Wymiana partnerska 2024

Wymiana parterska z Nottuln

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży oraz Rupert-Neudeck Gymnasium z Nottuln na przełomie marca i kwietnia brali udział w projektach międzynarodowych. Program w Niemczech uczestnicy rozpoczęli w Berlinie, gdzie na początku odbyła się gra miejska, która była świetnym pomysłem na wspólną integrację przy jednoczesnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących stolicy Niemiec.

Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, aby poznać bogatą historię i kulturę Berlina. Później wszyscy wybrali się na spotkanie z politykiem w niemieckim parlamencie co było inspirującym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom zrozumieć funkcjonowanie demokracji i roli władzy. W kolejnych dniach młodzież udała się do Nottuln, gdzie realizowała kolejne punkty programu.

Program w Polsce natomiast rozpoczęto od trzech dni pobytu w Warszawie, gdzie grupa polska i niemiecka poznały historię miasta, uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez trenerkę rekomendowaną przez PNWM a także poruszyły trudny temat przeszłości podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W kolejnych dniach projektu młodzież brała udział w konkurencjach sportowych, udała się do Urzędu Miasta na spotkanie z burmistrzem miasta, Jackiem Gurszem, a także poszukiwała ukrytych skarbów dzięki współpracy z PTTK oddział w Chodzieży. Oba projekty zostały sfinansowane przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Wymiana partnerska z Nottuln

W dniach 13–17 marca nasi uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 mieli okazję uczestniczyć w corocznej wymianie partnerskiej z gimnazjum w Nottuln, Niemcy. To wyjątkowe doświadczenie nie tylko poszerza horyzonty naszych uczniów, ale także umożliwia im bliższe poznanie kultury i tradycji naszych zachodnich sąsiadów.
Wielokulturowa Przygoda w Berlinie
Pierwsze dwa dni wymiany spędziliśmy w Berlinie, sercu Niemiec. Na początku uczestniczyliśmy w fascynującej grze miejskiej, która nie tylko integrowała naszą grupę, ale także pozwoliła nam lepiej poznać stolicę Niemiec poprzez rozwiązywanie zagadek i wykonywanie zadań. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, aby zgłębić jego bogatą historię i kulturę. Było to niezwykle pouczające doświadczenie, które otworzyło nasze oczy na wielowymiarowość Berlina.
Spotkanie z Politykiem w Niemieckim Parlamencie
Jednym z najbardziej inspirujących momentów wymiany był nasz udział w spotkaniu z politykiem w niemieckim parlamencie. To doświadczenie pozwoliło nam lepiej zrozumieć funkcjonowanie demokracji oraz rolę władzy w społeczeństwie. Było to nie tylko edukacyjne, ale także motywujące wydarzenie.
Wizyta w Muzeum Futurium
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie muzeum Futurium, gdzie mieliśmy okazję interaktywnie dowiedzieć się, jak potencjalnie może zmieniać się przyszłość naszego świata. To fascynujące doświadczenie pozwoliło nam rozważyć różnorodne scenariusze i wyobrazić sobie możliwości przyszłości.
Następne Kroki w Nottuln
Choć pobyt w Berlinie był niezapomniany, nasza przygoda w Niemczech jeszcze się nie skończyła. W kolejnych dniach udaliśmy się do Nottuln, gdzie czekały na nas kolejne emocjonujące atrakcje i aktywności, które pozwolą nam jeszcze bardziej zgłębić niemiecką kulturę i tradycje. Wymiana uczniów to nie tylko doskonała okazja do poznania nowych miejsc i ludzi, ale także szansa na budowanie mostów między kulturami i narodami. Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszej współpracy i poznawania nowych środowisk i doświadczeń.