Rok szkolny 2021/22


01.09.2021

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Mamy nadzieję, że będzie to kolejny rok wytężonej pracy, obfitujący w sukcesy edukacyjne i sportowe. Życzymy wszystkim uczniom i uczennicom, a szczególnie najmłodszym, rozpoczynającym edukację w klasie pierwszej, powodzenia w nauce i zadowolenia z osiąganych wyników, nauczycielom natomiast - satysfakcji z wykonywanej pracy.

01.09.2021

Pamiętamy!

1 września 2021 r. delegacja naszej szkoły obecna była wraz z pocztem sztandarowym na uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Pod przewodnictwem Pana Dyrektora Tomasza Jagodzińskiego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddając w ten sposób hołd wszystkim ofiarom najbardziej krwawych dni w dziejach ludzkości.

09.09.2021

Aktywni Błękitni

9 września 2021 roku Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ze współpracą z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży, w ramach akcji „Aktywni Błękitni”, przeprowadzili dla uczniów naszej szkoły warsztaty na temat ratownictwa wodnego, pierwszej pomocy oraz znajomości numerów alarmowych. Młodzież poznała 10 warunków bezpiecznego korzystania z kąpieli, zobaczyła pływające jednostki ratownicze oraz sprzęt wykorzystywany przez ratowników.
Wszyscy z wielką uwagą wysłuchali dobrych rad, w pamięci wszystkich słuchaczy na długo pozostaną zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk oraz radzenia sobie w wodzie w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.
Klasy 7c i 8d wraz z wychowawcami dziękują chodzieskim ratownikom wodnym i pani nadkomisarz Elżbiecie Żulewskiej za poświęcony nam czas.

05.10.2021

Noc zawodowców

W piątek 1 października br. w godzinach od 17.00 do 20.00 w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży realizowany był projekt Noc Zawodowców 2021 Edycja 4.0 – „Hybrydowo-zawodowo”. Głównym celem wydarzenia była promocja kształcenia branżowego i dualnego wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy w ciekawy i spójny sposób przedstawili uczestnikom wybrane zawody. Uczniowie klas ósmych naszej szkoły poznawali szczegółowo zawody: fryzjer, elektryk, mechanik samochodowy, tapicer, kucharz, krawiec, informatyk i wiele innych. W trakcie trwania imprezy zaprezentowały się szkoły: ZS Hipolita, ZS Rataje oraz WSCEiT Stara Łubianka, WSCKZiU Złotów, CKZ i CRR Chodzież. Oferta zajęć była bogata i bardzo interesująca. Ten niezwykły wieczór zakończył przepiękny pokaz „Światło i dźwięk”.
Udział uczniów naszej szkoły w projekcie „Noc zawodowców” z pewnością wpłynął na poszerzenie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego oraz skłonił do refleksji na temat swojej zawodowej przyszłości.

05.10.2021

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!

W dniu wczorajszym, w naszej szkole gościliśmy Panią nadkomisarz Elżbietę Żulewską, przedstawicielkę KPP w Chodzieży oraz przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile. Na spotkanie zaproszono pierwszoklasistów w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Goście przypomnieli najmłodszym uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przestrzegali przed zabawami w pobliżu jezdni, a także zachęcali do wyposażenia ubioru i plecaków w elementy odblaskowe. Uczniowie uważnie słuchali rad zaproszonych, chętnie odpowiadali na pytania oraz demonstrowali prawidłowe zachowanie podczas przechodzenia przez jezdnię. Na koniec tej niecodziennej lekcji o ruchu drogowym wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali opaski odblaskowe oraz zawieszki, które zwiększą ich widoczność na drogach.

22.10.2021

Zgadnij kto to?

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele bibliotekarze zorganizowali konkurs "Zgadnij kto to?". Zadaniem uczniów było rozpoznanie ze zdjęć z dzieciństwa swoich nauczycieli. Nie było to łatwe zadanie! W tym tygodniu odbyło się wręczenie nagród tym wszystkim, którzy podali najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę.

07.10.2021

Międzynarodowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji klasa 4a postanowiła wykonać kolorowe plakaty z wizerunkami swoich pupili. Podczas wspólnej pracy uczniowie wymieniali się informacjami na temat swoich ulubieńców, pojawiły się też przemyślenia dotyczące wymarzonych zwierząt, które każdy chciałby posiadać.

14.10.2021

W Dniu Edukacji

14 października w Szkole Podstawowej nr 1 w Chodzieży był szczególnie uroczysty. Dzień Edukacji Narodowej w szkole uczczono uroczystymi apelami przygotowanymi przez klasy2b i 2d pod opieką pań: Pauliny Jabłońskiej, Mileny Kołodziejewskiej, Anny Zawadzkiej, spotkaniami wychowawców z uczniami, podczas których odbywały się zabawy i konkursy oraz audycja nadawana przez radiowęzeł zorganizowana przez klasy 7c, 8d w asyście wychowawców: Emilii Binkiewicz, Bernadety Kmiotek. Wśród niespodzianek znalazł się także teledysk przygotowany przez klasy 7c i 7f pod opieką p. Wojciecha Zwierzykowskiego i p. Emilii Binkiewicz z piosenką w wykonaniu uczniów: „Jak nie ty, to kto?”.
Nie zabrakło w tym dniu również życzeń od wdzięcznych rodziców i uczniów, podziękowań dla nauczycieli i pracowników szkoły. To były wyjątkowo miłe i radosne chwile, spędzone w Dniu Edukacji Narodowej w naszej szkole.

15.10.2021

Sztafetowe Biegi Przełajowe

13 października 2021 Powiatowe Zrzeszenie Sportowe „Gontyniec” w Chodzieży było organizatorem Sztafetowych Biegów Przełajowych – zawodów wynikających z kalendarza imprez sportowych na szczeblu Powiatowego Szkolnego Towarzystwa Sportowego. Zawody zorganizowane zostały w okolicach Parku 3 Maja. Do zawodów przystąpiło aż 9 szkół, które rywalizowały w 4 kategoriach. Każdą szkołę reprezentowało 6 dziewczynek i 6 chłopców w poszczególnych kategoriach wiekowych, którzy rywalizowali w biegu na dystansie 800 metrów. Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła kolejno:

19.10.2021

Aktywni w czasach pandemii

W minioną niedzielę miał miejsce Rajd turystyczno - krajoznawczy z elementami questu po mieście: „Aktywni w czasach pandemii”.
Rajd skierowany był do młodzieży z naszej szkoły (klasy V-VIII) a zorganizowany został przez PTTK oddział Chodzież, przy współpracy nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży, Nadleśnictwa Podanin, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej. Organizacja rajdu została współfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Chodzieży.
Głównymi celami rajdu było podkreślenie walorów turystyczno - przyrodniczych Chodzieży w oparciu o piesze szlaki turystyczne; zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu; nawiązanie do historii oraz architektury miasta poprzez wykorzystanie zbiorów Biblioteki Miejskiej; integracja środowiska lokalnego.

19.10.2021

Code Week 2021

Chcielibyśmy zakomunikować, że nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Coroczna akcja pod hasłem Code Week odbywa się zawsze w październiku. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Uczniowie w ramach zajęć lekcyjnych kodowali i programowali, korzystając z aplikacji oraz narzędzi dostosowanych do wieku uczestników akcji. Wierzymy, że nauka kodowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu zawodowym.

22.10.2021

Lekcje biblioteczne

21 października klasy 3c, 3d i 3e uczestniczyły w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Chodzieży. Uczniowie wysłuchali bajki z morałem, rozmawiali o zasadach moralnych, którymi powinni kierować się w życiu oraz obejrzeli teatrzyk obrazkowy Kamishibai. Uczniom lekcja spodobała się i jak twierdzą, czekają już na następną. Klasa 2b natomiast odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną. Dzieci poznały patrona biblioteki, dowiedziały się do czego służy karta biblioteczna oraz odwiedziły wszystkie działy w budynku. Prowadzący spotkanie w bibliotece przekazali uczniom również wiele ciekawostek związanych z książkami.

25.10.2021

Bierzemy udział

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży". W tym celu przez pierwsze 19 dni listopada w szkole odbędą się zajęcia i pogadanki edukacyjno - profilaktyczne, gdzie rozmawiać będziemy nie tylko o szeroko pojętym pojęciu przemocy, ale także o prawach dziecka, godności, szacunku i bezpieczeństwie. W działaniach tych wspierać będzie nas Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna i Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Chodzieży. Już teraz zachęcamy wszystkich uczniów do zaangażowania się w udział w konkursie plastycznym organizowanym przez MOPS w Chodzieży pt. „Źródło mojej mocy, to życie bez przemocy”.

27.10.2021

Prezentacje na lekcjach WOS-u

W minionym miesiącu uczniowie klas ósmych mieli okazję zaprezentować na forum swoich klas przygotowane projekty, stworzone w grupach podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiedzą, pomysłowością oraz świetną organizacją pracy zespołowej. Ponadto, wystąpili przed publicznością i bronili swoich przekonań.
Tematy prezentacji dotyczyły potrzeb człowieka, typologii rodziny i zbiorowości. Były też doskonałym podsumowaniem niedawno omawianego na lekcjach materiału.
Podczas swoich zajęć jedna z klas, 8 d, gościła Panią wicedyrektor B. Kmiotek, która była pod ogromnym wrażeniem prezentacji uczniów. Chwaląc ich wystąpienia zwróciła uwagę na dobrze wykonaną pracę, kreatywność i zaangażowanie.

27.10.2021

Miesiąc profilaktyki

Różowa wstążeczka to międzynarodowy symbol używany przez ludzi, firmy i organizacje na całym świecie, oznaczający walkę z rakiem piersi. Od lat 90. XX wieku w Polsce i na świecie miesiąc październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Szerzenie świadomości o tej chorobie i profilaktyce jest niezwykle ważne. W związku z tym w SP1 odbyły się warsztaty profilaktyczne dla dziewcząt zorganizowane przez członkinie Stowarzyszenia Chodzieskich Amazonek RÓŻOWA WSTĄŻECZKA.

29.10.2021

Bezcenne czytanie

28 października 2021 w szkole odbył się konkurs pięknego czytania dla klas trzecich pt.: „Bezcenne czytanie”. Trzecioklasiści mieli za zadanie odczytać, najpiękniej jak potrafią, wylosowany fragment tekstu. Poziom umiejętności czytania był bardzo wysoki. Pierwsze miejsce otrzymał Jakub Przybyłowski z klasy 3d. Drugie miejsce otrzymali ex aequo Iga Majchrzak z klasy 3b oraz Gustaw Sikorski z klasy 3c. Trzecie miejsce zdobył Ksawery Toruń z klasy 3e.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, jednocześnie zachęcając każdego ucznia naszej szkoły do codziennego czytania, gdyż jest ono bezcenne.
Podziękowania kierujemy do firmy PIH KanVex Alexander Alva, która zasponsorowała piękne nagrody dla uczestników.

29.10.2021

Pamiętamy

Co roku przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzają Chodzieski Cmentarz Komunalny, aby zatroszczyć się o opuszczone groby, złożyć kwiaty, zapalić znicze między innymi na grobach nauczycieli, którzy odeszli, na grobie weterana II wojny światowej i Powstańców Wielkopolskich. Wśród uczniów, którzy wzięli udział w akcji była klasa 8f, 8b, 8c i 5b.

29.10.2021

Historia zamknięta w ...

W odpowiedzi na miłe zaproszenie ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej, klasa 8a wraz z wychowawcą, Pawłem Idczakiem stawiła się 25 października na trasie nowo powstałego questu "Historia zamknięta w chodzieskich ulicach". Młodzież z naszej szkoły musiała wykazać się spostrzegawczością oraz ogólną wiedzą o mieście. Drużynę z naszej szkoły dzielnie wspierał wicestarosta, pan Mariusz Witczuk.

29.10.2021

Bez podręcznika

W piątek, 29 października w klasie 3c odbył się „Dzień bez podręcznika”. Uczniowie, w tym dniu mieli ze sobą tylko zeszyty, piórniki i oczywiście mnóstwo pomysłów na spędzenie tego wyjątkowego dnia. Nie obyło się bez grania w gry edukacyjne, planszowe i rozwijające logiczne myślenie. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, grały w Milionerów, a na zajęciach technicznych dekorowały dynie. Dzień bardzo podobał się uczniom, dlatego już teraz liczą na więcej tego typu inicjatyw.

03.11.2021

Zaraźliwe niech będzie dobro

Zgodnie z ideą „Zaraźliwe niech będzie dobro” od początku roku szkolnego wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu angażują się w różnego rodzaju formy aktywności. W trosce o nasze środowisko naturalne, na przełomie września i października członkowie klubu dwukrotnie włączyli się w akcję „Sprzątania Świata 2021”, porządkując teren dookoła Promenady Chodzieskiej oraz Chodzieskiego Domu Kultury. Wolontariusze wzięli również aktywny udział w zabezpieczaniu trasy sztafety biegowo – rowerowej zorganizowanej przez Chodzieskie Towarzystwo Rowerowe.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce żywności dla Świetlicy CARITAS Promyk Dobra w Chodzieży we współpracy z Fundacją Centrala Młodych. Przy okazji rozpowszechniali wśród klientów marketu, gdzie została zorganizowana zbiórka, ideę niemarnowania żywności i zmiany nawyków kupowania i wykorzystywania tylko potrzebnych produktów żywnościowych.
W ostatnim czasie szkolni wolontariusze udali się wraz z Fundacją Centrala Młodych na chodzieski cmentarz, gdzie uporządkowali zapomniane groby dzieci, zapalili znicze. Ponadto w ramach akcji edukacyjno - społecznej „Zapal znicz pamięci”, uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze w Zakątku Katyńskim.

05.11.2021

Konkurs recytatorski

4 listopada 2021 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pod hasłem "Mój ulubiony wiersz". Z niełatwą sztuką recytacji zmierzyło się 26 uczniów z klas IV-VIII. Jury w składzie: p. Emilia Binkiewicz i p. Joanna Sałata, przyznało nagrody w dwóch kategoriach.
Spośród uczniów z klas IV-V miejsce I zajęła Julia Biszof z kl. IVA, II - Maja Strzałkowska z kl. IVA, III - Aleksandra Wylegała z kl. VD.
Wśród starszych uczestników zwyciężyła Zofia Mikołajczak z kl. VIIA, II miejsce przypadło Poli Kochalskiej z kl. VIIA, a III miejsce zajęła Natalia Wysz z kl. VIID. Gratulujemy!

05.11.2021

Lekcja informatyki inaczej?

Grupa uczniów klasy 7e przekonała się 5 listopada, że lekcja informatyki nie musi odbywać się w szkole. Ucząc się podstaw programowania na zajęciach szkolnych z radością przyjęli zaproszenie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży, gdzie zaprezentowano krótką historię powstania gry komputerowej z gatunku RPG „Quest Chodzieski – Historia zamknięta w chodzieskich ulicach”, stworzoną przez Wojciecha Kantorskiego. Podczas tej nietypowej lekcji informatyki połączonej z odkrywaniem tajników miasta Chodzieży, jak relacjonuje opiekun uczniów Marzena Sałek – Jęchorek, uczniowie mieli okazję samodzielnie zagrać w grę, jednocześnie utwierdzając się w przekonaniu, że zdobyta wiedza na zajęciach z tego przedmiotu może być przydatna w przyszłości, nie tylko w zawodzie informatyka. Każdy z uczestników spotkania został wynagrodzony za trud włożony w rozwiązanie zagadek o naszym mieście w postaci torebki na zakupy pełnej niespodzianek – upominków wraz ze wspomnianą wcześniej grą. Za organizację i zaproszenie na tę ciekawą, nietypową i inspirującą lekcję należą się podziękowania dla Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Chodzieży oraz prowadzących spotkanie: Wojciecha Kantorskiego i Łukasza Hermaszewskiego.

09.11.2021

Pomoc naszych wolontariuszy

W dniu 06.11.2021 r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w naszej szkole włączyli się w pomoc przy organizacji III Chodzieskiego Biegu Niepodległości organizowanego przez Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne. Do zadań wolontariuszy należała pomoc przy wydawaniu pakietów startowych dla zawodników oraz rozdawaniu medali. To kolejna forma aktywności, dzięki której wolontariusze mogli nabyć nowe doświadczenia, doskonalić umiejętność współdziałania w grupie, a także poznać ciekawych ludzi.

10.11.2021

W poznańskich muzeach

Dnia 9 listopada 2021 r. uczniowie klasy 8a pod opieką pań Małgorzaty Kochalskiej i Aleksandry Pietruczuk wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Poznania. Jej celem było zwiedzenie ekspozycji tematycznych oraz odbycie lekcji muzealnych. Na trasie wycieczki znalazło się Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, w którym to młodzież w bardzo ciekawy sposób została zapoznana z sylwetką polskiego pisarza, noblisty i autora takich lektur szkolnych jak "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy", czy "Krzyżacy". Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie uczniowie nie tylko mogli obejrzeć licznie zgromadzone obrazy i rzeźby, ale również dowiedzieć się, jak patrzeć na dzieło sztuki. Na zakończenie grupa zwiedziła dwie obfitujące w różnorodne ekspozycje trasy tematyczne w Muzeum Archeologicznym - Starożytny Egipt i Średniowiecze w Wielkopolsce. Bogatsi o nowe doświadczenia i atrakcyjnie podaną wiedzę, uczniowie zadowoleni powrócili do Chodzieży.

12.11.2021

Święto Niepodległości w naszej szkole

11 listopada to Święto, które łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość. W ostatnich dniach w naszej szkole z okazji Święta Niepodległości czciliśmy pamięć tych, którzy przywrócili Polsce wolność, jednocześnie celebrując radość, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Zorganizowano wiele rożnych aktywności, dzięki którym przypomniano uczniom trudną drogę do wolności, rozbiory, walki Polaków, ich bohaterstwo oraz zasługi naszego przywódcy Józefa Piłsudskiego. Wyjątkowość szkolnych uroczystości podkreślały biało-czerwone dekoracje, narodowe kotyliony, tematyczne wystawy i gazetki oraz pieśni patriotyczne. Świetliczaki przygotowały dla uczniów klas I-II krótkie przedstawienie o Święcie Niepodległości. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli sie kim był Józef Piłsudski, wysłuchali wiersza Władysława Bezy „Kto ty jesteś?", otrzymali kotyliony, krzyżówki i zagadki o naszej Ojczyźnie. Uroczysty apel przygotowany przez klasy 4a i 4b okazał się również wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Występujący przypomnieli sytuację polityczną kraju przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, recytowali wiersze, odgrywali scenki, a także śpiewali pieśni patriotyczne. Najstarsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali przez radiowęzeł niepodległościowej audycji słowno-muzycznej. W tym tygodniu uczniowie klas 1-4 mieli możliwość uczestniczyć w imprezie bibliotecznej. Podczas każdej przerwy pobyt w bibliotece urozmaicał dźwięk patriotycznych pieśni. Dzieci mogły obejrzeć gazetki okolicznościowe oraz wystawkę, która prezentowała różne przedmioty codziennego życia z przełomu XIX i XX wieku. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję obejrzeć filmy dotyczące niepodległości. Zwieńczeniem wszystkich działań była wspólna gra Kahoot. Przebywając w bibliotece można było cofnąć się do przeszłości. Ciekawym przeżyciem było zapoznanie się z artykułami o codziennych troskach Polaków pod zaborami opisanymi w gazecie z 1892 roku oraz zmierzenie się z trudną sztuką pisania na starej maszynie. Inicjatywy patriotyczne podjęte przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły są dowodem na to, że wiemy doskonale o tym, jak ważne jest celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości, poznanie historii Polski, szanowanie symboli narodowych i miłość do Ojczyzny, bo przecież „Przeszłość jest kluczem do przyszłości”.

18.11.2021

W Młodzieżowej Radzie Miejskiej

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste ślubowanie nowych radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chodzieży. Z dumą informujemy, że SP1 będą reprezentowały trzy uczennice Zofia Piotrowska, Laura Walerowska i Anna Dąbkowska. Życzymy realizacji ciekawych pomysłów i dziękujemy za podjętą aktywność społeczną.

19.11.2021

Aktywni Błękitni

„Woda jest wielkim darem i skarbem. Z niej wyszliśmy i dzięki niej istniejemy” – napisał profesor S.E. Zenin. W ubiegłym roku szkolnym, klasy 7c i 8d przystąpiły do udziału w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”, którego organizatorem było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Program przeznaczony był dla uczniów zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. Klasy musiały zrealizować cztery aktywności, by otrzymać certyfikat „Szkoły Przyjaznej Wodzie":
• udział w dwóch lekcjach w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych;
• udział w zajęciach, pokazach i pogadankach na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa nad wodą zorganizowanych przez naszych partnerów – Policję i WOPR;
• udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie;
• udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
Biorące udział w projekcie klasy 7c i 8d spełniły powyższe warunki organizatorów. Z dumą chcemy poinformować, że w październiku wychowawcy wyżej wymienionych klas, pani Emilia Binkiewicz i Bernadeta Kmiotek oraz młodzi uczestnicy programu „Aktywni Błękitni” otrzymali zasłużony certyfikat i swoim przykładem chcą pokazać innym, jak należy dbać o najcenniejszy ze wszystkich zasobów – wodę. Gratulujemy i dziękujemy zaangażowanym instytucjom – WOPR i Policji, profilaktykowi społecznemu nadkom. Elżbiecie Żulewskiej, wychowawcom klas oraz uczniom za podjętą wartościową inicjatywę.

24.11.2021

Każdy może czytać!

W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "PoczytajMy", grupa starszych uczniów naszej szkoły przygotowała i przeprowadziła spotkanie czytelnicze, na które zaproszone zostały najmłodsze dzieci. Było ono pierwszym z zaplanowanego cyklu warsztatów, które młodzież zrealizowała.
Spotkanie miało miejsce 23 listopada 2021 r. w gościnnych progach szkolnej biblioteki i odbyło się pod hasłem "Brzechwa dzieciom". Nasi milusińscy nie tylko wysłuchali znanych i lubianych utworów polskiego poety, ale także mieli sposobność aktywnego w nim uczestnictwa: odpowiadali na zadawane pytania, recytowali wiersze i wypowiadali się na tematy związane z twórczością Jana Brzechwy.
Celem tej akcji było przede wszystkim zachęcenie dzieci do samodzielnego sięgania po książki, by mogły wartościowo spędzić czas. Udział w programie jest też szansą na zaangażowanie młodzieży w czytelnictwo i wolontariat na rzecz środowiska szkolnego oraz kształtowanie właściwych postaw społecznych.

25.11.2021

... to życie bez przemocy

W tym roku szkolnym nasza szkoła kolejny raz bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się we wszystkich krajach świata. Nasi uczniowie aktualnie angażują się w liczne aktywności związane z kampanią. Już wkrótce zaprezentujemy relację opisującą zrealizowane w listopadzie działania kampanijne, które nie tylko w szkolnym środowisku promują budowanie świata bez przemocy. Tymczasem już dzisiaj odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pt. „Źródło mojej mocy to życie bez przemocy”. Z naszej szkoły nagrodzeni zostali następujący uczniowie: Amelia Żebrowska kl. 1a, Maja Szumlicz kl. 2b, Jan Suszek kl. 3a oraz Antonina Winkiel kl. 3e. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zaangażowanie w tak poważny, a zarazem ważny temat.

26.11.2021

Mają swoje prawa

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To bardzo ważna data, o której chyba większość z nas na co dzień nie pamięta. To rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Wszystkie dzieci, te małe i te duże, w tym dniu powinny przypomnieć sobie o przywilejach, które ich dotyczą. Zaczynając od prawa do zabawy, prywatności, wychowania w rodzinie, wyboru przyjaciół, nauki czy rozwoju zainteresowań, a kończąc na prawie do odpoczynku, informacji, opieki zdrowotnej czy godnych warunków życia.
W naszej szkole, z okazji tego święta zostały zorganizowane ciekawe aktywności dla młodszych, jak i dla starszych. Na korytarzach szkolnych i w salach pojawiły się okolicznościowe gazetki. Uczniowie obejrzeli przygotowane specjalnie na tę okazję prezentacje, obejrzeli filmiki, brali udział w różnych tematycznych quizach. Podczas spotkań z wychowawcami młodzi ludzie rozmawiali na temat swoich praw, a także wykonali interesujące plakaty przedstawiające wybrane przez siebie prawo.
Wszystkim uczniom, wychowawcom i nauczycielom bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w świętowanie tego pięknego dnia. Wszyscy mamy głos!!!

26.11.2021

Święto Patrona

W naszej szkole każdego roku, w listopadzie uczniowie obchodzą Święto Patrona Szkoły. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest ślubowanie uczniów klas pierwszych i tym samym przyjęcie ich do grona społeczności szkolnej. Kto z czytelników pamięta, jak ważny był to dzień w jego życiu? Nauczyciele wiedzą, że dla uśmiechniętych i radosnych pierwszaków to bardzo istotne wydarzenie, dlatego odbywa się uroczyście.
A co z pozostałymi uczniami szkoły w dniu patrona? Wszyscy w różnych formach przybliżali wiedzę o Stanisławie Staszicu. W szkole nie zabrakło pomysłów na organizację zajęć. Były quizy i audycja dla starszych przygotowana przez klasę 7c. Ciekawym przedsięwzięciem na uczczenie pamięci o patronie okazała się stylizacja uczniów i sali na epokę, w której żył Stanisław Staszic. Klasa 4d przygotowała na tę okazję efektowne stroje i rekwizyty. Odbył się również konkurs wiedzy o patronie. Klasy reprezentowane były przez swoich przedstawicieli, którzy zajęli następujące miejsca: I miejsce - 5b, II – 8b, a III – klasa 7b.
Można mieć tylko nadzieję, że uczniom Jedynki również w życiu będzie przyświecał cel Staszica: „Być narodowi użytecznym”.

26.11.2021

03.12.2021

Kampania 19 dni

Kampania 19 Dni to symbol i pretekst do podejmowania działań przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Na przestrzeni ostatniego miesiąca w naszej szkole podejmowano różnorodne działania mające na celu kształtowanie u uczniów świadomych postaw wobec przemocy i jej przeciwdziałanie. W ramach kampanii w szkole odbyły się zajęcia profilaktyczno - wychowawcze, na których rozmawialiśmy o zjawisku przemocy, ale także o prawach dziecka, o życzliwości i tolerancji.

08.12.2021

Eko Ludek

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie realizowanym przez Gminę Miejską w Chodzieży „Chodzieski Eko Ludek – miejska edukacja ekologiczna”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zajęcia prowadził moderator, który poruszył tematykę ograniczenia odpadów, czystego powietrza, odnawialnych źródeł energii i ochrony przyrody. Kolejne spotkanie w ramach edukacji ekologicznej odbędzie się wiosną.

17.12.2021

Zimowa wycieczka

„Stacja Grawitacja” i Jarmark Bożonarodzeniowy to główne atrakcje wycieczki do Poznania klasy 7c, która odbyła się 14 grudnia.
Park trampolin to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która dostarczyła uczestnikom wyjazdu wielu niezapomnianych wrażeń. Pod okiem instruktorów uczniowie korzystali z szeregu atrakcji m.in: trampolin, parku linowego, ścianek wspinaczkowych, toru ninja oraz basenów wypełnionych gąbkami.
Wytchnienie przyniosło dzieciom zwiedzanie Jarmarku Bożonarodzeniowego na placu Wolności. Stragany z regionalnym jedzeniem, pamiątkami i prezentami sprawiły, że wszyscy poczuli magię świąt i unikalny klimat. Warto odwiedzić stolicę wielkopolski zimą!

17.12.2021

Szkolna edycja Mam talent

W ostatni dzień przed Świętami odbył się konkurs Mam Talent w wersji świątecznej. Z klas 1-3 zgłosiło się 27 dzieci, które prezentowały swoje talenty w 5 kategoriach. Jury w składzie miało nie lada wyzwanie, aby wybrać zwycięzców. Oto oni:

20.12.2021

Wiersze i proza

Pod koniec listopada ogłoszony został Szkolny Konkurs Twórczości Literackiej. Najwięcej prac wpłynęło od uczniów klas czwartych. Uczestnicy konkursu zdecydowanie chętniej tworzyli wiersze o tematyce szkolnej niż prozę. Zwyciężył tekst poetycki Mai Czajki z kl.8e. Drugie i trzecie miejsca zajęli uczniowie kl.4d: Adam Michalski i Paulina Burzyńska. Wyróżnienia przyznano Julii Żurek, Mai Korzeń i Zofii Twardowskiej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za pracę, a zwycięzcom gratulujemy.

20.12.2021

Złap Gwiazdora dla Seniora

W tym roku po raz kolejny uczniowie z klas 7c i 8d z wychowawczyniami i rodzicami oraz Szkolnym Klubem Wolontariatu dołączyli do świątecznej akcji "Złap Gwiazdora dla Seniora". W sobotę 18 grudnia odbył się finał wydarzenia i przekazanie prezentów organizatorkom. Nasza młodzież przygotowała paczki z listy życzeń pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży, by święta starszych osób były choć odrobinę bardziej magiczne. W kolorowych kartonach, oprócz upominków, znalazły się również radosne i pełne ciepła życzenia bożonarodzeniowe od społeczności Jedynki.

20.12.2021

W świątecznym nastroju

W piątek udało się nam zorganizować świąteczne spotkania w klasach, zanim udamy się na zdalne zajęcia, które będą odbywały się od poniedziałku do środy w przyszłym tygodniu, a także po feriach świątecznych do 9 stycznia. Ten radosny czas uczniowie w towarzystwie wychowawców spędzili na śpiewaniu kolęd i składaniu sobie życzeń. Nie zabrakło też upominków ufundowanych przez rodziców i słodkości. W atmosferę świąt wprowadził wszystkich wystrój sal lekcyjnych i korytarzy, na których rozbrzmiewała nastrojowa muzyka.

20.12.2021

20.12.2021

20.12.2021

Dzieci dzieciom

Kolejne spotkanie czytelnicze dla najmłodszych dzieci naszej szkoły odbyło się 14 grudnia, w iście świątecznej atmosferze. Tym razem przygotowali je nie tylko starsi uczniowie - z siódmej klasy, ale także dzieci z klas czwartych.
Zaprezentowali oni zebranym specjalnie wybrane opowieści: o Świętym Mikołaju i jego pomocnikach, o głęboko skrywanych marzeniach dziecięcych, o miłości rodzinnej oraz radości wspólnego świętowania. Dodatkową atrakcją spotkania był miły przerywnik muzyczny, w czasie którego uczestnicy najpierw wyćwiczyli kroki taneczne do popularnej świątecznej piosenki, a później wspólnie zatańczyli, bawiąc się przy tym doskonale.
Warsztaty odbyły się oczywiście w szkolnej bibliotece, pięknie udekorowanej na okoliczność zbliżających się świąt, której to niepowtarzalny klimat przyciąga "moli książkowych" niczym magnez, a dodatkowo sprzyja sympatycznym spotkaniom.
Chętnych do realizowania ogólnopolskiego programu edukacyjnego "PoczytajMy" wciąż przybywa. Jak relacjonują zaangażowani od października uczniowie, udział w nim nie tylko przynosi wiele radości i satysfakcję, ale również rozwija społecznie i integruje. Nie dziwi zatem gotowość do przygotowania kolejnych takich spotkań, którą to pasjonaci czytania deklarują.

21.12.2021

Drzewko świątecznych marzeń

„Jedno dobre słowo, jeden dobry uczynek może stać się narodzeniem, kawałkiem chleba, gwiazdą spadającą z nieba”. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 po raz drugi w tym szczególnym i trudnym obecnie okresie, wyszła z inicjatywą wsparcia najbardziej potrzebujących uczniów z naszej placówki. Wirtualna szkolna choinka – symbol świąt Bożego Narodzenia - została przyozdobiona prawdziwymi, szczególnymi, innymi niż zwykle bombkami. Zawieszone na drzewku ozdoby w postaci 36 śnieżnych kul zawierały ukryte marzenia dzieci z naszej szkoły. Głównie rodzice, ale również kadra pedagogiczna, anonimowi darczyńcy oraz organizacje współpracujące ze szkołą tj. Policja, przybierając strój Świętego Mikołaja sprawiły, że każde z tych najskrytszych dziecięcych marzeń stało się rzeczywistością. Nasze szkolne drzewko świątecznych marzeń bije jasnym blaskiem i jest w tym roku wyjątkowe, ponieważ spełniło marzenia skrywane w małych i większych uczniowskich sercach. Dziękujemy wszystkim, którzy spontanicznie i bezinteresownie włączyli się w tegoroczną świąteczną akcję. To kolejny dowód na to, że społeczność chodzieskiej Jedynki z chęcią podejmuje różne inicjatywy.

22.12.2021

Finał akcji "Za kasztany i żołędzie, ..."

W tym roku po raz dziesiąty Nadleśnictwo Podanin zorganizowało akcję zbierania nasion. Nasza szkoła tradycyjnie wzięła aktywny udział w konkursie: „Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie”. Możemy pochwalić się, że w tegorocznej, jubileuszowej edycji zajęliśmy II miejsce, zebrawszy 5489 kg leśnych owoców. Uczeń klasy 3a Jan Suszek zebrał 417 kg i był to najlepszy wynik w szkole. Dzięki zaangażowaniu uczniów w zbieranie kasztanów i żołędzi, szkoła wzbogaciła się o sprzęt multimedialny. Uczniowie, którzy przynieśli 20 kg i więcej otrzymali upominki. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

11.01.2022

14.01.2022

Projekty klas ósmych

W ostatnim czasie uczniowie klas ósmych po raz kolejny mieli okazję zaprezentować swoje projekty na forum klas podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Tym razem, tematyka ich prac skupiła się wokół społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej. Rozpoczynając od zagadnienia praw i obowiązków ucznia, poprzez miasto Chodzież jako naszą małą ojczyznę, a kończąc na podziale administracyjnym Polski, uczniowie zwrócili uwagę na kwestie dla nich ważne, takie jak: przestrzeganie praw uczniów, wywiązywanie się z ich obowiązków, jak również znajomości statutu naszej szkoły. Ponadto, stworzyli przepiękne wizerunki miejsc, w których żyjemy. Powstały plakaty oraz makiety zachęcające do odwiedzenia najciekawszych miejsc w regionie. Młodzież zaprezentowała podział administracyjny Polski, tworząc mapy naszego kraju, zadbała o najdrobniejsze szczegóły, pamiętając o kulturze i tradycjach poszczególnych regionów. Wszystkim należą się ogromne wyrazy uznania i słowa pochwały za świetnie wykonaną pracę, zaangażowanie i kreatywność.

14.01.2022

Bezpieczni podczas ferii

13 stycznia br. w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi w naszej szkole odbyły się pogadanki edukacyjne z profilaktykiem społecznym Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. Tematem prelekcji było przedstawienie podstawowych zasad zachowania w czasie wypoczynku zimowego. Prowadząca nadkom. Elżbieta Żulewska apelowała o rozwagę podczas zabaw na śniegu, lodzie czy wyciągach narciarskich. Dodatkowo omówiono kwestię zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w domu, w czasie nieobecności osób dorosłych. Uczniom zwrócono uwagę na ograniczenie zaufania do osób nieznajomych oraz niewchodzenie z nimi w bliższe, bezpośrednie relacje, również te w sieci. Starszej młodzieży po raz kolejny przypomniano o konsekwencjach wynikających z zachowań ryzykownych, nieprawidłowych postaw przyjmowanych również w miejscach publicznych. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych ferii zimowych.

01.02.2022

WOŚP

W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy całej społeczności Jedynki za datki chętnie wrzucane do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z dumą i wdzięcznością informujemy, że dzięki Wam, drodzy Darczyńcy, w obu budynkach SP1 zebraliśmy kwotę 946,29zł. Pomagamy!

02.02.2022

Góra Grosza

Miło nam poinformować, że na przełomie listopada i grudnia 2021 r. nasza szkoła przyłączyła się do udziału w XXII Edycji Akcji Góra Grosza. Celem tej charytatywnej akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę możliwości zbliżone do domu rodzinnego. Najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dlatego też społeczność chodzieskiej Jedynki przeprowadziła zbiórkę monet od 1 gr do 5 zł, które wrzucano do skarbonek ustawionych w budynkach szkoły na ul. Staszica i ul. Paderewskiego. Podczas tej spontanicznej lekcji dobroczynności zebraliśmy ponad 18 kg monet o łącznej kwocie 426 zł i 83 gr. Jednak najważniejszym efektem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawiedli, wielu przyniosło tyle, ile mogło – w myśl zasady: jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza zmienia wiele. Dziękujemy za pomoc!!!

16.02.2022

Konkurs informatyczny

Informujemy, że w ostatnich dniach przedstawiciele klas III wzięli udział w szkolnym konkursie informatycznym. Uczniowie wykazali się dużą znajomością obsługi komputera i udowodnili, że znają zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za udział w konkursie. Oto nasi laureaci:
I miejsce - Gabriel Nowak kl. III b
II miejsce - Wojciech Grzymski kl. III e
III miejsce - Gabriela Zielińska kl. III c

22.02.2022

Język ojczysty - dlaczego najważniejszy?

Na to pytanie starały się odpowiedzieć nauczycielki języka polskiego wraz z uczniami naszej szkoły, włączając się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego), corocznego święta, przypadającego na dzień 21 lutego, a ustanowionego przez UNESCO w listopadzie 1999 r.
Podczas poniedziałkowych zajęć, panie polonistki, poprzez zaproponowane gry i zabawy z językiem, starały się skłonić uczniów do refleksji nad tym, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym, jego znajomość i dbałość o niego.
Dzieci ochoczo bawiły się w rozwiązywanie rebusów i zagadek, rymowały wyrazy, ilustrowały przysłowia i frazeologizmy, dobierały synonimy. Gimnastykowały też swój język, próbując recytować znane „łamańce językowe”. Niektóre wzmagania okazały się trudne, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Młodzież natomiast tworzyła krótki tekst literacki na daną literę, wyjaśniała znaczenia wyrazów obcych i zapożyczonych, wzbogacając swą wiedzę o wiele ciekawostek dotyczących polszczyzny.
Szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego przypomniały, jak ważna jest troska o język ojczysty, budowanie świadomości językowej oraz dbałość i wrażliwość na słowo. Były one również okazją do zwrócenia uwagi na konieczność kształtowania twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka ojczystego, ponieważ dbając o język, chronimy własną tożsamość kulturową.

01.03.2022

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” uczniowie klasy 2b wzięli udział w zajęciach warsztatowo - profilaktycznych zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Komendę Powiatową Policji w Chodzieży.
Przeprowadzone zajęcia miały na celu uwrażliwić uczniów na konieczność reagowania i wspierania osób, które zostały dotknięte przemocą. Przez całe warsztaty towarzyszył dzieciom tajemniczy nieznajomy, nieposiadający imienia jak i nazwiska, „dokuczacz”. Ukazywał on zachowania negatywne, spowodowane często własnymi słabościami i problemami.
Dzieci wyszły z zajęć z przekonaniem, że nie warto dokuczać innym, natomiast warto pomagać sobie wzajemnie.

03.03.2022

Podsumowanie DBI w szkole

W miesiącu lutym nasza szkoła wzięła udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach akcji uczniowie na zajęciach informatyki poszerzali wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni również rodzice, którym podczas semestralnych zebrań zostały po krótce przedstawione problemy zagrożeń dzieci i młodzieży w sieci. Uczniowie klas piątych natomiast wzięli udział w konkursie na symbol/ikonę bezpieczeństwa w Internecie. I miejsce w konkursie zajął Wiktor Kaczmarowski z klasy 5c, II miejsce – Lena Starnowska z klasy 5b, III miejsce – Dominika Giza z klasy 5a. Autorzy prac otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Zwycięzcom konkursu z kolei serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom akcji życzymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

09.03.2022

Solidarni z Ukrainą

W ostatnim czasie, w ramach akcji Solidarni z Ukrainą uczniowie przygotowali gazetkę szkolną, zrobili kokardki niebiesko-żółte i rozdali uczniom, włączyli się w pomoc ZHP, zbierali materiały medyczne i opatrunkowe. Wszystkim zaangażowanym uczniom oraz rodzicom, opiekunom, dziadkom bardzo dziękujemy.

10.03.2022

Koncert Flamenco Kwartet

10 marca 2022 r. na scenie Jedynki miał miejsce koncert zespołu „FLAMENCO KWARTET”. Uczniowie poznali hiszpańską bajkę „Cygańska Księżniczka”. Prowadzący spotkanie p. Piotr Muszyński na początku przybliżył historię pochodzącego z Andaluzji (Hiszpania) Flamenco, którą należy traktować jako kulturę całościową obejmującą muzykę, taniec, śpiew, poezję, styl życia i obyczajowość. Jednak największą uwagę widzów przyciągnął pełen ekspresji, autentycznych emocji, piękny i wyrazisty taniec. Ręce tancerki poruszały się powoli, z niezwykłą gracją i starannością, nogi natomiast silnie i dynamicznie wystukiwały skomplikowane rytmy. Użyte w tańcach akcesoria: wachlarze i chusty, bardzo wzbogaciły choreografię.
Artyści, poza muzyką, śpiewem i tańcem przygotowali na zakończenie mini konkurs z nagrodami dla uczestników - „Jaka to melodia?”, a zagranym światowym przebojem „Bamboleo” wywołali spontaniczną reakcję młodzieży.

11.03.2022

Sukces Pawła

Z wielką radością informujemy, że nasz uczeń, Paweł Przybyszewski z klasy 8d, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego! Dnia 7 marca w Poznaniu odbył się ostatni, finałowy etap, w którym wzięło udział 30 najlepszych "anglistów" z różnych szkół województwa wielkopolskiego! Paweł w pięknym stylu uporał się z częścią pisemną konkursu i awansował do części ustnej, w której przypieczętował swój ogromny sukces. Warto podkreślić, że Paweł zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego z najlepszym wynikiem po etapie rejonowym, natomiast laureatem został osiągając drugi wynik w całym województwie wielkopolskim! Tym samym Paweł zostanie zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z j. angielskiego. Ogromne gratulacje dla Pawła, rodziców oraz nauczyciela języka angielskiego, pana Oskara Nojszewskiego!!!

15.03.2022

Drzwi otwarte szkoły

W dniu 11 marca 2022 w naszej szkole odbyło się spotkanie dyrekcji naszej szkoły z przyszłymi uczniami klas pierwszych oraz ich rodzicami. Uczestnicy spotkania obejrzeli sale lekcyjne, pracownię, świetlicę, bibliotekę oraz salę gimnastyczną. Dyrektor szkoły, pan Tomasz Jagodziński udzielał odpowiedzi na pytania rodziców, jednocześnie przekazywał wszystkim obecnym na spotkaniu istotne informacje na temat szkoły.

16.03.2022

II miejsce w mistrzostwach w piłce ręcznej

Dnia 12 marca w hali sportowej w Budzyniu reprezentacje chłopców w piłce ręcznej SP1 Chodzież brały udział w finale Mistrzostw Powiatu SZS w ramach Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja szkoły w kategorii dzieci w składzie: Nowak Stanisław, Szewczak Natan, Szkudlarski Ignacy, Jagiełła Alan, Jankowski Artur, Ocieczek Hubert, Świergosz Igor, Kreskowiak Emilian, Chwesiuk Aleksander, Białczyk Mateusz, Dreger Nico, Rychlik Jakub, Woźniczka Jan zajęła II miejsce. Reprezentacja szkoły w kategorii igrzyska młodzieży w składzie: Ludowicz Mikołaj, Szymczak Mikołaj, Dymek Antoni, Niedopytała Hubert, Kleczewski Antoni, Talar Mikołaj, Kozioł Remigiusz, Latosiński Kamil, Kasperczak Paweł, Marciniak Wojciech, Kurek Szymon, Sadek Konrad zajęła II miejsce. Gratulacje dla naszych zawodników!

16.03.2022

Pasowanie na czytelnika biblioteki

Co się dzieje w szkolnej bibliotece po wyjściu bibliotekarza? Odpowiedź na to pytanie poznały już wszystkie dzieci z klas pierwszych, które to we wtorek, 15 marca wzięły udział w uroczystości Pasowania na Czytelnika Biblioteki, przygotowanej przez społeczność uczniowską naszej szkoły pod troskliwym okiem Pana bibliotekarza, Piotra Grabowskiego.
Tego oto dnia, otwarta zwykle na oścież biblioteka, zamieniła się w lecznicę dla książek, z najprawdziwszym lekarzem - wybitnym znawcą różnorakich bolączek książkowych oraz wyspecjalizowaną pielęgniarką, których to postanowił odwiedzić pewien dociekliwy dziennikarz.
Właśnie w taki sposób, zabawny i twórczy, uczniowie klasy 7d starali się przekazać swoim najmłodszym kolegom wiedzę na temat tego, jak właściwie należy się zająć wypożyczoną przez siebie książką. Dzieci bowiem na własne oczy mogły zobaczyć szkody, jakie zostały wyrządzone książkom przez niewprawnych i niedoinformowanych czytelników, a także zaobserwować wszelakie symptomy "złego samopoczucia" książek. Młodzi aktorzy nie tylko przypomnieli podstawowe zasady obchodzenia się z książkami, ale także zachęcali pierwszoklasistów do czytelnictwa, przekonując do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste przyrzeczenie, poprowadzone przez dziewczęta z klasy 4b. Dzieci zobowiązały się do tego, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
W dalszej części odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, dokonane za pomocą symbolicznego gestu nałożenia wielkiej księgi na ramię wychowawcy i przedstawiciela każdej klasy. Nasi nowi czytelnicy złożyli swoje podpisy oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym ważnym wydarzeniu. Na koniec zaś każdemu dziecku przekazany został podarunek w postaci książki.
Wspólne spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Jak wszystkim wiadomo, nasza biblioteka jest miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, miejscem, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani!

17.03.2022

Dzień Kolorowej Skarpetki

W najbliższy poniedziałek – 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku, a jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia osób z Zespołem Downa. Dwie różne kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z tymi osobami oraz wykazania wobec nich naszego wsparcia i tolerancji. Zbieżność z datą 21 marca nie jest tu przypadkowa. Liczba 21 oznacza bowiem parę chromosomów w której pojawia się trzeci, nadprogramowy chromosom w DNA osób z Zespołem Downa. Z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki nasza szkoła przyłącza się do akcji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chodzieży „Solidarność w parze z pomaganiem”.
W dniu 21 marca:
1. Załóż do szkoły, pracy 2 kolorowe, niepasujące do pary skarpetki.
2. Przyłącz się do akcji na znak solidarności z rodzinami i osobami z Zespołem Downa.
3. Pokaż, że różni nas od nich tak niewiele – jeden dodatkowy chromosom…
4. Przynieś drugą, nową parę skarpetek i podaruj ją innemu dziecku (skarpetki zbieramy dla DPS św. Rocha w Poznaniu, Domu Dziecka w Szamocinie oraz dla przybywającego z Ukrainy – zbiórka do kartonu przy dyżurce w obydwu budynkach szkoły tylko 21 (poniedziałek) i 22 (wtorek) marca.
Zachęcamy do udziału!

14.03.2022

Konkurs o Wielkiej Brytanii

14 marca 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii dla klas czwartych. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w zakresie m.in. historii, kultury, tradycji, zwyczajów i życia codziennego krajów anglojęzycznych. Wśród uczestników najlepsi okazali się: I miejsce - Maja Strzałkowska kl. 4a, II miejsce - Nikodem Mendlik kl. 4a, III miejsce - Kajetan Stachowiak kl. 4a. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Wszystkim uczniom gratulujemy!

22.03.2022

Mistrzostwa w piłce nożnej

Dnia 19.03.2022 na obiektach,"Orlika" w Margoninie reprezentacja chłopców w piłce nożnej SP1 Chodzież brała udział w Mistrzostwach Powiatu SZS w ramach XXIII Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyna wystąpiła w składzie: kapitan - Borys Wyrzykiewicz, Szymon Kurek, Marcin Humerczyk, Mikołaj Talar, Hubert Niedopytała, Antoni Dymek, Paweł Kasperczak, Kamil Latosiński, Kacper Przewoźniak, Mikołaj Szymczak. Po rozegraniu meczów w grupie A (dwa zwycięstwa i remis) awansowała do półfinału, w którym zmierzyła się z SP Budzyń. Mecz zakończył się wynikiem 0:0 i nastąpiła dogrywka w rzutach karnych przegrana przez nasz zespół 6:7. W walce o III miejsce nasi zawodnicy przegrali z SP Wyszyny 1:0 i zajęli ostatecznie IV miejsce na 8 drużyn występujących w turnieju. Gratulacje dla naszych zawodników za sportową postawę. 

23.03.2022

Wiosna, ach to Ty

21 marca 2022 r. uczniowie klas I-III naszej szkoły pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Już od rana na szkolnych korytarzach było słychać wiosenne piosenki. W tym roku postawiono na ekologię oraz bezpieczeństwo. Dzieci miały za zadanie przygotować ekologiczne kapelusze dla Pani Wiosny. Spośród prac wyłoniono trzy zwycięskie nakrycia głowy. Wybór był bardzo trudny, gdyż każdy kapelusz wyróżniał się na tle innych i był wykonany z dużą starannością.
Po ogłoszeniu wyników konkursu oraz krótkiej pogadance na temat bezpieczeństwa podczas wiosennych zabaw i wędrówek, wszyscy uczniowie przemaszerowali ulicami Chodzieży, aby oznajmić, że nadeszła długo oczekiwana wiosna. Również tego dnia wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami nawiązali do Światowego Dnia Zespołu Downa. Na znak solidarności założyli dwie różne skarpetki.

23.03.2022

Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

Na początku marca w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych dla klas V-VIII. Najszerszą wiedzą w tym zakresie wykazali się: Jakub Szwemiński, Paweł Przybyszewski (8d) oraz Artur Jankowski (7f). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

23.03.2022

Solidarność w parze z pomaganiem

W ramach akcji "Solidarność w parze z pomaganiem" zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Chodziezy społeczność Jedynki w ostatnich dniach zbierała kolorowe skarpetki. Zostaną one przekazane do DPS św. Rocha w Poznaniu, do Domu Dziecka w Szamocinie i dzieciom z Ukrainy. Dziękujemy za Wasze wielkie ♥♥♥.

24.03.2022

Poznajemy różne zawody

W dniu 24 marca uczniowie klasy 5b pod opieką wychowawcy udali się na wycieczkę do Rejonowego Sądu w Chodzieży na zaproszenie kierownika instytucji p. Anny Kot – Fredrich. Lekcja wychowawcza w terenie polegała na zapoznaniu się z pracą sędziego i kierownika sądu, zdobyciu wiedzy na temat ich miejsca pracy, obejrzeniu pomieszczeń sądu, a także udziale w rozmowie na temat potrzeby przestrzegania przez wszystkich prawa, również tego, które obowiązuje w Internecie. W opinii uczniów to było szczególne i trochę nietypowe miejsce wycieczki, a tym samym ciekawe doświadczenie, za co bardzo dziękują mamie koleżanki z klasy.

28.03.2022

Sekrety biblioteki

24 marca klasa 4c, pod opieką pani E. Binkiewicz, wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży. Celem wizyty było przybliżenie uczniom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania ze zbiorów oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Dzieci zwiedziły wszystkie dostępne działy oraz obejrzały zbiory muzeum ziemi chodzieskiej.
Większość czwartoklasistów wróciła do szkoły z wypożyczonymi książkami i bogatsi w nowe doświadczenia. Dziękujemy pracownikom biblioteki za miłe spotkanie.

25.03.2022

Poznali ofertę szkół średnich

W piątek 25 marca 2022 odbyły się "Powiatowe Prezentacje Edukacyjne 2022", których celem było zaprezentowanie uczniom klas 8 szkół powiatu chodzieskiego oferty szkół ponadpodstawowych. Najstarsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Liceum Ogólnokształcące, ZS w Ratajach, Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego, Centrum Edukacji Zawodowej oraz Zespół Szkół Prywatnych. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacjach i zajęciach przygotowanych przez nauczycieli i młodzież szkół ponadpodstawowych, bowiem już wkrótce przyjdzie im podjąć decyzję o swojej przyszłości.

29.03.2022

Mistrzostwa w piłce siatkowej

26 marca 2022 reprezentacje chłopców naszej szkoły brały udział w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej, jak informuje trener pani Anna Jęsiek. Obie nasze drużyny stoczyły zacięte pojedynki o miejsca na podium. W kategorii Igrzyska Dzieci I miejsce zdobyli: Alan Jagiełła, Jan Woźniczka, Mateusz Białczyk, Paweł Michalak, Emilian Kreskowiak, Artur Jankowski, Jakub Frydrych, Niko Dreger. W kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej wicemistrzostwo powiatu zdobyli: Dawid Kieruj, Hubert Niedopytała, Jakub Bialik, Kacper Woźniczka, Leon Behrendt, Kacper Kowalewski, Maksymilian Witczuk. Wszyscy nasi siatkarze zasługują na słowa podziękowania za walkę i godne reprezentowanie szkoły.

31.03.2022

Twardy orzech do zgryzienia

To już kolejny rok, kiedy nasi uczniowie brali udział w konkursie frazeologicznym, organizowanym przez nauczycieli polonistów. Był on adresowany do uczniów klas 4-8.
Uczestnicy samodzielnie rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się znajomością związków frazeologicznych i przysłów. W klasach 4-6, I miejsce zajął Adam Michalski z kl.4d, II Maja Strzałkowska z kl.4a, a III Mateusz Rybka z kl.4d. Wyróżnienie otrzymała Julia Biszof z kl. 4a.
Natomiast w klasach 7-8, przyznano dwa pierwsze miejsca. Zdobyli je uczniowie klasy 7e - Nikola Majchrzak i Paweł Michalak. II miejsce przypadło Jakubowi Jaworskiemu z 8d. Przyznano trzy wyróżnienia, które trafiły do Aleksandry Enke z kl. 7c, Mai Korzeń z kl. 7e i Dawida Kieruja z kl. 8a. Zwycięzcom gratulujemy!

01.04.2022

Jeden gest

„Bo czasami jeden gest znaczy więcej niż tysiąc słów”
W tym tygodniu na boisku szkolnym klasy 1-4 wyraziły swoje wsparcie dla dzieci z Ukrainy, tym samym dołączając do akcji Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka we Wrześni.

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
01.04.2022

Międzynarodowy Dzień Teatru

W związku z Międzynarodowym Dniem Teatru i w ramach upowszechniania kultury, biblioteka szkolna SP1 gościła zaprzyjaźnione z nami bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej. Panie spotkały się z uczniami kl. 5b i 5d, prezentując teatr kamishibai. Jest to teatr obrazkowy, wywodzący się z tradycji japońskiej. Opowiada historię za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Uczniom przedstawiono opartą na faktach "Historię pewnego marzenia" oraz legendę śląską o Skarbniku. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i spotkało się z dużym zainteresowaniem młodych widzów oraz pan wychowawczyń.

01.04.2022

04.04.2022

Konkurs geograficzny klas V

W marcu odbył się konkurs geograficzny dla klas piątych „Atrakcje turystyczne Polski”. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatów reklamujących walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze dowolnego regionu w Polsce. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykonali bardzo ciekawe prace. I miejsce zajęła Inga Grzybowska z klasy Vc, drugie Nadia Rzeźnik z V d, a trzecie Roksana Hulida z Vb. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

04.04.2022

Mistrzowie Tabliczki Mnożenia

29 marca odbył się finał szkolnego konkursu "Mistrz Tabliczki Mnożenia" dla klas trzecich. Wzięło w nim udział 15 finalistów wyłonionych wcześniej w etapie klasowym. Trzecioklasiści rywalizowali rozwiązując zadania i łamigłówki matematyczne, wymagające dobrej znajomości tabliczki mnożenia.
Zwycięzcą konkursu został Leon Miziołek z kl. 3c, który otrzymał tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". Kolejne nagrodzone miejsca zajęli wicemistrzowie:
II miejsce - Ignacy Błaszczyk z kl. 3d,
III miejsce - Iga Majchrzak z kl. 3b,
IV miejsce - Zuzanna Walerowska z kl. 3c.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, natomiast pozostaliuczestnicy dostali certyfikaty eksperta tabliczki mnożenia i upominki. Laureatom i wszystkim finalistom konkursu serdecznie gratulujemy!

05.04.2022

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

06.04.2022

Wyrazy trudne i kłopotliwe

Język polski należy do jednych z najtrudniejszych na świecie. Nie tylko obcokrajowcy mieszkający w naszym kraju mają z nim problem, ale również nam, rodzimym użytkownikom tego języka, sprawia często wiele kłopotów. Wiele słów jest trudnych do wymówienia lub poprawnego napisania, często dochodzi też do nieporozumień, kiedy mylimy podobne do siebie, ale znaczące co innego słowa.
31 marca uczniowie klas siódmych mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat trudnych i kłopotliwych wyrazów w konkursie szkolnym, organizowanym przez panią Emilię Binkiewicz.
Wśród wielu uczestników największą liczbę punktów i I miejsce zdobyła Maja Korzeń z klasy 7e natomiast II miejsce przypadło Wojciechowi Skowrońskiemu z 7f. Przyznano trzy wyróżnienia, otrzymali je: Adam Szpajer z 7c, Paweł Michalak z 7e i Amelia Papior z 7d. Gratulujemy zwycięzcom!

08.04.2022

Szkolny Dzień Języków Europejskich

Dlaczego warto uczyć się języków? Jak przywitasz się po czesku? Z jakiego języka pochodzi słowo „pizza”? Na te i szereg innych pytań dzielnie odpowiadali uczniowie podczas tegorocznych obchodów Szkolnego Dnia Języków Europejskich. Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego przygotowali z tej okazji zajęcia dla klas 1-8 zatytułowane „Poznajmy bliżej Europę!”. Lekcja była dostosowana do wieku i poziomu wiedzy uczniów oraz opierała się na metodach aktywizujących, np.: gra dydaktyczna „Połącz w pary” (kl. 1), praca plastyczna „Do jakiego kraju europejskiego chciałbyś pojechać?” (kl. 2-3), gra interaktywna „Koło fortuny” (kl. 4), zabawa „Słoneczko” (kl. 5-6) i metoda „Burza mózgów” (kl. 7-8). Zajęcia miały na celu nie tylko zachęcić dzieci do nauki języków i poznawania różnych krajów, ale również były wspaniałą lekcją tolerancji wobec innych narodowości i kultur. Lekcja poświęcona Europie miała szczególne znaczenie dla klas, do których uczęszczają uczniowie z Ukrainy. W tych zespołach klasowych dzieci miały okazję wymienić się bliższymi informacjami na temat Ukrainy i Polski. Niezwykłą pomysłowością wykazali się uczniowie kl. 8e, którzy postanowili uczcić ten dzień przygotowaniem tradycyjnych potraw z kilku krajów europejskich takich jak tarta, sałatka grecka czy chałwa. Nauczyciele języków obcych dziękują bardzo wszystkim uczniom za aktywność i zaangażowanie w czasie zajęć, a wychowawcom poszczególnych klas za współpracę i pomoc w przeprowadzeniu zajęć.

12.04.2022

Igrzyska Dzieci

9 kwietnia 2022r. reprezentacja chłopców z naszej szkoły w składzie: Alan Jagiełła, Jan Woźniczka, Mateusz Białczyk, Paweł Michalak, Emilian Kreskowiak, Natan Szewczak, Stanisław Nowak, Jakub Frydrych, Niko Dreger zdobyła II miejsce w Mistrzostwach Rejonu Pilskiego Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej – Igrzyskach Dzieci. Zawody odbyły się w SP 6 w Pile i to właśnie gospodarze stanęli na najwyższym stopniu podium. Nasi siatkarze zasługują na pochwałę za walkę i godne reprezentowanie szkoły, informuje trener drużyny p. Anna Jęsiek.

12.04.2022

Spotkanie informacyjne dla gości z Ukrainy

W sobotę 9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie informacyjne dla uchodźców. Goście z Ukrainy mogli skorzystać z porad prawno - administracyjnych, jak również zapoznać się z ofertą edukacyjną, sportową i kulturalno - rozrywkową jednostek miejskich oraz innych instytucji. Dla dzieci na sali gimnastycznej chodzieskiej Jedynki zorganizowano ciekawe zabawy, różnorodne atrakcje, występy taneczne oraz słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym osobom za organizację sobotniego przedsięwzięcia.

13.04.2022

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To wyjątkowe święto miłośników książek i czytelnictwa, ogłoszone przez UNESCO w 1995 roku, a obchodzone na całym świecie dnia 23 kwietnia. Data ta jest bowiem ważna w historii światowej literatury - wiąże się ze śmiercią Cervantesa oraz urodzinami i śmiercią Szekspira.
Z tejże okazji w bibliotece naszej szkoły zorganizowane zostało spotkanie dla uczniów klas drugich i trzecich, którym to starsi koledzy z klasy 7d pragnęli ukazać niepowtarzalną moc książek, zachęcając do celebrowania Światowego Dnia Książki i Praw Aktorskich z książką w dłoni. Promując czytelnictwo, jednocześnie przekonywali, że książka może stać się najlepszym przyjacielem człowieka.
Spotkanie to nie tylko poszerzyło i uporządkowało wiedzę dzieci na temat książek, ale stało się też okazją do miłego i twórczego spędzenia czasu oraz zacieśnienia więzi międzyuczniowskich.

13.04.2022

Odwiedziny dzieci z przedszkola

W poniedziałek 11 kwietnia gościliśmy w naszej szkole dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Chodzieży. Dzieci zobaczyły jak uczą się najmłodsi uczniowie, siedziały w ławkach, zwiedziły bibliotekę i świetlicę, a także salę komputerową i gimnastyczną. Dużą atrakcją okazało się spotkanie ze Stefanem oraz robotami. Mamy nadzieję, że już od września będziemy spotykać się w murach naszej szkoły codziennie.

13.04.2022

Świąteczne poszukiwania

Wielkanoc to między innymi czas poszukiwania słodkich upominków i drobnych niespodzianek w przydomowych ogródkach. We wtorek, 12 kwietnia 2022 r., uczniowie klasy 5d szukali pozostawionych przez zająca jajeczek. Zabawa sprawiła dzieciom dużo radości. Chwile na powietrzu wyzwoliły w uczniach mnóstwo energii, więc lekcja muzyki zakończyła się wyjątkowo – spontaniczną próbą zatańczenia belgijki na szkolnym boisku. Takiej beztroski życzymy całej szkolnej społeczności z okazji Świąt! Klasa 5d

13.04.2022

III miejsce szkoły w Turnieju BDR

Z dumą informujemy, że w dniu 12 kwietnia drużyna z klasy 5b w składzie: Kornelia Bielecka, Mateusz Rutkowski, Oliwia Lijewska i Janek Woźniak, pod opieką p. Wojciecha Zwierzykowskiego wzięła udział w Powiatowym Konkursie Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Stróżewie. Na 14 drużyn z wielu szkół powiatu chodzieskiego, nasza szkoła zajęła III miejsce w zmaganiach w zakresie wiedzy, a także umiejętności posługiwania się przepisami ruchu drogowego – jazdy na rowerze i pierwszej pomocy. Turniej organizowany był przez Powiatową Komendę Policji w Chodzieży. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody w postaci głośników oraz dyplomy. Wielkie brawa dla naszych uczniów!

13.04.2022

W wielkanocnym klimacie

Tuż przed przerwą świąteczną, w naszej szkole, odbył się uroczysty apel nawiązujący do tradycji wielkanocnych.
Uczniowie klasy III c i III d opowiedzieli o Niedzieli Palmowej, zwyczaju malowania pisanek, świątecznym śniadaniu oraz polewaniu się wodą w lany poniedziałek, wprowadzając nas tym samym w świąteczny czas. Zarówno klasy młodsze jak i starsze znalazły prezenty pozostawione przez Zajączka Wielkanocnego, tradycyjnie szukali jajek oraz zjedli wspólne świąteczne śniadanie.

20.04.2022

Święto liczby Pi

Marcowe lekcje matematyki w wielu klasach były wyjątkowe w związku obchodzonym 14.03.2022 r. Dniem Liczby Pi. Uczniowie naszej szkoły zdobywali wiedzę związaną ze stałą Archimedesa. Zaangażowali się w szereg matematycznych aktywności. Kodowali i kolorowali z Pi, mierzyli obwody i średnice kół i analizowali otrzymane wyniki, w klasach czwartych i piątych układali symbol liczby Pi z nakrętek, poza tym powstały: Pi-rzeźby obrazujące symbol najpopularniejszej matematycznej stałej, Pi-łańcuch złożony z 700 początkowych cyfr rozwinięcia dziesiętnego Ludolfiny oraz Miasto Pi, informuje pani Emilia Łuszczki. Uczniowie klas ósmych rozwiązywali matematyczne Pi-łamigłówki, które pozwoliły im opuścić Pokój Zagadek, piątoklasiści wymyślali słowa z Pi i utworzyli w ten sposób chmury wyrazowe z przybliżeniem liczby Pi (3,14). Starsi uczniowie rywalizowali w konkursie i sprawdzali, ile cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi potrafią zapamiętać. Uczniowie ćwiczyli również logiczne myślenie układając kostkę Rubika. Mamy już szkolne rekordy w tej kwestii – gratulujemy Łukaszowi z 5a i Mateuszowi z 5d ułożenia kostki w 1 minutę 20 sekund. Mamy nadzieję, że za rok w marcu chętni uczniowie osiągną jeszcze lepsze rezultaty.

20.04.2022

Rozstrzygnięcie konkursów SKO

W naszej szkole, tuż przed świętami, zostały rozstrzygnięte trzy konkursy SKO pod patronatem Banku Spółdzielczego w Chodzieży: konkurs plastyczno-techniczny dla klas pierwszych „Ekologiczna skarbonka SKO”, konkurs plastyczny SKO dla klas drugich „Projekt banknotu”, konkurs z edukacji polonistycznej dla klas trzecich „Rymowanka o oszczędzaniu w SKO”.
Organizatorzy konkursów nie mieli łatwego zadania, ponieważ wszystkie prace były bardzo pomysłowe i ciekawe. Po długich i burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. Wśród uczestników konkursu „Ekologiczna skarbonka SKO” z klas pierwszych I miejsce zajęła: Agata Kwaśniewska z kl. 1e, II miejsce: Zofia Piątek z kl. 1c, III miejsce zajęły ex aequo: Aleksandra Łabój z kl. 1a i Hanna Błaszczyk z kl. 1b.
Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Sawińska Ia, Barbara Wiklandt Ib, Alicja Przewoźniak i Natan Wysogląd Id.
Konkurs plastyczny SKO dla klas drugich „Projekt banknotu” cieszył się wśród drugoklasistów zdecydowanie mniejszym powodzeniem, dlatego wyłoniony został tylko jeden zwycięzca: I miejsce zajęła Jagoda Andrzejczak z kl.2a Wyróżnieni zostali: Patryk Marczyński i Leonardo Tuncel z kl. 2a.
Laureatkami konkursu z edukacji polonistycznej dla klas trzecich „Rymowanka o oszczędzaniu w SKO” zostały: I miejsce: Maria Kaczmarek z kl. 3e, II miejsce: Lena Ludwiczak z kl. 3c, III miejsce: Urszula Enke z kl. 3c
Wyróżnienia przyznano: Marii Plucińskiej i Zuzannie Walerowskiej z kl. 3c oraz Antoninie Winkiel z kl. 3e.
Dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu, który ufundował nagrody dla dzieci (m. in. plecaki, skakanki i skarbonki).
Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy dzieci do udziału w kolejnych konkursach.

22.04.2022

Mistrzowie tabliczki mnożenia

11 kwietnia odbył się etap szkolny konkursu "Mistrz Tabliczki Mnożenia". Brali w nim udział laureaci etapu klasowego - dwunastu "Ekspertów Tabliczki Mnożenia".

22.04.2022

27.04.2022

Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole podjętych zostało wiele działań mających na celu wzbudzanie świadomości ekologicznej. Do akcji włączyły się obie biblioteki korzystając z zasobów własnych oraz wypożyczonych ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej. Przygotowano wystawki tematyczne zawierające prezentacje, plakaty, książki i materiały dotyczące problemów ochrony środowiska. Dodatkowo biblioteka na Staszica przygotowała specjalne gry poświęcone ŚDZ i mini konkursy. Za pomocą wirtualnych escape room’ów uczniowie rozwiązywali zagadki związane z tematyką wydarzenia.
Zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych zaproponował młodzieży różne aktywności by podkreślić znaczenie postawy proekologicznej.
Klasy 5-8 brały udział w konkursie na rzeźbę recyklingową.
I miejsce zajęły uczennice klasy 8e Anna Kępa i Dominika Należyta; II miejsce Dominika Giza i Alan Sydow z kl. 5a; III miejsce zajęła rzeźba wykonana przez klasę 8c.
Dodatkowo wyróżnienia trafiły do uczniów klas: 5d, 7c, 7d i 7e.
Młodzież mogła także w tym dniu zmierzyć się w przygotowanej symulacji z problemem sortowania odpadów komunalnych jakie produkują gospodarstwa domowe. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie zdecydować o tym do jakiego pojemnika powinny trafić wylosowane „śmieci”. Każdego z uczestników tego nietypowego quizu nagrodziliśmy drobnymi upominkami otrzymanymi z Urzędu Miasta Chodzieży.
Uczniowie klas 7 i 8 wykonali plakaty przedstawiające alternatywne źródła energii, które mogli zaprezentować na wystawie tematycznej.
Dodatkowo ponad 100 uczniów najstarszych klas rozwiązywało quiz „Dzień Ziemi 2022. Czysta Ziemia, Woda, Powietrze” przygotowany przez firmę Eneris Surowce S.A. Osoby które wypadły najlepiej także zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Imprezę muzycznie oprawili uczniowie kl. 7a którzy przy akompaniamencie nauczyciela muzyki wykonali piosenki o tematyce związanej z ochroną planety i wzywające do zatrzymania trucia przyrody.
Oczywiście widać nas było także na terenach zielonych gdzie młodzież wraz z opiekunami czynnie sprzątała „nasz kawałek świata”.

28.05.2022

Turniej języka angielskiego

26 kwietnia w naszej szkole odbył się II etap IV Międzyszkolnego Turnieju Języka Angielskiego dla klas VII-VIII. Udział w nim wzięli reprezentanci szkół podstawowych z Chodzieży, Margonina, Lipin i Radwanek. I miejsce zajęła szkoła z Margonina, II miejsce SP3 i III miejsce SP1. Wszystkim uczestnikom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.

28.04.2022

Biegi przełajowe

We wtorek dnia 26 kwietnia w Żerkowie odbył się Finał Wojewódzki w Drużynowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. W kategorii najmłodszej rocznik 2011 i młodsi drużyna chłopców Szkoły Podstawowej nr 1 zajęła VII miejsce na 60 startujacych w tej kategorii drużyn. Drużyna dziewcząt z SP1 zajęła XXII miejsce na 57 zespołów. W skład drużyny dziewcząt wchodziły: Biszof Julia,Kończak Nadia,Zbieralska Lilianna, Szepielak Nadia, Ludowicz Lena. Drużynę chłopców reprezentowali:Dzioba Adam,Wyrwa Filip,Straczycki Miłosz,Pacholski Kacper,Brąś Ksawery. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem z naszej szkoły na tym biegu wśród chłopców okazał się Straczycki Miłosz przybierając na 12-tym miejscu na 190-ciu uczestnikow. Wśród dziewcząt na najlepszej pozycji była Julia Biszof, która uklasyfikowała się na 33-ciej pozycji na 200-ście startujących zawodniczek. Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesow sportowych.

28.04.2022

Zawód - policjant

Wybór zawodu to bardzo odpowiedzialna i ważna decyzja, dlatego28 kwietnia klasy 7b i 7c wraz z wychowawcami odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Chodzieży. Celem spotkania było zapoznanie się ze specyfiką pracy w policji, a także poznanie ścieżki edukacyjnej do uzyskania zawodu policjanta.
Podczas spotkania przedstawiciel policji opowiedział o rekrutacji, strukturze i kierunkach pracy w tej branży. Zapoznały młodzież z możliwościami i warunkami zdobycia zawodu. Podkreślił, że w tej pracy ważne są zdolności logiczne i analityczne, umiejętność rozwiązywania problemów, dobra kondycja fizyczna i psychiczna, niekaralność, dodatnia opinia oraz umiejętność podporządkowania się dyscyplinie służbowej. Te wymagania należy respektować, by wykonywać zawód policjanta.
Spotkanie dla uczniów okazało się ciekawą lekcją z doradztwa zawodowego. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do funkcjonariuszy.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 dziękuje młodszemu aspirantowi Dariuszowi Szęfelowi za przeprowadzenie rzetelnej i ciekawej pogadanki.

28.04.2022

Projekty uczniów klas ósmych

W ostatnim czasie uczniowie klas ósmych prezentowali prace projektowe dotyczące ustroju demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej. Projekty wykonywali w grupach podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Tematy dotyczyły państwa i jego funkcji, prezydentów, władzy sądowniczej. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiedzą, pomysłowością oraz świetną organizacją pracy zespołowej.

30.04.2022

Lekcje angielskiego o Australii

W tym tygodniu na lekcjach języka angielskiego w naszej szkole gościła mieszana polsko-australijska para. Katarzyna Idczak i Tim Atkinson, na co dzień mieszkający w Newcastle, w Australii odwiedzili klasę 8a oraz 1c. Podczas zajęć języka angielskiego prowadzonych przez Pawła Idczaka i Amelię Matraszek uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat życia w tym odległym kraju, jego kulturze, zwierzętach, czy kuchni. Szczególnie dzieci z młodszej klasy wykazały się niesamowitą wręcz aktywnością i zaangażowaniem w zadawanie pytań swoim gościom.

01.05.2022

Serce dla Polski

29 kwietnia w naszej szkole odbył się Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. „Serce dla Polski”. Uroczystość przygotowali uczniowie klas III b i III e pod kierownictwem wychowawczyń p. Agnieszki Piaseckiej i p. Angeliki Szuberskiej.
Hymn Polski, wiersz „Katechizm polskiego dziecka”, przepiękne inscenizacje muzyczne i taneczne oraz ważne informacje związane z uchwaleniem Konstytucji sprawiły, że brawom nie było końca.
Klasy starsze mały okazję wysłuchać wartościowej audycji pt. "Witaj majowa Jutrzenko" nadawanej przez radiowęzeł, której celem było upamiętnienie tego ważnego faktu z historii Polski, poprzez przypomnienie okoliczności jej uchwalenia. Autorem audycji była p. Daria Kozioł.
W ten dzień nie zabrakło również życzeń od Dyrekcji szkoły oraz słów o bezpieczeństwie dla wszystkich rozpoczynających dłuższy weekend.

13.05.2022

Niezwykła biblioteka

12 maja uczniowie klasy 4c wraz z panią E. Binkiewicz odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną przy ulicy Jagiellońskiej w Chodzieży. Wielu nie wiedziało o jej istnieniu i miejscu lokalizacji.
Panie Anna i Emilia opowiedziały o zasadach funkcjonowania wypożyczalni i czytelni, opowiedziały baśń i poznańską legendę za pomocą obrazkowego teatrzyku Kamishibai. Atrakcją spotkania było zwiedzanie labiryntów biblioteki i poznawanie jej klimatycznych zakamarków.
Na zakończenie dzieci otrzymały zakładki do książki i kolorowanki. To była bardzo udana wizyta!

04.05.2022

Warsztaty ceramiczne

29 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy 5c wraz z opiekunami brali udział w warsztatach ceramicznych w pracowni Miso w Milczu. Tworzenie prac z gliny przyniosło uczestnikom wiele wrażeń i niejednokrotnie okazywało się, że drzemał w nich talent plastyczny. Wszystkie prace zostaną wkrótce wypalone w przeznaczonym do tego piecu. Dziękujemy za gościnę i niecierpliwie czekamy na efekt końcowy!

04.05.2022

Rajd MobilOrient

Organizowany 1 maja br. przez Chodzieskie Towarzystwo Rowerowe rajd MobilOrient cieszył się dużym zainteresowaniem. Zadaniem zespołów było pokonanie wybranej trasy i wykonanie zadań na punktach kontrolnych. Gratulujemy uczniom SP1 zdobycia tytułu Najlepszej Szkoły Powiatu Chodzieskiego w klasyfikacji generalnej o Puchar Burmistrza Miasta Chodzieży. Wielkie brawa!

11.05.2022

Aktorskie zmagania

Przez kilka tygodni uczniowie klasy 7e pod opieką pani Emilii Binkiewicz przygotowywali spektakl inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego. 5 maja grupa aktorów zaprosiła swoich rówieśników na spektakl, który przedstawiał najważniejsze sceny dramatu.
„Balladyna” to historia dwóch sióstr – Aliny i Balladyny – rywalizujących o względy księcia Kirkora. By zdobyć męża, mają one współzawodniczyć w zbieraniu malin. Ta, która prędzej zbierze cały dzban owoców – poślubi księcia. Kiedy Balladyna dostrzega, iż to jej siostra zwycięży w konkursie – zabija Alinę.
Widzowie z zapartym tchem śledzili poczynania młodych aktorów, którzy wykazali się dużą znajomością reguł aktorskich i w wiarygodny sposób przedstawili historię złej dziewczyny, która za wszelką cenę postanowiła zdobyć władzę.
W przedstawieniu wystąpili: Balladyna – Maja Korzeń, Alina – Kinga Koźlarek, Goplana – Nikola Majchrzak, Skierka – Wiktoria Kędzierska, Chochlik – Milena Przespolewska, Grabiec – Stanisław Nowak, Filon – Jakub Frydrych, Pustelnik – Piotr May, Wdowa – Lena Jasiczek, Kirkor – Paweł Michalak. Gratulujemy wszystkim aktorom!

11.05.2022

Lekcja biblioteczna

4 maja klasa 2a pod opieką pań Anny Roszak i Mai Mikołajczak, wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży. Zajęcia biblioteczne pozwoliły najmłodszym uczniom poznać zasady korzystania z dostępnych zbiorów. Dzieci poznały także specyfikę zawodu bibliotekarza i dowiedziały się jak funkcjonują poszczególne działy w bibliotece. Drugoklasiści mieli również okazję zwiedzić Dział Historii i Tradycji Miasta Chodzieży, funkcjonujący w ramach biblioteki, w którym zgromadzone zostały eksponaty związane z lokalną historią i kulturą, od czasów najdawniejszych do połowy XX wieku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z ogromnym zainteresowaniem i wrócili do szkoły z nowymi doświadczeniami oraz rozbudzonymi zainteresowaniami czytelniczymi.

13.05.2022

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

15 maja obchodzone Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Ma ono na celu upowszechnienie polskiej kultury i sztuki. Nikogo nie musimy przekonywać, że sztuka jest niezmiernie ważna, że jest nam do życia niezmiernie potrzebna! W tym dniu w naszej szkole zwracamy uwagę na polską sztukę, właśnie dlatego żebyśmy o tym nie zapomnieli. Z tej również okazji uczniowie klas 4 w ostatnim czasie pracowali nad projektami o Fryderyku Chopinie. Kreatywność czwartoklasistów była zaskakująca. Na lekcjach muzyki powstały różnorodne prace o największym polskim kompozytorze. Można było podziwiać kolorowe plakaty, lapbooki z niespodziankami, gry planszowe, krzyżówki, wykreślanki, rebusy, piosenki i wiersze. Młoda dziennikarka przeprowadziła nawet wywiad z Fryderykiem, a w tle delikatnie brzmiała jego muzyka. Muzyk opowiedział wiele ciekawostek o sobie i o czasach, w których żył. Dzięki tworzonym projektom młodzież odkrywa sztukę mistrzów, współpracuje ze sobą, a przede wszystkim poznaje polskie dziedzictwo narodowe.
Uczniów klas 1-4 zapraszamy do kącika patrona na wystawę projektów i minikoncert chopinowski.

16.05.2022

Mistrzowie ortografii

Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” został rozstrzygnięty. Celem naszego konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz wyłonienie mistrza danego etapu edukacyjnego. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie klas 4-8, którzy pisali teksty pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.
Mistrzowie Ortografii: klasy 4 – Mateusz Rybka z 4d, klasy 5 – Jakub Rychlik z 5d, klasy 6 – Krzysztof Szymaniak z 6a, klasy 7 – Ignacy Szkudlarski z 7e, klasy 8 – Maria Pietras z 8b.
Wyróżnienia otrzymali: Hubert Niedopytała 8c, Paweł Przybyszewski 8d, Aleksandra Enke 7c, Artur Jankowski 7f, Nadia Skarbińska 6a, Lena Starnowska 5b, Nadia Rzeźnik 5d, Maja Strzałkowska 4a.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy za odwagę, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych ortograficznych sukcesów.

20.05.2022

Siatkowa Piłka Plażowa

18 maja 2022r. reprezentanci naszej szkoły: Dawid Kieruj, Hubert Niedopytała, Leon Behrendt zdobyli I miejsce w Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Siatkowej Piłce Plażowej Chłopców, informuje trener Anna Jęsiek, pokonując przeciwników bez straty seta w bardzo dobrym stylu. II miejsce zajęła SP w Margoninie a III miejsce SP w Szamocinie. Gratulacje dla uczestników zawodów.

20.05.2022

Mistrz Tabliczki Mnożenia

19 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Lipinach odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas III i IV. Zadania okazały się dosyć trudne. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale także umiejętnością logicznego myślenia. Naszą szkołę godnie reprezentowali Leon Miziołek z kl. III c i Antoni Janicki z kl. IV a. Leon zdobył tytuł I Wicemistrza Tabliczki Mnożenia w kategorii klas III. Serdecznie gratulujemy!

21.05.2022

Mistrzostwa w lekkoatletyce

W środę dnia 19 maja 2022 w Szamocinie odbyły się po raz pierwszy Powiatowe Mistrzostwa w Trójboju Lekkoatletycznym Szkół Podstawowych. W kategorii chłopców zwyciężyła drużyna uczniów z naszej szkoły (Adam Dzioba, Miłosz Straczycki, Filip Wyrwa, Alan Szewczak, Adam Krukowski i Kacper Pacholski). W klasyfikacji indywidualnej chłopców na pierwsze miejsce zakwalifikował się Adam Dzioba, a na trzecie - Miłosz Straczycki. W klasyfikacji drużynowej dziewcząt na drugim miejscu uplasowała się również drużyna naszej szkoły w składzie Julia Biszof, Patrycja Skibińska, Aleksandra Nowak, Julianna Sikorska, Nadia Szepielak i Liliana Zbieralska. W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt na pierwszym miejscu znalazła się Julia Biszof, a Patrycja Skibińska na miejscu trzecim. Gratulacje dla wszystkich zawodników! Trzymamy kciuki na finale wojewódzkim.

24.05.2022

Ukryte marzenia

W dniu 18.05.2022 roku, w obydwu budynkach szkoły, w czasie zebrań z rodzicami, odbył się kiermasz kawy i słodkości. Jego celem była zbiórka pieniędzy na podopiecznych fundacji „Ukryte Marzenia”. Organizatorzy z klas 6a i 8c, przy wsparciu uczniów z klasy 8b i 8e, roznosili po klasach przygotowane łakocie.
Dziękujemy młodym wolontariuszom, ich wychowawcom i rodzicom, za przygotowanie wypieków i organizację akcji.
Podziękowania kierujemy do Wszystkich biorących udział w wydarzeniu. Dziękujemy za każdą „złotówkę”, życzliwość, wsparcie, uśmiech, pomoc i ciepłe słowo.
Wspólnie udało nam się zebrać kwotę 4455,03 zł! Kolejny raz udowodniliśmy, że razem możemy więcej!

26.05.2022

Palić, nie palić - oto jest pytanie?

Informujemy, że w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chodzieży, 24 maja 2022 odbyło się podsumowanie etapu powiatowego konkursu pod hasłem "Palić, nie palić - oto jest pytanie?". Zadaniem piątoklasistów było przygotowanie fotografii promującej zdrowy styl życia, wolny od palenia tytoniu i inhalowania e-papierosów. Z naszej szkoły nagrodę i wyróżnienie z rąk Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego odebrała Roksana Hulida z klasy V b. Serdecznie gratulujemy!

26.05.2022

Deutsch ist mein Hobby

W ostatnich dniach odbył się finał Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla klas VII "Deutsch ist mein Hobby". Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe z zakresu czytania, pisania, mówienia i słuchania ze zrozumieniem. Najlepszą z finałowej szóstki okazała się Amelia Ziegenhagen z klasy VIIc. Drugie miejsce zajęła Maja Korzeń z klasy VIIe, a trzecie Nina Hołubowska z klasy VIIc. Gratulujemy zwyciężczyniom.

26.05.2022

Sukces Emilii

Z wielką dumą i radością informujemy, że 20 mają br. podczas XIII Lustracji Przyszłych Gwiazd Estrady KARIERA 2022 organizowanych przez Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Kaczorach uczennica naszej szkoły Emilia Krakowiak z klasy 8c zdobyła III miejsce. Jest to ogromny sukces dla naszej młodej wokalistki, tym bardziej, że poziom konkursu był bardzo wysoki. Gratulujemy Emilii i życzymy wielu sukcesów na scenie w przyszłości.

26.05.2022

Przedstawienie z okazji Święta Rodziny

W dniu 23 maja 2022 w naszej szkole odbył się spektakl teatralny pt. „Bajkowy świat". Dzieci z kółka teatralnego „Jedyneczka" pod kierunkiem pani Małgorzaty Pranke i Bernadety Kmiotek oraz uczniowie kl.1b zaprezentowali rodzicom przedstawienie z okazji „Święta Rodziny". Mali artyści wcielili się w role Iskiereczki, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Zajączka, wilka, czarownicy Kopciuszka i królewicza. Aktorzy świetnie się spisali wcielając się w postaci z bajek, jak również wykonując inscenizację z serduszkami, w której dziękowali rodzicom za trud i poświęcenie. Na tle piosenki pt. „Cudownych rodziców mam" dzieci składały swoim rodzicom życzenia i wręczały laurki. W czasie spotkania panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Pierwszoklasiści swoim występem dostarczyli rodzicom wiele radości i wzruszeń.

26.05.2022

Konkurs Piosenki

27 maja uczniowie klas III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Piosenki w Języku Niemieckim. Uczestnicy wykonali wybraną przez siebie piosenkę poznaną na lekcjach. Tematyka utworów dotyczyła między innymi kolorów, liczb, rodziny i zabawek. Uczniowie mogli korzystać z różnego rodzaju środków przekazu uatrakcyjniających ich występ np. rekwizyty, strój, choreografia. Zwycięzcą konkursu została Nadia Kozińska z klasy IIIe. Drugie miejsce zajął Jan Skarbiński z klasy IIIe, a trzecie miejsce Antonina Winkel z klasy IIIe. Młodym artystom gratulujemy odwagi i pomysłowości.

02.06.2022

Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień bez Tytoniu. Hasło przewodnie, w tym roku, to „Tytoń: Zagrożenie dla naszego środowiska”. Jest to nawiązanie do kryzysu klimatycznego. W ramach obchodów trzydziestej piątej rocznicy Światowego Dnia bez Tytoniu w naszej szkole podjęto różne działania. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia ilustrowane prezentacjami multimedialnymi o tematyce negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie ludzi oraz na środowisko naturalne. Uczniowie wykonali plakaty zawierające hasła antynikotynowe. Ulicami naszego miasta przeszły dzieci ze świetlicy szkolnej z transparentami informującymi o szkodliwości palenia tytoniu, zachęcając w ten sposób przechodniów do zmiany szkodliwego nawyku i zdrowego stylu życia.

02.06.2022

Plakat do lektury szkolnej

W ostatnim tygodniu maja został przeprowadzony w klasach 4-8 konkurs na plakat do lektury szkolnej, który bardzo poruszył wyobraźnię wszystkich uczestników. Spośród zgromadzonych prac nauczyciele poloniści wyłonili 5 projektów, które zasłużyły na nagrodę.
I miejsce zdobył Kacper Przewoźniak z 8e, II miejsce Magdalena Szymaniak z 7f, a III miejsce przypadło Mai Czajce z 8e. Jury wyróżniło również Aleksandrę Spychalską z 4d i Emilię Budnicką z 7b. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy kreatywności i wielkich uzdolnień plastycznych.

02.06.2022

Mistrzostwa Rejonu Pilskiego

Dnia 31 maja w Pile odbyły sie Mistrzostwa Rejonu Pilskiego SZS Wielkopolska w Trójboju Lekkoatletycznym Igrzyska Dzieci. W kategorii drużynowej dziewcząt drużyna (Julia Biszof, Aleksandra Nowak, Julianna Sikorska, Patrycja Skbiinska, Marta Bembnista i Lilianna Zbieralska) z naszej szkoły zdobyła III miejsce. Drużyna chłopców (Adam Dzioba, Milosz Straczycki, Filip Wyrwa, Adam Krukowski i Kacper Pacholski) zajęła miejsce V. W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt na pierwszym miejscu w konkurencji rzut piłeczką palantową I miejsce zajęła Julianna Sikorska. Gratulacje dla zawodników!

01.06.2022

Drogie dzieci!

Życzymy Wam, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i by trwało jak najdłużej. Nie dorastajcie za szybko, cieszcie się każdym dniem, dokąd beztroska jest Waszym przywilejem.
Z okazji Dnia Dziecka przedstawiamy teledysk, który powstał w ramach konkursu „Jedynkowy song”, dzięki współpracy bardzo zdolnych dzieci i kreatywnych dorosłych.
Tekst: Adam Michalski
Śpiew: Emilia Krakowiak, Maja Strzałkowska, Amelia Korol, Amelia Bedołek, Pola Chwesiuk, Nadia Cichorz, Martyna Kiedrowska, Wiktor Rentz, Blanka Pytel, Małgorzata Kośmicka
Pomysł: Paulina Jabłońska, Anna Zawadzka
Serdeczne podziękowania dla Pana Łukasza Pietrasa z Drugiej Strefy za stworzenie muzyki i realizację teledysku oraz dla Szkoły Tańca Elite Dance Complex za stworzenie choreografii.

01.06.2022

01.06.2022

03.06.2022

Ogólnopolski Konkurs "Świetlik"

Kilka dni temu w naszej szkole miało miejsce ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych ,,Świetlik'', nad którym patronat honorowy objął Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Jacek Popiel. Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego.
Nagrody i wyróżnienia zdobyli: nagrody główne: Zofia Grabowska kl.1c i Zofia Gaudyn kl.1c, nagrodę: Mateusz Rybka kl.4d, wyróżnienie: Jerzy Fenger kl.2a. Pozostałe wyróżnienia: Artur Rentz kl.1b, Patryk Brose kl.1 c, Antonina Przesławska kl.1c,Michał Nowak kl.1c, Adrianna Muzolf kl.1c, Barbara Kownacka kl.1c, Igor Idczak kl.1c.
Dzieciom biorącym udział w konkursie oraz nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnej edycji ,,Świetlika'' zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.

03.06.2022

Program „Bieg po zdrowie"

Na przełomie lutego, marca, kwietnia i maja, w naszej szkole, uczniowie klasy 4a i 4b realizowali podczas lekcji wychowawczych program edukacyjny „Bieg po zdrowie”. Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej uczniów został opracowany i zainicjowany w Głównym Inspektoriacie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Główne cele programu to opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Podczas zajęć nasi uczniowie dyskutowali, wymieniali doświadczenia, pracowali w grupach, tworzyli komiks z bohaterami programu. Wszyscy odebrali program z bardzo dużym zainteresowaniem, chętnie uczestnicząc w zajęciach. Wykazali się dociekliwością na temat szkodliwości palenia papierosów oraz zdali sobie sprawę jakie skutki może wywołać bierne palenie. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zastosowanie metod aktywizujących, obserwacji bezpośredniego otoczenia, wymiany spostrzeżeń umożliwiło zrealizowanie głównego celu programu - uświadomienie dzieciom szkodliwości nałogu jakim jest palenie papierosów.
Wychowawcy dziękują wszystkim uczniom klasy 4a i 4b za udział w programie, a rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

06.06.2022

Na Festiwalu Twórczości religijnej

31 maja w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, uczennica naszej szkoły, Iwa Ziegenhagen z kl. 2a uczestniczyła w XII Archidiecezjalnym Festiwalu Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych, który odbył się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa. Błogosławiony Stefan Wyszyński”. Podczas festiwalu miał miejsce przegląd muzyczno-wokalny oraz wystawa prac plastycznych, na której można było podziwiać również pracę naszej drugoklasistki. Wydarzenie uświetniła obecność Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, który spotkał się z uczestnikami.
Za trud włożony w wykonanie pracy Iwa otrzymała dyplom, specjalny album z pracami plastycznymi uczestników festiwalu oraz medalik z wizerunkiem bł. Stefana Wyszyńskiego.

06.06.2022

Powiatowy Konkurs Matematyczny

3 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny "Liczby rządzą światem". Naszą szkołę reprezentowały zwyciężczynie etapu szkolnego Agnieszka Szpajer z klasy VII c i Maria Żłobińska z klasy VII a. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza część polegała na samodzielnym rozwiązywaniu zadań rachunkowych. Do drugiej części zakwalifikowało się dziesięcioro uczestników. Zwycięzca został wyłoniony w teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Rywalizacja była bardzo zacięta, do ścisłego finału przeszło trzech uczestników: reprezentant Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Radwankach i uczennice naszej Jedynki. Agnieszka zakończyła rywalizację na III, a Marysia na II miejscu. Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu prezentowanego przez uczestników konkursu.

09.06.2022

Matematyka w fotografii

W II semestrze w naszej szkole odbył się bardzo ciekawy konkurs pod tytułem "Matematyka w fotografii". Zadaniem uczestników było dostrzeżenie w swoim otoczeniu matematyki i jej sfotografowanie. W związku z tym, że Królowa Nauk ma różne oblicza uczniowie chętnie chwycili za aparaty i odkryli, że matematyka jest wszędzie. Jej piękno możemy podziwiać na gazetce szkolnej, na której umieszczono dużą część uczniowskich prac. Wyłonienie zwycięzcy okazało się trudnym zadaniem. Dużą rolę odegrały opisy dołączone do poszczególnych zdjęć. 7 czerwca 2022 r. nastąpiło podsumowanie konkursu - wręczone zostały dyplomy i nagrody. I miejsce zajął Kacper Wilkowski (8b), II miejsce - Patrycja Gajzler (8b), III miejsce - Filip Binkiewicz (8b). Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Rajzel (8b) i Małgorzata Mizgalska (8a). Gratulujemy i życzymy kolejnych matematycznych sukcesów!

09.06.2022

Podsumowanie programu PoczytajMY!

We wtorek, 7 czerwca 2022r. odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze, realizowane w naszej szkole w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej "PoczytajMy". Wiązało się ono nie tylko z kolejnym, wspólnym czytaniem i dobrą zabawą, ale też z podsumowaniem działań podejmowanych przez dzieci i młodzież ze starszych klas na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród młodszych kolegów.
Pamiątkowe dyplomy otrzymali uczniowie, którzy brali aktywny udział w programie koordynowanym przez opiekuna, panią Małgorzatę Kochalską : Lena Strzępka z kl. 8a, Zuzanna Szymczak z kl. 8a, Natalia Gapkowska - Pfitzner z kl. 8a, Mateusz Bolechowski z kl. 7d, Mikołak Rusek z kl. 7d, Antoni Piotrowski z kl. 7d, Paulina Burzyńska z kl. 4d, Julia Żurek z kl. 4d, Mateusz Rybka z kl. 4d, Patrycja Skibińska z kl. 4d oraz Maja Kaźmierska z kl. 4d.
Wiemy, że kształtowanie nawyków czytelniczych zaczyna się od już od najmłodszych lat. Głęboko wierzymy, że czytanie właśnie najmłodszym przez ich starszych kolegów jest do tego bardzo skuteczną metodą. Z całą pewnością nie był to czas stracony, gdyż program PoczytajMy buduje dobre nawyki, ukazując, że punktem wyjścia do radosnego przeżywania czasu wolnego może stać się książka.

12.06.2022

Wiedzą, jak spędzać czas wolny nad wodą

Na kilka dni przed rozpoczęciem wakacji, uczniowie klasy 2a wybrali się do chodzieskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, aby dowiedzieć się jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Drugoklasistom wskazówek udzielał pan Maciej Bielecki, prezes WOPR i zarazem tata Gabrysia z kl. 2a.
Dzieci obejrzały również sprzęt wykorzystywany przez ratowników oraz dowiedziały się na czym polega praca ratownika wodnego.
Serdecznie dziękujemy panu Maciejowi za przekazaną wiedzę i poświęcony dzieciom czas.

21.06.2022

Bezpiecznych wakacji

W związku z nadchodzącymi wakacjami we wtorek 21 czerwca w naszej szkole odbyły się pogadanki profilaktyczne "Bezpieczne wakacje" przeprowadzone dla uczniów wszystkich klas przez nadkom. Elżbietę Żulewską. W trakcie spotkań uczniowie przypomnieli sobie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Liczymy, że dzięki edukacji profilaktycznej uczniowie skorzystają z dobrych rad i zadbają o to, aby upragnione wakacje były wspaniałe, ale przede wszystkim bezpieczne.

01.09.2022

Kończymy rok szkolny 2021/22

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2021/22 wraz z pożegnaniem uczniów klas ósmych za nami, obfitujące w podziękowania i nagrody za wysokie osiągnięcia edukacyjne oraz inne sukcesy. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, przyszedł czas na zasłużone wakacje. Wszystkim uczniom, a także ich rodzicom i pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku.