Rok szkolny 2020/21


01.09.2020

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. A co nas czeka w nowym roku szkolnym 2020/2021? Czy będzie to kolejny rok wytężonej pracy uczniów i nauczycieli? Po zadowolonych minach uczestników dzisiejszej uroczystości odnosi się wrażenie, że tak. Zatem życzymy wszystkim uczniom, a szczególnie tym najmłodszym, rozpoczynającym edukację w klasie pierwszej sukcesów w nauce i zadowolenia z osiąganych wyników.

02.09.2020

Ku czci

W dniu 1 września uczniowie naszej szkoły uczcili 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, składając kwiaty ku czci i pamięci ofiar najbardziej niszczycielskiej i krwawej wojny w dziejach ludzkości.

25.09.2020

Niecodzienna lekcja

We wrześniu br. wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach profilaktycznych przeprowadzonych przez profilaktyka społecznego p. Elżbietę Żulewską, która poruszyła szeroki zakres zagadnień w kwestii bezpieczeństwa. W klasach pierwszych szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Od przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pierwszoklasiści otrzymali elementy odblaskowe, które pomogą im w realizacji hasła kampanii „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”. Klasom starszym, oprócz zagadnień o pozytywnych postawach na drodze, przypomniano zasady bezpieczeństwa w miejscu publicznym oraz w miejscu zamieszkania. Najstarsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali również ważnych informacji na temat cyberzagrożeń i substancji zabronionych. Przeprowadzona we wrześniu dla całej społeczności szkolnej edukacja dla bezpieczeństwa, to jedno z działań profilaktycznych zaplanowanych na ten rok szkolny, w ramach współpracy z policją. Mamy nadzieję, że ta niecodzienna lekcja pozytywnie wpłynie za zachowanie naszych uczniów w różnych sytuacjach.

15.10.2020

DEN w szkole

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole upłynął w świątecznej i wesołej atmosferze. Dyrekcja, nauczyciele oraz najmłodsi uczniowie obejrzeli krótki program artystyczny pt.: „Dzień Edukacji Narodowej w wierszu i piosence”, przygotowany przez koleżanki i kolegów z klas 3a i 3d . Najstarsze klasy wysłuchały w swoich salach przez radiowęzeł humorystycznej audycji słowno-muzycznej „O szkole na wesoło”. Tym razem przed mikrofonem stanęli uczniowie z klas 6c i 7d. Oprócz artystycznych prezentacji w tym dniu uczniowie uczestniczyli w ciekawych i różnorodnych zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Popularnością̨ cieszył się konkurs „Czy dobrze się znamy”, sprawdzający, czy uczniowie dobrze znają swojego wychowawcę. Były również kalambury, plebiscyty, krzyżówki, konkurs Kahoot, zagadki, zabawy, wywiady, filmy, piosenki oraz życzenia i uśmiechy dla nauczycieli, ale także dla pracowników administracji i obsługi, za które serdecznie dziękujemy.

25.11.2021

Trwają prace remontowe

Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży mimo epidemii i nauczania zdalnego przygotowuje się na powrót uczniów do szkoły. Od końca października trwają prace remontowe, które obejmują budynki przy ulicach Staszica oraz Paderewskiego. W budynku przy ul. Staszica zostanie wymieniona podłoga w salach nr 16 i 34, a przy ul. Paderewskiego w salach nr 29 i 30.
Poza tym w budynku przy ul. Paderewskiego zostaną odmalowane wszystkie korytarze, łącznie z korytarzami prowadzącymi do hali sportowej i wszystkie szatnie przy hali sportowej. Remont został przeprowadzony również w sali 33 i korytarzu przy tej sali w budynku na ul. Staszica.

27.11.2020

Dzień Patrona

27 listopada jest dniem wyjątkowym dla naszej szkoły - to Dzień Patrona Stanisława Staszica. Przypomnijmy tylko krótko, że był on oświeceniowym myślicielem, miłośnikiem nauki, przyrodnikiem, działaczem społecznym, gospodarczym i politycznym, publicystą, tłumaczem, bibliofilem i filantropem. Wielką jego troską było wychowanie młodzieży. Zawiera ją aktualna i wymowna myśl o roli wychowania: „Dobre wychowanie dzieci jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niej zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego". I właśnie mając na względzie tę myśl, nauczyciele starają się wychowywać naszych uczniów.
Uroczyste świętowanie musimy odłożyć na bardziej sprzyjający czas. By Dzień Patrona upamiętnić, pomyślmy przez chwilę z dumą o tym wyjątkowym człowieku i jego dziele. Niech będzie dla nas inspiracją i utwierdza nas w przekonaniu, że własną pracą każdy może osiągnąć swój mały czy też duży sukces i każdy z nas może „być narodowi użytecznym".

30.11.2020

Domowe wierszowanie

Drodzy uczniowie!
Dziękujemy Wam bardzo za udział w konkursie.
Celem konkursu było m.in. pielęgnowanie postaw patriotycznych, popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, promocja talentów.
Na konkurs wpłynęły 22 zgłoszenia. Wszystkie recytacje były piękne, oryginalne, związane z tematem.
Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud. Podziękowania kierujemy również do rodziców.
O wynikach konkursu zdecydowało Jury, w skład którego weszły Pani Bernadeta Kmiotek, Pani Emilia Binkiewicz i Pani Barbara Barwicka.
Wyniki konkursu:
KLASY 1
• I miejsce – Julianna Szwarczewska kl. I d
• II miejsce – Maja Biszof kl. I a
• III miejsce – Lena Kasperska kl. I d
Wyróżnienia:
• Aleksandra Szejnfeld kl. I b
• Wiktor Rentz kl. 1 d
KLASY 2
• I miejsce – Gabriela Marciniak kl. II c i Tymoteusz Dreger kl. II e
• II miejsce – Maja Burzyńska kl. II e i Michalina Cholewińska kl. II b
• III miejsce – Iga Majchrzak kl. II b i Zofia Jessa kl. II a
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymają dyplomy oraz nagrody.
Nagrody i dyplomy będzie można odbierać w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Staszica, 3 i 4 grudnia, od godz.11.30 do 14.30.

16.12.2020

RAZEM NA ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, to okazja do szerzenia dobra, dzielenia się miłością i pamiętania o najbardziej potrzebujących. Młodzież z klas VI c i VII d naszej szkoły wzięła udział w akcji „Złap Gwiazdora dla seniora” i przygotowała paczki dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży.
Nasi uczniowie i ich rodzice kolejny raz pokazali wielkie serca i czynnie włączyli się w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Ilość przyniesionych podarunków oraz zaangażowanie szkolnych Gwiazdorów budzi podziw.
Finał naszej akcji odbył się 14 grudnia, wtedy wychowawcy klas dostarczyli paczki i piękne kartki z życzeniami świątecznymi do chodzieskiej placówki DPS. To kolejna szkolna inicjatywa w ramach akcji MEN „Razem na Święta”.
Wychowawczynie klas oraz mieszkańcy i pracownicy DPS serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom za otwarte serca, dobroć i bezinteresowność!

17.12.2020

Drzewko Świątecznych Marzeń

„Jedno dobre słowo, jeden dobry uczynek może stać się narodzeniem, kawałkiem chleba, gwiazdą spadającą z nieba”

21.12.2020

Wyjątkowy czas

Grudzień to zawsze wyjątkowy miesiąc w szkole. Pomimo ograniczeń zarówno uczniowie jak i nauczyciele chcieli poczuć magię Świąt. Z tego powodu wiele klas na różne sposoby zorganizowało sobie wręczanie prezentów. W ostatnich dniach odbywały się również spotkania online, gdzie m.in uczniowie tworzyli choinki „ze wszystkiego”, śpiewali kolędy i piosenki świąteczne oraz grali na instrumentach prawdziwych, a także tych wirtualnych. Dzieci otrzymały od swoich wychowawców kartki świąteczne, natomiast uczniowie tworzyli prezentacje, filmy z życzeniami. W ostatnim dniu zdalnych lekcji niektóre klasy złożyły życzenia poprzez pokazanie kartek do kamery, inne pisały życzenia w poznanych programach. Ten ogrom pomysłów pokazuje, że jeśli się chce, to zawsze znajdzie się sposób, aby pokazać, że nam zależy. Mimo tego, że spotkania odbywały się online, to nadal możemy uznać, że ten świąteczny czas był wyjątkowy i zapewne każdy zapamięta wirtualną Wigilię 2020.

22.12.2020

Za kasztany i ...

Jak co roku uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem włączyli się w IX edycję konkursu Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie organizowanego przez Nadleśnictwo Podanin. Zarówno dzieci jak i ich rodziny poświęciły swój wolny czas zbierając nasiona. Dzięki nim po raz pierwszy udało nam się zająć, jako szkoła, pierwsze miejsce. Zebraliśmy łącznie 6277,9 kg. W akcji wzięło udział 113 uczniów. Najwięcej zebrała Maja Szumlicz z klasy 1b, przynosząc 552 kg. Dzięki tej akcji szkoła otrzymała sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne. Gratulujemy uczestnikom i zwyciężczyni oraz zachęcamy do udziału w następnych latach.

23.01.2021

Akcja Psiak

W dniach 26-15.02. br organizujemy pomoc dla psów ze schroniska w Margoninie. W tym celu zbieramy koce , ręczniki, poduszki oraz karmę dla psów. Przyniesione rzeczy zostawiamy w holu głównym szkoły w przygotowanym do tego celu miejscu. LIczymy na Wasze wsparcie!

28.01.2021

Pasowanie na czytelnika

W dniach 25 i 27 stycznia 2021 r. uczniowie klas pierwszych ślubowali szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości. W ten sposób zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Życzymy młodym czytelnikom wielu mądrych i ciekawych książek, fascynujących podróży przez labirynty wyobraźni, wypraw do niezwykłych światów stworzonych przez autorów i wielu emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich.

07.02.2021

Finał WOŚP

Świetlica szkolna włączyła się w 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W świetlicy umieszczona była puszka z serduszkiem, która przechodziła z rąk trzecich klas do rąk pierwszaków, by każdy mógł być choć przez chwilę wolontariuszem WOŚP. Akcją koordynowały panie: Beata Felcyn i Ewa Nowicka. Zaangażowane dzieci wsparli rodzice, którzy zaopatrzyli swoje dzieci w odpowiednie fundusze. Do puszki powędrowały banknoty 100, 50, i 20 złotowe oraz monety, te ostatnie bardzo często pochodziły z dziecięcych skarbonek. Udało nam się zebrać kwotę 1041,37 gr. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują rodzicom, wychowawcom klas za wsparcie naszej zbiórki.

10.02.2021

Wyniki konkursu DBI

Ogłaszamy wyniki Szkolnego konkursu na plakat Dzień Bezpiecznego Internetu, zorganizowanego w dniach 18.01 – 7.02. W grupie wiekowej klas 1 - 3 miejsce I zajął projekt Jakuba Przybyłowskiego z klasy 2d, w grupie wiekowej klas 4 – 6, miejsce I zajęła praca Leny Starnowskiej z klasy 4b, II miejsce - plakat Nikoli Majchrzak z klasy 6e, III miejsce ex aequo praca Marcela Rzepeckiego z klasy 4b oraz Igora Świergosza z 6f. W grupie wiekowej klas 7 – 8 z kolei I miejsce zajął plakat Kingi Bednarek z klasy 7f. Drugie miejsce zdobył projekt Agaty Fletty również z klasy 7f. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym twórcom plakatów i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu graficznych uzdolnień.

18.02.2021

Konkurs walentynkowy

W dniu 16 lutego b.r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Karta Walentynkowa”. Celem konkursu było uczczenie Dnia Świętego Walentego, kształcenie umiejętności pięknego wyrażania uczuć oraz rozwijanie zainteresowań plastycznych uczniów. Na konkurs wpłynęły 44 kartki walentynkowe z klas I-III. Dzieci wykazały się niezwykłą inwencją twórczą i pomysłowością. Prace były przygotowane starannie i zdaniem komisji dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem oraz talentem. Komisja w składzie: pani Ewa Nowicka, p. Beata Felcyn i p. Anna Zawadzka wyłoniła następujących laureatów konkursu: Klasy pierwsze: I miejsce Lena Mieloch Ib, II miejsce Oskar Laskowski Ic, III miejsce Jan Stachowiak Ib. Klasy drugie: I miejsce Matylda Sznajdrowicz IId, II miejsce Martyna Kiedrowska IIe, III miejsce Adrian Koźlarek IId. Klasy trzecie: I miejsce Maja Strzałkowska IIIa, II miejsce Antoni Chałupniczak IIIc, III miejsce Julia Biszof IIIa. Nagrody zostały rozdane w dniu 17 lutego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom walentynkowego konkursu.

19.02.2021

Akcja chodzieskich szkół

Pomagać zwierzętom ? Trzeba!- tak twierdzą uczniowie SZKOŁY HIPOLITA, SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 i NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY SPECJALNEJ, które zorganizowały wspólną akcję pomocy zwierzętom ze schroniska w Margoninie. Zazwyczaj do schroniska trafiają zwierzęta chore po wypadkach, wygłodzone, ale każde z nich zasługuje na lepsze życie, dobry posiłek i uczucie. Zimą zwiększają się dawki pożywienia i trzeba dbać bardziej, by żadne zwierzę nie zamarzło. Na taki apel nikt nie pozostał obojętny. Naszą akcję w szkołach rozpoczęliśmy 26 stycznia, a zakończyliśmy 11 lutego b.r. Uczniowie ze szkół przynosili koce, ręczniki, poduszki, karmy, puszki, miski. Dzięki wsparciu Dyrekcji udało nam się zebrać wszystkie dary ze szkół i zawieźć do schroniska w Margoninie. Cieszymy się, że zbiórka nam się powiodła i składamy podziękowania wszystkim uczniom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

27.02.2021

Mistrzowie i Mistrzynie Poprawności Polonistycznej

21 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak informuje Pani Joanna Sałata, z tej okazji w naszej szkole odbyły się różnego rodzaju zajęcia polonistyczne. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w przeróżnych zabawach językowych. Potyczki z naszym językiem ojczystym okazały się niełatwe, wszak jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Uczniowie klas IV zmierzyli się także z quizem sprawdzającym umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim. W ten sposób udało się wyłonić klasowych mistrzów i mistrzynie poprawności polonistycznej. Nagrodą była ocena bardzo dobra z języka polskiego.
Najlepsze wyniki osiągnęli: Julia Adamczyk (kl.IVa), Lena Starnowska (kl. IVb), Kacper Łuczak i Jakub Żbikowski (kl.IVc), Antonina Pietruszka i Niko Dreger (kl.IVd). Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym.

08.03.2021

Zapraszamy do naszej szkoły

14.03.2021

Dzień kolorowej skarpetki

W niedzielę 21 marca przywitamy wiosnę. Od 2005 roku w pierwszy dzień wiosny obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego akurat 21.03 ? Liczba 21 oznacza parę chromosomów, w której pojawia się trzeci, nadprogramowy chromosom w DNA osób z zespołem Downa.

15.03.2021

Fotorelacja z pasowania na ucznia klasy pierwszej

18.03.2021

Święto liczby Pi

Zastanawialiście się kiedyś, czy zamówić jedną dużą pizzę, czy lepiej dwie małe? Na to i na wiele innych „okrągłych” pytań odpowie Wam liczna Pi! Klasy 4a, 4d, 6a, 6b, 6f postanowiły w wyjątkowy sposób uczcić jej święto, które przypada na 14.03. Powstały prezentacje z ciekawostkami i praktycznym zastosowaniem liczby Pi, uczniowie gotowali, piekli, smażyli z "pi" (pi-jajko, pi-pizza, pi-babeczki, pi-ciasta). Chętni uczniowie podjęli się wyzwania "Pi-Challenge" i bili rekord w wymyślaniu słówek z "pi". Powstały także rebusy i plakaty. Do obchodów Dnia Liczby Pi zostali zaproszeni uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Chodzieży, którzy po obejrzeniu prezentacji wykonali pomysłowe prace plastyczne.

23.03.2021

Aktywni Błękitni

Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody - 22 marca o godzinie 10.00, Wody Polskie zaprosiły uczniów i nauczycieli na wyjątkową lekcję on-line o wodzie, zorganizowaną w ramach programu edukacyjnego Aktywni Błękitni, do którego dołączyła nasza szkoła. Widzowie dowiedzieli się, co można zrobić, aby zatrzymać wodę w obiegu, jak powstrzymać „betonozę”, czy i jak możemy retencjonować wodę oraz co daje sadzenie zieleni. Jak być Aktywnym Błękitnym - co możemy zrobić, aby w swoim najbliższym otoczeniu zadbać o wodę.

23.03.2021

Wiosna, ach to ty

23.03.2021

Zaproszenie do teatru na wiosnę

Szkolny Teatr Jedyneczka przygotował dla uczniów klas 1-3 niespodziankę - przedstawienie „Kopciuszek” według scenariusza opracowanego przez panią Marię Bardo. Okazje do szkolnej premiery spektaklu były dwie - pierwszy dzień wiosny oraz przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. Na szkolnej scenie młodzi aktorzy wcielili się w role Kopciuszka, sióstr, ojca, macochy, Królewicza, dobrej wróżki i dworzan. Nagrane przedstawienie zostanie udostępnione przez wychowawców młodszych klas w czasie zajęć online. Prowadzące Teatr Jedyneczka Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek kierują podziękowania do pań - Alicji Wiśniewskiej za przygotowanie tańca dworskiego i Karoliny Nowickiej za nagranie występu. Widzom życzymy wielu wrażeń podczas oglądania magicznego świata baśni, a małym aktorom dziękujemy za zaangażowanie i pracę nad inscenizacją. Wszystkich i dużych i małych zachęcamy do zabawy w teatr w domowym zaciszu. Teatr uczy i leczy, ma ogromne wartości edukacyjne i terapeutyczne. To magia, w której wszystko jest możliwe…

28.03.2021

Dzień Języków Europejskich

Z okazji pierwszego dnia wiosny nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego zorganizowali Szkolny Tydzień Języków Europejskich. Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów do nauki języków oraz kształtowanie u dzieci postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur, narodowości i tradycji. W ramach tegorocznych obchodów odbyły się zajęcia z wychowawcami na podstawie scenariuszy lekcji dla kl. 1-3 i 4-8 opracowanych przez nauczycieli języków obcych. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zmierzyć się z różnymi zadaniami interaktywnymi,  np. z odgadywaniem nazw krajów, przyporządkowaniem powitań w różnych językach europejskich do odpowiednich państw, grą „Ruletka” polegającą na zaśpiewaniu piosenki, policzeniu od 1-10 w wybranym przez siebie języku obcym lub na wykonaniu innego wylosowanego przez ucznia zadania). Obie grupy wiekowe uczniów mogły także przystąpić do quizu wiedzy o Europie czy obejrzeć filmik z ciekawostkami dotyczącymi krajów europejskich. Dodatkowym zadaniem dla kl. 3 było wylosowanie jednego spośród pięciu języków europejskich i przygotowanie plakatów ze zwrotami grzecznościowymi w danym języku. Zanim najmłodsi uczniowie rozpoczęli lekcje zdalne udało się w niektórych klasach podczas zajęć stacjonarnych wykonać piękne i bardzo ciekawe prace z takimi zwrotami jak np. „Dzień dobry!”, „Dziękuję!” czy „Przepraszam!”. Zespół nauczycieli języków obcych dziękuje wszystkim wychowawcom klas za współpracę i „udanie się” wraz ze swoimi wychowankami w krótką podróż po Europie. Podziękowania kierujemy również pod adresem pana Piotra Grabowskiego za pomoc w zorganizowaniu losowania dla kl. 3.

29.03.2021

Nasz udział w akcji

W Wielkim Poście uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji zbiórki darów dla Fundacji Redemptoris Missio, jak informuje pani Małgorzata Grabska – Kokosz. Udało nam się zebrać sporą ilość kostek mydła, szczoteczek i past do zębów. Misjonarze zawiozą zebrane dary do Afryki i obdarują nimi dzieci będące w potrzebie. Za udział w naszej akcji bardzo wszystkim dziękujemy. Serdeczne podziękowanie składamy również panu Adamowi Humerczykowi za pomoc w dostarczeniu darów do siedziby Fundacji w Poznaniu.

31.03.2021

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne „Od ziarenka wiary do mocy Bożego wojownika” odbyły się w tym roku w formie zdalnej. Na trzech kolejnych lekcjach religii, informuje pani Małgorzata Grabska – Kokosz, dzieci oglądały filmy przygotowane przez siostry Serafitki z Chodzieży. Klasy pierwsze wykonały “tarczę wiary”, najważniejszy element uzbrojenia Bożego wojownika. Najciekawsze prace zostały nagrodzone, za co dziękujemy ks. proboszczowi Janowi Korygaczowi.

09.04.2021

Warsztaty Erasmus Plus

W dniach 29 - 31 marca uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży zorganizowali warsztaty online dla gości z Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Włoch biorących udział we wspólnym projekcie Erasmus plus "Stop przemocy i dyskryminacji." Było to już czwarte spotkanie w tym gronie, wcześniej warsztaty odbyły się w Turcji, Bułgarii i Rumunii. Tym razem jako gospodarze, uczniowie i nauczyciele chodzieskiej "jedynki" poprowadzili ciekawe zajęcia teoretyczno-praktyczne o tematyce związanej z przeciwdziałaniem różnych form przemocy i prześladowania. Ze względu na czas pandemii, zajęcia odbyły się zdalnie, jednak dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, wszyscy uczestniczy mogli wymienić się doświadczeniami, wyposażyć się w niezbędną wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnymi konsekwencjami prześladowań o różnym charakterze oraz poznać skuteczne techniki przeciwdziałania agresywnym postawom. Warsztaty odbywały się w języku angielskim, cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły przed monitorami wielu uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich. Wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim uczestnikom i partnerom projektu za wspólny wysiłek, który po raz kolejny pomógł nam skutecznie walczyć z przemocą i dyskryminacją. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i dalszą współpracę. Za organizację warsztatów odpowiedzialni byli nauczyciele Sp1 Paweł Idczak, Oskar Nojszewski oraz Anna Zawadzka. Za swoje zaangażowanie i udział w projekcie dziękujemy uczniom Zuzannie Koźlarek z klasy 7b, Michalinie Kozioł, Oldze Strzępce, Natalii Majewskiej z klasy 8c, Anicie Jankowskiej oraz Agnieszce Berczyńskiej z klasy 8a, Klarze Kardacz z klasy 7 e oraz Pawłowi Przybyszewskiemu i Jakubowi Wylegała z klasy 7d.

15.04.2021

Recytatorskie zmagania

Znamy już wyniki zdalnego Konkursu Recytatorskiego!!! W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, uczestnicy musieli nagrać swoje recytacje i przesłać filmiki do organizatorek konkursu – pań: Joanny Sałaty i Emilii Binkiewicz. Zwycięzcą w kategorii klas IV-VI został Alan Jagiełła z klasy 6f, natomiast wyróżnienie otrzymała Julia Klimowicz z klasy 6a. W kategorii starszej wyróżniono Jagodę Pisarek z klasy 8b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Jednocześnie informujemy, że nagrody konkursowe można odebrać w sekretariacie szkoły przy ulicy Staszica.

21.04.2021

Konkurs "Zrób mema"

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs ”Zrób mema – Światowy Dzień Wody”. I miejsce przyznano Alanowi Jagiełła z kl. 6f, II miejsce otrzymał Jakub Haładuda z kl. 5a, III miejsce zajęła Maria Walkowiak z kl. 6a. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Koźlarek z kl. 8b, Igor Świergosz z kl. 6f, Jan Kokosz z kl. 6c, Natalia Wysz z kl. 6d, Julia Jęśko z kl. 6c. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy inwencji twórczej i poczucia humoru. Zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

23.04.2021

Wyniki konkursów SKO

Na przełomie marca i kwietnia dzieci z klas I-III brały udział w konkursach SKO. Pierwszoklasiści wykonali ekologiczne skarbonki, informują organizatorki konkursu panie: Maja Mikołajczak, Anna Roszak, które są nie tylko praktyczne, ale również oryginalne i bardzo ładne. Wybór najładniejszych prac był bardzo trudny, o czym świadczy choćby ilość osób nagrodzonych. Uczniowie drugich klas projektowali przednią i odwrotną stronę banknotu, oni także wykazali się ogromną kreatywnością. Zadaniem trzecioklasistów było napisanie krótkiej rymowanki o oszczędzaniu w SKO, dzieci swoje prace wykonały bardzo pomysłowo zarówno pod względem językowym, jak i estetycznym, ponieważ każda rymowanka została pięknie ozdobiona.
Wszystkie prace konkursowe są godne pochwały i uznania. Żałujemy, że nie możemy nagrodzić wszystkich uczestników. Oto lista laureatów:
“Ekologiczna skarbonka SKO” - konkurs dla klas pierwszych
I miejsce - Antonina i Florian Łukaszczyk
II miejsce - Jan Stachowiak i Olaf Chrzczonowicz
III miejsce - Marcel Pilarczyk, Zuzanna Hansch, Maja Pogorzelska
“Projekt własnego banknotu” - konkurs dla klas drugich
I miejsce - Łucja i Matylda Sznajdrowicz
II miejsce – Amelia Byzdra
III miejsce - Maja Pietruszka
Wyróżnienie - Jan Suszek
“Rymowanka o oszczędzaniu w SKO” - konkurs dla klas trzecich
I miejsce – Julia Kristmann
II miejsce - Amelia Rucińska
III miejsce – Damian Giersz
Serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie oraz fundatorowi nagród - Bankowi Spółdzielczemu w Chodzieży. W puli nagród są m. in. powerbanki, uchwyty rowerowe do smartfona, zestawy piśmiennicze i książki.
Ze względu na obostrzenia nagrody i dyplomy proszę odbierać indywidualnie w sekretariacie od 27 do 30 kwietnia 2021 w godzinach pracy szkoły. Zapraszamy do ich odbioru wyżej wymienionych laureatów.

24.04.2021

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi, to moment kiedy szczególnie zwraca się uwagę na zanieczyszczenie naszej planety i konieczność dbania o jej zasoby naturalne. Dlatego też 22 kwietnia rozmawialiśmy o tym jak możemy zapobiegać niszczeniu Ziemi. Uczniowie klas 8 przygotowywali prezentacje uwzględniając obecne problemy oraz sposoby ich rozwiązywania. W klasach 1-3 odbyły się pogadanki o segregacji i ochronie środowiska. Uczniowie przygotowali plakaty, wykonali przedmioty dając im „drugie życie” oraz uczestniczyli w lekcji online prowadzonej przez wrocławskie zoo. Mamy nadzieję, że tak wczesne uświadamianie uczniów obudzi w nich postawy proekologiczne.

30.04.2021

W kwietniu dla klas 4-8 odbyły się pogadanki profilaktyczne online. Uczniom po raz kolejny przypomniano zasady bezpiecznego i efektywnego korzystania z nowoczesnych mediów elektronicznych. Nadkom. Elżbieta Żulewska omówiła zagrożenia, jakie niesie Internet oraz regulacje prawne obowiązujące w cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z plików dostępnych w sieci oraz co zrobić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy i gdzie szukać pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Prowadząca poruszyła kwestie nieprawidłowości w zachowaniach nieletnich i związanej z tym odpowiedzialności karnej. Przypomniane zostały również aktualne obostrzenia dotyczące COVID-19. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich tematy. Profilaktyka w zakresie tematyki zagrożeń i szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły jest systematycznie realizowana na godzinach wychowawczych oraz spotkaniach ze specjalistami.

05.05.2021

05.05.2021

Partnerstwo z Nottuln

Dobiegły końca spotkania online, które odbywały się w ramach projektu partnerstwa szkół: Gymnasium w Nottuln oraz Szkoły Podstawowej nr 1. Po dwóch tygodniach trwania projektu nadszedł czas podsumowań. Ponad dwudziesto-osobowa grupa młodzieży z obu krajów miała możliwość dowiedzieć się więcej na temat swoich zainteresowań, wymienić się swoimi poglądami na temat życia w Chodzieży i Nottuln. Nastolatki poznały również tradycje i zwyczaje panujące w swoich ojczyznach. W spotkaniach uczestniczyli również dyrektorzy szkół oraz burmistrzowie miast. To były naprawdę ciekawe dni! Dziękujemy uczniom za zaangażowanie!
Za organizację spotkań w SP1 odpowiedzialni byli nauczyciele języków obcych: Paweł Idczak oraz Anna Najder.
Projekt odbył się dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

05.05.2021

Dla szkoły

Biblioteka szkolna w ostatnim czasie nawiązała współpracę z Fundacją Dla Życia i Zdrowia. 5 maja w obecności przedstawiciela Fundacji p. Jacka Pawlikowskiego i dyrektora szkoły p. Tomasza Jagodzińskiego nastąpiło przekazanie 50 książek. Serdecznie dziękujemy sympatykom naszej szkoły z Fundacji Dla Życia i Zdrowia za przekazane książek, które wzbogacą księgozbiór naszej biblioteki i przyczynią się do promocji czytelnictwa.

01.06.2021

Na pomoc wodom

31 maja uczniowie naszej szkoły, biorący udział w programie Aktywni Błękitni, sprzątali linię brzegową Jeziora Miejskiego. W krótkim czasie zapełnili worki różnego rodzaju śmieciami, które zalegały przy zbiorniku. Widok był smutny, jednak zebrane śmieci uświadomiły dzieciom narastający problem zalegających wszędzie odpadów. Uczestnicy postanowili zmienić niektóre elementy swojego życia i bardziej zwracać uwagę na segregację śmieci.

14.06.2021

Najbliżej Mistrza

„Najbliżej Mistrza", to konkurs plastyczny ogłoszony w kwietniu wśród uczniów klas siódmych na jak najwierniejsze odtworzenie obrazu w formie „zdjęcia inscenizowanego". Uczniowie musieli w równym stopniu odtworzyć mimikę twarzy, gest postaci, ubiór, tło, kolory. Liczył się wkład pracy, pomysłowość. Jury konkursu przyznało nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu. Główną nagrodę, I miejsce otrzymała Agata Fletta z klasy 7 f, II miejsce trafiło do Marii Pietras z klasy 7 b, laureatką III miejsca została Kinga Gruntkowska również z klasy 7 b. Jury konkursu doceniło zwrócenie uwagi na najdrobniejsze detale dostrzeżone przez autorkę kopii portretu Leonarda da Vinci, wyraz twarzy, ułożenie dłoni, wierność kolorystyce obrazu. Agata stała się „Damą z gronostajem". Autorka II miejsca oddała w pełni klimat dzieła Fridy Kahlo. Posłużyła się mistrzowsko kolorem i rekwizytem, wykazała się kreatywnością i technicznymi umiejętnościami, aby w swojej interpretacji zbliżyć się do oryginału. Laureatka III nagrody odnalazła i oddała w swoim portrecie „Kobiety płaczącej" podobny rodzaj ekspresji, jak w dziele Pablo Picasso. Wyróżnienia w konkursie otrzymują Klara Kardacz z klasy 7 e za „Pomarańczarkę" Gierymskiego, Kacper Przewoźniak z klasy 7e za „Autoportret " Vincentego van Gogh'a, Joanna Matusiak i Julia Woźniczka z klasy 7c za, „Dwie Fridy" Fridy Kahlo oraz Hanna Januszczak z klasy 7f za postać Fridy z „Autoportretu z małpką”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności i odwagi. Nagrodą główną jest PORTRET ZWYCIĘZCY narysowany przez organizatora konkursu p. Izabelę Kostrzewę.

17.06.2021

Sukces Julii

Z radością informujemy, że uczennica klasy VIe – Julia Kruszyna zajęła II miejsce w województwie wielkopolskim w konkursie „Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe”, organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. Warto nadmienić, że spośród 665 – ciu nadesłanych prac, Julii obraz zyskał uznanie komisji konkursowej. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

20.06.2021

20.06.2021

Pogadanki profilaktyczne

W związku z nadchodzącymi wakacjami w połowie czerwca w naszej szkole odbyły się pogadanki profilaktyczne przeprowadzone dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8 przez nadkom. Elżbietę Żulewską. W trakcie spotkań uczniowie przypomnieli sobie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wolnych dni. Pani profilaktyk ostrzegła przed zagrożeniami, jakie mogą spotkać dzieci i młodzież podczas letnich ferii. Przypomniano, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz jak spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Zwrócono także uwagę na zachowanie wzmożonej czujności w stosunku do osób nieznajomych. Pani nadkomisarz przypomniała ważne numery telefonów alarmowych oraz jak powinna przebiegać rozmowa z dyspozytorem. W ramach podsumowania pogadanek, uczniowie klas 1-5 obejrzeli prezentację przygotowaną przez panią pedagog. W klasach starszych poruszono również ważny temat profilaktyki uzależnień oraz korzystania z telefonów komórkowych i Internetu w sposób zgodny z prawem. Liczymy na to, że dzięki edukacji profilaktycznej uczniowie coraz częściej będą korzystać z dobrych porad i zadbają o to, aby upragnione wakacje były wspaniałe, ale przede wszystkim bezpieczne.

22.06.2021

Konkurs rozstrzygnięty

Nauczyciele geografii i historii zorganizowali w szkole konkurs dla uczniów klas 4-8, którego celem było stworzenie pracy w postaci projektu znaczka pocztowego dotyczącego małej ojczyzny Chodzieży. Dzięki temu szerzono ideę patriotyzmu lokalnego. Uczniowie biorący udział w tym konkursie, wykazali się ogromną pomysłowością i talentem. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów: I miejsce - Nadia Rzeźnik z klasy 4d, II miejsce - Laura Kinas z klasy 6e oraz III miejsce – Aleksandra Lisiewicz z klasy 5a! Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy, a laureaci 3 pierwszych miejsc otrzymają oprócz dyplomu, drobne upominki. GRATULUJEMY!

23.06.2021

Uczniowski sukces

Uczniowie naszej szkoły pierwszy raz wzięli udział w ogólnopolskim konkursie przyrodniczym "Świetlik" organizowanym przez Fundację Akademia IBSE z Krakowa i już osiągnęli sukces. Maja Strzałkowska i Nikodem Mendlik z klasy 3a zdobyli II miejsce. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom gratulujemy!

23.06.2021

Projekt SPIN-ka

W ramach kończącego się projektu SPINKA dzieci z koła naukowego „Mały Kopernik” brały udział w sadzeniu drzewek na terenie szkoły, a w sobotę 12 czerwca odbyło się spotkanie grup młodzieży w ramach zajęć „Mały przedsiębiorca”. Tradycyjnie zespoły wykonywały zadania związane z przedsiębiorczością. Jak zwykle trzeba było wykazać się kreatywnością, ciekawym pomysłem, ale również sprawnością fizyczną. Wszystkie zespoły współpracowały zgodnie i twórczo losując wyzwanie - budowla z klocków Lego oraz wykonując wakacyjną kartkę techniką kolażu. Umysłowe zadania nie należały do najprostszych. Dużej wiedzy wymagało rozwiązanie Quizu o Chodzieży oraz krzyżówki o przedsiębiorczości. Dość proste zaś okazało się ułożenie hasła z rozsypanki wyrazowej. Zadaniem, które wzbudziło wiele emocji oraz potwierdziło kreatywność młodych przedsiębiorców było liczenie monet. Sposobów na obliczenie kwoty było naprawdę wiele. Wszyscy uczestnicy chętnie wzięli udział w biegu z piłeczką pingpongową. Na koniec spotkania przeprowadzono burzę mózgów na temat „Wytłumacz osobie z XIX wieku, czym jest Internet”. To były ostatnie zadania konkursowe dla grup, które brały udział w zajęciach „Mały przedsiębiorca”. Za dwa tygodnie podsumowanie projektu, rozdanie nagród dla zwycięzców i upominków dla uczestników. Do zobaczenia!

26.06.2021

Mali przedsiębiorcy

26 czerwca nad Jeziorem Miejskim w Chodzieży odbyło się zakończenie zajęć z cyklu „Mały przedsiębiorca” z projektu SPINka. Panie prowadzące zajęcia podsumowały cykl spotkań i ogłosiły, która z dziewięciu rywalizujących ze sobą grup zwyciężyła. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zajęcia z przedsiębiorczości były ciekawe i wesołe. Upominkiem za udział w projekcie były lody i voucher na wspólny poczęstunek w lodziarni „Przygoda”. Zgodnie z regulaminem nagrodę główną tj. voucher na zakupy do Media Markt otrzymała grupa „Młodzi Biznesmeni”. Wszystkim małym i większym przedsiębiorcom z naszej szkoły serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i dziękujemy za wspólną biznesową zabawę.

25.06.2021

Zakończenie roku szkolnego