Program Erasmus Plus

[pobierz] 0.4 MB Regulamin Programu Erasmus Plus

Po marcowym pobycie w Bułgarskim VELINGRADZIE grupa uczniów Naszej Szkoły wraz z nauczycielami podzieliła się wrażeniami z wyjazdu w ramach programu ERASMUS PLUS.
Nauczyciele Weronika Dutkiewicz, Anna Zawadzka, Paweł Idczak i Oskar Nojszewski przygotowali film relacjonujący tydzień spędzony w kraju naszego partnera, jakże innym, niż ten znany z przewodników turystycznych i folderów reklamowych.
Społeczność szkolna z dużym zainteresowaniem oglądała relacje z wszystkich bułgarskich aktywności. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści snute przez opiekunów.

Prezentujemy Program Eramus plus na Targach Gospodarczych w Chodzieży

1 czerwca 2019 r. promowaliśmy program Erasmus plus podczas Chodzieskich Targów Gospodarczych. Jesteśmy dumni, że uczniowie i nauczyciele SP nr 1 w Chodzieży mogą wymieniać się doświadczeniami, podnosić kwalifikacje z języka angielskiego, zwiedzać zagraniczne kraje oraz poznawać nową kulturę, jak i zawierać międzynarodowe przyjaźnie.

Rekrutacja do Rumunii zakończona

W maju odbyła się rekrutacja uczniów do wyjazdu w ramach programu Erasmus plus do Rumunii, który odbędzie się w listopadzie 2019 r. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w programie i odwagę. Zaprezentowaliście się znakomicie. Gratulujemy zwycięzcom Kacprowi, Radkowi, Oli – z klasy 7 c oraz Amelii, Michalinie i Oldze z klasy 6 a.

W dniach 11-17 listopada nauczyciele - Weronika Dutkiewicz, Oskar Nojszewski oraz Anna Zawadzka, reprezentowali szkołę podczas konferencji otwierającej międzynarodowy program „Stop przemocy i dyskryminacji” w ramach projektu Erasmus plus. W spotkaniu, które odbyło się w Adanie w Turcji, wzięli również udział przedstawiciele Włoch, Rumunii oraz Bułgarii. Głównym celem spotkania było omówienie szczegółowych zasad współpracy międzynarodowej, przydzielenie obowiązków poszczególnym zespołom oraz ustalenie warunków mobilności w ramach projektu. Ważnym punktem wizyty było przedstawienie problemu dyskryminacji i przemocy wśród dzieci i młodzieży oraz podzielenie się sposobami i narzędziami zwalczającymi to negatywne zjawisko. Nauczyciele mieli okazję poznać turecki system edukacji jak również podzielić się własnym doświadczeniem uczestnicząc i prowadząc zajęcia w różnych szkołach w Adanie. Podczas dwuletniego projektu polscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 będą realizowali założenia projektu. Pod koniec marca 2019 wyjadą do Bułgarii, następnie odwiedzą Rumunię aby w marcu 2020 roku gościć wszystkich partnerów w Chodzieży. Podsumowanie i zakończenie projektu odbędzie się we Włoszech.

W grudniu 2018 r. nauczyciele naszej szkoły – Pani Weronika Dutkiewicz, Pani Anna Zawadzka i Pan Oskar Nojszewski, w ramach programu Erasmus plus zaprezentowali film dla społeczności szkolnej „Turcja jakiej nie znamy”. Wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć Turcję z innej strony niż pobyt w kurorcie wakacyjnym. Nauczyciele biorący udział w programie opowiedzieli o kulturze i gościnności tureckiej, o dzieciach i szkołach w tym kraju. To czego doświadczyli w Turcji jest niezwykłym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem. Zachęcono uczniów do udziału w darmowym projekcie, który jest niezwykłym wydarzeniem dla naszej szkoły.

Kolejny wyjazd w ramach Erasmus plus odbędzie się w marcu

9 stycznia 2019 r. odbyła się rekrutacja uczniów do programu Erasmus plus. Komisja rekrutacyjna ds. Erasmus wyłoniła 7 uczniów, którzy pod koniec marca odwiedzą Bułgarię. Całkowity koszt wyjazdu jest bezpłatny i międzynarodową przygodę z programem Erasmus plus rozpoczną: Marta, Maria, Anastazja, Anna, Julia, Jan i Wojciech.

Dziękujemy uczestnikom, którzy wzięli udział w rekrutacji. „Jesteśmy z Was bardzo dumni” - dodają organizatorzy i jednocześnie ubolewają, że nie mogą wszystkich chętnych uczniów zabrać do Bułgarii.

Relacja z Welingradu

W dniach 24 - 31 marca nauczyciele i uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w wyjeździe do Welingradu, w Bułgarii w ramach międzynarodowego projektu Erasmus plus. Młodzież z Polski, Włoch, Rumuni i Turcji przez cały tydzień przebywała u rodzin swoich nowopoznanych kolegów z Bułgarii. Tematem przewodnim drugiej już mobilności była dyskryminacja. Uczniowie przedstawiali prezentacje, w których omawiane były stereotypy o krajach partnerskich. Podczas pobytu w Bułgarii młodzież wraz z nauczycielami poznała również tańce charakterystyczne dla każdego kraju. „Mieliśmy niepowtarzalną okazję zatańczyć Poloneza na deskach starożytnego amfiteatru w Plovdiv - drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii. To było niesamowite”- relacjonuje jedna z uczestniczek. Mieszkając u swoich partnerów, uczniowie chodzieskiej jedynki, mieli okazję poznać kulturę, zwyczaje i kuchnię Bułgarii od środka oraz poszerzyć swoje umiejętności językowe. Na pytanie - Co Wam się najbardziej podobało? Zgodnie odpowiedzieli „Ludzie”. To chyba najważniejsze. Nieważne w jakim miejscu na Ziemi się znajdujemy, istotne są relacje jakie nawiążemy i ile one dla nas znaczą. Wystarczy się na nie otworzyć. Erasmus plus daje właśnie taką możliwość.