Rok szkolny 2023/24
84. rocznica wybuchu II wojny światowej
Dzisiaj - 1 września, przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji dyrekcja, poczet sztandarowy oraz delegacja młodzieży Szkoły Podstawowej nr 1 wzięła udział w uroczystości, która odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Pamiętamy
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. A co nas czeka w nowym roku szkolnym 2023/2024? Czy będzie to kolejny rok wytężonej pracy uczniów i nauczycieli? Po zadowolonych minach uczestników dzisiejszej uroczystości odnosi się wrażenie, że tak. Zatem życzymy wszystkim uczniom, a szczególnie tym najmłodszym, rozpoczynającym edukację w klasie pierwszej sukcesów w nauce i zadowolenia z osiąganych wyników.
Jedynka grała i biegała dla Amazonek
W sobotę 9 września społeczność Jedynki wzięła udział w akcji „Gramy i biegamy dla Amazonek – przeganiamy raka”. Na terenie MOSiR odbył się V Różowy Bieg Charytatywny oraz piknik rodzinny, a na boisku szkolnym przy SP1 przygotowano mnóstwo atrakcji dla każdego, kto w piękną słoneczną pogodę postanowił spędzić z nami swój wolny czas. Dominował w tym dniu kolor różowy – różowe sukienki, spodenki, koszulki, różowe wstążeczki, kwiaty i balony, a nawet różowe okulary. A może właśnie dzięki nim wszystkim udzielił się radosny nastrój? Każdy chciał pomóc, każdy chciał się podzielić tym, czym miał - uśmiechem, pozytywną energią, dobrym słowem i symboliczną złotówką. Efektem tego była wspaniała, wielopokoleniowa zabawa. Dyrektor szkoły – p. Tomasz Jagodziński powitał uczestników festynu, krótko przekazał ideę sobotniej akcji i podkreślił jej szczytny cel. Wiele emocji dostarczyły liczne konkurencje sportowe. „120” okrążeń boiska zainaugurowało rok jubileuszowy w Jedynce – 120 lecie Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego w Chodzieży. Najmłodsi rywalizowali ze sobą w zawodach rzędów, natomiast mecz Polonia Chodzież – Uczniowie SP1 Chodzież był dla piłkarzy szczególnym wyzwaniem, a dla widzów nie lada gratką. Dla maluchów przygotowano również wiele niespodzianek – malowanie twarzy, żywa gra planszowa, tradycyjne gry stolikowe, tatuaże brokatowe, bańki mydlane, malowanie figurek, malowanie kreatywnych kompozycji, kolorowanki dla najmłodszych, gry zręcznościowe, podwórkowe i wesołe zadania dla młodszych i starszych. Za symboliczny datek można było skosztować pysznego ciasta upieczonego przez zdolnych rodziców, wypić kawę, herbatę i orzeźwiającą lemoniadę oraz zjeść zupkę lub kiełbaskę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria, w której dzięki sponsorom można było wygrać wspaniałe nagrody. W czasie festynu była okazja do wykonania badań w Mammobusie oraz wysłuchania wykładu dr B. Sikory oraz M. Polzin na temat profilaktyki raka piersi. Popołudniową porą wystąpił lokalny zespół Suplement Diety, a na koniec dnia DJ Bartek zagrał taneczne przeboje.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży oraz Stowarzyszenie Chodzieskich Amazonek serdecznie dziękują wszystkim za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie w akcję charytatywną „Gramy i biegamy dla Amazonek” – nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom, uczniom, CHDK, Polonii Chodzież, zespołowi Suplement Diety, DJ Bartek, p.P. Jankowskiemu, p.Z. Łukawskiemu, p.S. Grabowskiemu, Klubowi Gospodarczemu oraz sponsorom: Sklep Lego w Chodzieży BRICKDUKS, KANVEX Chodzież, KABAT TYRE Budzyń, KOMFORT Budzyń, Łubex, Łubex-2, BENEFIS Piotr Kruszka, p. Piotr Stypuła, p. Milena Meller, p. Natalia Marko, p. Anna Łuszczki. Za wspólną sportową zabawę dziękujemy również Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży, Szkole Podstawowej w Oleśnicy oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Stróżewie. Wspólne zaangażowanie tak wielu osób i instytucji na rzecz innych daje poczucie spełnienia, poczucie, że razem możemy więcej, nadaje życiu głębszy sens. Dobro wraca… Dziękujemy, że byliście z nami w tym szczególnym dniu.
Akcja Sprzątania Świata
W sobotnie przedpołudnie - 16 września grupa ok.60 osób (uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami) wzięła udział w corocznej akcji Sprzątania świata. Tym razem ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 1 postanowiła obejść okolice Jeziora Strzeleckiego, tereny wokół Chodzieskiego Domu Kultury oraz Szpitala Chorób Płuc. Zebrano ponad 20 worków śmieci o pojemności 120-stu litrów. Na zakończenie akcji zorganizowane zostało wspólne ognisko z kiełbaskami. Ogromna wdzięczność należy się tym wszystkim, którzy wykazali troskę o naszą wspaniałą Planetę – Ziemię i odpowiedzieli na nasze zaproszenie. W przedsięwzięciu brali również udział członkowie chodzieskiego oddziału PTTK, którzy zachęcali uczestników do poznawania walorów turystycznych okolic naszego miasta. Osobne podziękowania należą się także Starostwu Powiatowemu oraz Chodzieskiemu Domowi Kultury za pomoc w organizacji akcji.
Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny
W środę 20 września w naszej szkole gościliśmy Panią nadkomisarz Elżbietę Żulewską, przedstawicielkę KPP w Chodzieży. W spotkaniu uczestniczyli pierwszoklasiści w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Pani profilaktyk społeczny przypomniała najmłodszym uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przestrzegała przed zabawami w pobliżu jezdni, a także zachęcała do wyposażenia ubioru i plecaków w elementy odblaskowe. Uczniowie uważnie słuchali prowadzącej, chętnie odpowiadali na pytania oraz demonstrowali prawidłowe zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię. Na koniec tej niecodziennej lekcji o ruchu drogowym wszystkie dzieci z klas pierwszych otrzymały zawieszki odblaskowe, które zwiększą ich widoczność na drogach. Praktyczne upominki dla pierwszaków ufundowane zostały przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile.
Europejski Tydzień Sportu w SP1
Od 23 do 30 września w 40 krajach trwa Europejski Tydzień Sportu. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się w tym tygodniu w świetlicy dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to wizyta chodzieskiej grupy nordic walking "Patyczaki". Przybyli na spotkanie goście zapoznali dzieci z dyscypliną sportu, którą uprawiają. Pokazali kije, których używają w czasie treningów, plecaki z bukłakiem i opowiedzieli o korzyściach zdrowotnych wynikających z uprawiania nordic walking. Dzieci miały okazję wziąć udział w treningu "Patyczaków", który, jak się okazało, był dla wielu z nich bardzo atrakcyjną lekcją wychowania fizycznego. Być może wkrótce powstanie w Chodzieży nowa grupa "Jedynkowych Patyczaczków"? W podziękowaniu za niecodzienne spotkanie dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane medale, kwiaty i pamiątkowy dyplom. Sportowa Olimpiada Świetliczaków to wydarzenie, które miało na celu integrację grup świetlicowych poprzez wspólną zabawę i rywalizację w konkurencjach sportowych. Komisja przydzielała punkty za plakaty wykonane wcześniej w grupach i hasła przewodnie reprezentujące poszczególne zespoły oraz konkurencje sportowe: slalom między pachołkami, skoki na skakance, rzuty woreczkami do celu, przysiady oraz toczenie piłki. Zwycięzcą okazała się grupa trzecia świetliczaków, której serdecznie gratulujemy. Wszystkim świetliczakom biorącym udział w olimpiadzie dziękujemy za zgodną, wspólną zabawę, zdrową rywalizację i głośne dopingowanie.
Sztafetowe Biegi Przełajowe
Dnia 2.10.2023r w Chodzieży odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Begach Przełajowych na które zgłosiło się aż 13 szkół z naszego powiatu. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła dwa złote i jeden brązowy medal. W Igrzyskach Młodzieży szkolnej w składzie Marcel Rzepecki, Adam Thomas, Marcus Kozłowski, Maksymilian Łukaszewicz, Maksymilian Tutaj, Jakub Talar, Giorg Sekhniashuli, Aleksander Chwesiuk, Igrzyska Dzieci skład: Adam Dzioba, Filip Wyrwa, Mateusz Rybka, Jan Chmara, Adam Krukowski, Miłosz Straczycki, Pacholski Kacper
Chłopcy zdobyli złote medale i tym samym awansowali na zawody Wojewódzkie które odbędą się 10 października w Poznaniu.
Igrzyska Dzieci dziewcząt: nasza reprezentacja w składzie Zuzanna Walerowska, Julia Biszof, Julia Kaja, Iga Majchrzak, Urszula Enke, Maria Machniak, Maja Kazimierska, Liliana Zbieralska zdobyła brąz wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!
Noc Zawodowców
W piątek 6 października br. w godzinach od 17:00 do 20:15 w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży realizowany był projekt Noc Zawodowców 2023 Edycja 6.0 – „Hub Kompetencji”. Głównym celem wydarzenia była promocja kształcenia branżowego i technicznego wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy w ciekawy i spójny sposób przedstawili uczestnikom wybrane zawody. Uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły poznawali szczegółowo zawody: fryzjer, elektryk, mechanik samochodowy, tapicer, kucharz, krawiec, informatyk i wiele innych. W trakcie trwania imprezy zaprezentowały się szkoły ZS Hipolita, ZS Rataje oraz CKZ Chodzież. W zawodowym quizie Kahoot, przeprowadzonym przez nauczycieli Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Chodzieży, I miejsce zajęła Tola Kidoń z klasy 7a, II miejsce Miłosz Stachera z klasy 7d, a III miejsce Marcelina Pytlak również z klasy 7d. Oferta zajęć była bogata i bardzo interesująca. Ten niezwykły wieczór zakończył przepiękny pokaz „Światło i dźwięk”.
Udział uczniów naszej szkoły w projekcie „Noc zawodowców” z pewnością wpłynął na poszerzenie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego oraz skłonił do refleksji na temat swojej zawodowej przyszłości.
XXV Igrzyska Dzieci
Dnia 10.10.2023 w Poznaniu, na Hipodromie Wola, reprezentacje chłopców Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży brały udział w XXV Igrzyskach Dzieci - rocznik 2011 i w XXV Igrzyskach Młodzieży Szkolnej - rocznik 2009 i 2010 w Sztafetowych Biegach Przełajowych Finał Województwa Wielkopolskiego. Sztafeta dzieci na 36 drużyn zajęła wysokie VII miejsce w następującym składzie: Adam Dzioba 6b, Jan Chmara 6b, Kacper Pacholski 6a, Mateusz Rybka 6d, Adam Krukowski 6a, Filip Wyrwa 6b. Sztafeta młodzieży na 35 drużyn zajęła XV miejsce w następującym składzie: Maksymilian Łukaszewicz 8a, Maksymilian Tutaj 8a, Marcus Kozłowski 7b, Giorgi Sekhniashvili 7a, Jakub Talar 7b, Marcel Rzepecki 7b. Rezerwowi zawodnicy: Adam Thomas 7b, Aleksander Chwesiuk 7c. Kierownik drużyny- Paweł Ignaczak 7b. Wszystkim zawodnikom za walkę sportową należą się wielkie gratulacje.
W Dniu Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13 października odbyły się w naszej szkole uroczyste akademie. W młodszej grupie wiekowej wesoły program artystyczny przedstawiły klasy 2 b i 2c z wychowawczyniami - Paniami - Karoliną Ratajczak i Agnieszką Piasecką. Uczniowie w humorystyczny sposób zaprezentowali scenki z życia szkoły, które wywołały uśmiech na twarzach zebranych. W podziękowaniu za codzienny trud nauczycieli zaśpiewali dla nich piosenki i złożyli im serdeczne życzenia. Uczniowie klas starszych z zainteresowaniem obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Panią Izabelę Kostrzewę oraz młodzież z klas 5 i 6. Widzowie podziwiać mogli piękne recytacje, energetyczne tańce i popisy wokalno-instrumentalne. Dzięki wspólnym uroczystym spotkaniom całej społeczności Jedynki z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz dowodom wdzięczności i złożonym Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom administracji i obsługi życzeniom, dzisiejszy dzień był szczególny i bardzo miły.
Za ciepłe słowa i obecność na szkolnych uroczystościach dziękujemy Panu Zastępcy Burmistrza Miasta Piotrowi Witkowskiemu oraz przedstawicielom Rady Rodziców.
Dzień Edukacji Narodowej jest również okazją do wręczenia Nagród Burmistrza, które tym roku szkolnym otrzymali nauczyciele SP1 - Pani Beata Glinkowska oraz Pan Krzysztof Szewczyk. Nagrodę Dyrektora szkoły, z rąk Pana Tomasza Jagodzińskiego, otrzymało dzisiaj 23 nauczycieli oraz 21 pracowników administracji i obsługi.
Serdecznie gratulujemy!
CodeWeek 2023
Już kolejny rok z rzędu uczniowie naszej szkoły na zajęciach informatyki brali udział w akcji CodeWeek – Europejskim Tygodniu Kodowania. Tym razem mieli okazję poznać edukacyjną wersję Minecrafta przeznaczoną dla placówek oświatowych i jednocześnie stworzyć świat, w którym wszystkie zagadki należało rozwiązać za pomocą wybranego języka programowania. Uczniowie ponadto otrzymali loginy i hasła do aplikacji Minecraft Education, którą mogą zainstalować na domowych komputerach i do maja 2024 roku wykorzystywać bezpłatnie. Nasza szkoła natomiast uzyskała certyfikat uczestnictwa w akcji CodeWeek, promującej programowanie oraz umiejętności cyfrowe wśród uczniów.
Olimpiada Ekologiczna
W czwartek 19 października odbył się etap powiatowy XIV Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. W olimpiadzie wzięło udział 9 uczniów z naszej szkoły: Iga Majchrzak i Ida Zachciał klasa 5b, Mateusz Wolski klasa 5e, Maja Strzałkowska klasa 6a, Nadia Rzeźnik i Antonina Pietruszka klasa 7d, Emilian Kreskowiak, Aleksandra Lisiewicz i Mikołaj Syguła klasa 8a. Maja Strzałkowska zajęła 3 miejsce, a Iga Majchrzak, Antonina Pietruszka i Nadia Rzeźnik otrzymały wyróżnienie. Uczennice te zakwalifikowały się do etapu powiatowego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a Mai, Nadii, Idze i Antosi życzymy sukcesów w kolejnym etapie.
W projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa
Szkoła przystąpiła do projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa służący zwiększeniu świadomości uczniów, ich rodziców, jak również nauczycieli w zakresie szeroko rozumianej ekologii, przede wszystkim w zakresie problematyki jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu. W ramach projektu szkoła przeprowadzi działania edukacyjne z wykorzystaniem zainstalowanych urządzeń.
Maja w finale
21 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży odbyły się przesłuchania eliminacyjne do 24 Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Piosenki Jana Wojdaka”. Z dumą informujemy, że uczennica naszej szkoły - Maja Strzałkowska przeszła do finału. Naszej zdolnej wokalistce serdecznie gratulujemy pięknego występu i życzymy powodzenia w Krakowie 11 i 12 listopada, podczas finału tego prestiżowego festiwalu.
Muzyczne spotkanie
19 października w naszej szkole gościliśmy Duet na klarnet i 4 saksofony. Muzycy wprowadzili uczniów klas 1-4 w zaczarowany świat instrumentów dętych, przybliżając ich podział, budowę i brzmienie. Można było podziwiać klarnet, saksofon sopranowy, tenorowy, altowy i barytonowy. W zabawny sposób widzowie poznali utwory z różnych stron świata, w tajemniczą podróż zabrał ich bowiem „muzyczny wąż”… Na koniec koncertu młodzi melomani trafnie odgadywali zagadki muzyczne ze znanych bajek i seriali TV. Kontakt z muzyką żywą przynosi wiele korzyści, a w tym dniu niewątpliwie pozytywnie wpłynął na nastój najmłodszych dzieci.
Szkoła pamięta
Nasza szkoła bierze udział w piątej edycji akcji „Szkoła pamięta”, dlatego w ostatnich dniach października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami udali się na Cmentarz Parafialny w Chodzieży. W ramach #SzkołaPamięta uczniowie odwiedzili i uporządkowali groby byłych nauczycieli naszej szkoły, mogiłę Powstańców Wielkopolskich oraz bezimienne i opuszczone groby dzieci. W dniach poprzedzających Wszystkich Świętych do akcji przyłączyły się również pozostałe klasy, które pod opieką swoich wychowawców porządkowały groby, zapalały znicze w miejscach pamięci na terenie Chodzieży oraz wspominały osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.
Celem inicjatywy promowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. placówek oświatowych z całego kraju.
Profilaktyka przede wszystkim
W poniedziałek 30 października w naszej szkole odbyło się spotkanie dziewcząt klas siódmych z panią Hanną Gałązką ze Stowarzyszenia chodzieskich Amazonek „Różowa wstążeczka”, która przeprowadziła z uczennicami zajęcia dotyczące profilaktyki raka piersi. Pani Gałązka poinformowała w jaki sposób można rozpoznać chorobę, zademonstrowała na fantomie jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi oraz zwróciła uwagę jak ważny jest zdrowy styl życia i wykonywanie badań profilaktycznych. Dziękujemy za poświęcony czas i wszystkie przekazane informacje. Październik jak i każdy inny miesiąc roku to dobry moment na zadbanie o swoje zdrowie.
Szkolny Konkurs Recytatorski
30 października odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-VIII. W tym jubileuszowym roku konkurs poświęcony był tematyce szkolnej w literaturze.
Laureatami tegorocznych rozgrywek poetyckich zostali:
W kategorii IV-V: I m. Ignacy Błaszczyk z klasy 5d, II m. Nadia Kozińska z klasy 5e, III m. Oskar Laskowski z klasy 4c. W kategorii VI-VIII: I m. Aleksandra Wylegała z klasy 7d, II m. Nadia Rzeźnik z klasy 7d, III m. Julia Biszof z klasy 6a. Wyróżnienia trafiły w ręce Mai Biszof i Mikołaja Skawińskiego. Gratulujemy zwycięzcom!
Szkolne czytanie dzieł Staszica
W związku z jubileuszem 120–lecia Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego, w Szkole Podstawowej nr 1, odbywa się szereg ciekawych i wzniosłych wydarzeń. 6 listopada zaproszeni goście czytali fragmenty dzieł Stanisława Staszica- patrona placówki, które również współcześnie, niosą ważne i uniwersalne przesłanie. Wszyscy mogliśmy sobie uświadomić, jak obraz ówczesnej szkoły różni się od tej, którą obecnie tworzymy. Wtedy i teraz przyświeca nam jednak ten sam cel - wykształcenie młodego pokolenia.
Mistrzostwa w tenisie
Dnia 07.11.2023. w hali sportowej naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym chłopców rocznik 2009 i 2010. W turnieju finałowym wzięło udział ośmiu zawodników, którzy rozegrali 15 pojedynków w systemie brazylijskim. Pierwsze miejsce zajął Emilian Kreskowiak, drugie Kacper Łuczak, trzecie Franciszek Gałązka, czwarte Jan Woźniczka, piąte Niko Dreger, szóste Jakub Nowak, siódme Paweł Ignaczak, ósme Jakub Rychlik. Gratulacje dla wszystkich zawodników biorących udział w zawodach.
Życzenia dla szkoły
Z okazji obchodów wyjątkowego jubileuszu - 120-lecia Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego, został ogłoszony, dla uczniów klas 3 i 4, literacki konkurs na najciekawsze życzenia dla naszej szkoły.
Dzieci, biorące udział w konkursie, wykazały się niezwykłą pomysłowością, zaangażowaniem i talentem pisarskim. Wszystkie życzenia były piękne i płynące prosto z serca. Ex aequo I miejsce zdobyli - Jurek Fenger z kl. 4a i Maja Szumlicz z kl. 4b. II miejsce przypadło Mai Pogorzelskiej z kl. 4a, a III Marcelowi Pilarczykowi z kl. 4b. Zwycięzcom gratulujemy!
Mistrzostwa w tenisie stołowym
Dnia 09.11.2023 reprezentacja naszej szkoły brała udział w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym chłopców rocznik 2009-2010, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Strzelcach. Zespół wystąpił w składzie: Mateusz Białczyk, Emilian Kreskowiak, Franciszek Gałązka.
Nasi zawodnicy po wygraniu wszystkich czterech meczów zajęli bezapelacyjnie pierwsze miejsce i uzyskali awans na zawody rejonowe, które odbędą się w Lubaszu 8 grudnia. Gratulacje za osiągnięty sukces dla wszystkich zawodników i powodzenia w następnym turnieju.
Olimpiada Ekologiczna
W czwartek 9 listopada odbył się w Pile etap ponadpowiatowy XIV Olimpiady Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Iga Majchrzak z klasy 5b, Maja Strzałkowska z klasy 6a oraz Nadia Rzeźnik i Antonina Pietruszka z klasy 7d. Dziewczęta wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą i uzyskały dobre wyniki. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Tuż przed świętem
Piątek przed Narodowym Świętem Niepodległości był w naszej szkole niezwykle uroczystym dniem. Cała społeczność szkolna wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu. Podobnie jak w ubiegłych latach o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Dla najmłodszych Świetliczaki przygotowały krótki program patriotyczny. Przypomniały w nim historię odzyskania przez Polskę niepodległości, pięknie recytowały wiersz Władysława Bełzy "Kto ty jesteś?" oraz zaśpiewały piosenkę "Moja Ojczyzna". Młodzież ze starszych klas uczestniczyła w niecodziennej lekcji patriotyzmu i historii. Biorąc udział w uroczystym apelu, wszyscy przyłączyli się do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich, przy barwnym akompaniamencie pianina, wykonanym przez nauczyciela muzyki. Podniosłości dodawała spotkaniu poezja, przesycona miłością do Ojczyzny, recytowana przez uczennice. Dyrektor szkoły, podsumowując spotkanie, nawiązał do wolności, za którą nasi przodkowie oddali swoje życie, pytając, czy potrafimy z tego cennego daru właściwie korzystać. Podał także przykłady z życia, w których każdy z nas może wykazać się troską i odpowiedzialnością za nasz kraj.
"Teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!”
<Joanna Białobrzeska>
Narodowe Święto Niepodległości
W dniu 11.11.2023 delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z Pocztem Sztandarowym Szkoły Podstawowej nr 1 im. St. Staszica w Chodzieży wzięła udział pod opieką dyrektora szkoły pana Tomasza Jagodzińskiego w uroczystości upamiętniającej 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Narodowego Święta Niepodległości były nie tylko okazją do złożenia hołdu wszystkim poległym za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale również wspaniałą lekcją historii.
Dzień Czystego Powietrza
We wtorek 14 listopada przypada Dzień Czystego Powietrza. Dzięki temu, że nasza szkoła uczestniczy w projekcie @ESA Edukacyjna Sieć Antysmogowa możemy każdego dnia sprawdzać stan powietrza w okolicy budynku przy ulicy Paderewskiego. To bardzo ważne czy powietrze którym oddychamy jest czyste, ponieważ smog przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także zwiększa zachorowalność na nowotwory. W dni ze smogiem należy ograniczyć spacery i aktywność fizyczną. Zachęcamy wszystkich do sprawdzenia czy w Dzień Czystego Powietrza powietrze jest czyste, a w wolnej chwili można zagrać w gry: eduesa.nask.pl/pogromca-smogu oraz esa.nask.pl/sudoku-smogowe
Konkurs z języka niemieckiego
W listopadzie rozstrzygnięto konkurs plasyczno-językowy dla klas VII i VIII ,,Niemieckie przysłowia w obrazach”. Zadaniem uczestników było graficzne przedstawienie wybranego niemieckiego przysłowia. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.
Zwycięzcami szkolnego konkursu zostały:
I miejsce - Anna Hermaszczuk, klasa 7d
II miejsce - Aleksandra Wylegała, klasa 7d
III miejsce - Antonina Pietruszka, klasa 7d
( ex aequo ) Lena Starnowska, klasa 7b
Wyróżnienia w konkursie otrzymały:
Roksana Hulida, klasa 7b, Aleksandra Lisiewicz, klasa 8a
Serdecznie gratulujemy i dziekujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!
Prace projektowe uczniów klasy 8
W minionym miesiącu, uczniowie klasy 8a mieli okazję, po raz pierwszy, zaprezentować na forum swojej klasy przygotowane projekty, stworzone w grupach podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Tematy prezentacji dotyczyły potrzeb człowieka i zbiorowości, były doskonałym podsumowaniem niedawno omawianego na lekcjach materiału. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, wiedzą, pomysłowością oraz świetną organizacją pracy zespołowej.
Mistrzostwa w piłce ręcznej
Dnia 16.11.2023 w hali sportowej SP nr1 w Chodzieży odbyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce ręcznej chłopców klas starszych. Reprezentacja klasy VIIB zajęła I miejsce wygrywając z VIIIA 16:10 i remisując z VIID 9:9, klasa VIID zajęła II miejsce wygrywając z VIIIA 11:6, III miejsce zajęła klasa VIIIA. Turniej uświetniły zaproszone cheerleaderki z naszej szkoły, za co bardzo dziękujemy.
Gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów.
Konkurs plastyczny na 120 - lecie szkoły
W środę 22 listopada rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klas I-IV "Uczeń dawniej i dziś." Konkurs był związany z obchodami 120-lecia Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego. Jego celem była popularyzacja naszej szkoły, stworzenie dzieciom możliwości zaprezentowania własnej twórczości plastycznej oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej. Zwycięzcami konkursu zostali: W klasach 1-2: I miejsce - Inga Binert kl.1c, II miejsce - Amelia Hermaszczuk kl.2d, III miejsce - Zuzanna Fredrych kl.2e. W klasach 3-4: I miejsce - Maja Szumlicz kl.4b, II miejsce - Antonina Nowak kl. 3d, III miejsce - Blanka Pytel kl.3b Wszystkim gratulujemy!
120 - lecie Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego
120 lat to piękny wiek, wiek pełen wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Czas je porządkuje, dodaje blasku, przywołuje najpiękniejsze chwile.
24 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży obchodziła jubileusz 120-lecia Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego. Był on okazją do wspomnień, podsumowań i refleksji, ale i snucia planów na kolejne lata. W tym szczególnym dniu odbyło się w szkole kilka uroczystości. Uczniowie klas pierwszych w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości oraz koleżanek i kolegów zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w humorystycznym apelu, w którym ich koleżanki i koledzy przedstawili swoją wizję współczesnej szkoły. Następnie dla młodzieży Jedynki wystąpił gość specjalny - absolwent szkoły - Patryk Klepacki, który opowiedział o swojej tanecznej pasji, mającej początek jeszcze w szkole podstawowej oraz zaprezentował taneczne show, specjalnie przygotowane na tę okazję.
Najważniejsza uroczystość miała miejsce w Chodzieskim Domu Kultury. Galę otworzył dyrektor szkoły p. Tomasz Jagodziński, który po powitaniu gości, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz absolwentów podkreślił, jak ważny jest to dzień dla całej społeczności szkolnej. Dyrektor wyjaśnił, dlaczego właśnie w listopadzie obchodzony jest jubileusz. 3 listopada 1903 r. zabrzmiał bowiem pierwszy dzwonek w budynku szkoły przy ul. Staszica, a 6 listopada 1755 r. urodził się Stanisław Staszic, patron Szkoły Podstawowej nr 1. W tradycji szkoły przyjęło się również, że ostatni piątek listopada to Dzień Patrona Szkoły, stąd też ta nieprzypadkowa data spotkania. Od wielu miesięcy dyrekcja i nauczyciele zastanawiali się, w jaki sposób można uczcić ten wyjątkowy jubileusz. Znając historię szkoły, zmian które miały miejsce w oświacie w dalszej i bliższej przeszłości uznano, że należy podziękować i oddać hołd tym wszystkim, którzy w przeszłości tworzyli, pracowali, angażowali się w sprawy oświaty na terenie miasta Chodzieży. Jednocześnie postanowiono pozostawić coś dla przyszłych pokoleń. Po konsultacjach zdecydowano się na wydanie publikacji, która ostatecznie nosi tytuł – „Szkoła, z której wywodzą się wszystkie szkoły – dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży w 120 rocznicę powstania” autorstwa pana Tadeusza Matraszka. Biorąc pod uwagę troskę o przyszłe pokolenia zdecydowano się również podjąć próby ufundowania szkole nowego sztandaru. Obecny sztandar nadano szkole w roku 1981 i zostanie on zachowany dla przyszłych pokoleń, jako symbol i pamiątka. Główni fundatorzy nowego sztandaru to: firma Europol Meble, Fundacja Barbary i Mariusza Słowińskich, firma Usługi Budowlane ZALEŚ - Robert Zalewski, firma Party u Marty - Marta Wolniewińska, pan Zygmunt Bedołek, Państwo Jolanta i Sławomir Gil, Państwo Bernadeta i Jarosław Kmiotek, Państwo Ewa i Tomasz Jagodzińscy. Dyrektor skierował podziękowania również do pozostałych osób i firm, rodziców, uczniów, pracowników szkoły, którzy wsparli inicjatywę związaną z nowym sztandarem. Następnie przedstawił krótko ciekawą historię szkoły, która sięga głęboko w przeszłość. 120 lat temu Jedynka powstała z marzeń, zapału i zaangażowania społeczności dostrzegającej znaczenie edukacji. Przez te lata szkoła przeszła wiele zmian, ale pozostała miejscem, gdzie kształtowane są nie tylko umysły, lecz także charaktery. To tutaj rodzą się pasje, odkrywane są talenty, a marzenia stają się rzeczywistością. Edukacja to nie tylko nauka przedmiotów, to budowanie fundamentów, na których nasze społeczeństwo opiera swoją przyszłość. Pan Tomasz Jagodziński podziękował dyrektorom, nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom administracji i obsługi oraz władzom samorządowym, którzy przez te lata wnosili swój wkład w rozwój naszej szkoły i szkolnictwa podstawowego w Chodzieży. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przygotowali jubileuszowe uroczystości.
W swoim przemówieniu dyrektor Jedynki podkreślił, że 120 lat to czas wyzwań, osiągnięć, radości i smutków. To czas, który układa się w barwną mozaikę. Chodzieska Jedynka to nie tylko przeszłość i teraźniejszość, to przede wszystkim obietnica lepszego jutra. Na koniec uroczystości w Chodzieskim Domu Kultury dyrektor z okazji wyjątkowego jubileuszu życzył dalszego rozwoju, sukcesów i niegasnącego zapału do nauki oraz tworzenia, aby nasza szkoła była miejscem, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a edukacja jest kluczem do przyszłości.
W dalszej części uroczystości głos zabrali kolejno: burmistrz miasta Jacek Gursz, posłowie na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska i Piotr Głowski, dyrektor Delegatury KO w Pile Jacek Skowroński, wicestarosta chodzieski Mariusz Witczuk, sekretarz Gminy Chodzież Katarzyna Staśkowiak.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystej gali było przekazanie nowego sztandaru szkoły, który dzięki wsparciu i hojności wspaniałych fundatorów, będzie symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Po wbiciu symbolicznych gwoździ przez darczyńców w drzewiec sztandaru, przedstawiciele Rady Rodziców uroczyście przekazali go dyrektorowi szkoły, który po prezentacji, oddał go we władanie Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu.
„Szkoła, z której wywodzą się wszystkie szkoły” - to opowieść o dziejach szkoły, którą w ciekawy sposób zaprezentował podczas swojego wystąpienia pan Tadeusz Matraszek. Obecni na gali goście zostali pokrótce zapoznani z jej burzliwymi dziejami i znaczącymi przemianami.
Obchody uroczystości wzbogacone były o część artystyczną, podczas której, zaprezentowano wzruszający program z udziałem obecnych i byłych uczniów naszej szkoły. Rozpoczęto ją polonezem w wykonaniu najmłodszych dzieci, by później usłyszeć piękne recytacje, popisy wokalne, instrumentalne oraz taneczne. Szczególne podziękowania należą się gościom specjalnym, którzy zaprezentowali swoje talenty. Byli to: Piotr Mąka, Michał Motłoch, Klaudia Wilkowska, Mikołaj Zbieralski, Mateusz Pawłowski, Maja Brodziak, Amelia Cięszka, Jakub Ostrowski, Tomasz Braczyński, Klara Kardacz, Michalina Kozioł i Lena Wielądek. Pokaz grupy tanecznej przygotowała pani Iwona Kasprzyk. Autorzy programu artystycznego to pani Ewa Kantorska - scenariusz, pani Iza Kostrzewa - oprawa plastyczna, pani Bernadeta Kmiotek - polonez, czynności przygotowawcze i pomoc w realizacji programu, absolwentka szkoły Olga Jęchorek - wykonanie loga 120-lecia.
Po uroczystości wszyscy przybyli goście mogli zwiedzić budynek szkoły przy ulicy Staszica, skosztować jubileuszowego tortu oraz obejrzeć tematyczne wystawy przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Można było podziwiać stare kroniki szkolne i klasowe, pamiątki z dawnych lat, nowoczesne narzędzia dydaktyczne, wstawy prac uczniowskich, ekspozycję sztandarów, galerię zdjęć na przestrzeni 120 lat, trofea sportowe, kolekcję pamiątek z wymian międzynarodowych, salę lekcyjną kiedyś i obecnie oraz filmy ze szkolnych wydarzeń.
Obchody 120-lecia zakończyły się mszą dziękczynną w kościele pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży z udziałem Pocztu Sztandarowego. Homilię wygłosił proboszcz parafii Ireneusz Szypura, który dokonał aktu poświęcenia nowego sztandaru Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży.
Uroczystość jubileuszu była wspaniałą okazją do wspólnych spotkań i integracji społeczności lokalnej. Przyczyniła się również do kształtowania wśród naszych podopiecznych ducha patriotyzmu, poszerzenia wiedzy na temat historii szkoły oraz jej patrona. Niech ta podniosła chwila stanie się źródłem inspiracji i kreatywności oraz pozostanie na długo w pamięci chodzieskiej społeczności.
Sukces naszych uczniów
W ramach przygotowań do przyszłorocznych szkolnych turniejów nasi uczniowie wzięli udział w mocno obsadzonym turnieju rocznika 2011. Po pięknej walce i bardzo przyjemnej dla oka grze zajęli pierwsze miejsce. Puchar jest nasz. Warto również zwrócić uwagę, że SP1 Chodzież była jedyną drużyną szkolną na tym turnieju oraz to, że w naszej drużynie wystąpiła dwójka zawodników z młodszych klas. Tym większe uznanie dla naszych uczniów. Bardzo ucieszył nas również fakt, że nasz zawodnik - Adam Dzioba został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju, a najbardziej wartościowym graczem naszej drużyny, według trenerów, został Filip Wyrwa.
Nasi Mistrzowie, którym należą się ogromne brawa to: Adam Dzioba, Adam Krukowski, Nikodem Bedołek, Milan Ławniczak(IV klasa), Miłosz Straczycki, Filip Wyrwa, Leon Miziołek (V klasa). Wielkie brawa dla super ekipy
Bliżej siebie
3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na co dzień niepełnosprawni uczniowie dają nam przykład siły charakteru, tryskają humorem i uczą nas wyrozumiałości. Kolejny już rok w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny pt.: ,,Bliżej siebie - ja i mój niepełnosprawny przyjaciel”, który przeznaczony był dla uczniów klas I-IV. Dzieci biorące w nim udział w doskonały sposób zobrazowały to, że bez względu na różnice wszyscy ludzie są równi i potrzebni oraz mają chęć do zabawy i spędzania czasu w grupie.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce Lena Wysz klasa 2d
II miejsce Franciszek Szymanowicz klasa 3d
III miejsce Maja Pogorzelska klasa 4a
Wyróżnienia otrzymały :
Julia Binkiewicz klasa 1c
Zuzanna Frydrych klasa 2e.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Historia szkoły - chodzieska wystawa
30 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy czasowej na 120-lecie Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego w Chodzieży „Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży”. Młodzież z klasy 7c z wychowawczynią i dyrektorem szkoły mogła podziwiać zgromadzone eksponaty - pamiątki szkolne, sztandary, zdjęcia i dokumenty. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu prelekcji p.Tadeusza Matraszka o historii szkoły, uczniowie rozwiązywali okolicznościową krzyżówkę, a na pamiątkę otrzymali wydaną z okazji jubileuszu szkoły broszurę. W okresie od listopada 2023 do marca 2024 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z opiekunami odwiedzą Bibliotekę Miejską, aby tam odbyć ciekawą lekcję muzealną o historii Jedynki.
Dziewczęta w grze
W niedzielne grudniowe przedpołudnie nasze najmłodsze piłkarki biorące udział w programie "Dziewczyny do Piłki" wzięły udział w turnieju w Baranowie, gdzie mogły rywalizować ze szkołami z całej Wielkopolski. Wspaniale było podziwiać, jak dziewczęta rozwijają swoje piłkarskie umiejętności, jednocześnie czerpiąc z tej gry wiele radości. Było to na pewno niezapomniane przeżycie dla każdej z nich. Dodatkowa informacja: Mamy jeszcze dwa wolne miejsca na treningi dla dziewcząt z klas I-III, które prowadzi Trener Paweł Miziołek. Zapraszamy do kontaktu z trenerem (tel. 695125693 ).
Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły
5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Chodzieży odbyły się Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w Siatkówce Dziewcząt i Chłopców. Najwyższe miejsca w kategorii dziewcząt uzyskały drużyny: IV m Kwiatki, III m Hotdogi, II m Karelo, a zwyciężyły Hotówy w składzie: Gabriela Bedołek, Maja Twardowska, Wiktoria Wojtkowska. W kategorii chłopców IV m wywalczył zespół Emiliany, III m Asy z 7b, II m Zakręcone Fryty 1 natomiast I m zajęli ChillBomba w składzie: Dawid Szwarc, Jan Woźniczka, Niko Dreger. Wszystkim zawodnikom należą się gratulacje oraz podziękowania dla sędziów, absolwentów naszej szkoły. Organizatorem zawodów była p. Anna Jęsiek a wspaniałym występem tanecznym na rozpoczęcie imprezy popisały się dziewczęta z kółka akrobatycznego pod kierunkiem p. Marceliny Kidoń. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Paczka dla niemowlaczka
Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Swoją działalnością Fundacja objęła przez lata istnienia kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata. Organizuje wyjazdy personelu medycznego, zaopatruje misyjne przychodnie i szpitale w sprzęt medyczny i opatrunki, we współpracy z misjonarzami buduje przychodnie, ośrodki zdrowia i domy opieki.
W listopadzie nasza Szkoła kolejny raz włączyła się w akcję organizowaną przez Fundację. Zbieraliśmy tym razem artykuły dla niemowląt. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przyniosły dary i pomogły skompletować „Paczkę dla niemowlaczka”.
Na Mikołajki
Mikołajki to wyjątkowy dzień w roku. Z tej okazji, w połączeniu z Dniem Osób Niepełnosprawnych, klasa VIc odwiedziłą Uczniów Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej z przygotowanym programem artystyczno-czytelniczym. Zaprezentowali „Rzepkę” J. Tuwima, fragmenty „Kubusia Puchatka” A. A. Milne oraz „Czerwonego Kapturka” autorstwa Ch. Perraulta. Następnie, robiąc niespodziankę mikołajkową młodszym kolegom z klas I-IV, zaprezentowali to w sali gimnastycznej przy ul. Staszica. Nasi odbiorcy z ogromną życzliwością i radością obejrzeli przygotowane scenki, nagradzając aktorów gromkimi brawami.
Wyniki ogłoszone
“Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie” to już XII edycja konkursu zorganizowanego przez Nadleśnictwo Podanin. Tradycyjnie, uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział. Łącznie 89 uczniów zebrało 3607 kg nasion, co dało nam drugie miejsce w tegorocznej rywalizacji. Najwięcej nasion przyniosła uczennica klasy drugiej, Alicja Piasecka. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz całym rodzinom, które zaangażowały się w zbieranie kasztanów i żołędzi. Zwierzęta, które skorzystają z tych nasion jako pokarmu, będą nam wdzięczne. Gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.
Quiz o szkolnictwie
W ostatnim czasie, w naszej szkole, odbył się Angielsko-Niemiecki Quiz o Szkolnictwie, dla klas 5-8, z okazji 120-lecia Szkolnictwa Powszechnego. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się wiedzą z zakresu historii szkolnictwa oraz przedmiotów i przyborów szkolnych w obu językach, których uczniowie uczą się w naszej szkole, angielskim i niemieckim.Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowania i chęć pogłębi ania swojej wiedzy, a laureatom serdecznie gratulujemy. Wyniki są następujące: I miejsce ex aequo Vladyslava Shevchuk z kl. 5b oraz Nikodem Mendlik z kl. 6a, II miejsce Nadia Rzeźnik z kl. 7d, III miejsce ex aequo Igor Strugała z kl. 5b oraz Adam Michalski z kl. 6d.
Bezpiecznie to wiedzieć i znać!
W minionym tygodniu uczniowie ze wszystkich klas Jedynki uczestniczyli w pogadankach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w okresie świąteczno-noworocznym. Nadkomisarz Elżbieta Żulewska w ramach programu „Bezpiecznie to wiedzieć i znać” przypomniała o zagrożeniach czyhających na dzieci w ich najbliższym otoczeniu, o zachowaniu ostrożności na drodze, o konieczności ograniczonego zaufania w przypadku kontaktu z nieznajomymi oraz o bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych. Pani profilaktyk wskazała również zasadność użycia numerów telefonów alarmowych. Młodszą grupę wiekową postanowił odwiedzić uwielbiany przez dzieci - Sierżant Pyrek, który wspólnie z prelegentką podsumował kwestie bezpieczeństwa oraz chętnie pozował do klasowych pamiątkowych zdjęć. Spotkanie i przekazane rady z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Ku pamięci
18 grudnia najstarsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcji filmu w Chodzieskim Domu Kultury - "Płomień wolności - budzyńska epopeja" - ku pamięci Bohaterów w 105 rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ten fabularyzowany dokument o powstańcach wielkopolskich wywołał u młodych widzów ogromne wrażenie, czego dowodem były gromkie brawa po skończonym seansie. Pomysłodawczynią, scenarzystką i reżyserem filmu jest Hanna Danielewicz, a lektor i aktor Jan Danielewicz wygłosił ciekawą prelekcję na temat filmu oraz pokazanych w nim faktów historycznych.
Koordynatorką seansów była Pani Dorota Marciniak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej. Dziękujemy za zaproszenie na tak niecodzienną lekcję historii.
Najciekawszy świąteczny strój
Środa 20 grudnia była dniem o tematyce świątecznej. Uczniowie klas 1-3 bardzo licznie dołączyli do zabawy i przyszli do szkoły ubrani w stroje świąteczne. Oczywiście królował kolor czerwony i przebranie Mikołaja i elfa, ale nie zabrakło choinek, reniferów oraz aniołków. Każde przebrane dziecko otrzymało słodki upominek. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.
Teatrzyk Kamishibai dla przedszkolaków
W środę 20 grudnia wolontariusze naszej szkoły odwiedzili Miejskie Przedszkole nr 5. Uczniowie zaprezentowali dzieciom teatrzyk Kamishibai, czytając im bajki o tematyce świątecznej i zimowej.
Uczniowie klas V-VIII też poczuli klimat zbliżających się świąt, odwiedzając szkolną bibliotekę. Wspólne śpiewanie kolęd i czytanie przy choince, w blasku świec, wprowadziło wszystkich w wyjątkowy, świąteczny nastrój.
Kartka z życzeniami
W ogłoszonym w grudniu Konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową w Języku Angielskim dla klas I-III, uczniowie mieli za zadanie nie tylko stworzyć ciekawą pracę plastyczną, ale przede wszystkim, wykazać się znajomością wierszy i życzeń w języku obcym. Prace uczniów były bardzo kreatywne i estetyczne. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przepiękne kartki.
Wśród laureatów znaleźli się: I miejsce - Dominik Brokmann z kl. 3d, II miejsce - Antonina Nowak z kl. 3d, III miejsce - Gabriela Bońda z kl. 1c oraz wyróżnienia: Oliwier Caputa z kl. 1a i Piotr Szamałek z kl. 2c.
Organizatorzy dziękują Radzie Rodziców naszej szkoły za ufundowanie nagród w konkursie.
Magiczny czas
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. To czas pełen radości, nadziei i życzliwości dla drugiego człowieka, gdzie milkną wszystkie waśnie i spory. W czasie oczekiwania na święta uczniowie ubierali choinkę, wykonywali ozdoby świąteczne, śpiewali kolędy i pastorałki.
21 grudnia wszyscy w świątecznych nastrojach oczekiwali na Jasełka, które w tym roku przygotowały klasa 3b i 3d. Wierszem, tańcem i piosenką opowiedziały historię narodzin Jezusa porywając do tańca i śpiewu obecnych na przedstawieniu uczniów i nauczycieli. Uczniowie klas V-VIII również uczestniczyli w uroczystym apelu. Przedstawiciele klas Vb i VIc zadbali o wprowadzenie wszystkich w świąteczny nastrój, recytując wiersze dotyczące tego wyjątkowego czasu. Magiczną atmosferę stworzyły kolędy grane na żywo przez nauczyciela muzyki, a wykonywane przez wszystkich, zebranych na apelu, uczniów. Towarzyszyła wszystkim zaduma nad przeżywaniem świąt, która wybrzmiała ze scenki prezentowanej podczas spotkania.
Drobny gest, a znaczenie duże
"Jedno dobre słowo, jeden dobry uczynek może stać się narodzeniem, kawałkiem chleba, gwiazdą spadającą z nieba” to motto corocznej inicjatywy Rady Rodziców działającej przy SP1. W tym szczególnym czasie zostały spełnione świąteczne marzenia najbardziej potrzebujących uczniów z naszej szkoły. To w większości rodzice, ale również anonimowi darczyńcy, organizacje współpracujące ze szkołą oraz kadra pedagogiczna działając w imieniu Świętego Mikołaja sprawili, że każde z tych najskrytszych dziecięcych marzeń stało się rzeczywistością. W tym roku szkolnym aż 38 uczniów Jedynki ucieszyło się z przygotowanych dla nich upominków.
W imieniu obdarowanych dzieci oraz ich rodziców, za szczególne zaangażowanie dziękujemy pomysłodawcom i realizatorom świątecznej akcji - Radzie Rodziców oraz wszystkim, którzy spontanicznie i bezinteresownie włączyli się w tegoroczne przedsięwzięcie. To kolejny dowód na to, że społeczność i przyjaciele chodzieskiej Jedynki z chęcią podejmują bezinteresowne i bezcenne inicjatywy.
Mój Anioł Stróż
"Mój Anioł Stróż" – tak brzmi tytuł konkursu plastycznego, który kolejny raz odbył się w naszej w szkole. Inspiracją jest biblijny cytat: „Aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.” (Ps 91,11). Dzieci z klas I – III wykonały prace plastyczne, na których przedstawiły swoje wyobrażenie Anioła Stróża. W klasach pierwszych nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymała Gabrysia Bońda z kl.1c, II miejsce – Leon Cichy z kl.1d, III miejsce – Stanisław Orłowski z kl. 1c. Wyróżnienia otrzymali: Antoni Chlasta z kl.1a, Mateusz Walczak z kl. 1b, Hanna Gałkowska z kl. 1b, Lena Andrzejak z kl. 1a. W kategorii klas drugich I miejsce zajęła Hanna Marko z kl.2b, II miejsce – Alicja Piasecka z kl. 2c, III miejsce – Nadia Klimas z kl. 2c. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Frydrych z kl. 2e, Lena Wysz z kl. 2d, Piotr Szamałek z kl. 2c, Greta Kledzik z kl. 2b, Oliwia Jułga z kl. 2d, Anna Urbaniak z kl. 2d. W kategorii klas trzecich I miejsce zajęła Martyna Borzych z kl. 3c, II miejsce – Amelia Żebrowska z kl. 3a, III miejsce – Maria Kasztarynda z kl. 3a. Wyróżnienia otrzymali: Mikołaj Peksa – Kukla z kl. 3b oraz Michał Wicher z kl. 3b. Dodatkowe wyróżnienia za kreatywność otrzymali: Tomasz Michalski z kl.1a, Jowita Przybylska z kl.1d oraz Tymon Peksa – Kukla z kl. 2d. Serdecznie gratulujemy dzieciom wykazania się pomysłowością i starannością wykonania pięknych i ciekawych prac. Dziękujemy ks. proboszczowi Ireneuszowi Szypurze za ufundowanie nagród i zaszczycenie nas swoją obecnością w dniu ich wręczenia.
Wyniki I tury maratonu
Miło nam poinformować o zakończeniu I tury Jubileuszowego Maratonu Matematycznego. Po niemal 4 miesiącach wytrwałej walki mamy listę osób, które otrzymały największą liczbę punktów:
Wyróżnionym uczniom gratulujemy!
II etap konkursu rozpoczyna się 1 lutego 2024r. W każdej chwili można dołączyć! Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić się do nauczyciela matematyki do sali 14 lub 50!
Bo Jedynka najlepsza
Nasi uczniowie się nie zatrzymują. Tym razem młodsza ekipa z klas IV i V pojechała do Poznania na turniej piłki nożnej EBSport. Był to turniej, w którym zagrały bardzo dobre drużyny z Wielkopolski. Warto zaznaczyć, że byliśmy jedyną szkolną drużyną w całej stawce. Spisaliśmy się doskonale wygrywając wszystkie 6 spotkań, strzelając aż 43 gole, a tracąc jedynie 4. Wielkie brawa dla naszej Złotej drużyny,którą reprezentowali uczniowie i uczennica :
Zuzanna Walerowska (MVP turnieju )
Milan Ławniczkak
Nikodem Szafran
Natan Klepacki (II Klasa)
Olaf Załachowski
Ksawery Toruń
Dominik Kaniewski
Leon Miziołek
Na pewno nie był to ostatni turniej naszych uczniów, dlatego trzymajmy za nich kciuki, bo na pewno sprawią nam jeszcze wiele radości .
Wygrana SP1
SP1 wygrywa klasyfikację szkół podstawowych w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH CHODZIEŻY W PŁYWANIU DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Z OKAZJI 79 ROCZNICY WYZWOLENIA MIASTA CHODZIEŻY. Gratulacje!
Pamiętamy
Z okazji 105. rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania zbrojnego, zwanego wielkopolskim, ponad sześćdziesięcioosobowy zespół dzieci i młodzieży naszej szkoły przygotował barwne widowisko historyczne „Rzecz o Powstaniu Wielkopolskim, czyli jak świętować mamy”.
Odbyło się ono w Chodzieskim Domu Kultury w poniedziałek, 29 stycznia 2024 r., gromadząc nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także rodziców, dziadków i szerokie grono zaproszonych gości.
Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje różnorodne role, nie zabrakło również patriotycznych, podniosłych recytacji, historycznej narracji, śpiewu oraz popisów tanecznych. Całości dopełniła bogata oprawa muzyczna, scenografia i epokowe stroje.
Nie możemy i nie chcemy zapomnieć o dzielnych powstańcach, którzy wywalczyli nam wolność i polskość. Świadczy o tym piękna lekcja historii, którą z dumą zaprezentowali nasi uczniowie, wspominając epopeję jedynego w Polsce zrywu patriotycznego, który zakończył się zwycięstwem narodu.
Konkurs rozstrzygnięty
„Święty, którego podziwiam” to hasło konkursu szkolnego na lapbook o wybranym świętym, który może być wzorem, przewodnikiem w świecie wiary. Uczniowie przygotowali wiele interesujących prac, spośród których z niemałym trudem wybrano najlepsze. Odznaczały się nie tylko estetyką wykonania, ale również poszerzały wiedzę czytelników na temat wybranej przez autora postaci o mniej znane fakty z życiorysu świętego. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce – Amelia Wierzanów 5b
2 miejsce - Matylda Sznajdrowicz 5d oraz Wiktoria Jankiewicz 5b
3 miejsce - Łucja Sznajdrowicz 5d oraz Urszula Enke 5c
Wyróżnienia: Julia Ślot 6d oraz Jakub Przybyłowski 5d
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Składamy serdeczne podziękowania dla Księdza Ireneusza Szypury, Proboszcza parafii pw. Św. Floriana, za ufundowanie nagród w konkursie.
Inspirująca lekcja
Ostatnia lekcja wychowawcza dla uczniów klas IVa i IVc okazała się niezwykle fascynująca, dzięki obecności pani aspirant sztabowej Beaty Luberskiej, kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży.
Konkurs DACHL
Pod nazwą „DACHL” kryją się kraje niemieckiego obszaru językowego. To właśnie Niemcy, Austria, Szwajcaria i Liechtenstein stały się tematem konkursu z języka niemieckiego dla klas 5 i 6. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastyczno-krajoznawczej dotyczącej skojarzeń ze wspomnianymi państwami. Uczestnicy konkursu odnieśli się w bardzo interesujący sposób np. do atrakcji turystycznych, kuchni narodowej, znanych osób ze świata muzyki czy sportu, a także do firm, produktów i marek samochodowych rozpoznawalnych na całym świecie. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Amelia Wierzanów (5b), II miejsce – Tymoteusz Dreger (5e) i III miejsce – Ignacy Błaszczyk (5d). Wyróżnienia otrzymali: Lena Wendland (5e), Oliwia Wendland (5e) i Nikodem Bedołek (6b). Nagroda specjalna za najbardziej pomysłową pod względem formy pracę trafiła do Matyldy Sznajdrowicz (5d). Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!
Jesteśmy tacy sami. Razem być
Chodzieskie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem "Jesteśmy tacy sami. Razem być” już siódmy raz zgromadziły w murach CHDK-u dzieci z chodzieskich przedszkoli, młodzież ze szkół podstawowych i średnich, przedstawicieli stowarzyszeń , fundacji oraz wielu zaproszonych gości. Celem tego niezwykłego spotkania była integracja społeczna, ale również zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Na scenie w programie artystycznym pięknie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Podziwiać można było nowoczesny taniec w wykonaniu dzieci z klasy 3b, a następnie grę na instrumentach: na fortepianie – Agata Machniak z klasy 3e, na klarnecie – Nadia Kozińska z klasy 5e. Piosenki z przesłaniem zaśpiewała uczennica z klasy 6a - Maja Strzałkowska /z akompaniatorem Maciejem Strzałkowskim/. Naszym szkolnym artystom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w tak ważną inicjatywę. Wszystko po to, aby razem zmienić nasz świat, aby "nauczyć się żyć obok siebie…”
Poeci na start!
II edycja Konkursu Recytatorskiego Twórczości Własnej już za nami. Czternastu młodych poetów z różnych szkół naszego powiatu zaprezentowało swe autorskie liryki przed komisją w składzie: Emilia Binkiewicz, Małgorzata Kochalska, Bernadeta Kmiotek i Katarzyna Rozwadowska. Jurorki w swej ocenie brały pod uwagę nie tylko opanowanie pamięciowe utworu, jego interpretację oraz kulturę słowa, ale również walory treściowe wiersza i ogólne wrażenie atystyczne.
Nagrody wywalczyły:
I miejsce - Iga Majchrzak - SP 1 w Chodzieży
II miejsce - Maria Kuszak - SP w Oleśnicy
III miejsce - Zofia Borkowska - SP w Oleśnicy
Wyróżnienia zdobyły: Klaudia Frąckowiak - SP w Wyszynach, Julianna Adrian - SP w Oleśnicy oraz Aleksandra Wylegała - SP 1 i Nadia Szepielak - SP 1.
Wszystkim uczestnikom serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych, wspaniałych sukcesów.
Świętujemy i pomagamy!
Podczas widowiska historycznego „Rzecz o Powstaniu Wielkopolskim, czyli jak świętować mamy”, odbył się kiermasz ciasteczek. Zebrane pieniądze, w wysokości 421,82 zł, zostały przekazane na Program Stypendialny Fundacji Św. Mikołaja, wspierający uczniów naszej szkoły w rozwoju ich pasji i talentów. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich darczyńców i szkolnych wolontariuszy z klasy 5b i 8a.
Bezpieczni podczas ferii zimowych
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi naszych uczniów odwiedził przedstawiciel Policji. Tematem spotkań we wszystkich grupach wiekowych było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Pani nadkom. Elżbieta Żulewska apelowała o rozwagę podczas zabaw na śniegu, lodzie i w domu pod nieobecność rodziców. Przypomniała również zasady korzystania z Internetu oraz zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Na zakończenie prelegentka życzyła wszystkim uczniom Jedynki bezpiecznego zimowego wypoczynku.
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej
To był jeden z najlepszych turniejów drużyny chłopców naszej szkoły w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców, które odbyły się w Szamocinie 3 lutego 2024r. Po kilku latach znów jesteśmy mistrzami. Nasi siatkarze pokonali w pięknym stylu zespół z SP3 i z Radwanek. Z zespołem z Szamocina było momentami ciężko, jednak indywidualne umiejętności w ataku Jakuba Talara, świetne wystawy Niko Dregera, zmysł taktyczny i wszechstronność Jana Woźniczki oraz świetna gra Dawida Szwarca doprowadziły do zwycięstwa. Dzięki wsparciu Ksawerego Szabuniewicza oraz niesamowitym zagraniom Maksymiliana Łukaszewicza, którzy debiutowali w tych zawodach udało się osiągnąć sukces. Natomiast na wyróżnienie zasługuje gra w serwisie Emiliana Kreskowiaka, który zagrał sześć razy pod rząd, obronił piłkę meczową i zmobilizował drużynę do zwycięstwa z Margoninem. Na pochwałę zasługują także dziewczęta: Gabriela Bedołek, Maja Twardowska, Maria Urbaniak, Zuzanna Burzyńska, Małgorzata Kośmicka, Aleksandra Wylegała, Nadia Rzeźnik oraz Iga Klimowicz, które po ambitnej walce wywalczyły brązowy medal w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt odbywające się równolegle z chłopcami. Gratulacje dla całej ekipy składa trener Ann Jęsiek.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Problem cyberbezpieczeństwa w obecnych czasach jest niesamowicie ważny, dlatego kolejny już rok przystąpiliśmy w naszej szkole do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku w ramach akcji zorganizowane zostały konkursy: dla uczniów klas 1 – 3 oraz 6 – 8 były to turnieje wiedzy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w Internecie, dla uczniów klas 4 – 6 konkurs na komiks o tematyce związanej z bezpieczeństwem. W konkursie wiedzy wśród klas młodszych I miejsce zdobyła Zofia Wielądek 3a, II miejsce – Fryderyk Reginia 3e, III miejsce – Aleksandra Łabój 3a. W klasach starszych z kolei I miejsce zajął Wiktor Wegner 7b, II miejsce – Jan Chmara 6b, III miejsce - Tola Kidoń 7a. W konkursie informatyczno – plastycznym na komiks I miejsce zdobyła Blanka Pytel 4b, II miejsce – Nadia Kozińska 5e, III miejsce Maja Burzyńska 5e. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.
Nasza szkoła zwyciężyła
Zdobyliśmy główne nagrody i wyróżnienia w konkursie literackim "Walentynka dla męża/żony". Główną nagrodę, voucher o wartości 200 zł do wykorzystania w sklepie Media Expert zdobyła Julia Kristmann z klasy 6b. Trzecie miejsce również przypadło uczniowi z naszej szkoły, zdobył je Eryk Maszewski z klasy 6b. Julia Paprocka 5b, Martyna Religa 6b oraz Iga Majchrzak otrzymały wyróżnienia.
Nagrody wręczono wczoraj, 7 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach obchodów Chodzieskiego Tygodnia Małżeństw. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs języka angielskiego
W etapie szkolnym VI Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego, który odbył się w naszej szkole przed feriami, wzięło udział kilkanaścioro uczniów. Awans do dalszego etapu uzyskało dwoje najlepszych. Aleksandra Lisiewicz oraz Krzysztof Szymaniak z klasy 8a wykazali się najlepszą wiedzą z zakresu gramatyki, leksyki oraz kultury obszarów anglojęzycznych. Na wyróżnienie zasłużył również Kryspin Haupa z 8a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy
I miejsce w piłce ręcznej
Z dumą informujemy, że dnia 02.03.2024 w Budzyniu reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w mistrzostwach powiatu SZS w piłce ręcznej chłopców w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Wielkopolski. Skład reprezentacji: Białczyk Mateusz, Dreger Niko, Grela Adrian, Ignaczak Paweł, Kozłowski Marcus, Kresowiak Emilian, Rutkowski Mateusz, Rychlik Jakub, Rzepecki Marcel, Smogur Patryk, Szabuniewicz Ksawery, Thomas Adam, Woźniczka Jan. W pierwszym meczu nasza kadra wygrała 10:1 z SP Szamocin, w drugim 8:7 z SP Budzyń i 14:2 z SP Margonin. Wygrywając turniej zespół awansował na zawody rejonowe, które odbędą się w Wągrowcu dnia 12.03.2024.
Gratulacje za wynik i walkę do ostatniego gwizdka sędziego. Powodzenia na zawodach rejonowych.
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej
Reprezentacje szkoły siatkarek i siatkarzy wywalczyły brązowe medale w Mistrzostwach Powiatu SZS Wielkopolska w Piłce Siatkowej w Igrzyskach Dzieci 2 marca 2024r. w Szamocinie. Gratulujemy
Mistrzostwa Rejonu w Piłce Ręcznej
Dnia 12.03.2024 w hali OSiR w Wągrowcu kadra piłkarzy ręcznych chłopców rocznik 2009 i 2010 uczestniczyła w turnieju finałowym rejonu SZS. W bardzo zaciętych meczach nasi zawodnicy zmagali się z przeciwnikami, kontuzjami i trudnymi dla nich decyzjami sędziowskimi. Pierwszy mecz z SP2 Wągrowiec przegrali 22:26 (11:13), drugi z SP4 Wągrowiec przegrali 18:25 (10:14) i nie zdołali awansować.
Mimo tego, zdobyli duże doświadczenie i wiedzę nad jakimi aspektami muszą jeszcze ciężej pracować. Drużyna nasza miała najmłodszych 12 zawodników w roczniku 2010, a więc są bardzo przyszłościowym zespołem na przyszły rok szkolny. Skład: Białczyk Mateusz, Dreger Niko, Grela Adrian, Ignaczak Paweł, Kozłowski Marcus, Kreskowiak Emilian, Rutkowski Mateusz, Rychlik Jakub, Rzepecki Marcel, Smogur Patryk, Szabuniewicz Ksawery, Thomas Adam, Wegner Wiktor, Woźniczka Jan. Gratulacje za pokaz dobrej piłki ręcznej i grę Fair Play.
Konkurs na wiersz autorski
Z okazji jubileuszu 590-lecia miasta Chodzieży nauczycielki języka polskiego przeprowadziły wśród uczniów klas IV-VIII konkurs na autorski wiersz o Chodzieży. Bezdyskusyjnie wygrał Ignacy Błaszczyk z klasy 5d, który napisał piękny i dojrzały wiersz o naszym mieście. Serdecznie gratulujemy młodemu poecie!!!
Liczba Pi
14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie klas 5-8 włączyli się w poszukiwania zaginionych symboli liczby Pi. Następnie wykazywali się swoją wiedzą matematyczną, odpowiadając na pytania zadawane przez Pi-Wolontariuszy. Na lekcjach uczniowie rozwiązywali też łamigłówki z Pi, zapamiętywali kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, rysując Miasto Pi oraz tworzyli Pi-rzeźby z Lego. Tego dnia udowodniliśmy, że nauka matematyki może być świetną zabawą.
Zaproszenie do szkoły
W sobotę, 16 marca, nasza szkoła przywitała z otwartymi ramionami kandydatów do klas pierwszych wraz z ich rodzicami. Podczas specjalnie zorganizowanych Drzwi Otwartych mieli oni okazję bliżej poznać naszą placówkę oraz wziąć udział w różnorodnych zajęciach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dyrektor szkoły serdecznie powitał wszystkich gości w sali gimnastycznej, przedstawiając jednocześnie bogatą ofertę edukacyjną naszej Jedynki. Zaznaczył również, że obecny rok jest dla Szkoły Podstawowej nr 1 szczególny, ponieważ obchodzimy jubileusz 120 - lecia. Podczas tego wyjątkowego dnia przyszli uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w różnorodnych zajęciach - o charakterze muzycznym, plastycznym, eksperymentalnym, sportowym i językowym. Szczególnie dużo emocji wzbudziły wesołe zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu – interaktywnej pomocy dydaktycznej, która zapewniała mnóstwo ruchu i radości. Niezapomniane wrażenia dostarczyła dzieciom wystawa Nowoczesnej Edukacji, gdzie mogły zdobyć wiedzę na temat programowania robotów, wykorzystywania klocków Lego w uczeniu się matematyki, oglądać za pomocą okularów VR w wirtualnej rzeczywistości pingwiny i świat podwodny oraz zobaczyć wydruki 3D.
W trakcie wizyty przyszli uczniowie mieli okazję również zwiedzić szkolną galerię, świetlicę i bibliotekę, poznając tym samym różnorodne przestrzenie naszej szkoły. Po uśmiechniętych twarzach dzieci możemy wnioskować, że zajęcia były dla nich nie tylko atrakcyjne, ale i inspirujące. Z niecierpliwością czekamy na wrzesień, kiedy to mamy nadzieję powitać nowych uczniów w naszej szkole. Do zobaczenia!
Wymiana partnerska z Nottuln
W dniach 13–17 marca nasi uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 mieli okazję uczestniczyć w corocznej wymianie partnerskiej z gimnazjum w Nottuln, Niemcy. To wyjątkowe doświadczenie nie tylko poszerza horyzonty naszych uczniów, ale także umożliwia im bliższe poznanie kultury i tradycji naszych zachodnich sąsiadów.
Wielokulturowa Przygoda w Berlinie
Pierwsze dwa dni wymiany spędziliśmy w Berlinie, sercu Niemiec. Na początku uczestniczyliśmy w fascynującej grze miejskiej, która nie tylko integrowała naszą grupę, ale także pozwoliła nam lepiej poznać stolicę Niemiec poprzez rozwiązywanie zagadek i wykonywanie zadań. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, aby zgłębić jego bogatą historię i kulturę. Było to niezwykle pouczające doświadczenie, które otworzyło nasze oczy na wielowymiarowość Berlina.
Spotkanie z Politykiem w Niemieckim Parlamencie
Jednym z najbardziej inspirujących momentów wymiany był nasz udział w spotkaniu z politykiem w niemieckim parlamencie. To doświadczenie pozwoliło nam lepiej zrozumieć funkcjonowanie demokracji oraz rolę władzy w społeczeństwie. Było to nie tylko edukacyjne, ale także motywujące wydarzenie.
Wizyta w Muzeum Futurium
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie muzeum Futurium, gdzie mieliśmy okazję interaktywnie dowiedzieć się, jak potencjalnie może zmieniać się przyszłość naszego świata. To fascynujące doświadczenie pozwoliło nam rozważyć różnorodne scenariusze i wyobrazić sobie możliwości przyszłości.
Następne Kroki w Nottuln
Choć pobyt w Berlinie był niezapomniany, nasza przygoda w Niemczech jeszcze się nie skończyła. W kolejnych dniach udaliśmy się do Nottuln, gdzie czekały na nas kolejne emocjonujące atrakcje i aktywności, które pozwolą nam jeszcze bardziej zgłębić niemiecką kulturę i tradycje. Wymiana uczniów to nie tylko doskonała okazja do poznania nowych miejsc i ludzi, ale także szansa na budowanie mostów między kulturami i narodami. Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszej współpracy i poznawania nowych środowisk i doświadczeń.
Dzień kolorowej skarpetki
W czwartek 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2005 roku. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ liczba 21 oznacza parę chromosomów w której pojawia się trzeci, nadprogramowy chromosom w DNA osób z Zespołem Downa. Celem święta jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa, a dwie różne kolorowe skarpetki to symbol naszej akceptacji i integracji z tymi osobami.
W tym roku wspólnie z Młodzieżową Radą Miejską do piątku 22 marca prowadzimy zbiórkę skarpetek dla DPS w Chodzieży oraz Domu Dziecka w Studźcach. Skarpetki – damskie, męskie i dziecięce można wrzucać do kartonu znajdującego się przy wejściu do szkoły.
Zachęcamy – 21 marca załóż dwie różne kolorowe skarpetki, a drugą parę podaruj potrzebującym.
Witali wiosnę
Na powitanie wiosny w naszej szkole w klasach 1-3 nie zabrakło zagadek i piosenek o tematyce wiosennej oraz tańców, które były okazją do integracji zespołów klasowych. Pokaz eko mody wzbudził wiele emocji wśród dzieci. Na zakończenie obchodów uczniowie udali się do Urzędu Miasta z wiosenno-urodzinowymi życzeniami.
Na ten dzień klasy 4 zorganizowały konkurs na najciekawsze przebranie, natomiast w klasach 5-8 odbył się coroczny pokaz talentów. Już po raz kolejny nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i wysokim poziomem uzdolnień.
Dzień Chemika i Dzień Wody
Czy wywołanie burzy w probówce jest możliwe? Skąd się bierze woda do picia? Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody? Na te pytania uczniowie naszej szkoły poszukiwali odpowiedzi w ramach Dnia Chemika oraz Dnia Wody.
W nawiązaniu do Dnia Chemika zostały zorganizowane warsztaty chemiczne. Uczestnicy mogli między innymi samodzielnie poeksperymentować z wodą oraz obejrzeć pokaz „burzy” w probówce.
W ramach Dnia Wody przedstawiciele Miejskich Wodociągów w Chodzieży przygotowali dla naszych uczniów lekcję w Stacji Uzdatniania Wody, podczas której opowiedzieli skąd i jak wydobywana jest woda, czy jest ona od razu zdatna do picia oraz jakie działania należy przeprowadzić, żeby ją oczyścić. Aby szerzyć świadomość na temat roli wody dla człowieka oraz konieczności jej oszczędzania, uczniowie przygotowali plakaty, nawiązujące do działań podejmowanych w celu ochrony zasobów wodnych, a także idei Międzynarodowego Dnia Wody.
Zwycięstwo w Powiatowym Konkursie Ortograficznym
"Nic niewarta mowa-trawa", "czyhające pułapki i inne hocki-klocki" oraz Mikołaj Kopernik, który "warzył we wrzątku superekstrawartościowe liście szałwii i hyzopu czy anyżu na żrące humory lub otręby zbożowe na nieżyt żołądka"- to tylko niektóre atrakcje ortograficzne, z jakimi przyszło się zmierzyć uczestnikom tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Małe Dyktando Pokutne". 25 marca 2024 roku do Szkoły Podstawowej w Wyszynach wybrali się reprezentanci naszej szkoły: Lena Starnowska z kl. 7b i Jakub Rychlik z kl. 7d pod opieką polonistki p. Joanny Sałaty. Lena najlepiej poradziła sobie z tekstem dyktanda i zajęła I miejsce! Gratulujemy zwycięstwa!
Konkurs na opowiadanie
14 marca w naszej szkole odbył się konkurs na opowiadanie w języku angielskim zatytułowany "120 słów na 120-lecie Szkolnictwa Podstawowego". Uczennice biorące udział w konkursie musiały wykazać się dużą wyobraźnią oraz umiejętnościami w zakresie tworzenia dłuższych wypowiedzi pisemnych w języku obcym. Najlepszą okazała się być Tola Kidoń z klasy 7a, II miejsce zajęła Julia Ślot z kl. 6d, III miejsce zajęła Zofia Dymek z kl. 6d, a IV m. Paulina Burzyńska kl. 6d. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W wielkanocnym nastroju
Dziękujemy klasie 3a oraz 3c za niezwykłe zaangażowanie w wprowadzenie wszystkich w świąteczny nastrój! Ich inicjatywa sprawiła, że w szkole zagościła radosna atmosfera pełna wielkanocnych niespodzianek i zabaw. Wiele klas włączyło się w organizację różnorodnych aktywności, w tym szukanie jajek, co przyczyniło się do budowania wspólnoty i tworzenia niezapomnianych chwil.
W operze
"Halka" Stanisława Moniuszki to arcydzieło polskiej opery, które zdobyło serca publiczności i na stałe wpisało się do kanonu najwybitniejszych dzieł muzyki polskiej. Osobiście mogła się o tym przekonać spora grupa uczniów naszej szkoły, z klas 6a, 6b, 6d, 7c i 8a, którzy pod opieką pań B. Kmiotek, A. Najder, S. Machniak i M. Kochalskiej wybrali się we wtorkowe popołudnie do bydgoskiej Opery Nova. Było to niezwykle wartościowe doświadczenie.
Konkurs geograficzny
W marcu odbył się konkurs geograficzny dla uczniów klas piątych. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się znajomością mapy, pojęć geograficznych oraz procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradził sobie uczeń klasy 5d Ignacy Błaszczyk, który zajął pierwsze miejsce, miejsce drugie Wojciech Słowicki z klasy 5e, a trzecie Anna Kasperczyk z klasy 5a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Don't Beat About the Bush
"Don't Beat About the Bush" - pod taką nazwą uczniowie klas 6-8 rywalizowali ze sobą w konkursie ustnym z języka angielskiego. Organizatorzy P.Idczak, O.Nojszewski oraz A.Matraszek brali pod uwagę akcent, zakres środków gramatyczno-leksykalnych, płynność oraz poprawność wypowiedzi. Wszystkim zgloszonym pięknie dziękujemy za odwagę a zwycięzcom gratulujemy: I miejsce Agata Olejniczak 7b, II miejsce Anna Hermaszczuk 7d, III miejsce Nadia Rzeźnik 7d
Podnosimy świadomość u uczniów
Uczniowie klas siódmych włączyli się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, który odbył się 4 kwietnia, poprzez udział w specjalnych zajęciach profilaktycznych. Spotkanie zostało poprowadzone przez przedstawicielkę Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży i skupiło się na szkodliwym wpływie palenia tytoniu oraz korzystania z innych używek na zdrowie ludzkie. Ponadto uczniowie mieli okazję zdobyć cenne informacje na temat zdrowego stylu życia.
Spotkanie miało na celu edukację uczniów na temat negatywnych skutków używania tytoniu oraz innych substancji psychoaktywnych. Przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przekazywała uczniom fakty dotyczące wpływu palenia na zdrowie oraz omawiała alternatywne, zdrowsze metody radzenia sobie ze stresem i problemami.
Inicjatywa ta miała na celu nie tylko dostarczenie wiedzy, ale także motywowanie uczniów do podejmowania świadomych i zdrowych wyborów życiowych.
Jedynka na złoto i brązowo
Dnia 4 kwietnia 2024 w SP Oleśnica odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe w ramach Szkolnego Związku Sportowego. Reprezentacja naszej szkoły w 25 osobowej obsadzie wystartowała w czterech kategoriach. W kategorii Igrzyska Dzieci klas 5-6 dziewcząt: Walerowska Zuzanna 5c (indywidualnie III miejsce i awans na zawody wojewódzkie), Kiedrowska Martyna 5e, Bednarek Oliwia 6a, Biszof Julia 6a, Januchowska Maja 6b, drużynowo - III miejsce.
W kategorii Igrzyska Dzieci klas 5-6 chłopców: Wyrwa Filip 6b ( I miejsce indywidualnie), Krukowski Adam 6a (III miejsce indywidualnie), Dzioba Adam (IV miejsce indywidualnie), Chmara Jan 6b , Straczycki Miłosz 6a, Pacholski Kacper 6a- zdobyli złoty medal i awans na zawody wojewódzkie.
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej klas 7-8 dziewcząt: Wylegała Aleksandra 7d (I miejsce indywidualnie), Bielecka Kornelia 7b (II miejsce indywidualnie), Strumnik Aleksandra 7d, Rzeźnik Nadia 7d, Wiza Marta 7d, Kharchenko Emma 7a- zdobyły złoty medal i awans na zawody wojewódzkie.
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej chłopców klas 7-8: Sekhniashvili Giorgi 7a (ind. IV miejsce), Rzepecki Marcel 7b, Łukaszewicz Maksymilian 8a, Chwesiuk Aleksander 7c, Tutaj Maksymilian 8a, Kozłowski Marcus 7b - zdobyli brązowy medal.
Gratulacje dla wszystkich reprezentantów naszej zzkoły i powodzenia na zawodach wojewódzkich 19.04.2024 w Żerkowie.
Grant dla naszej szkoły
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała grant w ramach programu dotacyjnego „Pomoc psychologiczna Fundacji Świętego Mikołaja” w kwocie 15 920 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na szkolenia rodziców i nauczycieli oraz na warsztaty dla uczniów.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży jest jedną z 28 szkół objętych dofinansowaniem. Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział ponad 100 szkół z całego kraju.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja za udzielone wsparcie!
Mamy to!
Reprezentacja szkoły klas 7- 8 zajmuje pierwsze miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się 9 kwietnia w Margoninie. Chłopcy wygrali wszystkie swoje mecze i pewnie zwyciężyli w zawodach. 10 maja zmierzą się w Trzciance w Mistrzostwach Rejonu Pilskiego.
Skład drużyny: Chwesiuk Aleksander, Dreger Niko, Heymann Sebastian, Ignaczak Paweł, Łuczak Kacper, Łukaszewicz Maksymilian, Sekhniashwili Giorgi, Słodowy Jakub, Sydow Alan, Wegner Wiktor.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.
Niemieccy przyjaciele w Polsce
W tym tygodniu w naszej szkole przebywa grupa młodzieży ze szkoły partnerskiej Rupert-Neudeck Gymnasium z Nottuln. Tym razem wraz z uczniami do Polski przyjechała również pani wicedyrektor, Nicole Bedminster oraz pani Wiebke Tiesen. Pierwsze trzy dni pobytu w naszym kraju grupy spędziły w Warszawie, gdzie poznały historię miasta, uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez trenerkę rekomendowaną przez PNWM a także poruszyły trudny temat przeszłości podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. W kolejnych dniach projektu młodzież weźmie udział w konkurencjach sportowych, uda się do Urzędu Miasta na spotkanie z burmistrzem miasta,Jackiem Gurszem, a także ruszy na poszukiwania ukrytych skarbów dzięki współpracy z PTTK oddział w Chodzieży.
Cały projekt jest finansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Na 120 - lecie
"120 czasowników na 120-lecie szkolnictwa", pod taką nazwą został zorganizowany, w naszej szkole, angielsko-niemiecki konkurs dla uczniów klas 5-8, w kwietniu. Okazało się, że mamy naprawdę spore grono miłośników nauki języków obcych.
Dyplomy i nagrody otrzymali: I miejsce ex aequo - Lena Starnowska kl.7b i Aleksandra Lisiewicz kl.8a, II miejsce - Mikołaj Syguła kl.8a, III miejsce ex aequo- Kryspin Haupa kl.8a, Olimpia Szczodrak kl.7b, Amelia Korol kl.7d i Anna Hermaszczuk kl.7d.
Wszystkim serdecznie gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów. Radzie Rodziców naszej szkoły dziękujemy za ufundowanie nagród.
Kolejne zwycięstwo
16.04 młodsza grupa z rocznika 2011-2013 wygrywa Mistrzostwa Powiatu w Stróżewie, pokonując dziesięć drużyn. Skład drużyny: Bedołek Nikodem, Brąś Ksawery, Dzioba Adam, Krukowski Adam, Ławniczak Milan, Miziołek Leon, Straczycki Miłosz, Toruń Ksawery, Walerowska Zuzanna, Wałcerz Jakub, Wyrwa Filip.
Gratulacje dla drużyny.
Dla koleżanek i kolegów z Kenii
To już druga taka akcja zorganizowana przez Wolontariat naszej szkoły dla koleżanek i kolegów z Kenii... W lutym nasza uczennica z klasy 7c - Iga wraz z rodzicami odwiedziła szkołę katolicką w Kenii, w miejscowości Maktau. Jest to szkoła podstawowa z klasami 1-8 i z oddziałem przedszkolnym. Gości z Polski przywitał i oprowadził po terenie szkoły dyrektor, który był wyraźnie wzruszony ich wizytą. Dzieci i nauczyciele byli również bardzo serdeczni i cieszyli się z niecodziennych odwiedzin. Okolica jest bardzo biedna, warunki życia są trudne. Przybory szkolne, które zostały wręczone dyrektorowi zaprzyjaźnionej szkoły na pewno bardzo się dzieciom przydadzą. Na ręce prezydenta klasy przekazano także środki higieny osobistej zebrane niedawno w naszej szkole. Dzieci z klasy 3 z wdzięcznością zaśpiewały piosenkę „Oto jest dzień", która jest znana w również Polsce. Dla wszystkich wizyta pozostanie w pamięci bardzo długo. Dyrektor szkoły z Kenii poprosił Igę i jej rodziców, aby podziękowali wszystkim rodzicom i uczniom Jedynki za tak ważny akt dobrej woli i pomoc drugiemu, potrzebującemu człowiekowi. Stosowny wpis znalazł się również w pamiątkowej księdze tamtejszej szkoły. My również dziękujemy wolontariuszom wraz z opiekunem oraz wszystkim zaangażowanym w akcję.
List do patrona
W ramach obchodów jubileuszu 120-lecia szkolnictwa powszechnego w Chodzieży uczniowie zostali zaproszeni do udziału w kolejnym konkursie. Należało napisać list do Stanisława Staszica. Nieliczni odważyli się zmierzyć z tym zadaniem. Jury, p. Joanna Sałata i p. Aleksandra Wekwert, postanowiło nagrodzić Tolę Kidoń z klasy 7a za kreatywne podejście do tematu. Gratulujemy!
Mistrzostwa Wielkopolski
Udanym występem może pochwalić się reprezentacja szkoły w Mistrzostwach Wielkopolski SZS w Drużynowych Biegach Przełajowych, które odbyły się 19 kwietnia w Żerkowie. Drużyna chłopców w kolejności na mecie : Adam Krukowski, Filip Wyrwa, Kacper Pacholski, Adam Dzioba, Miłosz Straczycki, Jan Chmara wywalczyła 21 miejsce na 71 szkół w Kategorii Igrzyska Dzieci. Drużyna dziewcząt zdobyła 28 miejsce w Kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej w składzie: Aleksandra Wylegała, Kornelia Bielecka, Aleksandra Strumnik, Nadia Rzeźnik, Marta Wiza, Sara Behrendt. Zuzanna Walerowska startowała indywidualnie w Kategorii Igrzyska Dzieci. Gratulacje dla uczestników.
Dzień Ziemi i Zdrowia
Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbyło się wiele aktywności promujących ochronę środowiska naturalnego. Obchody trwały kilka dni (od 18 do 23 kwietnia). Dla uczniów klas 1-3 zostały przygotowane stacje zadaniowe, aby sprawdzić ich wiedzę, ale także wykorzystać energię i potencjał. Dzieci mogły zakręcić kolorowym kołem zagadek, poukładać puzzle z planetą Ziemią, pozbyć się zanieczyszczeń zbijając kręgle/brudne butelki, spędzić czas w ekologicznej czytelni zapoznając się z zasadami młodego przyrodnika, posegregować śmieci, znaleźć hasło tajnej szyfrowanki czy wyłowić z morza odpadki ratując pływające tam ryby. Dzieci z młodszych klas posiały także koperek oraz posprzątały okolice jeziora Miejskiego. Klasy czwarte wzięły udział w grze na boisku szkolnym. Uczniowie wcielili się w role lokalnych strażników przyrody tropiących przestępcę zanieczyszczającego naszą okolicę. Uczniowie z klas 5-8 licznie uczestniczyli w podchodach podczas których rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania dotyczące ekologii, form ochrony środowiska przyrodniczego oraz zdrowia. Wyniki z czwartkowej gry przedstawiają się następująco: wśród klas piątych i szóstych – I miejsce klasa piąta c – Urszula Enke, Maria Machniak, Maria Plucińska, Gabriela Zielińska; II miejsce klasa piąta e – Tymoteusz Dreger, Wojciech Słowicki, Oliwia Wendland, Mateusz Wolski, III miejsce klasa szósta a – Julia Biszof, Joanna Firlej, Maja Strzałkowska, Lena Sudoł. Wśród klas siódmych i ósmych trzy miejsca przypadły drużynom z klasy 7d: I miejsce – Nel Staszewska i Nadia Rzeźnik, II miejsce – Anna Hermaszczuk, Amelia Korol, Jakub Michalski, Miłosz Stachera; III miejsce – Małgorzata Kośmicka, Lena Nalepa, Antonina Pietruszka. W związku z udziałem naszej szkoły w projekcie @ESA „Mierzymy się ze smogiem” uczniowie z klas siódmych wykonali także plakaty dotyczące przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza.
Ze względu na przypadający w kwietniu Dzień Zdrowia został również przeprowadzony konkurs dla uczniów klas siódmych „Sekrety ludzkiego ciała” w którym I miejsce zajęła Lena Starnowska z klasy siódmej b, drugie – Joanna Walkowiak również z siódmej b, a trzecie Vanessa Leszczyńska z siódmej b i Miłosz Stachera z siódmej d.
Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w aktywności związane z Dniem Ziemi i Dniem Zdrowia.
I i II miejsca w lekkoatletyce
Mistrzostwa w trójboju lekkoatletycznym są emocjonującym wydarzeniem, podczas którego zawodnicy rywalizują w trzech dyscyplinach: bieg (60m), skok w dal, rzut piłeczką palantową. Nasi chłopcy w składzie: Gabriel Bielecki, Leonardo Tuncel, Nikodem Szafran, Marcin Miller, Marcin Lorkowski wywalczyli I miejsce. Zespół dziewcząt w składzie: Maja Biszof, Nadia Ziegenhagen, Iga Rochowiak, Natalia Ręk, Amelia Hoff wywalczył II miejsce. Wielkie gratulacje dla naszej reprezentacji!
Sukces Łucji
Z radością informujemy, że uczennica klasy 5d Łucja Sznajdrowicz zajęła II miejsce w etapie powiatowym konkursu zorganizowanego przez SANEPID – „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie komiksu propagującego zdrowy styl życia - wolny od palenia tytoniu oraz promowanie niepalenia. Serdecznie gratulujemy Łucji, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział..
Witaj majowa jutrzenko
W dniu 26 kwietnia br. w murach naszej szkoły odbył się wyjątkowy apel z okazji zbliżających się świąt majowych, w którym uczestniczyły klasy I-IV. To niezwykłe wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów z klas IId i IIe, którzy z zaangażowaniem poświęcili się organizacji tej uroczystości.
Celem tego spotkania było przede wszystkim przypomnienie genezy i historii obchodzonych świąt, aby uczniowie mogli jeszcze głębiej zrozumieć ich znaczenie i tradycje. Starsi uczniowie mieli okazję wysłuchać specjalnej audycji poświęconej Konstytucji 3 Maja oraz wykonanej przez młodzież pieśni "Witaj majowa jutrzenko". Całość wydarzenia uświetniła również piękna gazetka, która ozdabiała korytarz szkoły w barwach narodowych, dodając jeszcze większego uroku temu wyjątkowemu dniu.
Dzięki zaangażowaniu i pracy uczniów oraz wsparciu całej społeczności szkolnej, ten apel był nie tylko momentem refleksji nad historią naszego kraju, ale także wyrazem szacunku i miłości do polskich tradycji.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wyjątkowe wydarzenia, które pozwalają nam uczcić naszą historię i kultywować nasze narodowe dziedzictwo.
Turniej Językowy
26 kwietnia w naszej szkole odbył się II etap VI Międzyszkolnego Turnieju Języka Angielskiego dla klas VII i VIII. Wzięło w nim udział siedem szkół podstawowych. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Stróżewie, II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 i III miejsce - Szkoła Podstawowa w Budzyniu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego.
Mistrzostwa w koszykówce
6 maja odbyły się Mistrzostwa w Koszykówce 3x3. Nasi uczniowie w składzie: Thomas Adam, Woźniczka Jan, Haupa Kryspin, Białczyk Mateusz wywalczyli I miejsce i tym samym zapewnili sobie awans na zawody rejonowe. Ich zaangażowanie, umiejętności i współpraca były nie do przecenienia. W finale pokonali rywali prezentując doskonałą grę.
Nie można zapomnieć o młodszej drużynie, która również wykazała się ogromnym potencjałem. W składzie: Sobczak Franciszek, Gałkowski Jakub, Plutecki Jakub, Sydow Aleksander zajęli drugie II miejsce, co jest wspaniałym osiągnięciem. Ich walka, determinacja i umiejętności sprawiły, że byli godnymi rywalami. Gratulacje dla obu drużyn!
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej
Do zawodów o Mistrzostwo Powiatu WIMS w Piłce Siatkowej Plażowej na boiskach przy MOSiR Chodzież 11 maja 2024r. przystąpiły szkoły podstawowe: SP 1 Chodzież, SP Szamocin, SP Margonin i SP Radwanki. Nasi reprezentanci Jakub Talar, Mateusz Białczyk i Niko Dreger, nie tracąc przy tym ani jednego, seta zdobyli I miejsce i tym samym wywalczyli awans na zawody rejonowe. Na podium z II miejscem stanęli uczniowie z Margonina a na III miejscu zawodnicy z Radwanek. Bardzo dobrze spisały się również nasze dziewczęta Gabriela Bedołek, Maja Burzyńska i Maja Twardowska, które w swojej kategorii zdobyły III miejsce, ulegając zespołowi z Szamocina - I miejsce i zespołowi z Margonina - III miejsce. Gratulacje dla całej ekipy składa trener Anna Jęsiek.
Ważne są tylko dni, których jeszcze nie znamy...
Tą znaną piosenką zakończył się spektakl pt. "Oskar i pani Róża" przygotowany przez grupę teatralną działającą przy Parafii NNMP w Chodzieży. W przedsięwzięciu wzięli udział nasi uczniowie, ich rodzice, a scenariusz opracowała nauczycielka języka polskiego. Podczas przedstawienia publiczność podjęła refleksję na temat ulotności chwil i życia człowieka. Oskar - tytułowy bohater uświadomił wszystkim, że nasze życie jest kruche, delikatne i nie trwa wiecznie. Warto więc czerpać radość z każdego przeżytego dnia.
18 maja 2024 r. odbył się 40 „Bieg Grzymalitów”. Do zawodów tylko z naszej szkoły przystąpiło około siedemdziesięciu uczniów z różnych klas. W klasyfikacji generalnej szkół zajęliśmy I miejsce uzyskując 2326 pkt, wyprzedzając SP 3 z Chodzieży /1712 pkt/ i SP z Margonina / 1239 pkt/. Wśród zwycięzców poszczególnych grup wiekowych najlepsze okazały się dziewczęta. W grupie A drugie miejsce zajęła Maja Byzdra. W grupie B drugie miejsce zajęła Maja Biszof, a w grupie C pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Walerowicz. Nieco mniej szczęścia mieli chłopcy, których wyniki były wysokie ale niestety poza podium. Puchar za pierwsze miejsce dla naszej szkoły odebrała, uczestnicząca osobiście w zawodach pani Ewa Nowicka.
Spotkania z teatrem
Wprawdzie Dzień Teatru obchodzimy 27 marca, to jednak w tym roku spotkania uczniów naszej szkoły z tą formą sztuki trwały od marca aż do maja.
13 marca odwiedziła nas grupa aktorów, która przygotowała ciekawe spektakle dla poszczególnych grup wiekowych. Klasy I-III obejrzały „Brzechwolandię”, klasy IV-VI przedstawienie pt. „Teatralne ABC”, a klasy VII i VIII „Teatralne potyczki”. 26 marca klasy VIII a, VII c, VI b i VI d wybrały się wraz z wychowawcami do Bydgoszczy na operę „Halka”. W tym samym miesiącu nauczyciele i uczniowie, którzy byli w CHDK na premierze sztuki Teatru Próbownia pt. „Morderstwo w hotelu Domaine d’Auriac” przekonali się, że aby obejrzeć wspaniałą grę aktorską wcale nie trzeba wyjeżdżać z miasta. W kwietniu klasy I-VIII wzięły udział w ciekawym pokazie, podczas którego artysta przeniósł widzów w świat magii i iluzji. W tym samym miesiącu Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów naszej szkoły na ciekawe warsztaty pt. „Dzień z panem Kleksem”. W maju natomiast, dzięki grupie aktorskiej działającej przy Parafii NNMP mieliśmy okazję do refleksji nad ulotnością i kruchością życia. W spektaklu pt. „Oskar i pani Róża” wystąpili nasi uczniowie, ich rodzice, a scenariusz opracowała nauczycielka języka polskiego.
Co to były za emocje ...
Nowy projekt ,,Dziewczyny do Piłki'', który od września jest w naszej szkole okazał się sukcesem. Nasza najmłodsza drużyna dziewczynek klas 1-3 reprezentowała naszą Jedynkę na wojewódzkim finale turnieju Tymbarka.
Jest to chyba największy tego typu turniej w Polsce. Nasze dzielne dziewczyny spisały się znakomicie. W trzech meczach udało im się strzelić aż 13 bramek, a jeszcze dwie minuty przed końcem ostatniego meczu w grupie miały awans do ćwierćfinałów. Zabrakło odrobinę szczęścia, jednak nasze piłkarki zdecydowanie mogą być z siebie dumne i obiecały, że za rok wrócą jeszcze mocniejsze i powalczą o zwycięstwo.
Nasza ekipa wystąpiła w składzie: Antonina Przesławska, Victoria Paszyń, Nina Kąkolewska, Vanessa Dos Santos Virgilio, Iga Kurzaj, Lila Miziołek, Zuzanna Kiszczak, Hanna Cholewińska.
Wielkie brawa i już teraz zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki z klas 1-3 od nowego roku szkolnego do zapisów na super przygodę z piłką. Bo nasz projekt - Dziewczyny do Piłki - będzie kontynuowany również w nowym roku szkolnym.
Udane występy naszych lekkoatletów
Wieloma indywidualnymi sukcesami może poszczycić się reprezentacja dziewcząt i chłopców klas
7 – 8 w Mistrzostwach Powiatu SZS WIMS w Szkolnej Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej, które odbyły się na stadionie Budzyniu 22 maja 2024r.
Drużyna chłopców zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej występując w składzie:
pchnięcie kulą - Kreskowiak Emilian (II miejsce), Woźniczka Jan (III miejsce),
rzut oszczepem - Ignaczak Paweł (I miejsce), Adrian Grela (III miejsce),
skok w dal - Chwesiuk Aleksander (III miejsce), Marcel Rzepecki, Jakub Talar,
100m - Maksymilian Tutaj, Sydow Alan,
300m - Maksymilian Łukaszewicz (I miejsce), Wiktor Wegner, Ksawery Szabuniewicz,
600m - Sebastian Hejman (II miejsce),
1000m - Giorgi Sekhniashvili (II miejsce),
sztafeta 4x100m - Alan Sydow, Marcel Rzepecki, Chwesiuk Aleksander, Maksymilian Tutaj (III miejsce).
Dziewczęta zajęły III miejsce rywalizując w składzie:
pchnięcie kulą – Gabriela Bedołek (III miejsce),
100m - Aleksandra Wylegała (I miejsce), Lilia Popiołek, Maja Twardowska,
skok w dal – Oliwia Lijewska (III miejsce),
300m – Kornelia Bielecka (I miejsce),
600m – Nadia Reźnik (I miejsce),
1000m – Aleksandra Strumnik (II miejsce),
sztafeta 4x100m – Lilia Popiołek, Aleksandra Wylegała, Gabriela Bedołek, Kornelia Bielecka
(III miejsce).
Wszystkim zawodnikom składamy gratulacje!
Mistrzowie rachunków
16 maja 2024r. odbył się szkolny etap konkursu „Mistrz rachunków” przeznaczony dla uczniów klas VI. Rywalizowało 22 uczniów. Oto wyniki:
I miejsce Nikodem Medlik
II miejsce Adam Michalski oraz Mateusz Rybka
III miejsce Tymon Kowaliński
Gratulacje!
Nikodem Mendlik oraz Adam Michalski (po dogrywce) będą reprezentować naszą szkołę w IV Powiatowym Konkursie Matematycznym w Oleśnicy, który odbędzie się 13 czerwca 2024r. Trzymamy kciuki!
Edukacja z wojskiem?
Edukacja z wojskiem to przedsięwzięcie z edukacji proobronnej, w której 14 maja w naszej szkole uczestniczyli uczniowie klasy 7c. Cykl zajęć teoretycznych i praktycznych obejmował trzy godziny. Celem zajęć było podniesienie świadomości młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, poznanie i stosowanie zasad reagowania, nabycie praktycznych umiejętności oraz kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia. Prowadzący zajęcia przypomnieli również, jak bezpiecznie poruszać się oraz krytycznie analizować informacje dostępne w sieci. To profesjonalnie poprowadzone spotkanie realizowali żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej - z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Wizyta z pewnością wpłynęła na wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności. Szkoła oraz uczniowie otrzymali certyfikaty z udziału w przedsięwzięciu Edukacja z wojskiem.
Dzień Sportu
Dzień Dziecka, w naszej szkole będący również Dniem Sportu to święto, na które uczniowie z utęsknieniem czekają cały rok! W tym roku postanowiliśmy zorganizować dla klas 1-3 grę terenową „W poszukiwaniu chodzieskich krasnali”. Każda klasa otrzymała mapę z dokładną trasą przejścia oraz zadań do wykonania. Były puzzle, rebusy, krzyżówka itp. Mimo zmęczenia wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom. Uczniowie klas 4 - 8 podczas Dnia Dziecka uczestniczyli w marszu patrolowym klas wraz z wychowawcami wokół Jeziora Miejskiego. Podczas marszu wybrani uczniowie z klasy wzięli udział w konkurencjach sportowych, które rozmieszczone były na 5 stacjach. Na dodatkowej stacji odbył się konkurs wiedzy o sporcie.
Po marszu i ogłoszeniu wyników, emocji dostarczyła uczniom loteria fantowa. Mogła się ona odbyć dzięki sponsorom: Rada Rodziców, Zespół Brokerów Ubezpieczeniowych „Gołębiewska”, Firma Kabat Tyre, za co bardzo dziękujemy.
Wolontariusze dla dzieci
Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili grupę Szuwarków i Żeglarzy w Miejskim Przedszkolu na ul. Reymonta . Podczas swojej wizyty zaprezentowali dzieciom teatrzyk pt. "Urodzony Misia". Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały występ, podziwiając talent teatralny i taneczny wolontariuszy. Dziękujemy za mile spędzony czas.
Szkoła za 30 lat
Z okazji 120-lecia Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego, w maju, odbył się konkurs „Szkoła za 30 lat”. Celem konkursu było inspirowanie dzieci do aktywności twórczej oraz rozwijanie ich kreatywności językowej i plastycznej. Pomysłowość uczniów było ogromna. Futurystyczną wizję szkoły najlepiej ukazali: Dominik Kaniewski, Franciszek Grabowski, Szymon Marcinkowski, Brayan Szarwark, Amelia Wierzanów oraz Ignacy Błaszczyk. Dodatkowo zakończyła się również liga zadaniowa z j. polskiego „z polskim za pan brat”. Uczniowie od marca do maja wykonywali zadania dodatkowe z zakresu gramatyki, ortografii oraz twórczości literackiej. Najwięcej poprawnych zadań przekazali: Nadia Kozińska, Ignacy Błaszczyk, Jakub Przybyłowski, Jakub Żbikowski oraz Jerzy Fenger.
Dziękujemy za udział i gratulujemy!
Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych odbył się w naszej szkole 7 czerwca. Uczniowie nie tylko uczą się języków obcych na lekcjach, ale również biorą udział w międzynarodowych wymianach, warsztatach językowych Euroweek oraz regularnie organizują szkolne imprezy w ramach dnia z językiem obcym. W programie znalazły się m.in. mini playback show, scenki językowe, gazetki tematyczne, turniej wiedzy o krajach oraz, przede wszystkim, świetna zabawa! Wszystkim uczniom gratulujemy odwagi, kreatywności i niemałych umiejętności językowych. Brawo!
Mali Geniusze
W czwartek 13 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy odbył się IV Powiatowy Konkurs Matematyczny „Mali Geniusze”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Nikodem Mendlik z klasy 6a oraz Adam Michalski z klasy 6d.
Konkurs składał się z trzech części: rachunkowej, teoretycznej i praktycznej. Wśród 21 najlepszych matematyków z powiatu chodzieskiego, Nikodem zajął II miejsce, natomiast Adam tuż za podium. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Sukces Mai
15 czerwca 2024 roku Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Chodzieży wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnym „Salon Artystyczny” zorganizowali i przeprowadzili drugą edycję Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Chodzieska Gontyna 2024. Gratulujemy naszej uczennicy - Mai Strzałkowskiej z klasy 6a, która w kategorii III zajęła II miejsce. Wokalistce życzymy kolejnych muzycznych sukcesów.
Bezpieczni w wakacje
W związku z nadchodzącymi wakacjami w ostatnim czasie w naszej szkole odbyły się pogadanki profilaktyczne "Bezpieczne wakacje" przeprowadzone dla uczniów wszystkich klas przez nadkom. Elżbietę Żulewską. W trakcie spotkań uczniowie przypomnieli sobie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Liczymy, że dzięki edukacji profilaktycznej uczniowie skorzystają z dobrych rad i zadbają o to, aby upragnione wakacje były wspaniałe, ale przede wszystkim bezpieczne.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Dziś dobiegł końca rok szkolny 2023/24, ku radości wszystkich uczniów, którzy z niecierpliwością oczekują na wakacje. Świadectwa, nagrody, gratulacje oraz podziękowania zostały wręczone, a nasi uczniowie mogą teraz udać się na zasłużony odpoczynek. Warto również wspomnieć, że w tym roku szkolnym obchodziliśmy 120-lecie Powszechnego Szkolnictwa Podstawowego. Na finał obchodów, zgromadzone i specjalnie na ten dzień przygotowane pamiątki szkolne zostały zamknięte w Kapsule Czasu i umieszczone w gablocie zabezpieczonej kłódką na parterze szkoły. Uczniowie klasy 8 podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Chodzieskim Domu Kultury pożegnali mury szkolne oraz nauczycieli. Była to piękna gala, pełna wspomnień i wzruszeń. Życzymy wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.