Rok szkolny 2023/24

Nowości w bibliotekach naszej szkoły

Z radością informujemy, że otrzymane środki, w ramach projektu Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” przeznaczyliśmy na zakup nowości wydawniczych.
Serdecznie zapraszamy do bibliotek szkolnych po nowości!
Całkowita wartość zadania – 15 000,00 zł (kwota dofinansowania – 12 000,00 zł, wkład własny – 3 000,00 zł).

22.10.2023

Noc Bibliotek

Tegoroczna akcja „Nocy Bibliotek”, do której przyłączyła się również biblioteka naszej szkoły, odbyła się w piątek 20 października pod hasłem „ABSURD NIE CZYTAĆ”.
To wielkie święto bibliotek i czytania, zatem nie dziwi fakt, iż w murach naszej szkoły zgromadziło się liczne grono miłośników książek i sympatyków szkolnej biblioteki oraz rzesze tych, którzy po prostu zapragnęli się wspólnie pobawić.
Wydarzenie rozpoczęło się od barwnej parady postaci literackich, znanych i lubianych znakomitości, wśród których znaleźli się również patronowie placówki: Stanisław Staszic
i Ignacy Paderewski.
Nasi bibliotekarze wraz z nauczycielami przygotowali dla wszystkich uczestników wiele atrakcji i zadbali o piękną dekorację wnętrza budynku, oferując przybyłym klimatyczne, baśniowe aranżacje przygotowanych miejsc. Na biorące udział w konkursie dzieci oraz ich opiekunów czekało aż osiem tematycznych sal, w których odbywały się różnorodne gry, zabawy i warsztaty. Dodatkowo zaplanowano ciekawe spotkania z zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami OSP, pracownikiem Nadleśnictwa Podanin, a także teatrzyk Kamishibai w wykonaniu pań z Biblioteki Pedagogicznej. Zaoferowany został również kiermasz książek oraz ciast. Na głodnych czekała pyszna grochówka, chętni mogli spróbować świeżego miodu, dla zmęczonych natomiast wyznaczono strefę relaksu i wypoczynku. Gwoździem programu okazała się obrotowa fotobudka, do której ustawiały się kolejki chętnych.

Sukces SP1

Z radością informujemy, że ogłoszono wyniki konkursu Nocy Bibliotek 2023 na najciekawsze, wyróżniające się wydarzenia tegorocznej akcji pod hasłem “Absurd nie czytać”. Relacje z wydarzenia przesłało do organizatora 431 spośród 1500 bibliotek biorących udział w tegorocznej akcji, organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zorganizowana przez nas Noc Bibliotek znalazła się w gronie 10 najlepszych! Dziękujemy za to wyjątkowe wyróżnienie jury konkursu. Nagrodą jest czytnik Kindle. W uzasadnieniu, kapituła podaje „Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Chodzieży Za rozmach i niesamowitą podróż do wielu literackich światów – z patronami placówki na czele.”
Serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom, ich rodzicom i zaproszonym gościom za obecność podczas tegorocznej edycji Nocy Bibliotek.

Magiczna Kraina w bibliotece?

29 listopada biblioteka szkolna przy ul. Paderewskiego zamieniła się w "Magiczną Krainę". Mimo, że andrzejkowych wróżb nie traktuje się dzisiaj tak poważnie, jak dawniej, uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawie.

Świąteczne czytanie

W środę, 20 grudnia, w prawdziwie świątecznej atmosferze, odbyła się akcja czytelnicza, dedykowana najmłodszym uczniom naszej szkoły, krórą to przeprowadziły dzieci z klasy piątej.
Nasi milusińscy wysłuchali pięknych "Opowiadań wigilijnych" autorstwa cenionych pisarzy polskich: Anny Onichimowskiej i Grzegorza Kasdepke. Spotkanie odbyło się oczywiście w zaciszu szkolnej biblioteki, wspaniale udekorowanej na okoliczność zbliżających się świąt, w której to dodatkowo wyeksponowane zostały szopki konkursowe, wykonane przez uczniów.
Udział w świątecznym czytaniu przyniósł wszystkim wiele radości i ogromną satysfakcję, przyczynił się też do integracji społeczności uczniowskiej, a przede wszystkim posłużył promowaniu czytelnictwa, oswajaniu najmłodszych dzieci z literaturą i wskazywaniu drogi do "magicznego przybytku", w którym gromadzone są najbardziej niesamowite historie i opowieści.

18.06.2024

Uczniowie wybrali

Uczniowie chodzieskiej Jedynki od 10 do 13 czerwca wzięli udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek i wybrali pozycje literackie, które najbardziej podobały im się w ostatnim czasie. Akcja miała na celu zbadanie prawdziwych preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie z klas II-III wybrali następujące książki: „Akademia Pana Kleksa”, „Fala” i „Harry Potter”.
Najciekawsze książki według uczniów klas IV-VI to: „Chłopcy z Placu Broni”, „Magiczne drzewo” i „Harry Potter”. Natomiast w klasach VII-VIII najchętniej czytano „Balladynę”, „Rodzinę Monet” i „Anię z Zielonego Wzgórza”. Frekwencja w wyborach wyniosła 86%.
Ogólnopolskie Wybory Książek to akcja organizowana przez branżowy miesięcznik „Biblioteka w Szkole” wraz ze środowiskiem bibliotek z całej Polski. W pierwszej edycji z 2015 r. wzięło udział ponad 450 tys. uczniów.
W wyniku wyborów zostanie opublikowana lista ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski, która ukaże się później. Wyniki będą dostępne na stronie www.wyboryksiazek.pl