Rok szkolny 2018/19


01.09.2018

Pamiętamy!

1 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział wraz z Panią Wicedyrektor Bernadetą Kmiotek w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zgodnie z chodzieską tradycją uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność.

03.09.2018

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uczniowie naszej szkoły dzisiaj powitali nowy rok szkolny, a od jutra rozpoczynają zajęcia w lepszych i nowocześniejszych warunkach. Mając do dyspozycji nowe boisko, odrestaurowaną salę gimnastyczną i szatnie, część odnowionych sal lekcyjnych z tablicami interaktywnymi, nową pracownię komputerową, ciekawą ofertę zajęć pozalekcyjnych, mamy nadzieję, że poczują się bardziej komfortowo i z jeszcze większym zapałem przystąpią do nauki.

26.09.2018

Dzień Chłopaka z pizzą w tle

Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka, dziewczynki wraz z paniami zaprosili swoich kolegów z klasy 2d do o pizzerii Texas na warsztaty pieczenia pizzy. Po obejrzeniu krótkiego filmu o historii pizzy, dzieci składały i dekorowały pudełka. Następnie przebierały się w strój kucharza i samodzielnie przygotowywały swoją pizzę do wypieku. Wszyscy niecierpliwie czekali na swoją pizzę, by móc ją ze smakiem zjeść. Uczniowie 2d dziękują organizatorom za mile spędzony dzień.

02.10.2018

W teatralnym nastroju

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakle teatralne w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Najmłodsza grupa uczniów podziwiała tytułową bohaterkę sztuki "Pszczółka Maja", pełną zapału do uczenia się życia w pięknym świecie przyrody i kochania każdego stworzenia w nim żyjącego. Starsi uczniowie z kolei obejrzeli interesujące widowisko teatralne "Mitologia Słowian", oparte na legendach opowiadających o powstaniu państwa polskiego oraz spektakl "Balladyna", pełen ponadczasowych przesłań i wartości, a także będący doskonałą powtórką materiału z języka polskiego.

03.10.2018

Spotkanie z Tadeuszem Matraszkiem

1 października 2018 w bibliotece odbyło się spotkanie z Tadeuszem Matraszkiem, autorem książki „Tajny rozkaz”. Autor opowiedział o swojej książce i przedstawił Antka, bohatera książki, który nagle znalazł się w centrum wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. O przygodach i przeżyciach Antka uczniowie dowiedzą się z książki, której fragmenty będą czytane w październiku w bibliotece.

04.10.2018

Lekcja o boreliozie

Kleszcze budzą w ludziach strach i obrzydzenie. O życiu tych pajęczaków, groźbie zakażenia przez nie boreliozą, przebiegu tej groźnej choroby oraz sposobach ich usuwania, opowiedziała uczniom klas IVc i Vd pani Karolina Pieniążek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży. Prowadzone zajęcia wzbogacone były o materiał filmowy i krótki quiz podsumowujący wiedzę na temat kleszczy.

05.10.2018

Konkurs recytatorski

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości 4 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Święta miłości kochanej Ojczyzny”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII oraz gimnazjalnych. Jury w składzie: p. Joanna Sałata, p. Grażyna Paśniewska i p. Emilia Binkiewicz, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach. Oto oni: w klasach IV- VI Julia Jęśko z kl. IV C zajęła I miejsce, II miejsce - Alan Jagiełła z kl. IV F, III miejsce przypadło Zofii Mikołajczak z kl. IV A, natomiast wyróżnienie otrzymał Szymon Głuch z kl.IV C. Wśród starszych uczniów I miejsce zajął Dominik Felski z kl. VII B, II miejsce - Wiktoria Szymczak z kl. III A gimnazjalnej, III miejsce - Radosław Grabowski z kl. VII C, a wyróżnienie otrzymał Jonasz Kita z kl. VIII D. Uczestnikom gratulujemy odwagi, a zwycięzcom sukcesów.

12.08.2019

05.10.2018

Sztafetowe Biegi Przełajowe

4 października 2018r. nauczyciele naszej szkoły - p. Anna Jęsiek i p. Dariusz Handschke zorganizowali Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych, które odbyły się w okolicach Parku 3 Maja.
W igrzyskach dzieci w kategorii dziewcząt zwyciężyła reprezentacja SP w Budzyniu, II miejsce zajęła SP w Margoninie, III miejsce zajęła SP nr 1 w Chodzieży.
W kategorii chłopców najlepsza okazała się SP w Budzyniu, II miejsce zajęła SP nr 3 w Chodzieży, a III miejsce SP w Margoninie.
W igrzyskach młodzieży szkolnej, w której uczestniczyli uczniowie klas VII , VIII i III klas gimnazjalnych w kategorii dziewcząt mistrzami została SP w Szamocinie, II miejsce zajęła drużyna z SP w Budzyniu, a III miejsce SP w Margoninie. W kategorii chłopców zwyciężyła SP w Budzyniu, II miejsce zajęła SP nr 1 w Chodzieży, a III miejsce SP w Margoninie. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom. Puchary ufundował Burmistrz Miasta Jacek Gursz. Zawodników na podium nagrodził dodatkowo słodyczami dyrektor szkoły, pan Tomasz Jagodziński.

08.10.2018

Z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi

Z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, w galerii szkolnej odbyły się w piątek niezwykle ciekawe spotkania z leśnikiem, podróżnikiem, kierowcą offroadowym , autorem książek, człowiekiem wielu pasji i zainteresowań - Piotrem Kulczyną. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas trzecich gimnazjalnych oraz klasa 7d. Gość podzielił się z młodzieżą bogatymi wrażeniami z ostatniej, letniej wyprawy do Kirgistanu i Azji Środkowej oraz zaprezentował filmy obrazujące tę egzotyczną podróż, relacjonuje p. Ewa Kantorska. Jego dar opowiadania i poczucie humoru dodatkowo wpłynęły na świetny odbiór uczestników spotkań. Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z książkami podróżniczymi autora.

08.10.2018

Uczestniczymy w Nocy Zawodowców

5 października br. w godzinach od 18:00 do 22:00 w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży realizowany był projekt „Noc Zawodowców 2018”. Głównym celem wydarzenia była promocja kształcenia zawodowego i dualnego wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy w ciekawy i spójny sposób przedstawili uczestnikom wybrane zawody. Uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjalnych naszej szkoły poznawali szczegółowo zawody: fryzjer, elektryk, mechanik samochodowy, tapicer i inne. Młodzież uczestniczyła także w warsztatach i lekcjach pokazowych zorganizowanych przez nauczycieli i uczniów Technikum Ekonomicznego, Technikum Informatycznego i Technikum Organizacji Reklamy. Można było skorzystać z warsztatów doradztwa zawodowego i planowania kariery. Oferta zajęć była bogata i bardzo interesująca.
Podczas niezwykłego wieczoru odbył się pokaz Kulinarnego Mistrza Polski 2016 Pawła Salamona, człowieka sukcesu, laureata wielu nagród i wyróżnień. Nocne spotkanie zakończył przepiękny pokaz „Światło i dźwięk”, który nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział uczniów naszej szkoły w projekcie „Noc zawodowców” z pewnością wpłynął na poszerzenie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego oraz skłonił do refleksji na temat budowania swojej kariery edukacyjno-zawodowej.

10.10.2018

Szkoła w Erasmusie

Z dużą dozą satysfakcji informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży przez kolejne dwa lata będzie uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Erasmus +. Temat projektu to „Stop przemocy i dyskryminacji”. Poza Polską w mobilności szkół zaangażowana będzie również młodzież z Włoch, Turcji, Bułgarii oraz Rumunii. Pierwsze spotkanie, którego gospodarzami będą Turcy, odbędzie się już w listopadzie.

10.10.2018

Niecodzienne spotkanie

W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w galerii Szkoły Podstawowej nr 1, odbyło się spotkanie uczniów klas 7 z prezesem Chodzieskiego Koła Związku Sybiraków - panem Zbigniewem Balickim. Siódmoklasiści z uwagą wysłuchali bolesnych wspomnień z wywózki jego rodziny przez Sowietów do Kazachstanu, w czasie II wojny światowej. Pokaz zdjęć ilustrujących opowieść był sugestywnym dopełnieniem wizyty gościa. Uczestnicy spotkania mogli też zapoznać się z materiałami i medalami dotyczącymi Związku Sybiraków, jak dodaje p. Ewa Kantorska.

10.10.2018

Światowy Dzień Turystyki

W dniu 10 października klasa III gc wraz z wychowawczynią – p. K. Grodecką uczestniczyła w „Światowym Dniu Turystyki” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego w Chodzieży. W tym roku temat przewodni brzmiał: „ Poznajemy Cię Polsko”. Nasi uczniowie zaprezentowali strój i muzykę góralską. Kolejną częścią obchodów był udział w konkursie z zakresu hydrosfery, kuchni, obiektów turystycznych i przysłów z różnych regionów Polski. Na zakończenie imprezy gospodarze przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Dziękujemy nauczycielom i uczniom z ZSP za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.

11.10.2018

Mistrzostwa w Tenisie Stołowym

9 października 2018 r. w hali widowiskowo – sportowej odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym w kategoriach dziewcząt i chłopców. Zawody, w których uczestniczyło dziesięć osób, rozgrywano systemem „każdy z każdym”. W kategorii dziewcząt zwyciężczynią została uczennica klasy 3d, Karolina Peksa. Na drugiej pozycji uplasowała się Nikola Pytlak (klasa 3d), miejsce trzecie zajęła Wiktoria Strachel (klasa 3d). Wśród chłopców, najlepszym zawodnikiem i zdobywcą tytułu Mistrza Szkoły został Oliwier Micek (klasa 8c). Drugie miejsce zajął Bartosz Gałązka (klasa 8c), natomiast miejsce trzecie Dawid Kucharski (klasa 3c).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

11.10.2018

Święto pieczonego ziemniaka

Dzień 10.10.2018 roku dla uczniów klasy Ib był dniem wyjątkowym. W tym dniu dzieci wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią pojechały na Święto Pieczonego Ziemniaka do „Alpakolandu” w Klotyldzinie.
Po powitaniu dzieci miały możliwość przejścia ścieżką edukacyjną, w czasie której spotkały alpaki, konie, francuskiego osła Poitou i inne zwierzęta mieszkające w „Alpokalandzie”. Dzieci karmiły i dotykały zwierzęta, co sprawiało im wielką radość.
Następnie uczestniczyły w nieszablonowych formach aktywności fizycznej takich jak: jazda na kucyku, elementy alpakoterapii i dogoterapii oraz bawiły się na placu zabaw. Odbyła się też degustacja pieczonych ziemniaków i kiełbasek.

11.10.2018

Wyróżnienie akcji "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc"

Z radością komunikujemy, że w opublikowanej wczoraj przez PAH na fanpage'u "Szkoła Humanitarna", informacji nawiązującej do prowadzonej przez PAH tegorocznej szablonowej akcji tulipanowej i pokazującej jak w naszej szkole, w ubiegłym roku szkolnym, wykonaliśmy tulipany w ramach akcji "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc" - nasze zdjęcia są inspiracją i zachętą oraz namacalnym przykładem tego, jak na podstawie zaprojektowanego w tym roku szkolnym przez PAH szablonu można wykonać metodą origami kwiatowe arcydzieła, zachęcające jednocześnie do udziału w akcji i tworzenia papierowych kwiatów.

12.10.2018

Niezwykły Dzień Edukacji Narodowej

Dzisiejsze zajęcia lekcyjne w szkole nie przeszkodziły nam uczcić Dnia Edukacji Narodowej. Były kwiaty, podziękowania, a także uroczyste i jednoczenie pełne humoru apele przygotowane przez klasy IIa, IId pod opieką pań: Elżbiety Filistowicz i Doroty Matusiak oraz uczniów klas starszych pod kierownictwem pań: Ewy Kantorskiej i Ireny Cichockiej. Gościem honorowym naszych uroczystości był burmistrz miasta, pan Jacek Gursz.

16.10.2018

Lekcja historii w kinie

15 października 2018 r. w Chodzieskim Domu Kultury odbył się pokaz niedawno zrealizowanego filmu pt. "Powstanie wielkopolskie. Bitwa o Chodzież". Na seans zostali zaproszeni uczniowie klas VI, VII, VIII oraz gimnazjalnych. Obejrzenie tego fabularyzowanego dokumentu stanowiło ciekawą lekcję historii, ale było też doskonałą okazją do poznania dziejów naszego miasta.

14.10.2018

Pierwsze zajęcia z projektu UAM-ek

13 października br. w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „UAM-ek – przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach Akademii Kompetencji Społecznych, Akademii Młodego Twórcy oraz Akademii Operatora Drukarki 3D. Uczniowie z klas 1-3 ćwiczyli umiejętność pracy w grupie, naukę budowania relacji oraz poprawę komunikacji. Poprzez działalność plastyczną – rysunek i lepienie w glinie - odkrywali własne możliwości, umiejętności i talenty. Przy okazji poznawali, wyrażali emocje i uczyli się radzić sobie z nimi. Atrakcją okazało się zwiedzenie Biblioteki Akademickiej. Młodzież z klas 4-6 na swoich zajęciach zajmowała się nauką projektowania modeli do wydruku na drukarce 3D. Każdy uczestnik poznał możliwości służącego do tego celu programu, a następnie wykonał wizytówkę według swojego pomysłu. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu okazał się przyjaznym i kreatywnym miejscem dla uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia będą odbywać się systematycznie przez cały obecny rok szkolny. Już wkrótce kolejne atrakcyjne spotkania dla naszych uczniów na UAM w Poznaniu!

20.10.2018

20.10.2018

Koncertowy dzień

W środę uczniowie uczestniczyli w koncertach muzycznych w wykonaniu Łódzkiego Trio „Złota trąbka”. W programie klas I - III pojawiły się nie tylko ulubione przeboje milusińskich, między innymi pochodzące z muzycznych bajek Walta Disneya, ale również prezentacje instrumentów dętych blaszanych, wzbogacające wiedzę uczniów na temat ich wyglądu i brzmienia. W świat przebojów muzyki europejskiej wprowadzone zostały z kolei klasy czwarte i w związku z tym wysłuchały w wykonaniu artystów nie tylko utworów F. Chopina i G. Verdiego, czy M. Ravela, ale również G. Bregović - „Prawy do lewego” oraz G. Millera „American patrol”. Przygotowany przez artystów program muzyczny stanowił uzupełnienie programu edukacyjnego realizowanego z muzyki w szkole, a także był doskonałym urozmaiceniem czasu spędzonego przez uczniów w szkole.

23.10.2018

II miejsce w Tymbark Cup

W dniu 19.10.2018 roku został rozegrany turniej U12 piłki nożnej Tymbark Cup w Budzyniu. Nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce ulegając jedynie gospodarzom turnieju. Miejsce I zajęła z Sp Budzyń, II - Sp 1 Chodzież, III - Sp 3 Chodzież, IV - Sp Margonin, V - Sp Stróżewo.

24.10.2018

Sukcesy na olimpiadzie

16 października 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się etap powiatowy Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Połajdowicz wykazali się wysokim poziomem wiedzy ekologicznej. Antonina Kokosz z klasy 8c zdobyła III miejsce, a Wojciech Jęsiek z klasy 7d miejsce II. Gratulujemy sukcesów naszym uczniom!

24.10.2018

Stop dopalaczom

17 października w naszej szkole odbyło się również spotkanie klas VII z Panią Karoliną Pieniążek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zorganizowane przez p. Małgorzatę Połajdowicz. Tematem szkolenia były dopalacze i zagrożenia związane z zażywaniem środków psychoaktywnych.

25.10.2018

Czytelnicza impreza

25 października w bibliotece SP1 w Chodzieży odbyła się impreza czytelnicza związana z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Uczniowie poznali historię tego święta, usłyszeli zaklęcia związane ze złodziejami książek, obejrzeli prezentację multimedialną „Zalety książki”. Trzecioklasiści wysłuchali też fragmentów książki Tadeusza Matraszka „Tajny rozkaz”. Na zakończenie spotkania otrzymali zakładkę do książki i zabawny rysunek do pokolorowania.
Najwięcej emocji wzbudziła książka „Tajny rozkaz”, której akcja toczy się w naszym mieście. Przeczytany fragment zachęcił wielu uczniów do jej przeczytania.

29.10.2018

Mistrzostwa w tenisie

27 października 2018 r. w Zespole Szkół w Szamocinie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dzieci i młodzieży szkolnej. Zawody rozgrywano systemem „każdy z każdym” w grach pojedynczych i podwójnych, do dwóch wygranych spotkań.
W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali Oliwier Micek (klasa 8c) i Bartosz Gałązka (klasa 8c). Chłopcy rozegrałi bardzo zacięte mecze, okazali się niepokonani i zdobyli tytuł Mistrza Powiatu oraz awans do finału rejonowego. Mniej szczęścia miały dziewczęta, stwierdza trener pan Sławomir Kossowski – Karolina Peksa (klasa 3gd) i Nikola Pytlak (klasa 3gd), które po wyrównanej i emocjonującej grze zajęły czwarte miejsce.

30.10.2018

Kolejne zajęcia z projektu Uam-ek

27 października br. uczniowie naszej szkoły drugi raz wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu „Uam-ek – przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Grupa młodszych dzieci na spotkaniu Akademii Młodego Twórcy tym razem poznawała instrumenty, tworzyła improwizacje muzyczne i uczestniczyła w ciekawych zabawach. Było twórczo i wesoło. Na zajęciach w Akademii Kompetencji Społecznych inni uczniowie uczyli się właściwych relacji z rówieśnikami, biorąc udział w treningu budowania pozytywnej samooceny i samoakceptacji. Młodzież ze starszych klas na warsztatach Akademii Operatora Drukarki 3D projektowała w specjalnym programie dla druku 3D swoje miasto. To pierwszy etap tworzenia makiety Chodzieży. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

30.10.2018

Nasze centrum

W ostatnim czasie uczniów zaskoczyła kolejna zmiana, jaka pojawiła się na boisku szkolnym. Tym razem jest to ścieżka przyrodniczo - ekologiczna, pochodząca z projektu SPINka realizującego założenie mini centrum nauki i kreatywności. Trzeba przyznać, że boisko wygląda zachwycająco, a co najważniejsze - posiada walory edukacyjne.

30.10.2018

Porządkujemy groby

W środę, dnia 24 października klasa 8a pod opieką p. Aleksandry Pietruczuk wybrała się porządkować groby na cmentarzu przy ul. Ujskiej. Uczniowie zagrabili liście na zaniedbanych grobach oraz postawili zapalone znicze. Gdy staniemy w tym roku nad mogiłami naszych bliskich, by wyszeptać słowa modlitwy „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie” pomyślmy o przyszłej radości spotkania w niebie z tymi, którzy od nas odeszli. Nie zapomnijmy też pochylić się nad własnym życiem, które przemija, dodaje opiekun grupy.

30.10.2018

Bezpieczni na drodze

W październiku klasy pierwsze w ramach kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielem policji nadkom. Elżbietą Żulewską. Głównym celem akcji jest uświadomienie rodzicom i dzieciom konieczności używania elementów odblaskowych po zmroku. Zaproszony gość przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pierwszaki z uwagą słuchały przekazanych rad, które zapewne przyczynią się do poprawy ich bezpieczeństwa na drodze. Dzięki tej kampanii społecznej dzieci otrzymały elementy odblaskowe, ale przede wszystkim zdobyły wiedzę na temat przestrzegania zasad ruchu drogowego.

08.11.2018

Wyróżnienie dla Antoniny

8 listopada w Pile odbył się etap ponadpowiatowy XI Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Szkołę Podstawową nr 1 w Chodzieży reprezentowało dwoje uczniów, informuje pani Małgorzata Połajdowicz oraz dodaje, że Antonina Kokosz z klasy VIII c otrzymała wyróżnienie.

08.11.2018

Zaduszki literackie

5 i 6 listopada w bibliotece SP 1 odbyły się Zaduszki Literackie. 5 listopada wspominaliśmy Kornela Makuszyńskiego w 65 rocznicę śmierci, a 6 listopada – Janusza Christę w 10 rocznicę śmierci. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne przedstawiające życie i twórczość pisarzy. Atrakcją pierwszego dnia był film o Koziołku Matołku, natomiast drugiego dnia – audiobook „Szkoła latania”. Ta cykliczna impreza odbywająca się co roku w listopadzie zyskała wielu sympatyków.

08.11.2018

Patriotyczne utwory na konkursie

7 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs pięknego czytania utworów patriotycznych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VI. Zaprezentowali fragmenty utworów m. in. A. Mickiewicza, S. Żeromskiego. Wł. Reymonta, E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej opisujące postawę Polaków wobec zaborców. Po wysłuchaniu uczestników konkursu widownia wybrała lektorów, którzy jej zdaniem najpiękniej się zaprezentowali. Zwycięzcami konkursu zostały: Weronika Maćkowiak z VI b i Wiktoria Smogur z VI a. Serdecznie gratulujemy!

09.11.2018

Jesień z teatrem Jedyneczka

Dzień 7 listopada był dla uczniów klasy 1b wyjątkowym dniem. Tego dnia pierwszaki po raz pierwszy wystąpiły na scenie teatru Jedyneczka. Dzieci zaprezentowały przedszkolakom, świetliczakom i uczniom klas pierwszych przedstawienie o pięknej, złotej, polskiej jesieni. Mali artyści pięknie przebrani w stroje warzyw, owoców, zwierząt, drzew, liści opowiadali i śpiewali o Jesieni, która wędrowała po lasach, ogrodach i sadach, roznosząc wszędzie swe dary. Teatrzyk urozmaiciły piosenki, pląs i taniec liści w wykonaniu uczennic z klasy 4c, za co serdecznie im dziękujemy.
W godzinach popołudniowych dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności muzyczno-teatralne rodzicom i dziadkom. Prowadzące spotkanie - panie Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek bardzo dziękują dzieciom i rodzicom za ogromne zaangażowanie. Teraz można już powiedzieć, że teatr Jedyneczka ma nowych, małych, zdolnych aktorów. Brawo! Do zobaczenia wkrótce na szkolnej scenie!

09.11.2018

Rekord dla Niepodległej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęliśmy już w piątek. Tego dnia na korytarzach, w klasach i na boisku dominowały barwy biało - czerwone. O historii Polski dążącej przez 123 lata do odzyskania niepodległości opowiedzieli wierszem, tańcem i piosenką uczniowie klasy 6a, 5c oraz gimnazjalne podczas uroczystych apeli. W kąciku patrona rozbrzmiewała patriotyczna nuta. W 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, w ramach szeroko zakrojonej akcji „Rekord dla Niepodległej" uczniowie uczcili odśpiewanym na boisku szkolnym hymnem narodowym, wspólnie z nauczycielami i zaproszonym na tę okazję Burmistrzem Miasta Chodzieży. W każdym momencie dnia było widać, że młodzież szkolna potrafi przyjąć patriotyczne postawy i szanuje trud Polaków poprzednich pokoleń walczących o wolność narodu.

09.11.2018

10.11.2018

Inspiracje w projekcie UAMek

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w projekcie UAM-ek organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przewodnim tematem zajęć z cyklu „Akademia młodego twórcy" był tym razem kolor, a co się z tym wiąże - malowanie własnych portretów z pamięci i jednocześnie ozdabianie ich samodzielnie zgromadzonymi materiałami przyrodniczymi znalezionymi w parku. Atrakcją zajęć było również oglądanie wystawy zdjęć Jędrzeja Stępaka przygotowanej w formie reportażu z Ekwadoru. Z kolei uczestnicy grupy „Akademia Kompetencji Społecznych" poprzez gry i zabawy również o charakterze ruchowym, nabywali kompetencje w zakresie umiejętności współpracy z innymi. Prawdziwą niespodziankę stanowiło zadanie postawione przed grupą uczestników „Akademia młodego operatora drukarki 3D". Dziś mieli zaprojektować w programie 3D pojazd i przygotować go do wydruku za pomocą drukarki 3D. Po zajęciach okazało się, że przygotowane przez uczestników wizualizacje opracowane w procesie modelowania 3D i renderingu stoją na wysokim poziomie i świadczą o dużej umiejętności przestrzennego myślenia.

18.11.2018

Profilaktyka uzależnień

16 listopada 2018 z inicjatywy p. Małgorzaty Połajdowicz odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII b naszej szkoły z terapeutą uzależnień z Miejskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szkolenie dotyczyło profilaktyki uzależnień.

20.11.2018

Atrakcyjne zajęcia z projektu "UAM-ek"

17 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie naszych uczniów w ramach projektu „UAM-ek - przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Tym razem uczestnicy zajęć „Operatora drukarki 3D” projektowali miejską infrastrukturę. Nasi uczniowie już bardzo sprawnie korzystają ze specjalistycznego programu i w ten sposób rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną. „Akademia kompetencji społecznych” podejmowała ważny temat komunikacji międzyludzkiej. Uczestnicy poznali definicję konfliktu. Brali również udział w eksperymencie „Burza w butelce wody”, który miał na celu wskazanie różnic między ludźmi, radzenie sobie z emocjami i poznanie sposobów rozwiązywania konfliktów. „Akademia młodego twórcy” zaproponowała uczniom zabawę w programowanie. Na ekranie monitora uczniowie mogli sterować wybraną postacią dobierając odpowiednie tła i dźwięki. Tworzyli w ten sposób animacje według własnego pomysłu.
„Mali studenci” kolejny raz doskonale się bawili, zdobywali nowe doświadczenia i wiedzę z wielu dziedzin. Zajęcia w poznańskim ośrodku akademickim są niezwykle inspirujące i pozwalają najmłodszym rozwijać swoje pasje.

20.11.2018

100 Years of Freedom

„100 Years of Freedom” - taką nazwę nosił międzyszkolny konkurs z języka angielskiego, objęty patronatem Urzędu Miasta w Chodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pawła Idczaka, przy pomocy Amelii Matraszek z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjalnych musieli uporać się z tekstami oraz zadaniami bezpośrednio związanymi z historią Polski sprzed stu lat. Najlepszymi okazali się: zwycięzca, Grzegorz Przewoźniak (SP1), Karolina Przespolewska oraz Julia Witkowska (obie ze Społecznej SP w Chodzieży). Organizator dziękuje serdecznie Urzędowi Miasta Chodzieży, Radzie Rodziców SP1 oraz wydawnictwu Macmillan za przekazanie upominków na nagrody lub pomoc finansową w ich zakupie.

20.11.2018

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej

Nasi młodzi piłkarze są już po Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej halowej. Grupa młodsza, klasy IV-VI zajęła III miejsce dobrze spisując się podczas całego turnieju. Natomiast grupa starsza, klasy VII-IIIG zajęła I miejsce, nie tracą żadnej bramki i już w najbliższy czwartek będzie reprezentować nasz Powiat w Mistrzostwach Rejonu, które odbędą się w Krajence.

24.11.2018

Prozdrowotny apel

Nasza szkoła promuje zdrowie. W związku z tym w piątek 23 listopada uczniowie klas VII oraz 3ga i3gc zostali zaproszeni na apel prozdrowotny przygotowany przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, artystycznych i wychowania fizycznego. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli scenki: „Sąd nad papierosem”, „Kłótnia pokarmów” oraz „Wykrywanie składników odżywczych”. Podczas apelu zaprezentowały się również dziewczęta z grupy tanecznej oraz uczniowie uzdolnieni muzycznie. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani smacznymi jabłkami. Zachęcamy do zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia!

24.11.2018

Spotkanie ze strażakami

Klasa 5a wraz z wychowawcą, Pawłem Idczakiem, na jednej z lekcji wychowawczych wybrała się na wizytę do komendy Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Dzięki jednemu z wychowanków, Stasiowi, który postanowił podzielić się ze swymi koleżankami i kolegami wcześniej wygranym voucherem na wizytę u strażaków, klasa 5a miała okazję zapoznania się z technikami ich pracy. Uczniowie dowiedzieli się także o niebezpieczeństwie czadu oraz o sposobach ustrzegania się przed nim.

24.11.2018

Pomysły na biznes

Podczas lekcji angielskiego w klasie 3a i 3b oddziału gimnazjalnego, uczniowie pod opieką Pawła Idczaka spróbowali swoich sił w tworzeniu własnego biznesu. Niektóre pomysły okazały się bardzo kreatywne.

28.11.2018

Mistrzostwa w Mini Piłce Siatkowej

23 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Chodzieży odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Mini Piłce Siatkowej, które zorganizowała p. Anna Jęsiek. Zawody zostały rozegrane w hali sportowej i brały w nich udział oddziały gimnazjalne oraz klasy VII i VIII. Najlepsze miejsca wywalczyły:
I miejsce „25 Voltów” Dawid Jabłoński, Olek Wleczek, Fabian Martenka,
II miejsce „Ssaki leśne” Nikola Pytlak, Paula Majewska, Karolina Peksa, Michalina Zwierzykowska,
III miejsce „Drżące Ananasy” Kornelia Bedołek, Agata Dziubińska,Eliza Zielińska – Piosik.
Medale za miejsca na podium oraz słodycze ufundowała Rada Rodziców. Sędziami zawodów byli uczniowie: Weronika Barzykowska, Agata Kozłowska, Julia Wronikowska, Kacper Promiński oraz Oliwia Dziuba, była uczennica Miejskiego Gimnazjum w Chodzieży. Wszystkim uczestnikom imprezy należą się gratulacje.

27.11.2018

Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2018 uczniowie klas drugich naszej szkoły brali udział w imprezie czytelniczej zorganizowanej w bibliotece szkolnej z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczestnicy imprezy obejrzeli prezentacje multimedialną, z której dowiedzieli się, skąd wzięło się święto misia, poznali misie – bohaterów bajek. Zgadywali, jaki to miś na podstawie opisu i ilustracji. Uczniowie klas drugich czytali też fragmenty książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. Dzieci zobaczyły wybrany przez siebie film o misiach. Na zakończenie obejrzały wystawę książek o misiach i niedźwiedziach.

28.11.2018

Mój ulubiony wiersz

27 listopada 2018 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Mój ulubiony wiersz", w którym udział wzięli uczniowie klas VIII oraz III gimnazjalnych. Największą popularnością wśród recytujących cieszyły się utwory Adama Mickiewicza oraz Wisławy Szymborskiej. Zasiadające w jury panie: Joanna Sałata i Emilia Binkiewicz, przyznały nagrody. I miejsce zajęła Aleksandra Kubiak z kl. IIIg C, II miejsce- Wiktoria Szymczak z kl. IIIg A, III miejsce przypadło Zuzannie Ryszewskej z kl. IIIg A, natomiast wyróżniony został Jonasz Kita z klasy VIII D. Ci, którzy zmierzyli się z niełatwą sztuką recytacji i odnieśli zwycięstwo, otrzymali dyplomy i ufundowane przez Radę Rodziców nagrody. Gratulujemy!

28.11.2018

Nasi uczniowie w Nottuln

Informujemy, że w tym tygodniu grupa młodzieży z naszej szkoły przebywa w Nottuln w ramach wymiany z opiekunami p. Agnieszką Kaczmarowską i Pawłem Idczakiem. Zarówno uczniowie z Nottuln, jak i Chodzieży podjęli wspaniałą inicjatywę, biorąc udział we wspólnym projekcie tworzenia flagi, która powiewać będzie na głównym dziedzińcu szkoły podczas każdej wizyty uczniów z Chodzieży w Niemczech. Grupa od wtorku przebywa w Dusseldorfie, gdzie zwiedza miasto, próbuje swoich sił na ścianie wspinaczkowej. Ponadto grupa polsko-niemiecka odwiedzi stadion piłkarski drużyny Fortuna Dusseldorf oraz jarmarki świąteczne. Oczywiście nadrzędny cel również jest realizowany, gdyż podczas wzajemnej współpracy, młodzież rozwija umiejętności językowe. Na ich wrażenia z pobytu w Niemczech czekamy z wielką niecierpliwością.

30.11.2018

Święto szkoły

Tradycyjnie, jak co roku, w listopadzie obchodzimy Święto Szkoły. W dniu dzisiejszym z tej okazji odbyło się wiele uroczystości. W najmłodszej grupie wiekowej uczniowie klas pierwszych, dzięki złożonemu ślubowaniu i jednocześnie pasowaniu na ucznia, zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Uroczystość uświetnili pokazem swoich umiejętności artystycznych, a na pamiątkę otrzymali kolorowe czapki z logo szkoły. Uczniowie klas starszych z kolei uczcili święto apelem, na którym klasa 4c i 5d zaprezentowała przepiękny spektakl teatralny, opowiadający o życiu i twórczości patrona szkoły - Stanisława Staszica. W budynku przy ulicy Paderewskiego uczniowie także przygotowali uroczystość w postaci programu artystycznego poświęconego patronowi szkoły. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę „Stanisław Staszic – organizator szkolnictwa” i zorganizowała konkursy-krzyżówki dla klas IV, V, VI. Nagrody wylosowali Zofia Mikołajczak z kl. IV a, Aleksandra Galant z kl. V c, Julia Małofiej z kl. VI a.

01.12.2018

Na uniwersytecie

„Czym jest zaufanie i kogo możemy dodać do jego kręgu?" O tym uczestnicy projektu UAM-ek z grupy „Akademia kompetencji społecznych" rozmawiali na dzisiejszych, sobotnich warsztatach. Dzieci relacjonują, że tym razem tworzyły kręgi, a zatem budowały bazy zaufania, miejsca gdzie mogą czuć się bezpiecznie z osobami ze swojego otoczenia. Grupa „Akademia młodego twórcy" tym razem rysowała swoje portrety z otwartymi oczami oraz malowała figurki z gliny, ulepione na poprzednich zajęciach. Nie zabrakło też informacji na temat mieszania barw, dla uzyskania z podstawowych - pochodnych i złamanych. Na zajęciach „Operatora drukarki 3D" z kolei uczestnicy malowali wydrukowane elementy infrastruktury, które sami wcześniej zaprojektowali, a także , ponieważ zaczyna się okres przedświąteczny, tworzyli modele ozdób gwiazdkowych w formacie 3D. Trzeba przyznać, że to był kolejny, owocny w wiedzę i umiejętności wyjazd małych studentów naszej szkoły.

01.12.2018

Jesteśmy razem

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3 grudnia od 1992 roku. Z tej okazji 1 grudnia w Chodzieskim Domu Kultury odbyło się wspólne świętowanie. Wzięli w nim udział zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Chodzieży. Wśród artystów w uroczystości zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły z grupy teatralnej Jedyneczka. Przedstawili oni wesoły program o pięknej Jesieni. Teatrzyk urozmaiciły piosenki, pląs, taniec liści oraz kolorowe stroje. Duża scena i blask reflektorów pozytywnie zmotywowały dzieci, które wspaniale zagrały swoje role. W przedstawieniu „Królewna Śnieżka” swoje talenty aktorskie zaprezentowała również młodzież ze świetlicy środowiskowej „Promyk dobra”. Spotkanie przeplatane było piosenkami w wykonaniu wychowanków Studia Piosenki CHDK HIT. Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja krótkometrażowego filmu „Cyrk motyli”, który pokazuje i uczy jak cieszyć się każdą chwilą, pokonywać słabości i kompleksy. Wielką niespodzianką okazał się ogromny tort, który na sam koniec obchodów został wprowadzony na salę kinową. Aktywny udział naszej szkoły w tym szczególnym dniu jest dowodem na to, że potrafimy się wspierać, integrować i być razem.

06.12.2018

Finał konkursu „Za kasztany i żołędzie ..."

Nasza szkoła już kolejny raz wzięła udział w konkursie Za kasztany i żołędzie, wiedzy Ci przybędzie, organizowanym przez Nadleśnictwo Podanin, którego celem jest zbiórka kasztanów i żołędzi wykorzystywanych w okresie zimowym jako karma dla zwierząt. Do konkursu przystąpiło w tym roku szkolnym aż 166 uczniów dzięki czemu zebraliśmy ponad 7 ton nasion. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 2a Łukasz Kryk, który zebrał 677 kg. Wszyscy uczniowie, którzy przynieśli powyżej 20 kg. nasion otrzymają od Nadleśnictwa Podanin upominki, a Ci, którym udało się zebrać powyżej 100 kg. zostali zaproszeni na spotkanie edukacyjno – rekreacyjne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za liczny udział, a Nadleśnictwu Podanin za nagrody dla szkoły i uczniów.

10.12.2018

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

6 grudnia uczniowie klas od III - VI wraz z opiekunami Paniami - Weroniką Dutkiewicz i Iwoną Peksą wybrali się na Jarmark Bożonarodzeniowy do Wrocławia. Wszyscy uczestnicy wycieczki są zachwyceni ponieważ korzystali z szerokiej gamy atrakcji znajdujących się na Jarmarku, jak powitanie Świętego Mikołaja na jarmarkowej scenie czy podziwianie artystycznych występów zorganizowanych przez młodzież z Wrocławia. Przejazdy karuzelami oraz konsumowanie smacznych i oryginalnych potraw, jak gorąca czekolada, owoce w czekoladzie, pierników, dolnośląskich miodów i wiele innych przysmaków okazały się ciekawym doświadczeniem kulinarnym dla uczestników. Podążając bajkowymi i świątecznymi dróżkami uczniowie podziwiali niezwykłe ozdoby świąteczne, autorskie rękodzieła, ręcznie robioną biżuterię artystyczną. Zachwycające okazały się wyjątkowe ekspozycje, składające się z oryginalnych kostiumów i rekwizytów filmowych. W pięknych, drewnianych domkach niektórzy z uczestników wybrali świąteczne podarunki spośród wielu unikatów. Niesamowitą atrakcją dla uczniów okazała się również wizyta w Hydropolis i powitanie Wrocławia z 49 piętra budynku SkyTower. Bardzo dziękujemy mamie Rity – Pani Małgorzacie i mamie Konstancji – Pani Beacie za udział w wycieczce i pomoc w opiece nad uczniami.

12.12.2018

Mistrzostwa w Piłce ręcznej

11 grudnia 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Ręcznej, w których uczestniczyło, jak relacjonuje pan Sławomir Kosowski, 42 naszych uczniów. Do rywalizacji o miano najlepszych „szczypiornistów” przystąpiło 6 drużyn. W rundzie finałowej, decydującej o zdobyciu tytułu Mistrza Szkoły, spotkały się reprezentacje klasy 3gd, 8a i 8c. Po zaciętych meczach zwycięstwo odniosła reprezentacja klasy 8c, drugie miejsce zajął zespół z klasy 3gd, trzecie miejsce przypadło drużynie z klasy 8a.

16.12.2018

Kreatywni uczestnicy projektu UAM-ek

Makieta miasta to kolejne zadanie uczestników Akademii Młodego Operatora Drukarki 3D w projekcie UAM-ek. Uczniowie malowali farbami samodzielnie zaprojektowane i wydrukowane w technologii 3D obiekty i budowle, następnie wspólnie tworzyli makietę miasta. Grupa Akademii Młodego Twórcy miała dziś okazję spotkać się z artystą malarzem z Ekwadoru - Francisco Villarreal’em, który opowiedział dzieciom o swoim kraju i zaprezentował wiele prac przedstawiających piękno przyrody występującej w jego ojczyźnie. Mali twórcy uczestniczyli także w zabawach muzycznych, m.in. malowali ilustrację do muzyki, tworzyli dźwięki korzystając z nietypowych instrumentów, określali długość i wysokość dźwięków oraz zapisywali je umownymi znakami. Uczestnicy Akademii Umiejętności Społecznych zgłębiali temat przyjaźni. Dzieci pracowały w grupach, którym wymyśliły nazwy „Jednorożce” i „Pokemony”. Wykonały plakat i książeczkę dotyczące przyjaźni oraz zasadziły fasolki. Każda grupa przekazała sobie także „iskierkę” przyjaźni. Sobotnie warsztaty były ciekawe i inspirujące, a nasi mali studenci wykazali się ogromną kreatywnością.

14.12.2018

Wycieczka na mecz

14 grudnia 2018r. z inicjatywy p. Anny Jęsiek grupa uczniów naszej szkoły kibicowała drużynie Enea PTPS Piła podczas meczu Ligi Siatkówki Kobiet z Energią MKS Koszalin, który odbył się w hali sportowej MOSiR w Pile.

22.12.2018

Szkolny konkurs z j. niemieckiego

W grudniu zakończył się szkolny konkurs pt. „Warum Deutschland?” Zadaniem uczniów było przygotowanie prac, które miały odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zwrócić uwagę na Niemcy. Prace uczniów były oceniane w czterech kategoriach: plakat, album, prezentacja multimedialna lub praca przestrzenna.
Wszyscy uczniowie za swoje prace otrzymali oceny celujące z j. niemieckiego. Poza tym laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Są to następujący uczniowie: Maria Dreger, Anna Sałata i Magdalena Karpiarz z klasy 8d, Michał Gapiński i Nikola Kasprzycka z 3b oraz Filip Kędziora z 3d. Konkurs przygotowały i przeprowadziły J. Grduszak i A. Kaczmarowska.

22.12.2018

Świąteczna paczka

Okres przedświąteczny to moment, aby pomyśleć o innych osobach. To czas, by zrobić coś więcej i jeśli można sprawić choć małą przyjemność osobom potrzebującym. W tym roku, po raz kolejny społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję "Świąteczna paczka". Zorganizowano zbiórkę żywności, książek i zabawek, a w poniedziałek 17 grudnia przedstawiciele Rady Rodziców przygotowali osiem świątecznych paczek, które potrzebującym rodzinom na pewno sprawią radość.

06.01.2019

Humanitarna akcja

W naszej szkole przeprowadzono akcję „Zaczarowany ołówek” zorganizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Zebraliśmy dwa kartony pełne ołówków, długopisów, kredek, linijek, gumek, cyrkli i innych przyborów szkolnych. Dzięki życzliwości i uczynności państwa Humerczyków, przygotowana paczka została przekazana do siedziby Fundacji w Poznaniu. Stamtąd zebrane przybory szkolne trafią do dzieci w Republice Środkowej Afryki i z pewnością sprawią im wiele radości. W przeprowadzenie akcji w szkole zaangażowali się uczniowie klasy 6a. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

07.01.2019

Skuteczna terapia

W naszej szkole pani Katarzyna Ziomek prowadzi zajęcia z terapii ręki z uczniami klasy 1a. W ostatnim czasie te zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i terapeutów. Przeznaczone są głównie dla tych dzieci, które mają obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych. Objawiają się najczęściej: niechęcią do malowania i rysowania, układania puzzli, układanek; trudnościami z wykonywaniem czynności samoobsługowych.
Terapia ręki nie jest tylko treningiem umiejętności grafomotorycznych i samoobsługowych. Może być wsparciem dla terapii mowy. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów najpierw pracuje się nad motoryką dużą - prawidłową postawą ciała, odpowiednią stabilizacją tułowia, barków, zakresem ruchu w stawach, koordynacją i pracą całej kończyny górnej. Bardzo ważne jest również poprawne funkcjonowanie zmysłów. Jest to działanie kompleksowe, które opiera się na łączeniu technik wykorzystywanych w metodach neurorozwojowych, pedagogicznych i psychologicznych. Spotkania te odbywają się systematycznie (raz w tygodniu) i po półrocznej pracy widoczne są już efekty. Uczniowie dbają o swoją postawę siedzącą i stojącą, niektóre dzieci oduczyły się nieprawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego, są bardziej skoncentrowane na wykonywanych ćwiczeniach i potrafią logistycznie je wykonywać, zwiększa się liczba uczniów dbająca o estetyczny wygląd zeszytów. Terapia będzie trwała do końca roku szkolonego i mam nadzieję, relacjonuje wychowawczyni klasy pani Hanna Borucka, że przyniesie satysfakcjonujące rodziców i mnie sukcesy oraz dziękuję pani Ziomek psycholog CPS Remedium Chodzież za dotychczasową współpracę.

09.01.2019

SP1 z Jasełkami w DPS

8 stycznia uczniowie klasy 2b z wychowawczynią i opiekunami odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Dzieci przedstawiły jasełka pt. „Ciemność w jasności świeci”. Mali aktorzy zaprezentowali historię Narodzenia Jezusa Chrystusa oraz przypomnieli postać św. Franciszka z Asyżu - twórcy pięknej tradycji budowania szopek i przedstawiania jasełek bożonarodzeniowych. Gospodarze bardzo serdecznie przyjęli występ dzieci i długo go oklaskiwali.
Uczniowie oraz wychowawczyni bardzo dziękują mieszkańcom i pracownikom DPS w Chodzieży za ciepłe przyjęcie, opiekunom: pani Agacie Bieleckiej i panu Zbigniewowi Szymczakowi za pomoc podczas wyjazdu, jak również wszystkim rodzicom za piękne stroje jasełkowe oraz okazane wsparcie.

09.01.2019

Pasowanie na czytelnika

7 i 8 stycznia w bibliotece naszej szkoły odbywały się imprezy czytelnicze dla klas I. Uczniowie klas I zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Podczas imprezy bibliotecznej pierwszaki dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki, poznały drogę książki od autora do czytelnika i zawody związane z powstawaniem książki, określiły prawa i obowiązki czytelnika. Po złożonym przyrzeczeniu, że będą szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości, otrzymały pamiątkowe akty pasowania i zakładki do książki. Następnie po raz pierwszy uczniowie wybrali książkę samodzielnego czytania. Życzymy im wielu miłych chwil spędzonych z książką.

11.01.2019

Wizyta w przedszkolu

Dnia 11 stycznia br. uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią Małgorzatą Pranke zostali zaproszeni do Miejskiego Przedszkola nr 5 na Jasełka. Czas świąt już minął, ale przedstawienie grupy „Żeglarzy” z chodzieskiego przedszkola naprawdę było warte obejrzenia. W pięknej oprawie scenicznej, w cudownych strojach dzieci zaprezentowały program świąteczny, który dostarczył pierwszakom z Jedynki wielu wzruszeń. Był też poczęstunek i wspólne zdjęcie. Wychowawczyni klasy Ib serdecznie dziękuje Pani Justynie Bednarczyk za zaproszenie i liczy na dalszą współpracę.

11.01.2019

Bezpieczne ferie

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, w dniu 9 stycznia naszych uczniów odwiedził przedstawiciel Policji. Tematem spotkań we wszystkich grupach wiekowych było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Pani nadkom. Elżbieta Żulewska apelowała o rozwagę podczas zabaw na śniegu, lodzie i w domu pod nieobecność rodziców. Przypomniała również zasady korzystania z Internetu oraz zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Na zakończenie życzyła wszystkim uczniom Jedynki bezpiecznego zimowego wypoczynku.

01.02.2019

W 100. rocznicę pamięci

W dniu 30 stycznia, w ramach godzin wychowawczych, uczniowie klas 4-6 razem z wychowawcami oraz dyrekcją szkoły, obejrzeli montaż słowno-muzyczny „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim – wierszem i pieśnią”. Klasy 5c i 6c z opiekunami p. Darią Kozioł i p. Anną Najder przygotowały inscenizację patriotyczną, która odwoływała się do słów Paulo Coelho „W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca”. Uczniowie poprzez śpiew oraz recytację oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim. Przedstawienie odwoływało się do wydarzeń z okresu Powstania Wielkopolskiego, które przyczyniło się do włączenia Wielkopolski w granice państwa polskiego. Było doskonałą lekcją historii wpływającą na kształtowanie dumy narodowej i szerzenie idei regionalizmu. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali „Rotę” oddając cześć poległym.

05.02.2019

Kolejny zjazd w ramach projektu UAM-ek

Uczniowie naszej szkoły z utęsknieniem czekali na kolejne zajęcia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbyły się one 2 lutego br. Nasi młodzi twórcy tym razem działali przestrzennie tworząc z papieru wybrany instrument muzyczny. Następnie na wielkim formacie rysowali siebie z tym instrumentem. Tematem przewodnim kolejnego spotkania w Akademii Kompetencji Społecznych było zdanie „Jestem taka/taki super”. Dzieci wysłuchały najpierw wykładu na temat ludzkich zasobów, zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Później obejrzały i omawiały film animowany „Zwierzogród”. Operatorzy drukarki 3D zajmowali się projektowaniem naczynia. Można było tworzyć projekt dzbanka lub kubeczka na ołówki i długopisy. Wyobraźnia działała! Wszyscy uczestnicy zajęć kolejny raz wrócili do Chodzieży bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe, ciekawe doświadczenia.

07.02.2019

W dniu 6 lutego wybrana grupa młodzieży, a w szczególności wolontariusze z SKW wraz z opiekunem p. Joanną Bochenek udali się na autorskie spotkanie z przedstawicielami Akcji Humanitarnej „Życie" p. Ireną Wiśniewską - Smolarek oraz przedstawicielem Fundacji SNAP - p. Małgorzatą Wnuk - Lipińską, którzy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla uczniów z naszej szkoły. Organizatorami i pomysłodawcami tego spotkania byli absolwenci Miejskiego Gimnazjum w Chodzieży: Martyna Foethke i Szymon Kaja, jak również obecni uczniowie oddziału gimnazjalnego szkoły - Paula Majewska, Agata Dziubińska.
Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom istoty przeciwdziałania patologiom społecznym, profilaktyki społecznej, opieki i wychowania, edukacji, ochrony i promocji zdrowia, dobroczynności oraz integracji społecznej. Młodzież otrzymała książki w podziękowaniu za zainteresowanie i zorganizowanie spotkania.

07.02.2019

Interaktywna pracownia

Nasza szkoła w ramach realizacji programu „Aktywna tablica” wzięła udział w konkursie organizowanym przez Multimedia w szkole - „Interaktywna pracownia – podziel się swoim interaktywnym projektem”, tworząc film prezentujący możliwości wykorzystania monitora interaktywnego na zajęciach oraz opis jego zastosowania. Cytujemy tylko fragment tego opisu: „W edukacji wczesnoszkolnej monitor interaktywny sprawdza się doskonale, nie tylko ze względu na bardzo dobry dźwięk, ale przede wszystkim na dużo lepszą jakość wyświetlanego obrazu – jego kolorystykę, ostrość, czy wyrazistość lub brak cieni, które utrudniają odbiór. Zastosowanie monitora umożliwia również lepsze zagospodarowanie przestrzeni, bez potrzeby umieszczania dodatkowo w pracowni głośników i projektora multimedialnego”. Za udział w konkursie szkoła otrzyma od organizatorów paczkę gadżetów, które zostaną wykorzystane, jako nagrody do planowanego w najbliższym czasie konkursu „Informatyk doskonały”.

09.02.2019

Mistrzostwa w piłce ręcznej

W dniu 09.02.2019 roku w Budzyniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej dziewcząt i chłopców. Nasze oba zespoły zajęły II miejsce ulegając gospodarzom turnieju. Dziewczyny, dzięki swojemu sukcesowi, zagrają na Mistrzostwach Rejonu, które odbędą się w marcu. Gratulujemy!

11.02.2019

Poznawali oferty szkół

7 i 8 lutego br. uczniowie klas gimnazjalnych i klas ósmych naszej szkoły poznawali ofertę chodzieskich szkół ponadpodstawowych. Młodzież zwiedziła I Liceum Ogólnokształcące im. św. Barbary, Centrum Edukacji Zawodowej, Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego, Zespół Prywatnych Szkół Ponadgimnazjalnych i Zespół Szkół w Ratajach. We wszystkich placówkach odbyły się ciekawe zajęcia i różnego rodzaju prezentacje. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie tych szkół przedstawiali ofertę edukacyjną, mówili o rekrutacji, szkolnych sukcesach, odpowiadając jednocześnie na pytania zainteresowanych. Uczniowie Jedynki otrzymali broszury, na których znalazły się istotne dla kandydatów informacje. Niedługo przyjdzie im podjąć poważną decyzję na temat swojej przyszłości. Doradcy zawodowi, nauczyciele i rodzice starają się wspierać młodzież w tym trudnym momencie ich życia, a wizyty w chodzieskich szkołach niewątpliwie pomogą dokonać trafnego wyboru.

14.02.2019

13 lutego klasa 5f wraz z wychowawcą odwiedziła chodzieskie schronisko dla psów. Uczniowie podarowali zwierzętom smakołyki oraz używane kołdry. Pani Karolina pozwoliła dzieciom przespacerować się z dwoma pupilami - Lubisiem i Malinką. Opowiedziała o pozostałych mieszkańcach schroniska i zachęciła do ich odwiedzin.

14.02.2019

W laboratorium

Członkowie kółka promującego zdrowie działającego w naszej szkole w dniu wczorajszym odwiedzili pod opieką pani Małgorzaty Połajdowicz laboratorium analityczne Powiatowego Szpitala w Chodzieży. Celem wycieczki było poznanie nowoczesnych metod badania krwi oraz specyfiki zawodu diagnosty laboratoryjnego. Być może wśród odwiedzających laboratorium znajdą się przyszli analitycy?

15.02.2019

Na konkursie recytatorskim

Uczniowie klas pierwszych w tym tygodniu wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez nauczycielki klas II. Tematyką wierszy była zima, informują członkinie jury oraz dodają, że wszyscy uczestnicy wybrali ciekawe utwory i zaprezentowali doskonałe umiejętności krasomówcze. Wyróżnienie zdobyła Paulina Burzyńska, III miejsce - Aleksandra Spychalska, II - Julia Kristmann, a bezapelacyjne I miejsce przypadło Gabrieli Banaszkiewicz. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom konkursu aktorskiego talentu, a także wytrwałości w pamięciowym opanowywaniu utworów.

16.02.2019

Twórczo i kreatywnie

Już kolejne sobotnie przedpołudnie nasi uczniowie spędzili na zajęciach z projektu UAMek. Tym razem dzieci na warsztatach z kompetencji społecznych szyły „poduszki mocy”, gdyż temat spotkania brzmiał: „O mocy, która we mnie drzemie”. Dzieci pisały na kartkach swoje dobre/szczególne cechy i umieszczały w specjalnie do tego celu przygotowanych poduszkach. Tworzenie stroju ludowego i nauka tańca, to z kolei zadanie grupy twórców. Dzieci doskonale bawiły się, tańcząc w przygotowanym przez siebie stroju. Natomiast grupa, która pracuje z drukarką 3D zaczęła trudny cykl zajęć, gdyż dopiero na trzecich zajęciach zobaczą efekt swojej pracy. Mali designerzy rozpoczęli projektowanie konstrukcji szkieletu człowieka. Pozostaje nam czekać na efekt końcowy.

21.02.2019

DBI w naszej szkole

W dniu wczorajszym klasa IVa pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela informatyki przygotowała apel z okazji DBI. Było to zwieńczenie podjętych działań związanych z inicjatywą ogólnopolską dotyczącą akcji o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie wystawili krótkie scenki teatralne na temat uzależnień od Internetu. Oczywiście podczas apelu nie zabrakło tematyki związanej z hejtem w sieci i piosenki „Przytul hejtera”.

25.02.2019

Turniej Piłki Siatkowej

22 lutego 2019r. z inicjatywy nauczyciela szkoły i trenera siatkówki p. Anny Jęsiek został zorganizowany, jak co roku, Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa Firmy Remo. Były to zawody, w których mogły zaprezentować się dziewczęta z klas siatkarskich oraz reprezentacja chłopców z naszej szkoły. W turnieju zagrały też absolwentki Miejskiego Gimnazjum w Chodzieży oraz reprezentacja UKS Chodzież. I miejsce zdobyły byłe siatkarki MG w Chodzieży, II miejsce obecne siatkarki SP 1 w Chodzieży, III miejsce chłopcy z SP 1 w Chodzieży oraz IV miejsce debiutanci z UKS Chodzież. Wyróżnieni zawodnicy to: Oliwia Dziuba, Nikola Pytlak, Aleksander Wleczyk oraz Hanna Dygułła. Składamy podziękowania dla firmy Remo, sędziów – Weroniki Krupy, Bartosza Ewerta oraz dla wszystkich uczniów biorących udział w organizacji turnieju.

27.02.2019

W mistrzowskim stylu

Uczniowie klasy 7b wraz z opiekunami udali się na lodowisko w Pile. Wiosna już tuż, pora więc pożegnać zimę. Zrobiliśmy to w iście mistrzowskim stylu. Mimo, że wśród uczniów jak i opiekunów byli zarówno wytrawni łyżwiarze jak i ci mniej doświadczeni, to i tak zabawa okazała się przednia. Nieliczne upadki nie były w stanie popsuć nam humoru. Do zobaczenia za rok. Poćwiczymy i będzie lepiej. Może tym razem pingwinki nie będą nam potrzebne.

28.02.2019

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Prezentowanie umiejętności poprawnej pisowni, znajomość zasad ortograficznych oraz bogacenie języka ojczystego to główne cele Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w naszej szkole 20 lutego. Do walki o tytuł „Mistrza ortografii" stanęło 27 uczniów z pięciu klas czwartych. Śmiałkowie musieli zmierzyć się z tekstem pt. „Król i dworzanin" i uzupełnić luki w wyrazach.Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Ortograficznego zostali: I miejsce: Zofia Mikołajczak z klasy IVa, II miejsce: Wojciech Skowroński z klasy IVf, III miejsce: Jakub Puwałowski z klasy IVa.
Wyróżnienia otrzymali: Nadia Chałupniczak z klasy IVa oraz Dawid Bednarek z klasy IVd. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy dużej czujności ortograficznej.

02.03.2019

Poznali naszą szkołę

W sobotę, w godzinach przedpołudniowych naszą szkołę odwiedzili kandydaci do klas pierwszych. Podczas zorganizowanych dla nich Drzwi Otwartych mieli okazję uczestniczyć w przygotowanych na tę okazję zajęciach i pokazach, jednak wcześniej zostali powitani na nowo odremontowanej sali gimnastycznej przez dyrektora szkoły, a także obejrzeli występ zespołu tanecznego. Przyszli uczniowie próbowali swoich sił w zajęciach językowych, a ponieważ tężyzna fizyczna jest istotna w wieku dziecka, nie zabrakło dla nich zajęć o charakterze sportowym. Okazało się, że świetnie sobie radzą w zakresie posługiwania się językami obcymi, a także wykazują dużą aktywność fizyczną. Mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej, z wykorzystaniem nowoczesnego narzędzia, jakim jest monitor interaktywny. Uczestnicy zajęć konstruktorskich specjalnie dla małych gości i ich rodziców przygotowali pokazy, podczas których zaprezentowali grę w piłkę nożną robotów, wyścigi, a także programowalne roboty budowane z klocków Lego.

04.03.2019

Poezja w obcym języku

W piątek 1.03.2019 r. uczniowie naszej szkoły udali się pod opieką p. Iwony Peksy, p. Weroniki Dutkiewicz i p. Anny Najder na Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim i Niemieckim, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika we Wyszynach. Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych: kl. 4-5 oraz kl. 6-8. W pierwszej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentowała Oliwia Olejniczak z kl. 5e, która recytowała wiersz w języku angielskim. Natomiast w drugiej grupie wiekowej wystąpiły uczennice kl. 6c: Paulina Beznosik, Lena Kucik i Marta Zatt, które zaprezentowały wiersze w języku niemieckim. Po wysłuchaniu 20 uczestników komisja konkursowa wyłoniła 3 finalistów w każdym języku. Bardzo miło nam poinformować, że finalistkami w kategorii wierszy niemieckojęzycznych zostały Paulina Beznosik – II miejsce oraz Lena Kucik – III miejsce. Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniałego występu, bardzo dobrej znajomości recytowanych tekstów, poprawnej wymowy oraz pomysłowości w doborze kostiumów i rekwizytów, które niewątpliwie uatrakcyjniły prezentację wierszy.

04.03.2019

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej

2 marca reprezentacja chłopców naszej szkoły w składzie: Dawid Jabłoński, Nikodem Dolatowski, Aleksander Wleczyk, Kacper Promiński, Oliwier Micek i Bartosz Gałązka pod opieką p. Anny Jęsiek zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szamocinie. W turnieju wzięło udział 6 szkół. Po wyrównanej, ale jednocześnie zaciętej walce nasi zawodnicy ulegli tylko SP w Lipiej Górze – II miejsce oraz SP w Szamocinie – I miejsce.

05.03.2019

Ciekawe zajęcia na UAM-ku

W minioną sobotę realizowaliśmy kolejne zagadnienia z projektu UAM-ek. Grupa Akademii Młodego Twórcy wzięła udział w warsztatach muzycznych. Prowadząca zajęcia zapoznała dzieci z jednym z najprostszych instrumentów strunowych - ukulele. Mali artyści najpierw wykonali instrument z kartonu, ozdobili go według własnego pomysłu, a następnie ćwiczyli grę na prawdziwym instrumencie. W trakcie zajęć nauczyli się grać i śpiewać aż trzy piosenki: „Ryby”, „W murowanej piwnicy” i „Ojebenoje”. Na zakończenie zajęć dali wspaniały koncert, który sprawił im dużo radości. Grupa Akademii Kompetencji Społecznych uczestniczyła w zajęciach mających na celu poszukiwanie, odkrywanie, zwiększanie wiedzy na temat własnych możliwości, umiejętności i talentów. Uczestniczący w zajęciach na odrysowanych palcach dłoni wpisali swoje talenty, które następnie przykleili do pnia drzewa tworząc jego wspaniałą koronę zasobów. Wykonali też prace plastyczne ilustrujące swego rodzaju mapę swoich zasobów. Powstały bardzo ciekawe Zasobozaury. Dzieci na zajęciach Akademii Młodego Operatora Drukarki 3D projektowały wyposażenie domu. Wydrukowane meble i sprzęty będą umieszczone w drewnianym domku. Wszyscy uczestnicy z zapałem pracowali nad swoimi projektami sprawnie posługując się nowoczesną technologią. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wrócili z zajęć w Poznaniu bardzo zadowoleni.

05.03.2019

Laboratorium Centrum Nauki Kopernik

4 marca 38 - osobowa grupa uczniów naszej szkoły z klas siódmej, ósmej oraz trzeciej gimnazjalnej pod opieką pań: Haliny Onderki i Doroty Rosik odwiedziła Szkołę w Ratajach, gdzie zainstalowano Naukobus z Centrum Nauki Kopernik. Mieli okazję obejrzeć tam różnego rodzaju interaktywne doświadczenia, wśród nich układanie narządów w organizmie człowieka. W tej konkurencji najszybsi okazali się Marysia i Maks z klasy IIIa gimnazjalnej, którzy wykonali prawidłowo to zadanie w ciągu 9 sekund. Z kolei 5 marca wystawę obejrzeli młodsi uczniowie z klasy IVc i Vd. I tym razem dzieci eksperymentowały, badały, testowały i odkrywały tajemnice nauki dzięki ciekawym eksponatom, które wyjaśniały tajemnice wielu zjawisk z zakresu fizyki, biologii i matematyki. Dzięki połączeniu nauki i zabawy uczniowie mogli samodzielnie zdobyć wiedzę i wyjaśnić zawiłe prawa nauki. Mnie, jako uczennicy, najbardziej podobały się różnego rodzaju łamigłówki i zabawy dźwiękiem, dodaje uczennica Anna Sałata z klasy 8d oraz liczę, że organizowanych będzie więcej takich wyjść. Uczniów naszej szkoły pasjonują naukowe osiągnięcia, o czym przekonaliśmy się wielokrotnie, mamy zatem nadzieję, że dalej będą rozwijać w tym zakresie swoje zainteresowania, a także uzdolnienia.

08.03.2019

O różnych odcieniach miłości opowiedzieli swoim młodszym kolegom członkowie koła teatralnego z klasy 6a działającego pod opieką Alicji Sarbinowskiej.

09.03.2019

Szkolny Konkurs Ortograficzny

27 lutego 2019 roku odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla klas VII, VIII oraz III gimnazjalnych. Wymagające dużej wiedzy zadania pozwoliły wyłonić najlepszych w tej dziedzinie, informuje pani Joanna Sałata. Oto oni:
Wśród klas siódmych I miejsce zajął Kacper Pieczul, II - Olga Nowak, III - Amelia Lenartowicz, natomiast klas ósmych - I miejsce zajęły ex aequo Anna Sałata i Inez Jesiołowska, II miejsce przypadło Marii Dreger, III - Faustynie Fifer.
Spośród klas gimnazjalnych I miejsce zajęła Julia Zatt, II - Martyna Cieślik, III - Aleksandra Glapa. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, a także nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i sponsorów pozyskanych przez organizatora konkursu. Gratulujemy!

11.03.2019

Akademia Świadomego Rodzica

Rodzice na UAM-ieRodzice naszych uczniów zostali zaproszeni do udziału w warsztatach Akademii Świadomego Rodzica prowadzonej w ramach projektu „UAMek – przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Treningi dla rodziców, które odbywać się będą na poznańskim uniwersytecie to cykl sześciu spotkań warsztatowych prowadzonych z wykorzystaniem metod aktywnych. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat: potrzeb dzieci, sposobów budowania dobrych relacji z dzieckiem, zasad poprawnej komunikacji, różnych metod wychowawczych, problemów dotyczących podejmowania decyzji i granic w wychowaniu, ale także będą zastanawiać się jak dbać o siebie, swoje zdrowie i dobrą kondycję. Szeroko omówiona zostanie również aktualna problematyka funkcjonowania dzieci w Internecie. 9 marca odbyły się pierwsze warsztaty dla rodziców na temat „Policjant, sędzia i prokurator? Nielubiana koleżanka? Kim może się stać dla swojego dziecka rodzic i jak temu zapobiec, czyli style kierowania wychowawczego w praktyce.” Uczestnicy zajęć poznali style wychowania, ich cechy charakterystyczne oraz konsekwencje dla rodziny stosowania poszczególnych stylów wychowania. Dyskutowali nad tym, jak pracować nad własnym stylem wychowania i dlaczego refleksja nad nim jest tak ważna. Niewątpliwie sobotni czas spędzony z Akademią Świadomego Rodzica był bardzo wartościowy.

13.03.2019

Turniej piłki siatkowej

8 marca 2019r. reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w składzie: Karolina Peksa, Nikola Pytlak, Paula Majewska, Aleksandra Kubiak, Agata Dziubińska, Oliwia Bilska, Kornelia Bedołek, Weronika Barzykowska, Michalina Zwierzykowska, Eliza Zielińska - Piosik, zdobyła wicemistrzostwo Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Mistrzostwa zostały zorganizowane w naszej szkole przez p . Annę Jęsiek. W turnieju wzięło udział 7 szkół. Po wyrównanej, zaciętej walce nasze siatkarki uległy w tie-break SP w Szamocinie – I miejsce, III miejsce zajęła drużyna SP Margonin. Podziękowania dla sędziów – Weroniki Krupy, Nadii Lazarek, Bartosza Ewerta oraz obsługi sędziowskiej.

13.03.2019

Mistrzostwa w piłce ręcznej

Ogromny sukces odniosły nasze piłkarki ręczne zajmując II miejsce w 1/4 Mistrzostw Wojewódzkich, które odbyły się 09.03.2019 roku w Budzyniu. Nasz zespół przegrał dopiero w finale z zespołem z Budzynia, grającym regularnie w lidze. Wyniki: Sp1 Chodzież - SP2 Wągrowiec 11:6, Sp1 Chodzież - SP2 Piła 5:3, SP1 Chodzież - SP Lubasz 4:1, SP1 Chodzież - SP Budzyń 3:10. Duże brawa dla zawodniczek naszej szkoły.

14.03.2019

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski

W Zespole Szkół im. H. Cegielskiego w Chodzieży, dnia 12 marca odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski pod nazwą „Wiersz, który mnie zachwycił”. Wzięli w nim udział uczniowie z powiatu chodzieskiego, m.in. z Rataj, Stróżewa, Margonina, a także trzy uczennice klas gimnazjalnych z naszej szkoły. Wszystkie odniosły sukces! Aleksandra Kubiak zajęła II miejsce, recytując utwór K. Przerwy - Tetmajera „Ironia”, natomiast Zuzanna Ryszewska i Wiktoria Szymczak zostały wyróżnione. Gratulujemy!

14.03.2019

O Puchar Szkoły Podstawowej nr 1

12 marca w naszej szkole zostały zorganizowane zawody sportowe dla 6 – latków z chodzieskich przedszkoli. Zawodnicy walczyli o przechodni Puchar Szkoły Podstawowej nr 1. Trzeba przyznać, że poziom zaangażowania w sportową rywalizację przedszkolaków oraz doping były na bardzo wysokim poziomie i zawodnicy z wszystkich przedszkoli wykazali się ogromną sprawnością fizyczną.

15.03.2019

Umiemy ratować życie

13 marca gościem specjalnym klas IVc i Vd był ratownik medyczny, pan Stanisław Jarosz. Celem lekcji było przygotowanie uczniów do wykonywania podstawowych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci mogły przećwiczyć akcję ratowniczą na specjalnych fantomach, a zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że uczniowie poczuli się gotowi do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wychowawczynie klas - Emilia Binkiewicz i Bernadeta Kmiotek serdecznie dziękują panu Stanisławowi Jaroszowi za przeprowadzenie bardzo ważnych i ciekawych zajęć z młodzieżą z Jedynki.

18.03.2019

Warto tam być

W sobotę 16 marca odbyły się kolejne zajęcia dla naszych uczniów w ramach projektu „UAM-ek - przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Jak zwykle było ciekawie i twórczo. Młodzi operatorzy drukarki 3D kończyli swój poprzedni projekt, czyli dopracowywali szczegóły wyposażenia domu. Na zajęciach pojawiła się maskotka – kosmita, która wzbudziła sympatię wśród chodzieskiej grupy. Instynktownie pojawił się pomysł, żeby stworzyć dla niej grono przyjaciół. I tak w programie do projektowania przestrzennego powstały różne kosmiczne stworki. Akademia młodego twórcy zaproponowała swoim uczestnikom zajęcia z popularną grą „Minekraft”, projektując przestrzenne budowle, rozwijając kreatywne, twórcze myślenie. Akademia kompetencji społecznych zajmowała się emocjami. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: jakie emocje mogą okazać się przydatne w konkretnej sytuacji? Działali również praktycznie budując wspólnie ogromnego robota. Jesteśmy dumni, że mali studenci z Jedynki z takim zaangażowaniem biorą udział w innowacyjnych i kreatywnych zajęciach na UAM w Poznaniu.

20.03.2019

Dyktando Pokutne

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Małym Dyktandzie Pokutnym organizowanymi w Szkole Podstawowej we Wyszynach. Były to Paulina Beznosik, Lena Kucik oraz Marta Zatt z klasy VIc.

21.03.2019

„Informatyk Doskonały"

W poniedziałek uczniowie klas piątych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Komputerowym „Informatyk doskonały”, podczas którego zmagali się z rozwiązywaniem zadań o charakterze praktycznym i teoretycznym, mając możliwość wykazania się zarówno umiejętnościami, jak i wiedzą w zakresie obsługi komputera i wykorzystywania oprogramowania. Po sprawdzeniu zadań i podliczeniu uzyskanych punktów okazało się, że I miejsce zdobył Jakub Szwemiński kl. Vd, II miejsce – Marta Jędrkowiak kl. Vf, III miejsce – Paweł Maćkowiak kl. Vb. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymują wyróżnienia. Na najbliższym spotkaniu apelowym wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostaną wynagrodzeni dyplomami, a także upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców oraz organizatora konkursu. Gratulujemy uczniom zaangażowania oraz bardzo dobrych wyników.

21.03.2019

Targi Edukacyjne

W środę 20 marca w naszej szkole odbyły się kolejne (szóste) Szkolne Targi Edukacyjne. Młodzież klas trzecich gimnazjalnych i ósmych spotkała się z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali swoje oferty edukacyjne. Odwiedzili nas dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, Zespołu Prywatnych Szkół Ponadgimnazjalnych w Chodzieży, Zespołu Szkół im. J. Wybickiego w Ratajach, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, Centrum Edukacji Zawodowej w Chodzieży, Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile, Edukacja Lubasz, Cech Rzemiosł Różnych oraz przedstawiciel firmy EUROPOL meble Polska. Po spotkaniach w klasach, uczniowie odwiedzali pięknie przygotowane stoiska poszczególnych szkół i firm, które prezentowane były w hali sportowej. Uczeń Zespołu Prywatnych Szkół umilał spotkania fantastycznym koncertem, za który bardzo dziękujemy.
Do udziału w targach zaprosiliśmy również klasy siódme, aby dać szansę uczniom na wcześniejsze poznanie ofert szkół ponadpodstawowych i zaplanowanie własnej ścieżki kariery edukacyjnej i zawodowej.
Spotkania przebiegały w serdecznej atmosferze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych chętnie dzielili się informacjami o swoich szkołach i zachęcali naszą młodzież do dokonania dobrych wyborów. W tym roku z ofertami szkół ponadpodstawowych zapoznali się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży.

21.03.2019

Turniej Wiedzy o Krajach Europejskich

Wśród wielu imprez organizowanych co roku z okazji Dnia Języków Obcych, w dniu dzisiejszym odbył się dla uczniów klas piątych i szóstych Szkolny Turniej Wiedzy o Krajach Europejskich prowadzony w formie Kahoot. Wyznaczeni przez wspomniane klasy uczniowie zmagali się z ogólnymi pytaniami na temat Europy, jej geografii, tradycji, kultury. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Najder, p. Iwona Peksa i Marzena Sałek - Jęchorek przyznała I miejsce klasie Vd, II miejsce klasie Vc, natomiast III miejsce klasie Vf. W klasach szóstych I miejsce zdobyła - VIb, II - VIa, III - VIc. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy uczniom szerokiego zakresu wiedzy na temat Unii Europejskiej i państw członkowskich.

21.03.2019

22.03.2019

Wiosenny Pokaz Talentów

W dzisiejszym dniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć Wiosenny Pokaz Talentów. Organizatorami niecodziennego spotkania byli uczestnicy Teatru Jedyneczka. Swoje umiejętności prezentowały dzieci z kółka teatralno-muzycznego, uczniowie z klasy 2b, uczennice z klasy 4c i 5d, świetliczaki oraz przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 5 „Pod Żaglami Piątki”. Były pokazy taneczne, wokalne, instrumentalne, poetyckie, plastyczne, sportowe oraz konstruktorskie. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na ogromne brawa. Nasi goście z przedszkola jak zwykle zadziwili nas pomysłowością. W pięknych strojach zatańczyli hiszpański taniec, który wywołał aplauz publiczności. Wielkie gratulacje! Okazuje się, że wszyscy mamy talenty i posiadamy różne umiejętności. Trzeba jednak wiele pracy i wysiłku, by je rozwijać. Prowadzące pokaz - Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek dziękują dzieciom za udział, a nauczycielom i rodzicom za wkład włożony w rozwój zainteresowań i uzdolnień naszych obecnych i przyszłych uczniów.

22.03.2019

Dzień Języków Obcych

Z okazji Dnia Języków Obcych klasy czwarte wzięły udział w konkursie polegającym na przygotowaniu prezentacji na temat wylosowanego kraju. Wszystkie prace były na wysokim poziomie, a jury miało trudny orzech do zgryzienia. Zwyciężyła klasa IVf, drugie miejsce zajęła klasa IVd, a trzecie IVc. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za prace i zaangażowanie.

29.03.2019

Konkurs ortograficzny klas II

Dnia 27 marca 2019 odbył się Szkolny konkurs ortograficzny dla klas drugich. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym dzieci napisały dyktando, a drugim rozwiązywały zagadki oraz różnorodne zadania ortograficzne. Mistrzem Ortografii klas drugich został Jakub Rychlik z klasy 2d. Drugie miejsce zdobyła Lena Starnowska z klasy 2b, a trzecie miejsce zajęła Agata Olejniczak z klasy 2b. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami. Prowadzące Małgorzata Pranke i Hanna Komorowska-Motłoch dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za udział w zmaganiach ortograficznych.

29.03.2019

Odwiedziny w poradni

27 marca Kółko promujące zdrowie pod kierownictwem pani Małgorzaty Połajdowicz odwiedziło Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną. Uczniowie dowiedzieli się o specyfice pracy pedagoga i psychologa, ich metodach pracy, sposobach diagnozowania za pomocą różnych narzędzi badawczych.

30.03.2019

XXIV Konkurs Wiedzy

28 marca w Rogozińskim Centrum Kultury odbył się XXIV Konkurs Wiedzy „Bajkowy Świat". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Maja Korzeń i Kinga Koźlarek z IVe oraz Klara Kardacz z Ve. Dziewczynki wykazały się doskonałą znajomością treści lektur, baśni oraz wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Zdobyły pierwsze miejsce w konkursie eliminacyjnym, otrzymując najwięcej punktów w swej kategorii, i przeszły do finału. Gratulujemy wiedzy i życzymy kolejnych sukcesów czytelniczych.

04.04.2019

Konkurs Języka Niemieckiego

W piątek 29 marca odbył się w Zespole Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego. W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów z naszej szkoły.
Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. W części pisemnej uczniowie rozwiązywali zadania testu leksykalno-gramatycznego. Do etapu ustnego przeszło dziesięciu uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów. W tej części konkursu, do której zakwalifikowało się troje z naszej szkoły, uczniowie odpowiadali przed komisją na dwa wylosowane pytania. W konkursie wzięło udział ponad czterdziestu uczniów. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze. Karolina Skowrońska z 3d zajęła I miejsce, a III miejsce zajął Jonasz Kita z klasy 8d. Laureatom konkursu gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do nauki języków obcych.

05.04.2019

Mistrzostwa Powiatu

28 marca 2019 nauczyciele naszej szkoły - Dariusz Handschke i Sławomir Kosowski, zorganizowali Mistrzostwa Powiatu Chodzieskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. Zawody zostały przeprowadzone na terenie Parku 3 Maja w Chodzieży. W biegu uczestniczyło 266 uczniów.

05.04.2019

Relacja z Welingradu

W dniach 24 - 31 marca nauczyciele i uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w wyjeździe do Welingradu, w Bułgarii w ramach międzynarodowego projektu Erasmus plus. Młodzież z Polski, Włoch, Rumuni i Turcji przez cały tydzień przebywała u rodzin swoich nowopoznanych kolegów z Bułgarii. Tematem przewodnim drugiej już mobilności była dyskryminacja. Uczniowie przedstawiali prezentacje, w których omawiane były stereotypy o krajach partnerskich. Podczas pobytu w Bułgarii młodzież wraz z nauczycielami poznała również tańce charakterystyczne dla każdego kraju. „Mieliśmy niepowtarzalną okazję zatańczyć Poloneza na deskach starożytnego amfiteatru w Plovdiv - drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii. To było niesamowite”- relacjonuje jedna z uczestniczek. Mieszkając u swoich partnerów, uczniowie chodzieskiej jedynki, mieli okazję poznać kulturę, zwyczaje i kuchnię Bułgarii od środka oraz poszerzyć swoje umiejętności językowe. Na pytanie - Co Wam się najbardziej podobało? Zgodnie odpowiedzieli „Ludzie”. To chyba najważniejsze. Nieważne w jakim miejscu na Ziemi się znajdujemy, istotne są relacje jakie nawiążemy i ile one dla nas znaczą. Wystarczy się na nie otworzyć. Erasmus plus daje właśnie taką możliwość.

05.04.2019

Sukces Zespołu Aerobiku

Po eliminacjach, które odbyły się 6 marca w Koninie grupa dziewcząt z naszej szkoły zakwalifikowała się do Finału Wojewódzkiego w Aerobiku Grupowym. W finale, który odbył się 27 marca również w Koninie tancerki z chodzieskiej „Jedynki” wywalczyły sobie IV miejsce, konkurując z 15-oma najlepszymi grupami województwa wielkopolskiego. Najlepsza „Szóstka” zawodów co roku otrzymuje pamiątkowe grawertony i właśnie tym grupa, którą przygotowała pani Iwona Kasprzyk może się pochwalić. W skład drużyny wchodzą: Rozalia Mielcarek, Aleksandra Jagodzińska, Lena Wielądek, Wiktoria Smogur, Amelia Wiśniewska, Jagna Kruszka, Wiktoria Grzymisławska, Zofia Twardowska, Kinga Bartosz, Nadia Chałupniczak.

05.04.2019

W świątecznym klimacie

W klasach i na szkolnym korytarzu zapanowała w ostatnich dniach wiosenna, przedświąteczna atmosfera. W klimat świąt wielkanocnych w dniu wczorajszym wprowadzili nas również uczniowie klasy IVb i IVc, przygotowując dla obu grup wiekowych barwny program artystyczny. Krótka prezentacja zwyczajów wielkanocnych w postaci wierszy, piosenek, obficie udekorowanego stołu oraz odrobiny śmigusa – dyngusa i stukania się jajkami dopełniła radosny czas oczekiwania na jedno z naszych najpiękniejszych świąt.

05.04.2019

Konkurs recytatorski

Biblioteka szkolna po raz kolejny zaproponowała uczniom klas IV-VI możliwość zaprezentowania swoich talentów. Tym razem był to konkurs recytatorski „Wiosenne czarowanie słowem”. Wykonawcy oczarowali publiczność swoją interpretacją wiosennych wierszy. Najpiękniej wiosenne utwory wyrecytowali: Jagoda Pisarek VI b (I miejsce), Alan Jagiełła IV f (II miejsce), Julia Jęśko IV c i Szymon Głuch IV c (III miejsce). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, wyróżnienia i nagrody. Gratulujemy.

05.04.2019

06.04.2019

Radośnie i twórczo

6 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „UAM-ek - przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Na wszystkich spotkaniach panowała radosna i twórcza atmosfera. Uczestnicy zajęć „Operatora drukarki 3D” projektowali ozdoby wielkanocne. Na monitorach pojawiły się zajączki, kurczaczki, koszyczki wielkanocne. Zostaną one wkrótce wydrukowane na drukarce 3D. „Akademia kompetencji społecznych” podejmowała temat radości. Dzieci wykonały plakaty i piękne ordery uśmiechu. „Akademia młodego twórcy” kształciła wyobraźnię uczniów poprzez aktywne słuchanie muzyki. Powstały ciekawe obrazy inspirowane muzyką , każdy rysował to, co usłyszał. Dzieci grały również utwory na ukulele. Mali studenci z Jedynki z przyjemnością poświęcają sobotni czas na wyjazdy na UAM-ek, ponieważ zawsze czekają tam na nich ciekawe zadania oraz sympatyczni, kompetentni wykładowcy.

29.04.2019

Sobota z UAM-kiem

13 i 27 kwietnia grupa naszych uczniów kolejny raz uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu UAM-ek. Uczestnicy Akademii Młodego Twórcy śpiewali piosenki, grali na ukulele, tańczyli, bawili się i wykonali pracę plastyczną do wysłuchanej muzyki. Na koniec wszyscy otrzymali kolorowe balony. Dzieci z Akademii Umiejętności Społecznych poprzez zabawę poznawały emocje i radzenie sobie z nimi. Uczniowie rysowali „Złośnika” oraz zrobili „Gniotka”, który pomaga w stresujących sytuacjach. Grupa z Akademii Młodego Operatora Drukarki 3D dokończyła wydrukowany wcześniej dom. Uczestnicy przyklejali tapetę na ściany pomieszczeń oraz zaprojektowali i wydrukowali mieszkańców domu. Po zakończonych zajęciach wszyscy bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Chodzieży.

05.05.2019

Ciekawa lekcja

W dniach 7 i 9 maja 2019 roku w klasach 8A, 8B i 8D w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie odbyło się spotkanie z kuratorem zawodowym p. Krzysztofem Frąckowiakiem z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Chodzieży. Podczas lekcji omówiono zagadnienia odpowiedzialności karnej nieletnich, postępowanie sądów w sprawach nieletnich oraz charakter pracy kuratorów sądowych. Serdecznie dziękujemy za obecność przedstawiciela z ramienia Sądu Rejonowego w Chodzieży.

10.05.2019

Mistrzostwa w piłce ręcznej

W dniach 06-07.05.2019 w Wągrowcu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w piłce ręcznej dziewcząt, w których nasza drużyna, jak relacjonuje trener zespołu Dariusz Mieloch, osiągnęła wielki sukces plasując się na VII miejscu w Wielkopolsce. Skład drużyny: Berczyńska Agnieszka, Borzych Wanesa, Górzna Roksana, Koźlarek Zuzanna, Krukowska Nikola, Kruszwicka Jagoda, Kuchta Magdalena, Kutnik Marta, Migdalczyk Kinga, Piotrowska Zofia, Szewczak Aleksandra, Wielądek Lena, Wołowicz Martyna, Załachowska Amelia.

13.05.2019

Bogatsi o nowe doświadczenia

11 maja dzieci z naszej szkoły ponownie pojechały do stolicy wielkopolski, by uczestniczyć w zajęciach realizowanych w ramach programu UAM-ek. Starsi uczniowie w ramach Akademii Operatora Drukarki 3D projektowali środki transportu.
Z kolei grupa z Akademii Młodego Twórcy brała udział w godzinie kodowania z pszczółką, podczas której programowali za pomocą pętli. Tematem zajęć drugiej grupy, z Akademii Kompetencji Społecznych, był strach. Dzieci tworzyły własne definicje tej emocji, wymieniały sytuacje, w jakich się najczęściej pojawia i tworzyły kolorowe „Łapacze strachu”. Bajka o duchu udowodniła wszystkim, że każdy czegoś się boi, dlatego najlepiej jest go oswoić!
Po raz kolejny wizyta w Poznaniu sprawiła, że wróciliśmy do Chodzieży bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności.

13.05.2019

Akademia Rodzica

W kwietniu i maju tego roku rodzice uczniów naszej szkoły uczestniczyli w Akademii Świadomego Rodzica w ramach projektu UAM-ek. Na ciekawych zajęciach poruszono tematy motywowania siebie i innych oraz dbania o dobre samopoczucie, a także radzenia sobie ze stresem. Niewątpliwie spotkania okazały się bardzo wartościowe. Wywołały dyskusję na nurtujące rodziców tematy oraz skłoniły do refleksji. Rodzice dowiedzieli się, jak poprawić jakość komunikacji z dzieckiem przy wykorzystaniu dialogu motywującego i elementów coachingu oraz poznali proste i skuteczne sposoby radzenia sobie z nadmiernym napięciem stresowym. Uniwersytet Adama Mickiewicza stworzył dla rodziców i opiekunów przestrzeń nie tylko nabywania nowych kompetencji, ale też dyskusji i dzielenia się z innymi.

14.05.2019

Siatkówka plażowa

13 maja 2019r. na boiskach przy pływalni Delfin w Chodzieży odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Siatkówce Plażowej Dziewcząt i Chłopców w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Organizatorem imprezy była p. Anna Jęsiek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży.
Do zawodów przystąpiło 6 szkół powiatu chodzieskiego. Reprezentacja dziewcząt – Nikola Pytlak, Paula Majewska, Karolina Peksa oraz reprezentacja chłopców – Aleksander Wleczyk, Dawid Jabłoński, Nikodem Dolatowski z SP 1 Chodzieży okazały się najlepsze i z I miejsca awansowały do zawodów rejonowych w Pile. W kategorii dziewcząt II na miejscu podium stanęły dziewczęta z Zespołu Szkół w Szamocinie, III miejsce zajęły uczennice Społecznego Gimnazjum im. Św. Barbary w Chodzieży, IV miejsce Szkoła Podstawowa w Margoninie, V miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży, VI miejsce Szkoła Podstawowa w Stróżewie.
W kategorii chłopców II miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół w Szamocinie,
III miejsce zajęło Społeczne Gimnazjum im. Św. Barbary w Chodzieży, IV miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży.
Pochwały należą się zawodnikom ale także uczniom: Aleksandrze Kubiak, Weronice Barzykowskiej, Kornelii Bedołek, Agacie Dziubińskiej, Fabianowi Martence oraz Weronice Krupie i Bartoszowi Ewertowi za pomoc przy sędziowaniu zawodów.

14.05.2019

„Zamieszanie w krainie bajek"

Dnia 14 maja szkolny teatr Jedyneczka zaprezentował przedstawienie „Zamieszanie w krainie bajek”. Widzami byli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i dzieci z Przedszkola nr 5 „Pod Żaglami Piątki”. Uczniowie klasy 1b wcielili się w role Jasia, Małgosi, Baba Jagi, Czerwonego Kapturka, wilka, wróżek, Kota w Butach, Króla Baja i krasnoludków. Spektakl urozmaiciły piękne stroje, piosenki i ciekawa choreografia. Przedstawienie i jego motto „… bajki i książki czytaj zawzięcie, do świata wiedzy znajdziesz zaklęcie ...” miało na celu zachęcić dzieci do czytania książek. „Książki mówią: Nie zabłądzi ten, kto czyta. Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej”. Prowadzące teatr Jedyneczka Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek dziękują młodym aktorom, przybyłym gościom za możliwość spędzenia czasu w miłej atmosferze.

16.05.2019

Koncertowa środa

W dniu wczorajszym uczniowie zostali zaproszeni na koncerty muzyczne w wykonaniu Krzysztofa Orzechowskiego i Jacentego Ignatowicza – Duetu Beskidzkiego, współpracującego z Łódzkim Biurem Koncertowym „Wirtuoz”.
„Takiego Janicka serdusko by chciało, coby se zatończył, zaśpiewoł wesoło” – tak z humorem i jednocześnie przytupem zespół rozpoczął swoje koncertowanie.
Uczniowie klas młodszych wysłuchali muzycznych opowieści o górach i ich mieszkańcach, jednocześnie oglądając pokaz gry na 16 – stu instrumentach ludowych, z kolei starsza grupa wiekowa uczniów udała się w muzyczną podróż po góralskiej krainie pełnej gawęd i prezentacji instrumentów pochodzących z Beskidu Żywieckiego. Okazało się, że prawdziwą atrakcją koncertu była gra finalisty IV edycji programu „Mam talent” Jacentego Ignatowicza na zielonych liściach.

16.05.2019

Mistrzostwa w Czwórboju Lekkoatletycznym

Dnia 16 maja na boisku naszej szkoły odbyły się w ramach Igrzysk Dzieci – Mistrzostwa w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców oraz w ramach Igrzysk Młodzieży szklonej - Szkolna Drużynowa Liga Lekkoatletyczna dziewcząt i chłopców. Jednocześnie odbywały się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Chodzieży. Dziewczyny oraz chłopcy z SP1 zdobyli II miejsce w Czwórboju Lekkoatletycznym. I miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajęła Roksana Górzna a III miejsce Filip Promiński, którzy awansowali do rejonu. W Szkolnej Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej I miejsce zdobył zespół naszych chłopców, który awansował do zawodów rejonowych, natomiast dziewczęta zajęły III miejsce. Na podium w indywidualnych konkurencjach stanęli: Karolina Peksa I miejsce w biegu na 300m, Radosław Grabowski I miejsce w biegu na 1000m, Mikołaj Jankowski I miejsce w biegu na 100m, Maksymilian Kubiak I miejsce w pchnięciu kulą, Mieszko Ścigała I miejsce w skoku w dal, Paula Majewska II miejsce w pchnięciu kulą, Oliwia Bilska II miejsce w biegu na 100m, Mateusz Bednarek II miejsce w biegu na 1000m. Ponadto Oliwier Micek, Mieszko Ścigała, Michał Pytlak, Mikołaj Jankowski zajęli II m w biegu sztafetowym 4x100m a Nikola Pytlak, Paula Majewska, Karolina Peksa, Oliwia Bilska zajęły III m w biegu sztafetowym 4x100m. Wszystkim zawodnikom i zwycięzcom gratulujemy.

19.05.2019

Konkurs Geograficzny

W maju odbył się konkurs geograficzny dla uczniów klas piątych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu sfer Ziemi i kontynentów oraz umiejętnością analizy diagramów klimatycznych i określania współrzędnych geograficznych. W konkursie zwyciężył Kacper Woźniczka z klasy V d. Kolejne miejsca zajęli: Kamila Świderska Vb, Maksymilan Witczuk Va, Dawid Kieruj Va oraz Stanisław Woliński Va. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

25.05.2019

Zawody LA

Reprezentacja naszej szkoły 21 maja rywalizowała w Mistrzostwach Rejonu w Szkolnej Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej w Pile. W indywidualnej klasyfikacji bardzo dobrze spisała się Paula Majewska, która zdobyła II miejsce w pchnięciu kulą. Na podium stanął także Mieszko Ścigała z brązowym medalem w skoku w dal. Wysokie miejsca zajęli również Mateusz Bednarek IV m w biegu na 1000m, Nikodem Dolatowski IV m w rzucie oszczepem, Maksymilian Kubiak V m w pchnięciu kulą oraz Radosław Grabowski V m w biegu na 1000m. Gratulacje.

25.05.2019

Kangur Matematyczny

W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w najbardziej masowej imprezie matematycznej na świecie, czyli Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Wielu uczniów, od klasy drugiej do ósmej, odważyło się podjąć intelektualne wyzwania. Najlepsi otrzymali wyróżnienia. W kategorii klas II wyróżnienie otrzymali Korol Amelia i Kryk Łukasz; w kategorii klas III i IV wyróżnili się: Kozłowska Adrianna, Walkowiak Maria, Koźlarek Kinga, Szpajer Agnieszka i Pałuczak Oliwia; w kategorii klas V i VI - Przybylski Michał, Paweł Przybyszewski i Kucik Lena; w kategorii klas VII i VIII – Witczuk Oliwier. Gratulacje!

25.05.2019

Piłkarskie sukcesy

20 maja reprezentacja naszej szkoły z trenerem panem Dariuszem Mieloch, uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu w piłce nożnej, które odbyły się w Szamocinie. Drużyna zdobyła I miejsce. W piątek w Wągrowcu natomiast będzie reprezentować powiat w Mistrzostwach Rejonu.
Skład: Mateusz Bednarek, Mikołaj Biszof, Nikodem Dolatowski, Bartosz Gałązka, Dawid Jabłoński, Adrian Kopienka, Maksymilian Słowik, Oskar Strumnik, Oliwier Witczuk, Aleksander Wleczyk. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.

25.05.2019

Spotkanie w bibliotece

Uczniowie klasy IVc wraz z wychowawczynią panią Emilią Binkiewicz, 22 maja odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Chodzieży. Pani Anna Musolf przywitała dzieci bajką w konwencji japońskiego teatrzyku kamishibai. Uczniowie szczegółowo obejrzeli wszystkie pomieszczenia placówki, zobaczyli jej zasoby i dowiedzieli się, jak korzystać z dostępnych tam zbiorów. Podsumowaniem lekcji była pogadanka na temat korzyści płynących z czytania książek i historia Malali z Plemienia Pasztunów.

25.05.2019

Dnia 21.05.19 r. uczniowie kl.1b zaprosili swoich rodziców na spotkanie z okazji Święta Rodziny. Na początku uroczystości dzieci z teatru Jedyneczka zaprezentowały przedstawienie pt. „Zamieszanie w krainie bajek". W czasie spotkania nie zabrakło także wzruszających wierszyków z okazji Dnia Mamy i Taty. Następnie dzieci odśpiewały tradycyjne „Sto lat” i wręczyły swoim rodzicom laurki z życzeniami. W ostatniej części spotkania rodzice wzięli udział w konkursie „Czyj to portret?". Zadaniem rodziców było odnalezienie swojej podobizny wśród narysowanych przez dzieci portretów. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Wychowawczyni Małgorzata Pranke serdecznie dziękuje rodzicom za współpracę i zaangażowanie w mijającym roku szkolnym.

25.05.2019

UAM-ek - lubimy tam być!

25 maja br. odbyły się ostatnie przed wakacjami praktyczne zajęcia w ramach projektu „UAM-ek - przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Wszystkie Akademie jak zwykle twórczo realizowały różne zadania. Uczestnicy zajęć „Operatora drukarki 3D” projektowali instrumenty muzyczne. Następnie dzieci urządzały domek zaprojektowanymi wcześniej, a następnie wydrukowanymi mebelkami. „Akademia młodego twórcy” eksperymentowała z dźwiękami. Uczniowie wydobywali je z własnego ciała oraz innych przedmiotów. Z zainteresowaniem słuchali współczesnej muzyki, grali na dzwonkach i ukulele. „Akademia kompetencji społecznych” podsumowała wcześniejsze spotkania o emocjach oraz obejrzała film „W głowie się nie mieści”. Były też radosne zabawy kształtujące wyobraźnię. Wkrótce czeka nas festyn – niespodzianka! A w czerwcu uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu.

25.05.2019

Narkotyki i dopalacze zabijają

Uczniowie starszych klas w dniu 22 maja uczestniczyli w spotkaniach z nadkom. Elżbietą Żulewską. Zostały poruszone bardzo ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w szkole, procedur zachowania w różnych sytuacjach oraz poszanowania drugiego człowieka. Kolejna część pogadanki edukacyjno-profilaktycznej dotyczyła ogólnopolskiej kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat niebezpieczeństw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych, a także konsekwencji zdrowotnych, prawnych i społecznych uzależnień. Na zakończenie funkcjonariusz policji przypomniał najważniejsze zasady, o których należy pamiętać podczas letniego wypoczynku.

31.05.2019

Matematyczne zmagania

30 maja w Szkole Podstawowej w Lipinach odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Matematyczny – „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Konkurs, jak co roku, rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy trzecie reprezentowała Adrianna Kozłowska z 3A, natomiast uczniów z klas czwartych – Dawid Bednarek z 4D, który pokonał wszystkich konkurentów zdobywając I miejsce oraz tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Dawidowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.

01.06.2019

03.06.2019

Rada Rodziców pozyskała środki

Jak relacjonuje Rada Rodziców szkoły, 1 czerwca udało się uzbierać 990,55 zł i 50 centów ze sprzedaży słodkości przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. W piękną, słoneczną sobotę na terenie szkoły i terenu MOSiR nabyć można było pyszne ciasta, przeróżne, piękne babeczki, ciasteczka, kawę i herbatę. Pozyskane środki w całości zostaną przeznaczone na nagrody dla uczniów. Oczywiście bez kochanych sponsorów byłoby trudniej, dlatego bardzo dziękujemy Firmie transportowej Van, firmie Stol-Mar, właścicielom sklepu internetowego „Party u Marty" oraz firmie „Tara" z Rataj za wsparcie. Dużo zaangażowania i pracy włożyły również uczennice z naszej szkoły - Zuzia, Zosia i Julka z kl. 4a oraz Iga z kl. 2c, które mimo swojego święta w tym dniu bardzo się napracowały. Razem można więcej!!! To był cudowny dzień.

03.06.2019

Festyn na UAM-ku

Zabawa, śmiech i rywalizacja – te trzy hasła towarzyszyły wszystkim uczestnikom projektu UAM-ek, podczas Święta Rodziny w Poznaniu. Na zorganizowanym festynie, który miał miejsce w piątek 31 maja, czekało na naszych uczniów mnóstwo atrakcji, między innymi malowanie twarzy, bańki, balony oraz szereg wesołych zabaw i gier. Żal było wyjeżdżać!

03.06.2019

To była prawdziwa frajda

07.06.2019

Łączymy sport z technologią

"Łączymy sport z technologią" - pod takim tytułem imprezy w minionym tygodniu młodzież chodzieska wzięła udział w wielu różnych dyscyplinach sportowych. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Do ćwiczeń włączył się również, podczas odwiedzin, wiceburmistrz pan Piotr Witkowski

07.06.2019

09.06.2019

Zakończenie projektu UAM-ek

W sobotę 8 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie projektu „UAM-ek – przestrzeń dziecięcych doświadczeń”. Ostatnie spotkanie z wykładowcami składało się z dwóch części. We wstępnej części uroczystości każda Akademia podsumowała swoją działalność. Były rozmowy, zabawy, powtórzenie tego, co w życiu może się przydać i tego, co najbardziej się podobało. Operatorzy drukarki 3D z filmu i prelekcji usłyszeli wiele ciekawostek na temat świata druku 3D. Następnie mali studenci zostali zaproszeni do auli na uroczyste zakończenie z udziałem wykładowców i osób, które związane były z projektem. Po krótkich przemówieniach, każda Akademia prezentowała się na scenie. Młodzi twórcy zagrali i zaśpiewali swoje utwory. Akademie Kompetencji Społecznych i Operatora Drukarki 3D opowiedziały o swojej działalności i pokazały widzom wykonane przez siebie piękne prace. Wykładowcy przygotowali filmy – niespodzianki, które pozwoliły uczestnikom powspominać najciekawsze i najweselsze twórcze chwile projektu. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a Szkoła Podstawowa nr 1 podziękowanie za uczestnictwo w przedsięwzięciu. Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje Rodzicom, którzy aktywnie zaangażowali się w pomoc w realizacji projektu UAM-ek.

11.06.2019

Powiatowy Konkurs Czytelniczy

Dnia 7 czerwca w SP nr 1 w Chodzieży odbył się XII Powiatowy Konkurs Czytelniczy. W tym roku przeznaczony był on dla uczniów klas II i odbywał się w formie QUIZU. Honorowy patronat objął , jak co roku Starosta chodzieski. W konkursie wzięło udział aż 24 uczniów z 8 szkół. Uczestnicy doskonale bawili się wykonując rozmaite zadania konkursowe. Rywalizacja była bardzo wyrównana i konieczne były dwie dogrywki o miejsce I i III. Ostatecznie zwycięzcą została Szkoła Podstawowa nr 3, którą reprezentowali Maja Krzyżaniak, Jakub Zatt i Zuzanna Taistra. Drugie miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 – Lena Starnowska, Nadia Rzeźnik i Antonina Pietruszka. Trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej ze Stróżewa w składzie: Dorota Jarosz, Oskar Kurek, Marcelina Pytlak. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostę chodzieskiego. Pozostali uczestnicy dyplomy uczestnictwa. Mamy nadzieję, że kolejny konkurs w przyszłym roku będzie cieszył się równie dużym zainteresowaniem.

11.06.2019

Czwartki Lekkoatletyczne

Ponad 300 zawodników z całej Wielkopolski wzięło udział w Finale Wojewódzkim Czwartków Lekkoatletycznych, który odbył się 6 czerwca 2019 r., relacjonuje pan Sławomir Kosowski. Najlepsi zawodnicy powiatu chodzieskiego, wśród których nie zabrakło uczniów naszej szkoły, walczyli z powodzeniem o medale na stadionie lekkoatletycznym w Jarocinie: Roksana Górzna – rzut piłeczką palantową (46 m) – I miejsce (medal złoty), Paweł Kasperczak – skok w dal (4,81 m) – III miejsce (medal brązowy), Kinga Migdalczyk – bieg 60 m (8,97 sek.) – VI miejsce, Filip Promiński - rzut piłeczką palantową (46 m) - – VI miejsce. Serdecznie gratulujemy medalistom i życzymy sukcesów na Finale Ogólnopolskim.

11.06.2019

Przyszli pieszo ... wyjechali rowerami

7 czerwca 2019 r. na obiektach Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży został przeprowadzony Powiatowy Konkurs Wiedzy Prewencyjnej. W konkursie wzięło udział szesnaście szkół z naszego powiatu. Każda drużyna składała się z czterech zawodników, którzy mieli do wykonania odpowiednie zadania.
W pierwszym etapie każdy uczestnik rozwiązywał test w którym zawarta tematyka dotyczyła: policji, ochrony środowiska, bezpieczeństwa nad wodami, straży pożarnej. W drugim etapie cała drużyna, wspólnie działając, musiała wykazać się znajomością udzielania pierwszej pomocy. Trzeci etap to rywalizacja sprawnościowa: rzuty do kosza, strzały na bramkę, strzelanie z wiatrówki i jazda rowerem. Każdy zawodnik z zespołu wykonywał tylko jedno z zadań. Za każdy z poszczególnych etapów, drużyny uzyskiwały punkty, których suma klasyfikowała zespół na odpowiednim miejscu.
Po podliczeniu wszystkich punktów Szkoła Podstawowa w Chodzieży zajęła I miejsce wyprzedzając zaledwie o jeden punkt szkołę z Oleśnicy. Na trzecim miejscu uplasował się Szamocin.
Szkołę Podstawową nr 1 w Chodzieży reprezentowali Michał Pytlak (rzuty do kosza), Kacper Łuczak (strzały na bramkę), Eryk Piotrowski (strzelanie z wiatrówki) i Wiktor Gorkowski (jazda rowerem). Dzięki zwycięstwu chłopcy z SP 1 w Chodzieży mogli wrócić do domów na rowerach, które były nagrodą za zwycięstwo.

18.06.2019

21.06.2019

Szkolna wycieczka klasy IVf

W piątek 31 maja, klas 4 f uczestniczyła w wycieczce do Puszczykowa. Nie była to jednak zwykła wycieczka. Uczniowie trafili do ośrodka sportowo-rekreacyjnego „Impuls”, gdzie wzięli udział w zajęciach terenowych. Klasa została podzielona na dwie grupy . Uczniowie sami wymyślili sobie nazwy swoich drużyn. O zwycięstwo walczyły więc drużyna „Dzików” i drużyna „Siekier”. Wśród zadań do wykonania były: wspinaczka na ściance , nauka chodzenia na szczudłach i ćwiczenia na poligonie. Zwycięzcami zostały „Siekiery”. Cała wyprawa zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami. Wszyscy świetnie się bawili i spędzili ciekawie czas.