniczyć w prawdziwej rozprawie przeciwko przemocy. Świetliczaki świetnie odegrały przydzielone im role. Wszystkim spodobał się też ich taniec i piosenka o tolerancji.

Pasowanie na Świetliczaka

"Dziś w świetlicy wydarzenie. Przyjmujemy nowe dzieci”. Takie słowa zostały wypowiedziane przez uczennicę klasy II w czasie uroczystości pasowania 36 uczniów klas I na świetliczaka.
Pierwszaki, aby mogły stać się członkami świetlicowej gromady, musiały zaliczyć kilka prób: próbę zgodnej zabawy, śpiewu, smaku, znajomości regulaminu świetlicy. Jury składające się z uczniów klas III jednogłośnie stwierdziło, że test gotowości świetlicowej został przez wszystkich zaliczony. Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie ślubowania. Pierwszaki z ręką na sercu obiecały, że będą wzorowymi świetliczakami i że w świetlicy nigdy nie będą się nudzić. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor. Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały dyplom i drobny upominek.

 Niezwykły gość

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości gościliśmy w świetlicy żołnierza Wojska Polskiego pana Artura Starnowskiego - tatę naszej koleżanki. Żołnierz zaprezentował się nam w mundurze polowym i na spotkanie przybył z wielkim plecakiem. Każde dziecko miało okazję z bliska obejrzeć maskę przeciwgazową, hełm, odzież ochronną, manierki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się paczkowane jedzenie, które żołnierz ma na poligonie. Dzieci zadawały wiele pytań i dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią naszej Ojczyzny, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Świetliczaki wraz z wychowawcami serdecznie dziękują panu Arturowi za przybycie do naszej szkoły, za czas nam poświęcony oraz podarowane upominki, w tym prawdziwą żołnierską czapkę. W podziękowaniu dzieci wręczyliśmy żołnierzowi pięknie wykonany czołg.

 

Pamiętamy o bohaterach

W przeddzień Święta Zmarłych grupa świetliczaków odwiedziła Miejsca Pamięci Narodowej. Dzieci zapaliły znicze wyrażając tym samym szacunk dla poległych i pomordowanych za Polskę i wolność.

 

Dzień Chłopaka

29 września w świetlicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Już od samego rana dziewczynki wręczały przybyłym do świetlicy chłopcom drobne upominki i pomagały pani wychowawczyni przygotować dla nich szereg konkursów. Najbardziej podobały się konkurencje z balonami, taniec z krzesłami i rzuty do celu. Impreza sprawiła wszystkim wiele radości i uśmiechu na twarzy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zapadnie chłopcom w pamięci.

 

Grunt to dobre wychowanie

W ramach realizowanego przez szkołę programu „Grunt to dobre wychowanie” uczniowie poznają podstawowe zasady savoir-vivre'u. W klasach młodszych członkowie szkolnego wolontariatu czytają dzieciom opowiadania z książki G.Kasdepke „Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci”, prowadzone są też lekcje o zasadach kindersztuby.

W ostatnim czasie uczniowie klas starszych obejrzeli w świetlicy filmy traktujące o kulturalnym zachowaniu w miejscach publicznych i nauczyli się wiązać krawat. Odbyły się też wycieczki świetliczaków do sklepu Moda Męska oraz do Biblioteki Pedagogicznej, w której zaprezentowano uczniom wiersze oraz pozycje książkowe z zakresu savoir- vivre'u.
Alfabet dobrych manier, który zawisł na szkolnym korytarzu oraz prace plastyczne, przedstawiające kulturalne zachowanie w szkole, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

W świątecznym klimacie

Wigilia w świetlicy to dla Świetliczaków ważna uroczystość, dlatego chętnie biorą w niej udział. Bardzo lubią wspólne śpiewanie kolęd, spożywanie posiłku, rodzinny klimat. W tym roku same przygotowały dekoracje wigilijnego stołu oraz przystroiły choinkę zrobionymi w świetlicy ozdobami. Swoim zachowaniem udowodniły, że znają dobre maniery i cieszy ich wspólne przeżywanie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Pasowanie na Świetliczaka

W świetlicy odbyła się uroczystość ,,Pasowania na Świetliczaka”. Do świetlicowej gromady dołączyło ośmioro pierwszoklasistów, którzy musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej. Jak się okazało wszystkie zadania wykonali na szóstkę pokazując tym samym, że potrafią zgodnie współpracować. Po uroczystym pasowaniu otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Kulturalni w szkole, w domu i na ulicy

Klasy drugie przystąpiły do konkursu plastycznego „Kulturalni w szkole, w domu i na ulicy” organizowanego przez panią Ewę Nowicką. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych: w towarzystwie rówieśników, wobec osób starszych. Komisja konkursowa nagrodziła prace następujących uczniów:
I miejsce - Paweł Przybyszewski kl. IId, II miejsce - Dawid Wiśniewski kl.IIe, III miejsce - Patrycja Gajzler - kl.IIb. Wyróżnienia otrzymali: Remigiusz Kozioł, Laura Gajc, Kacper Bartczak.

Dobre maniery u krasnoludków

Świetliczaki pod kierunkiem pani Ewy Nowickiej przygotowały przedstawienie zatytułowane: „Jak krasnoludki uczyły się dobrych manier”. Odbiorcami byli uczniowie klas I-III naszej szkoły oraz kl. Ic ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Śnieżka, wiewiórki i leśne rusałki przypomniały wszystkim oglądającym zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Mali aktorzy nie tylko doskonale odtworzyli swoje role, ale też pokazali, że potrafią grać na instrumentach oraz tańczyć polkę. Publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.

Projekt Szkoła dobrego wychowania

W związku z realizacją projektu „Szkoła dobrego wychowania”, w przedświątecznym okresie, Świetliczaki udały się na wycieczkę do restauracji, gdzie uczyły się kulturalnego zachowania przy stole, poznały sposób ustawiania zastawy stołowej oraz składania serwetek, natomiast w sklepie z upominkami, miały okazję zobaczyć jak pięknie zapakować prezent. Zdobytą w czasie wycieczek wiedzę dzieci wykorzystały podczas przygotowań świetlicowej Wigilii, a pięknie zapakowane prezenty znalazły się pod choinką, zdobiącą szkolny korytarz.

W restauracji, w sklepie i podczas Wigilii

Pamiętają o swoich prawach

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przypadającego 20 listopada Świetliczaki przygotowały dla uczniów klas III oraz rodziców program artystyczny. Słowa Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” stanowiły motto przewodnie uroczystości, której celem było uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

Pasowanie na Świetliczaka

30 października w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość Pasowania na Świetliczaka uczniów klas pierwszych. Przyszłe Świetliczaki zostały poddane kilku próbom. Były to próby: smaku, dotyku, sprawności i wiedzy. Poprawnie wykonane zadania nagradzane były gorącymi brawami. Po zdaniu testu gotowości świetlicowej, pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, po czym byli pasowani na członków świetlicy przez dyrektora szkoły. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz złożenie odcisku palca w kronice świetlicy. Po uroczystości dzieci otrzymały drobne upominki. To był niezapomniany dzień, pełen emocji i wrażeń.

Świetliczaki w pracowni decoupage

W czwartek 22 października Świetliczaki były w pracowni decoupage. Tam zobaczyły w jaki sposób można pięknie ozdobić pudełko na herbatę, co dzieje się z przedmiotem, gdy pokryje się go pękającą farbą, jak wygląda papier ryżowy. Prace wykonane techniką decoupage bardzo się dzieciom spodobały. Z wycieczki wróciły zadowolone, a podarowany przez właścicielkę pracowni obraz zawisł na ścianie naszej świetlicy.

Dzień chłopaka

30 września w świetlicy również obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym szczególnym dniu dziewczynki złożyły kolegom życzenia i dzielnie towarzyszyły im w różnych konkurencjach: Jedzenie jabłka, Taniec z balonem w parach, Gorące krzesła, Układanie najwyższej wieży z klocków, Rozpoznawanie marek samochodów. Wszyscy doskonale się bawili. Najlepsi uczestnicy konkurencji otrzymali medale i tytuł Super Chłopaka.