Program Erasmus Plus


 

Zapraszamy na stronę projektu Erasmus Plus

 

Relacja z Rumunii

W niedzielę 10 listopada nasi uczniowie: Olga Strzępka, Amelia Kijowska, Michalina Kozioł, Kacper Pieczul i Radosław Grabowski wraz z dyrektorem szkoły Tomaszem Jagodzińskim oraz nauczycielami języka angielskiego, Pawłem Idczakiem oraz Oskarem Nojszewski wrócili z tygodniowego pobytu w Rumunii w ramach projektu Erasmus plus "Stop przemocy i dyskryminacji." W ciągu minionego tygodnia uczniowie realizowali główne założenia projektu i uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach oraz wykładach dotyczących sposobów zapobiegania oraz radzenia sobie z ogólnie pojmowaną przemocą i dyskryminacją. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim. Ponadto gospodarze z Rumunii w ciekawy sposób zapoznali nas ze swoją kulturą i tradycjami. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w tradycyjnym rumuńskim tańcu oraz gotowaniu tradycyjnych potraw w czasie zajęć kulinarnych przygotowanych przez rodziny naszych partnerów. Dodatkową atrakcją były wycieczki do zamku Draculi w Bran oraz Bukaresztu i Sinaya. Uczestnicy wyjazdu zgodnie przyznają, że pobyt w Rumunii był niezwykłą przygodą, która zbyt szybko się skończyła. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wspaniałej gościnności naszych rumuńskich przyjaciół i już cieszymy się na kolejne spotkanie w międzynarodowym gronie w naszym kraju w marcu przyszłego roku.

On November, 10th our students, headmaster and two English teachers came back from Romania where they took part in the Erasmus plus project "Stop Violence and discrimination." In the past week they were involved in lots of interesting workshops and lectures focused on different ways of dealing with various types of violence, prejudice and discrimination. Students could express their opinions, work in international groups and come up with proper solutions. Apart from that, our host students prepared a beautiful presentation of the Romanian traditional dance and offered our group a chance to prepare traditional Romanian dishes with the help of Romanian families. We were also delighted to go on cultural excursions to the Dracula castle in Bran or the cities of Bucharest and Sinaya. All members of the Polish team agree that the trip to Romania was an adventure that ended too fast. We are going to miss our friends from Romania, Bulgaria, Turkey and Italy and we would like to say congratulations to the Romanian team for their great effort! We are forever grateful for your hospitality and warm hearts.

Po marcowym pobycie w Bułgarskim VELINGRADZIE grupa uczniów Naszej Szkoły wraz z nauczycielami podzieliła się wrażeniami z wyjazdu w ramach programu ERASMUS PLUS.
Nauczyciele Weronika Dutkiewicz, Anna Zawadzka, Paweł Idczak i Oskar Nojszewski przygotowali film relacjonujący tydzień spędzony w kraju naszego partnera, jakże innym, niż ten znany z przewodników turystycznych i folderów reklamowych.
Społeczność szkolna z dużym zainteresowaniem oglądała relacje z wszystkich bułgarskich aktywności. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści snute przez opiekunów.

Prezentujemy Program Eramus plus na Targach Gospodarczych w Chodzieży

1 czerwca 2019 r. promowaliśmy program Erasmus plus podczas Chodzieskich Targów Gospodarczych. Jesteśmy dumni, że uczniowie i nauczyciele SP nr 1 w Chodzieży mogą wymieniać się doświadczeniami, podnosić kwalifikacje z języka angielskiego, zwiedzać zagraniczne kraje oraz poznawać nową kulturę, jak i zawierać międzynarodowe przyjaźnie.

Rekrutacja do Rumunii zakończona

W maju odbyła się rekrutacja uczniów do wyjazdu w ramach programu Erasmus plus do Rumunii, który odbędzie się w listopadzie 2019 r. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w programie i odwagę. Zaprezentowaliście się znakomicie. Gratulujemy zwycięzcom Kacprowi, Radkowi, Oli – z klasy 7 c oraz Amelii, Michalinie i Oldze z klasy 6 a.

W dniach 11-17 listopada nauczyciele - Weronika Dutkiewicz, Oskar Nojszewski oraz Anna Zawadzka, reprezentowali szkołę podczas konferencji otwierającej międzynarodowy program „Stop przemocy i dyskryminacji” w ramach projektu Erasmus plus. W spotkaniu, które odbyło się w Adanie w Turcji, wzięli również udział przedstawiciele Włoch, Rumunii oraz Bułgarii. Głównym celem spotkania było omówienie szczegółowych zasad współpracy międzynarodowej, przydzielenie obowiązków poszczególnym zespołom oraz ustalenie warunków mobilności w ramach projektu. Ważnym punktem wizyty było przedstawienie problemu dyskryminacji i przemocy wśród dzieci i młodzieży oraz podzielenie się sposobami i narzędziami zwalczającymi to negatywne zjawisko. Nauczyciele mieli okazję poznać turecki system edukacji jak również podzielić się własnym doświadczeniem uczestnicząc i prowadząc zajęcia w różnych szkołach w Adanie. Podczas dwuletniego projektu polscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 będą realizowali założenia projektu. Pod koniec marca 2019 wyjadą do Bułgarii, następnie odwiedzą Rumunię aby w marcu 2020 roku gościć wszystkich partnerów w Chodzieży. Podsumowanie i zakończenie projektu odbędzie się we Włoszech.

W grudniu 2018 r. nauczyciele naszej szkoły – Pani Weronika Dutkiewicz, Pani Anna Zawadzka i Pan Oskar Nojszewski, w ramach programu Erasmus plus zaprezentowali film dla społeczności szkolnej „Turcja jakiej nie znamy”. Wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć Turcję z innej strony niż pobyt w kurorcie wakacyjnym. Nauczyciele biorący udział w programie opowiedzieli o kulturze i gościnności tureckiej, o dzieciach i szkołach w tym kraju. To czego doświadczyli w Turcji jest niezwykłym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem. Zachęcono uczniów do udziału w darmowym projekcie, który jest niezwykłym wydarzeniem dla naszej szkoły.

Kolejny wyjazd w ramach Erasmus plus odbędzie się w marcu

9 stycznia 2019 r. odbyła się rekrutacja uczniów do programu Erasmus plus. Komisja rekrutacyjna ds. Erasmus wyłoniła 7 uczniów, którzy pod koniec marca odwiedzą Bułgarię. Całkowity koszt wyjazdu jest bezpłatny i międzynarodową przygodę z programem Erasmus plus rozpoczną: Marta, Maria, Anastazja, Anna, Julia, Jan i Wojciech.

Dziękujemy uczestnikom, którzy wzięli udział w rekrutacji. „Jesteśmy z Was bardzo dumni” - dodają organizatorzy i jednocześnie ubolewają, że nie mogą wszystkich chętnych uczniów zabrać do Bułgarii.

Relacja z Welingradu

W dniach 24 - 31 marca nauczyciele i uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w wyjeździe do Welingradu, w Bułgarii w ramach międzynarodowego projektu Erasmus plus. Młodzież z Polski, Włoch, Rumuni i Turcji przez cały tydzień przebywała u rodzin swoich nowopoznanych kolegów z Bułgarii. Tematem przewodnim drugiej już mobilności była dyskryminacja. Uczniowie przedstawiali prezentacje, w których omawiane były stereotypy o krajach partnerskich. Podczas pobytu w Bułgarii młodzież wraz z nauczycielami poznała również tańce charakterystyczne dla każdego kraju. „Mieliśmy niepowtarzalną okazję zatańczyć Poloneza na deskach starożytnego amfiteatru w Plovdiv - drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii. To było niesamowite”- relacjonuje jedna z uczestniczek. Mieszkając u swoich partnerów, uczniowie chodzieskiej jedynki, mieli okazję poznać kulturę, zwyczaje i kuchnię Bułgarii od środka oraz poszerzyć swoje umiejętności językowe. Na pytanie - Co Wam się najbardziej podobało? Zgodnie odpowiedzieli „Ludzie”. To chyba najważniejsze. Nieważne w jakim miejscu na Ziemi się znajdujemy, istotne są relacje jakie nawiążemy i ile one dla nas znaczą. Wystarczy się na nie otworzyć. Erasmus plus daje właśnie taką możliwość.

[pobierz] 0.4 MB Regulamin Programu Erasmus Plus