Rok szkolny 2015/16


23.06.2016

Ratujemy i uczymy ratować

W tym roku szkolnym odbywały się szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach prowadzonej akcji WOŚP Ratujemy i uczymy ratować. Ostanie dni przed wakacjami były dla uczniów klas I - III szczególnie pracowite, gdyż zdawali egzamin praktyczny z opanowanych umiejętności, w których skład wchodziło między innymi: wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu poszkodowanego, ułożenie go w bezpiecznej pozycji, czy zastosowanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Czy w naszej szkole nawet najmłodsi uczniowie umieją udzielać pierwszej pomocy? Po wynikach przeprowadzonego egzaminu i uzyskanych certyfikatach wyraźnie widać, że tak.

22.06.2016

Mistrzostwa powiatu w tenisie ziemnym

W Mistrzostwach Powiatu Chodzieskiego w Tenisie Ziemnym, które odbyły się w ostatnim czasie swoje sukcesy mieli również uczniowie naszej szkoły, a wśród nich: Adam Łuczak, który zajął IV miejsce w kategorii I - III (grupa czerwona). W kategorii I - III (grupa pomarańczowa) Maria Kutnik zajęła IV miejsce, V - Filip Kaniewski. W kategorii IV - VI dziewcząt - II miejsce zajęła Julia Witkowska, w kategorii chłopców Kamil Fręśko zdobył II miejsce, Patryk Kaczmarowski - III miejsce, Kacper Procek - miejsce IV. Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów.

21.06.2016

II miejsce w Ogólnopolskim Finale Czwartków LA

Nasza uczennica Julia Witkowska odniosła w Czwartkach Lekkoatletycznych kolejny sukces. Przypomnijmy, że w Finale Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych odniosła tak wysoki wynik w biegach i w skoku w dal, że zakwalifikowała się do udziału w Ogólnopolskim Finale XXII edycji Czwartków Lekkoatletycznych z PKN Orlen w Łodzi, który odbywał się 18 – 19 czerwca 2016. Tam osiągnęła kolejny sukces zdobywając II miejsce w kraju w skoku w dal. Gratulujemy uczennicy osiągnięcia tak wysokiego miejsca i jednocześnie życzymy dalszych sukcesów sportowych.

21.06.2016

Mistrzostwa Polski w Pływaniu w Płetwach

W dniach 18 i 19 czerwca br. w Olecku odbyły się Mistrzostwa Polski w Pływaniu w Płetwach kat. E i D, które były zwieńczeniem całorocznego treningu dla uczniów klas usportowionych o profilu pływania i pływania w płetwach.
W zawodach udział wzięło ponad 120 zawodników z całego kraju. Chodzież i naszą szkołę reprezentowało 21 młodych pływaków z UKS Delfinek SP1 Chodzież i uczniowie klas usportowionych o profilu pływania i pływania w płetwach w Szkole Podstawowej nr 1 w Chodzieży. Szczegółowe informacje odnośnie przebiegu zawodów i odniesionych sukcesów można uzyskać klikając na link >>> Mistrzostwa Polski w Pływaniu w Płetwach w Olecku.

16.06.2016

Bezpieczne wakacje

W szkole atmosfera wakacyjna, uczniowie z niecierpliwością oczekują ostatniego dzwonka w szkole przed letnim wypoczynkiem. To czas na przygotowanie dzieci i młodzieży do spędzania wakacji z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z tym, jak co roku przystąpiliśmy do akcji Bezpieczne wakacje. Zamieszczony w witrynie szkolnej baner przenosi na stronę https://bezpiecznewakacje.pl, gdzie można zdobyć przydatne informacje na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczniowie otrzymali ponadto ulotki zakupione przez szkołę, a także uczestniczą w zajęciach edukacyjnych poświęconych tej tematyce. Dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Chodzieży, odbyły się spotkania w dwóch grupach wiekowych z funkcjonariuszem, celem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Mamy nadzieję, że podjęte przez szkołę działania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa naszych uczniów, którzy zdrowi i wypoczęci po wakacjach z ochotą rozpoczną naukę w nowym roku szkolnym.

15.06.2016

Szkoła Zorientowana Technologicznie

Na koniec roku szkolnego przybywa sukcesów szkole. Tym razem biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym Klasa ze snów w roku szkolnym 2015/2016 otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie merytorycznym dla nauczycieli. Do konkursu przebiegającego w dwóch etapach – egzamin z wiedzy i napisanie pracy na temat kreatywnego wykorzystania sprzętu AV w szkole przystąpiła nauczycielka Marzena Sałek – Jęchorek. Najbardziej istotne było wielowymiarowe ujęcie aspektów tematyki konkursu, kreatywność oraz wartość merytoryczna napisanej pracy. Dzięki wysokiemu wynikowi w konkursie, w którym startowali nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego kraju, organizowanym przez Multimedia w Szkole, pod patronatem MEN, szkoła otrzymała nie tylko wspomniane wyróżnienie, ale również Certyfikat Szkoły Zorientowanej Technologicznie. Nauczyciele tym samym udowodnili, że potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i również na tym polu osiągają sukcesy.

14.06.2016

Wyróżnieni w Kangurze

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny sukcesem może pochwalić się siedmioro uczniów naszej szkoły. Za uzyskane wysokie wyniki wyróżnienia otrzymali: Marcelina Zielińska z kl. 2c, Michał Przybylski i Paweł Przybyszewski z kl. 2d, Wiktor Burzyński z kl. 4a, Anna Rogacka z kl.4c, Oliwier Witczuk z kl.5c i Mateusz Gruntkowski z kl.6d. Uczniowie ci otrzymali od organizatora konkursu wyróżnienia i nagrody książkowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

14.06.2016

Święto Rodziny

Dnia 14 czerwca klasa 2b wraz z wychowawczynią Dorotą Matusiak zaprosiła rodziców na wspólne świętowanie z okazji Dnia Mamy i Taty.

13.06.2016

Akcja Opatrunek na ratunek

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii charytatywnej. Uczestniczyli w akcji Opatrunek na ratunek prowadzonej w szkole we współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. I tym razem stanęli na wysokości zadania, gromadząc liczne środki opatrunkowe, które trafią na misje do krajów Afryki. Dziękujemy wszystkich za zaangażowanie w akcję niesienia pomocy potrzebującym.

09.06.2016

Zwycięstwo w I edycji konkursu WSiPnet

Nasza szkoła wzięła udział w I edycji konkursu organizowanego przez WSiPnet.pl i dzięki aktywnej pracy w serwisie znalazła się w grupie jego zwycięzców. Nagrody za dotychczasowe osiągnięcia uzyskane w pierwszym etapie zmagań konkursowych są wyróżnieniem dla uczniów, a także motywacją do podejmowania działań dodatkowych, zmierzających do osiągania jeszcze lepszych wyników w nauce, a także wygrania drugiej edycji konkursu, który rusza już od września 2016 roku.

08.06.2016

Sukces w biegach ulicznych

7 czerwca reprezentacja uczniów z naszej szkoły wygrała 7 Sztafetowe Biegi Uliczne w kategorii szkół podstawowych z 20 sekundową przewagą nad drugim zespołem. Sztafeta wystąpiła w składzie: Mateusz Gruntkowski, Mateusz Skibiński, Krystian Liberski, Adrian Kopienka, Mieszko Ścigała i rezerwowy Dawid Michalski.

08.06.2016

Realizujemy programy profilaktyczne

Uczniowie naszej szkoły realizowali programy profilaktyczne „Nie pal przy mnie proszę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”. W klasach I odbyły się pogadanki na temat szkodliwości palenia. Pierwszaki obejrzały film „Nikotyna - legalny narkotyk” i wzięły udział w konkursie plastycznym o tematyce antynikotynowej. Świetliczaki przygotowały scenkę „Mamo, tato nie pal”, którą przedstawiły klasom pierwszym. W klasach IV-VI przeprowadzono warsztaty asertywności, zorganizowano zajęcia dotyczące wpływu dymu tytoniowego na organizm człowieka. Odbyło się też przedstawienie „Rozprawa nad Patrycym Papierosem”. Uwieńczeniem projektów był happening antynikotynowy ulicami miasta. Uczniowie nieśli hasła propagujące zdrowy styl życia, plakaty, chorągiewki, balony oraz ulotki, które rozdali mieszkańcom Chodzieży.
Koordynatorami programów były: Ewa Nowicka i Daria Kozioł.

06.06.2016

Sukces Julii w Czwartkach Lekkoatletycznych

„Sport Dzieci i Młodzieży“ to organizacja pożytku publicznego, która za nadrzędny cel stawia sobie zaktywizowanie najmłodszych Polaków do uprawiania sportu. Od wielu lat organizuje największą masową imprezę dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych pod hasłem „Czwartki Lekkoatletyczne“. W Finale Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych nasza uczennica Julia Witkowska zajęła I miejsce w biegu na 60 m – czas 8:33 oraz II miejsce w skoku w dal (4,75 m). Osiągnięcie tak wysokiego wyniku daje jej prawo do wzięcia udziału w Finale Krajowym - nieoficjalnych mistrzostwach dzieci w lekkiej atletyce, które odbędą się w Łodzi w dniach 18-19 czerwca b.r.

05.06.2016

Promocja na Chodzieskich Targach Gospodarczych

W tegorocznych Chodzieskich Targach Gospodarczych zaprezentowaliśmy ofertę edukacyjną szkoły. Banery reklamowe w barwach naszej strony internetowej prezentowały się okazale, przyciągając zwiedzających do oglądania wystaw przygotowanych w stoisku. Nie zabrakło również rozrywki dla najmłodszych, a zatem były gry i zabawy, malowanie, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Wiele emocji dostarczyły rozegrane podczas targów mecze Żywej wersji piłkarzyków, w których początkowo wzięli udział nasi uczniowie, potem również i nauczyciele. Zawodnicy, jak gigantyczne piłkarzyki, mając ograniczone ruchy rozgrywali mecz piłki nożnej wewnątrz dużego, dmuchanego boiska, gdzie niełatwo było obronić bramkę, a jeszcze trudniej - wbić gola, dlatego uczniom naszej szkoły za zajęcie II i III miejsca należą się wielkie brawa.

03.06.2016

Mistrzowie Tabliczki Mnożenia

2 czerwca w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach odbył się XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. W zmaganiach wzięło udział 19 uczniów klas trzecich i czwartych powiatu chodzieskiego. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale także umiejętnością logicznego myślenia i wnioskowania. Naszą szkołę w konkursie godnie reprezentowali Lena Kucik z kl. IIIa i Wiktor Burzyński z kl. IVa. Wiktor zdobył III miejsce i tytuł II-go wicemistrza w kategorii klas IV. Serdecznie gratulujemy!

25.05.2016

Lekcja przyrody w lesie

Klasa I „b” pojechała w maju na wycieczkę do Nadleśnictwa Podanin. Tutaj przygotowano dla nas wiele atrakcji. Pan Tomek oprowadził nas po ścieżce edukacyjnej, która uwzględniła różne aspekty wiedzy przyrodniczej: pracę leśnika, przyrządy miernicze, budki lęgowe dla ptaków, nasiona różnych drzew, rośliny i zwierzęta naszych lasów. Uczniowie mogli zadawać pytania, zmierzyć pień drzewa, obejrzeć dwa ciekawe filmy, które przypomniały dzieciom o konieczności zachowania ciszy, ochronie roślin i dbałości o czystość w lesie. Kolorowanie leśnych obrazków, ciepła herbata i pieczone w ognisku kiełbaski, chleb i jabłka były wspaniałym urozmaiceniem naszego pobytu. Każdy uczeń otrzymał dyplom „Obserwatora przyrody”. Do szkoły przywieźliśmy plakat – zaproszenie na festyn pt. „Las na wyspie”. Uczniowie z wychowawczynią Iwoną Marczyk dziękują także mamie Igora, która opiekowała się nami na terenie Nadleśnictwa.

24.05.2016

Sukces w turnieju Szczypiorniak na Orlikach

Dnia 23.05.2016 w Budzyniu reprezentacja naszych uczniów pod opieką trenera pana Krzysztofa Szewczyka wygrała turniej piłki ręcznej „Szczypiorniak na Orlikach” i uzyskała awans na zawody wojewódzkie w Poznaniu, które odbędą się 30 maja b.r. Pierwszy mecz nasi zawodnicy wygrali 7:5 z SP nr3 Chodzież, drugi 9:2 z SP Szamocin. Skład zespołu: Hubert Kmiotek, Mikołaj Laskowski, Mieszko Ścigała, Mateusz Gruntkowski, Bartosz Gałązka, Mateusz Skibiñski, Oliwier Micek, Jeremi Jóźwiak, Paweł Klaszyński, Filip Niezborała, Jędrzej Jóźwiak, Kamil Disterheft, Filip Kędziora, Fabian Martenka.

24.05.2016

Zmagania z językiem angielskim

16 maja br. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Swoją wiedzę na temat krajów Zjednoczonego Królestwa mogli sprawdzić uczniowie klas 4-6. Pytania dotyczyły m. in. brytyjskiej rodziny królewskiej, zabytków i ciekawostek.
W kategorii klas czwartych najlepsi okazali się: I miejsce – Wojciech Jęsiek (4d), II miejsce – Marek Barański (4d), III miejsce – Julia Jutrzenka (4d).
W kategorii klas piątych: I miejsce – Julia Witkowska (5d), II miejsce – Maria Dreger (5d), III miejsce – Kacper Tyrakowski (5a).
W kategorii klas szóstych: I miejsce – Hubert Kmiotek (6d), II miejsce – Amelia Olejniczak (6d), III miejsce – Mikołaj Kutnik (6d).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, natomiast zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

23.05.2016

VI miejsce naszej reprezentacji

Dnia 20.05.2016 w Pile reprezentacja szkolna zajęła punktowane VI miejsce w czwórboju lekkoatletycznym chłopców w składzie: Mieszko Ścigała, Mateusz Skibiński, Dawid Michalski, Krystian Liberski, Kamil Disterheft, Adrian Kopienka. Jak relacjonuje trener reprezentacji, pan Krzysztof Szewczyk, pięciu naszych zawodników jest dopiero w V klasie, a zatem istnieje nadzieja, że za rok będą mieli szansę osiągnięcia jeszcze wyższego wyniku.

17.05.2016

Moda na język polski

W dniach 11-13 maja 2016 w SP1 odbywały się Dni Języka Polskiego pod hasłem „Moda na język polski”. W ramach obchodów przygotowano dla uczniów klas IV-VI konkursy: ortograficzne, językowe, mitologiczny. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą z zakresu słowotwórstwa, frazeologii, mitologii i ortografii. Uczestnicy projektu „Moda na język polski” wykazali się dobrą znajomością ojczystego języka. Projekt przygotowały: G. Daszkowska, G. Paśniewska, W. Wiśniewska, A. Sarbinowska, M. Łojewska, B. Barwicka.

14.05.2016

Native communicator w naszej szkole

Dnia 12 maja gościliśmy w naszej szkole rdzennego użytkownika języka angielskiego – Dave McWilliam, który przybliżył uczniom kulturę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Spotkanie z rdzennym użytkownikiem języka angielskiego było nowym doświadczeniem dla uczniów. Jesteśmy dumni z tego, że słuchacze aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali mu mnóstwo pytań – relacjonowała organizatorka spotkania, pani Weronika Dutkiewicz. W jej opinii uczniowie zdobyli wiele cennych informacji o Brytyjczykach i ich kulturze. Podkreśliła również, że w kontakcie z nauczycielem obcojęzycznym znacznie zyskuje wymowa uczącego się języka, a dzięki osłuchaniu z autentycznym akcentem poprawia się brzmienie poszczególnych wyrazów, rytm i intonacja. Spotkanie umocniło uczniów w przekonaniu, że systematyczną nauką jesteśmy w stanie swobodnie rozmawiać w języku obcym.

13.05.2016

Nagradzanie żetonami

Po pięciu miesiącach stosowania podsumowany i zakończony został w klasie I „b” żetonowy system nagradzania pozytywnych postaw i zachowania. Żetonem była uśmiechnięta „buźka”, którą dzieci zbierały w ciągu całego dnia za prawidłowe zachowanie. W klasie obowiązywały zasady, które były wcześniej przez uczniów opracowane i zapisane. Po raz pierwszy dzieci były nagrodzone dyplomami i wyróżnieniami podczas zebrania z rodzicami na początku marca tego roku. Wówczas najlepsze wyniki osiągnęli : J. Szlecht, A. Wiśniewska i L. Wiśniewska. Teraz dyplomy otrzymali: L. Jasiczek, L. Wiśniewska i J. Szlecht. Wychowawczyni, pani Iwona Marczyk gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym uczniom.

12.05.2016

Sukces w Mistrzostwach Powiatu Orlik-Cup

W dniu 11 maja w Mistrzostwach Powiatu Orlik-Cup w piłce nożnej organizowanych w Budzyniu drużyna z naszej szkoły pod opieką trenera Dariusza Mielocha, biorąc udział w rozgrywkach zajęła III miejsce. Gratulujemy młodym piłkarzom i ich trenerowi kolejnego sukcesu sportowego.

12.05.2016

Programujemy w języku Logo i Scratch

W drugim semestrze na zajęciach koła informatycznego uczniowie klas V i VI uczyli się programowania w języku Logo i Scratch. Kodowanie w tych językach polega na wykonywaniu poleceń zgodnie z napisaną instrukcją, czyli algorytmem działania. Za pomocą wybranych skryptów uczniowie tworzyli gry, animacje i inne programy komputerowe.
Wybieraliśmy naszego bohatera, którego nazywaliśmy duszkiem i umieszczaliśmy na scenie, a także tworzyliśmy proste skrypty – relacjonuje opiekunka koła informatycznego. Swoje pomysły na programowanie uczniowie umieszczali na edukacyjnej stronie Scratch, a także zaprezentowali je społeczności szkolnej. Nagrody i drobne upominki za interesujące projekty otrzymali: Bartosz Gałązka – Vc, Remigiusz Orchowicz – VIa, Jeremi Jóźwiak – VId, Jędrzej Jóźwiak - VId, Hubert Kmiotek – VId, Mikołaj Kutnik – VId.

11.05.2016

Mistrzowie Powiatu w lekkoatletyce

9.05.2016 w Budzyniu reprezentacja uczniów z naszej szkoły zajęła I miejsce w czwórboju lekkoatletycznym chłopców w składzie: Mieszko Ścigała, Mateusz Skibiński, Dawid Michalski, Krystian Liberski, Adrian Kopienka, Kamil Disterheft i awansowała na zawody rejonowe, które odbędą się w Pile.

11.05.2016

Utrwalamy zasady bezpieczeństwa na drodze

Dnia 10 maja 2016 r. klasa 2b pod opieką wychowawczyni Doroty Matusiak odwiedziła Komisariat Policji w Chodzieży. Dzieci przywitała pani rzecznik policji. Drugoklasiści podczas wizyty mieli okazję powtórzyć zasady bezpieczeństwa na drodze, a także mogli obejrzeć radiowóz policyjny. Udali się również do budynku policji, gdzie technik kryminalistyki zapoznał ich z różnymi sposobami zabezpieczania śladów. W podziękowaniu za przekazaną wiedzę, uczniowie wręczyli przedstawicielom policji kwiaty i laurki.

30.04.2016

Promujemy zdrowy styl życia

Jesteśmy szkołą promującą zdrowy styl życia, a zatem tradycją stało się u nas organizowanie Dnia Zdrowia, który odbył się tym razem 29 kwietnia. Już na korytarzu szkolnym widać było, że jest to dzień wyjątkowy. Uczniowie młodszych klas byli przebrani za warzywa i owoce, a starsi mieli na mundurkach odpowiednie dla każdej klasy emblematy owoców i warzyw. Dzieci przygotowywały i spożywały tego dnia zdrowe posiłki. Odbył się również konkurs dla szóstoklasistów na temat wpływu hałasu na zdrowie człowieka. Pierwsze miejsce zdobyła Zofia Kasperczyk z klasy VIc, drugie - Maria Michalska z VIa i trzecie - Amelia Olejniczak z VId. Członkowie koła przyrodniczego dla uczniów klas młodszych przygotowali przedstawienie pod tytułem „Aby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”. Nad całością przedstawienia czuwały opiekunki koła przyrodniczego – panie Alicja Spychalska i Zdzisława Trębacz oraz pani Mariola Karpeta. Odbył się również przegląd inscenizacji pod tytułem „Zdrowie na wesoło”. Uczniowie klas IV – V przygotowali scenki, wiersze i piosenki nawiązujące do promowania zdrowego stylu życia. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca klasie IVd, II miejsca klasie Vc oraz III miejsca klasie IVb. Dzień ten był kolejną okazją do tego, aby przypomnieć sobie, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma właściwe odżywianie, ruch oraz środowisko, w którym żyjemy.

28.04.2016

Powiatowy Konkurs Czytelniczy

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie co roku Powiatowego Konkursu Czytelniczego, którego nadrzędnym celem jest rozwijanie zamiłowań czytelniczych wśród uczniów. 28 kwietnia na jego dziewiątą już edycję stawiło się 20 przedstawicieli szkół: z Budzynia, Lipiej Góry, Margonina, Radwanek, Wyszyn. Swoich reprezentantów wystawiła również nasza szkoła i Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży. Po przeprowadzeniu dwóch etapów konkursu - części multimedialnej i testowej, Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców.

27.04.2016

O zęby też dbamy

Uczniowie klasy 1a w ramach obchodów Dnia Zdrowia zaprosili na lekcję mamę swojej koleżanki, panią Annę Wielądek - Plesiak. Pani stomatolog przedstawiła dzieciom narzędzia dentystyczne, które używa podczas leczenia zębów. W zabawny sposób starała się pokonać strach dzieci przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dzieci dowiedziały się ile mają zębów mlecznych, a w późniejszym czasie stałych. Mogły również zapoznać się z budową zęba i przyczynami powstawania próchnicy. Na zakończenie pani stomatolog przybliżyła dzieciom tematykę higieny jamy ustnej.
Dziękujemy mamie Tosi za pouczającą i ciekawą lekcję oraz za zaproszenie uczniów do gabinetu stomatologicznego.

27.05.2016

Wstęp do majowych uroczystości

27 kwietnia klasy IIb, IId i IIf oraz IVb, w ramach zbliżający się majowych świąt przygotowały przedstawienia o tematyce patriotycznej, w których przewodnią rolę odgrywały symbole narodowe. Obok wierszy i piosenek, uczniowie zaprezentowali scenkę nawiązującą do legendy o powstaniu państwa polskiego, a na zakończenie zatańczyli reprezentacyjny, narodowy taniec - poloneza.

26.04.2016

Wiedzą, że wodę należy oszczędzać

Lekcje w naturalnym środowisku są dla uczniów bardziej interesujące, a także inspirują do poszerzania wiedzy. Przekonali się o tym uczniowie klasy 4a podczas klasowej wycieczki, na którą udali się z wychowawczynią. Uczniowie, dnia 26 kwietnia zwiedzili Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Chodzieży, gdzie poznali cykl oczyszczania i uzdatniania wody. Przekonali się, że jest to bardzo złożony i kosztowny proces, dlatego mają świadomość potrzeby oszczędnego wykorzystywania wody.

26.04.2016

Konkurs na opowieść z Chodzieżą w tle

3 marca 2016 roku przypadały „Urodziny Chodzieży” – czyli rocznica lokalizacji miasta na prawie magdeburskim. Z tej okazji Urząd Miejski w Chodzieży ogłosił konkurs na najciekawszą „Opowieść z Chodzieżą w tle”.
Uczniowie pod kierunkiem pani Mieczysławy Wojciechowskiej przygotowywali różne formy wypowiedzi, w tle nawiązujące do tematyki naszego miasta: wiersze, opowiadania, piosenki, prezentacje multimedialne, czy też komiksy. Historią z Chodzieżą w tle podzielili się uczniowie: Hubert Kmiotek i Mikołaj Kutnik z klasy 6d, którzy wykonali prezentację multimedialną, dołączając do niej swoje wiersze. Uczeń z klasy IId Paweł Przybyszewski napisał wiersz, natomiast Jakub Piechowiak z klasy Ia wykonał komiks.
Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły tak licznie odpowiedzieli na rocznicowy konkurs. Autorzy najciekawszych prac, wyżej wymienieni uczniowie otrzymali z rąk Burmistrza upominki: książki i dyplomy z podziękowaniami. Gratulujemy uczniom osiągniętego sukcesu.

25.04.2016

Wiosenne zmagania z matematyką

W ramach popularyzacji wiedzy matematycznej zorganizowano w naszej szkole Dni Matematyki. Czwartoklasiści wzięli udział w konkursie Mały Pitagoras. I miejsce zajął Kacper Łuczak kl.4c, II miejsce - Wojciech Jęsiek kl.4d, III miejsce ex aequo - Anna Rogacka kl.4c i Amelia Wielądek kl.4d. Uczniowie klas piątych bawili się podczas Wiosennych Potyczek Matematycznych Rusz głową. Najlepsi matematycy z poszczególnych klas piątych rywalizowali, przy dopingu kibiców, w różnorodnych konkurencjach. Po wyrównanej walce puchar zdobyła klasa V d, a wszyscy zawodnicy nagrodzeni zostali upominkami. Szóstoklasiści przedstawili prezentacje multimedialne m.in. o zastosowaniu matematyki w różnych dziedzinach życia. Uczniowie uzdolnieni plastycznie wykonali geometryczne kompozycje z kół, okręgów i wielokątów oraz modele nietypowych figur przestrzennych. Okazało się, że matematyka nie musi być nudna i można się nią świetnie bawić.

25.04.2016

Dzień Ziemi w szkole

22 kwietnia 2016 r. w SP 1 obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi (obecnie obchodzony w 192 krajach świata). Tego dnia w klasie 1c i 2d odbyły się zajęcia, których celem było zdobycie przez dzieci wiedzy na temat ochrony środowiska. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, układali hasła związane z ekologią, a następnie udali się na spacer po najbliższej okolicy celem „posprzątania świata”. Udział w akcji uświadomił dzieciom, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma dbanie o jego czystość - relacjonują wychowawczynie Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek.

25.05.2016

Integracyjna wycieczka

Dnia 21 kwietnia klasa II a pod opieką pani Jolanty Radomskiej zwiedziła Szkołę Podstawową w Stróżewie. Organizatorem tej wycieczki był dyrektor w/w szkoły pan Piotr Jankowski. Dzieci z obydwu szkół integrowały się ze sobą podczas wspólnych zabaw tj. pokazów koni, gry w piłkę nożną i koszykową, skoków przez skakanką, czy na piłkach. Oprócz tego wspólnie zjadły łakocie i kiełbaski z grilla. Uczniowie pełni wrażeń wrócili z integracyjnej wycieczki.

21.04.2016

Szkoła dobrego wychowania

O tym, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego Szkoła dobrego wychowania pisaliśmy wcześniej, między innymi przy okazji odbywającej się w marcu Debaty uczniowskiej na temat zasad dobrego wychowania. Dzięki podjętym w ramach konkursu przedsięwzięciom, wśród których znalazły się: inscenizacje poruszające problemy zasad wychowania, konkurs na temat savoir vivre, konkursy plastyczne, tworzenie plakatów "Mój wygląd świadczy o mnie", czy prac pisemnych "Moje zachowanie świadczy o mnie", zapoznaliśmy uczniów ze standardami dobrego wychowania oraz wskazaliśmy, jaki ma ono wpływ na codzienne życie i relacje rówieśnicze. Finał podjętych działań stanowi uzyskanie przez placówkę certyfikatu Szkoła dobrego wychowania. Nasi uczniowie znają zasady dobrego wychowania i potrafią wykazać się dobrą znajomością zasad szeroko pojętej kultury osobistej.

21.04.2016

19.04.2016

Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego

W sobotę 16.04.2016 r. w naszej szkole odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutsch ist mein Hobby”. Oprócz uczniów naszej szkoły, wzięły w nim również udział dwie uczennice z SP z Wyszyn. I miejsce zdobył Kacper Pieczul (IVc), II miejsce - Karolina Skowrońska (VIb), zaś trzecie miejsce zajęła Ida Pieńkos z SP Wyszyny. Gratulujemy zwycięzcom. Życzymy dalszego zapału do nauki języka niemieckiego!

18.04.2016

Sprzątamy Świat

W dniu 16 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły, należących do koła przyrodniczego uczestniczyła w corocznej akcji sprzątania Parku 3 Maja organizowanej przez Chodzieski Dom Kultury. Leśne porządki łączyły przyjemne z pożytecznym. Zebraliśmy sporo odpadów, ale też spędziliśmy miło czas na świeżym powietrzu. Po pracy rozpalono ognisko, przy którym uczestnicy piekli kiełbaski. Wróciliśmy zmęczeni, jednak zadowoleni z pożytecznie spędzonego sobotniego przedpołudnia.

15.04.2016

Koncerty muzyczne na jubileusz

Z okazji jubileuszu Chrztu Polski uczniowie wzięli również udział w koncertach muzycznych z cyklu Z perkusją dookoła świata w wykonaniu Duetu perkusyjnego A2 z Łódzkiego Biura Koncertowego Wirtuoz. W pierwszej grupie wiekowej uczniowie wysłuchali koncertu Ufoludek Bemolek w muzycznej krainie bajek, w drugiej grupie - To czego nie wiecie o perkusji. Słuchacze mieli okazję poznać unikalną klawiaturę perkusyjną Mallet Kat, a także w ramach przekazywanej wiedzy również w formie interaktywnej zabawy, wysłuchać prawie 40 instrumentów perkusyjnych.

15.04.2016

1050. rocznica Chrztu Polski w szkole

14 kwietnia podsumowano zadania związane z projektem edukacyjnym poświęconym 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pierwszym etapem naszych działań były konkursy z wiedzy dla klas 4-6 oraz plastyczne ilustrujące okoliczności przyjęcia przez nasz kraj chrześcijaństwa. Chętni uczniowie chwycili też za pióro i pisali legendy związane z Chrztem Polski. Na lekcjach wychowawczych dyskutowano na temat skutków przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa, natomiast szóstoklasiści uczestniczyli w interaktywnej lekcji historii. Koło teatralne przygotowało krótkie przedstawienie poświęcone okolicznościom przyjęcia przez nasz kraj chrześcijaństwa, a historyczne opowiedziało o tym, jak dzisiaj świętujemy 1050. rocznicę przyjęcia chrztu. Całość przedsięwzięcia wieńczyły wystawy stanowiące końcowy efekt działań związanych z projektem. Tego dnia uczniowie, żeby podkreślić doniosłość chwili, przyszli ubrani w barwy narodowe. Projekt opracowany został przez Barbarę Barwicką i Alicję Sarbinowską we współpracy z paniami Darią Kozioł i Alicją Wiśniewską.

13.04.2016

Ratujemy i uczymy ratować

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Ratujemy i uczymy ratować, którego organizatorem jest WOŚP. W ramach pierwszego etapu konkursu, polegającego na stworzeniu tablicy edukacyjnej, uczniowie przedstawili tematykę związaną z ratowaniem ludzkiego życia.

07.04.2016

Z wizytą w CEZ

6 kwietnia klasa II c pod opieką p. Marleny Maternowskiej udała się z wizytą do Centrum Edukacji Zawodowej w celu poznania nauczanych tam zawodów. Uczniowie mieli okazję spotkać się z młodzieżą, która nabywa umiejętności praktyczne w kierunku wybranego przez siebie zawodu. Dzieci zwiedziły warsztaty obróbki ręcznej, pracownię łączenia metali, spawalnię i frezarnię. Zapoznały się z pracą mechanika pojazdów samochodowych, elektryka oraz elektromechanika. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się pracy krawcowej. Największą frajdę sprawił im pobyt w salonie fryzjerskim, gdzie nie brakowało chętnych do czesania i modelowania fryzur. Na końcu zwabił ich zapach przysmaków wydobywających się z kuchni, gdzie młodzi kucharze przyrządzali smaczne potrawy, których można było spróbować. Teraz zastanawiają się jaki zawód w przyszłości oni wybiorą.

06.04.2016

Kształtujemy właściwe postawy

Celem kształtowania u dzieci i młodzieży umiejętności dbania o własne zdrowie oraz postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu, przystąpiliśmy do realizacji programów profilaktycznych Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Nie pal przy mnie, proszę przeznaczonego dla klas młodszych oraz Znajdź właściwe rozwiązanie dla starszych klas szkoły podstawowej.
Program, w którym biorą udział klasy pierwsze składa się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach: Co to jest zdrowie?, Od czego zależy nasze zdrowie?, Co i dlaczego szkodzi naszemu zdrowiu?, Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?, Nie pal przy mnie, proszę! Koordynatorem programu „Nie pal przy mnie, proszę” jest Ewa Nowicka.
Celem programu „Znajdź właściwe rozwiązanie” realizowanego w klasach piątych i szóstych w ramach godzin wychowawczych oraz lekcji wychowania do życia w rodzinie jest kształtowanie postaw zobowiązujących do niepalenia, dumy z faktu niepalenia, wspierania innych osób w decyzji nie podejmowania palenia, odpowiedzialności za własne zdrowie. Koordynatorem programu jest Daria Kozioł.

25.03.2016

Konkurs Matematyczny Supermatematyk

Dnia 23 marca ogłoszono wyniki Szkolnego Konkursu Matematycznego Supermatematyk dla uczniów klas szóstych. Tytuł Supermatematyka zdobył Mateusz Gruntkowski (kl.VId). Wyróżnienia otrzymali: Remigiusz Orchowicz (kl.VIa), Grzegorz Przewoźniak (kl.VIb), Hubert Kmiotek (kl.VId). Najlepsi matematycy otrzymali z rąk dyrektora szkoły dyplomy i nagrody książkowe.

24.03.2016

W świątecznym klimacie

W ciągu ostatnich kilku dni zapanowała w szkole prawdziwie świąteczna atmosfera. Klimat świąt nadały szkole ozdoby wielkanocne zamieszczone na korytarzach i w klasach, zajęcia lekcyjne, podczas których uczniowie wykonywali prace plastyczne, omawiali zwyczaje, czy śpiewali piosenki. Przygotowane przez uczniów klasy IIa, IIc, IIe oraz Vb uroczyste apele, gdzie w scenerii pięknie udekorowanych stołów, w strojach ludowych, uczniowie recytując wiersze i śpiewając ludowe pieśni przybliżali społeczności szkolnej tradycje związane z Wielkanocą, dopełniły radosny czas oczekiwania na święta.

24.03.2016

Nasz udział w Światowym Dniu Wody

22 marca uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Wody. W tym dniu odbyło się w szkole wiele ciekawych zajęć.

21.03.2016

Pokazy talentów

Dnia 21 marca dzieci z klasy Ic i IId przyszły na spotkanie kółka teatralno - muzycznego bardzo podekscytowane. Tego dnia, w pierwszy dzień wiosny na zajęciach odbył się „Pokaz talentów”, do którego dzieci przygotowywały się już od dłuższego czasu. Dzieci śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze, grały na instrumentach, pokazywały różne sztuczki. Było bardzo wesoło. Okazało się, że nasi uczniowie są bardzo zdolni, posiadają wiele talentów i chętnie je prezentują. Wszyscy świetnie się bawili. Uczestnicy pokazu nagrodzeni zostali gromkimi brawami oraz dyplomami.

21.03.2016

Powitanie wiosny

Uczniowie klas młodszych z okazji pierwszego dnia wiosny zorganizowali barwny korowód. Ulicami miasta, z wiosennymi ozdobami i w akompaniamencie instrumentów przeszli na rynek, wręczając przechodniom ozdobne karteczki z życzeniami spełnienia wszelkich marzeń. Mimo, że było zimno, na twarzach uczestników korowodu, a także obserwatorów zagościł uśmiech.

20.03.2016

Drzwi otwarte dla przedszkolaków

W sobotę, 19 marca, podwoje naszej szkoły zostały otwarte dla przyszłych pierwszoklasistów. Dzieci i ich rodziców powitał dyrektor szkoły, pan Tomasz Jagodziński, oraz panie wicedyrektor. Zajmując miejsca w szkolnych ławkach, mali goście przez chwilę mogli poczuć się jak uczniowie. Uczestniczyli w różnych zajęciach, m.in. poznali wyposażenie tornistra, kreślili pętle w takt muzyki, układali wyrazy z liter oraz bez trudu odszukali i policzyli pluszowe koty ukryte w klasie. Później nadszedł czas na rozwijanie umiejętności językowych. W trakcie wesołych zabaw maluchy poznały kilka słówek w języku angielskim i niemieckim, po czym z zaciekawieniem zwiedziły szkolną bibliotekę i świetlicę. W pracowni komputerowej mali goście zaprezentowali swoje talenty plastyczne malując interaktywne pisanki. Na koniec wizyty w szkole przedszkolaki miały także okazję sprawdzić się w konkurencjach sportowych na sali gimnastycznej. Dzieci opuszczały szkolne mury uśmiechnięte, zadowolone oraz obdarowane drobnymi upominkami. Teraz już nie muszą obawiać się szkoły. Przekonały się same, że tutaj też można się dobrze bawić, a nauka wcale nie musi być nudna.

20.03.2016

Odwiedziny przedszkolaków

Grupa „Szewczyków” z Niepublicznego Przedszkola nr 2 pod opieką swoich wychowawczyń odwiedziła 16 marca uczniów z klasy I b. Dzieci chciały się dowiedzieć, jak naprawdę jest w szkole. Obejrzały salę lekcyjną, usiadły w ławkach, dowiedziały się tego, co uczeń powinien mieć w tornistrze. Dzieci również z chęcią je założyły na plecy. Pod opieką pani Barbary Barwickiej zwiedziły szkołę, dotarły też do biblioteki, gdzie obejrzały bogaty księgozbiór. Mamy nadzieję, że zakładki do książek, które otrzymały, będą im długo służyły. Dziękujemy przedszkolakom i ich opiekunom za udział w spotkaniu.

18.03.2016

Debata o dobrym wychowaniu

W dniu 16.03.2016 r. w naszej szkole odbyła się debata uczniowska na temat dobrego wychowania, w ramach realizacji konkursu Szkoła dobrego wychowania organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego.
Gościliśmy burmistrza miasta p. Jacka Gursza, przewodniczącą Rady Miasta Chodzieży p. Mirosławę Kutnik, przewodniczącego Rady Rodziców naszej szkoły p. Piotra Jankowskiego oraz dyrektora p. Tomasza Jagodzińskiego, wicedyrektora p. Bernadetę Kmiotek, nauczycieli, rodziców i uczniów.
Na początku spotkania uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i sporcie burmistrz wręczył stypendia. Wyróżnieni uczniowie to: M. Czarnolewski, M. Dreger, M. Gruntkowski, I. Jesiołowska, J. Jóźwiak, O. Kasprowicz, M. Kutnik, M. Michalska, A. Sałata, A. Serafin, L. Skóra, J. Szejner, J. Witkowska, F. Wiśniewski, A. Wolińska.
Następnie reprezentanci wszystkich klas piątych i szóstych odpowiadali na wylosowane pytania i wymieniali się poglądami na temat zasad dobrego wychowania.
Program debaty urozmaiciły swoimi występami dzieci ze świetlicy szkolnej wykonując taniec do utworu pt. "Polka Alemana" oraz uczniowie kółka historycznego, którzy recytowali wiersze tematycznie związane z naszą debatą i Aleksandra Jankowska, która zaśpiewała piosenkę pt. "W przyjaźni jest siła".
Dyskusja, jak i podjęte wcześniej działania we wszystkich klasach, pozwoliły na stworzenie Szkolnej Karty Zasad Dobrego Zachowania. Kartę tę uroczyście podpisali dyrektor szkoły, przewodniczący Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

18.03.2016

Kangur Matematyczny

Dnia 17 marca b.r. uczniowie na całym świecie po raz kolejny zmierzyli się z królową nauk w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs ten od lat cieszy się dużą popularnością także w naszej szkole. W tym roku przystąpiło do niego 83 uczniów z klas II – VI, którzy startowali w trzech kategoriach Żaczek, Maluch i Beniamin. Uczestnicy konkursu rozwiązywali nietypowe zadania wymagające logicznego myślenia, bystrego oka i badawczego umysłu. Miłym akcentem był upominek dla każdego uczestnika - układanka przestrzenna „Pentomino”. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki za naszych uczniów.

16.03.2016

Sukces uczniów w dziedzinie poezji

15 marca b.r. odbył się IV Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej w Pile, zorganizowany przez Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego pod Patronatem Prezydenta Miasta Piły. Cieszy się on sporym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, a z roku na rok ma coraz więcej uczestników.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym Konkursie Recytatorskim w dość licznym składzie, gdyż 23 osoby postanowiły podjąć wyzwanie i uczestniczyć w zmaganiach na interpretację, wymowę oraz wyraz artystyczny wierszy w języku angielskim.
Szczęśliwymi laureatami zostali (w kategorii klas czwartych): II miejsce – Filip Górzny (4d), IV miejsce - Julia Jutrzenka (4d) oraz wyróżnienie – Aleksandra Bukowińska (4c).
Wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się przygotować wiersze anglojęzyczne bardzo serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy. Ciekawe, co wydarzy się za rok? Do odważnych świat należy!

08.03.2016

Walentynka po angielsku

W lutym br. odbył się w naszej szkole konkurs na najładniejszą Kartkę Walentynkową w języku angielskim. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć jedyną w swoim rodzaju „Walentynkę”, w której życzeniami były wiersze angielskie.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział. Zwycięzcami w kategorii klas czwartych są: I miejsce – Kewin Stefański (4b), II miejsce – Agata Białczyk (4b), III miejsce – Anna Wisińska (4b) oraz Wiktor Burzyński (4a); w kategorii klas piątych: I miejsce – Aleksandra Górna (5b), II miejsce – Kornelia Bedołek (5a), III miejsce – Agata Konarska (5a) oraz Martyna Kulka (5b); w kategorii klas szóstych: I miejsce – Amelia Olejniczak (6d), II miejsce – Miłosz Czarnolewski (6d), III miejsce – Patrycja Bagusz (6d) oraz wyróżnienia: Julia Zatt (6a) oraz Maria Michalska (6a).
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

07.03.2016

Koszulka Bartosza Kapustki

Uczniowie naszej szkoły wspierają Lecha Poznań w walce o tytuł mistrzowski! We wczorajszym meczu Lech Poznań wygrał 2-1 z Cracovią, a Bartosz Gałązka zdobył koszulkę reprezentanta Polski, Bartosza Kapustki. Gratulujemy Bartek!

03.03.2016

Mistrzostwa Piłki Ręcznej

Dnia 02.03.2016 w Wągrowcu reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Mistrzostwach Rejonu Pilskiego SZS w Piłce Ręcznej Chłopców Szkół Podstawowych i zajęła IV miejsce. Gratulujemy sukcesu zawodnikom kadry w składzie: Bartosz Patryk, Bartosz Gałązka, Mikołaj Glanc, Mateusz Gruntkowski, Jeremi Jóźwiak, Paweł Klaszyński, Hubert Kmiotek, Adrian Kopienka, Mikołaj Laskowski, Fabian Martenka, Oliwier Micek, Filip Niezborała, Miłosz Nowak, Michał Pytlak, Mieszko Ścigała. Drużynę przygotował i prowadził Krzysztof Szewczyk.

03.03.2016

Warsztaty pieczenia pizzy

Dnia 1 marca b.r. już kolejna klasa z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach kulinarnych w Pizzerii Texsas. Tym razem była to klasa II b z wychowawczynią Dorotą Matusiak. Dzieci bardzo zadowolone z innej formy zajęć z wielką radością piekły swoje pizze, które spożyły lub też zabrały do domu w złożonych i ozdobionych przez siebie pudełkach. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy oraz odznaki ukończenia mini warsztatów kulinarnych.

01.03.2016

Spotkania z przyrodą

W poniedziałek 29 lutego uczniowie naszej szkoły zainteresowani życiem ptaków drapieżnych mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłym spotkaniu z tymi zwierzętami. Zespół „Spotkania z przyrodą” przeprowadził zajęcia ze specjalnie przygotowanymi do pracy z dziećmi żywymi ptakami. Były sowy (puszczyk i płomykówka), sokół i jastrząb. Goście prezentując ptaki, omówili ich budowę, zwyczaje, sposób zdobywania pokarmu. Odbył się pokaz lotu jastrzębia, który na co dzień pracuje na lotnisku. Uczniowie poznali tajemnicę bezszelestnego lotu sowy i dowiedzieli się, który ptak jest najszybszy na świecie. Dzięki warsztatom, dzieci miały możliwość poznania piękna tych ptaków. Uzmysłowiły też sobie, jaką rolę odgrywają one w przyrodzie i życiu człowieka.

01.03.2016

Rozgrywki w siatkówce

Turniej odbył się 27.02.2016 w hali sportowej w Szamocinie. Reprezentacja chłopców z naszej szkoły zajęła II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Mini Piłce Siatkowej. Skład drużyny: Bartek Gałązka (kapitan), Oliwier Micek, Mieszko Ścigała, Adrian Kopienka, Mateusz Skibiński, Fabian Martenka, Glanc Mikołaj, Filip Niezborała, Patryk Kaczmarowski. Reprezentacja dziewcząt zajęła IV miejsce. Gratulujemy drużynom sukcesów sportowych!

01.03.2016

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dnia 24 lutego zorganizowano w szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Projekt skierowano do wszystkich uczniów naszej szkoły, gdyż każdy z nich jest w mniejszym lub większym stopniu użytkownikiem Internetu. W ramach realizacji projektu opracowanego i przygotowanego przez panią Mieczysławę Wojciechowską odbyły się pokazy stron internetowych i prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na Logo Bezpiecznego Internetu. Nagrodzone zostały prace: Emilii Kot VIb, Marty Przewoźniak Vb, Antoniego Behrendta IVd, Amelii Olejniczak VId, Filipa Górznego IVd. Z kolei najmłodsi uczestniczy obejrzeli kreskówki, których tematem była przemoc z wykorzystaniem telefonów komórkowych, problem publikacji niechcianych zdjęć w sieci. Uczniowie w trakcie zajęć oceniali postawy bohaterów filmów animowanych, poznając zasady netykiety.

26.02.2016

Książki naszych marzeń

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji programu pod patronatem MEN - Książki naszych marzeń. Założeniem programu jest umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych celem propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania zamiłowań literackich. Chcąc zaistnieć w programie, klasa II f udała się dnia 26 lutego do Miejskiej Biblioteki Publicznej na lekcję biblioteczną o tematyce: Doświadczyć przyjemności czytania. Uczniowie podczas takich zajęć mają okazję zdobywać wiedzę o świecie w atrakcyjny sposób, a przede wszystkim rozwijać zainteresowania czytelnictwem, jedną z form spędzania wolnego czasu.

24.02.2016

Konkurs na Walentynkę

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastyczno – literackim na kartkę walentynkową. Organizatorem był Burmistrz Miasta Chodzieży. Dnia 23 lutego br. w Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.

19.02.2016

Dzień Kota w klasie Ib

Już od rana uczniowie gościli w klasie kotkę Miałkę. Właścicielka kotka - Oliwia opowiedziała o swoim pupilu i pozwoliła go pogłaskać. Kolejną atrakcją Dnia Kota była wizyta w grupie Szewczyków w Niepublicznym Przedszkolu nr 2 im. Szewczyka Dratewki. Dzieci obejrzały przedstawienie o chorym kotku, śpiewały wspólnie piosenki, sprawdzały swoją zwinność w przechodzeniu przez szarfę oraz zręczność w zwijaniu wełny. W zawodach picia mleka zwyciężali przedszkolacy i pierwszoklasiści. Pamiątką z tego spotkania są koty wykonane przez dzieci. Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na dzieci przedszkolne i panią Karinę Kołaczkowską już w marcu w naszej szkole.

18.02.2016

Święto kota

17 lutego po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kota. Z tej okazji biblioteka szkolna wraz z członkami koła przyrodniczego przygotowały szereg atrakcji. Odbyło się spotkanie z panią Iwoną Kostrzewą – Lewińską. W ciekawy sposób opowiedziała o opiece nad kotami, szczególnie podkreślając problem tych, które nie mają domu. Część artystyczna przygotowana została przez uczniów należących do koła przyrodniczego. Z tej okazji przebrali się za koty. W bibliotece można było obejrzeć galerię zdjęć naszych mruczących ulubieńców, książki o kotach. Dużą atrakcją były również odwiedziny kotków – Lili i Rysi. Spotkanie to było kolejną okazją do tego, aby uświadomić sobie, że nasz stosunek do zwierząt świadczy o naszym człowieczeństwie.

18.02.2016

Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej

Dnia 6.02.2016 w hali sportowej Gimnazjum w Budzyniu odbył się turniej SZS w piłce ręcznej chłopców. Reprezentacja naszej szkoły prowadzona przez pana Krzysztofa Szewczyka zajęła I miejsce, pokonując SP Szamocin 12:6 i SP nr 3 Chodzież 15:10 i jednocześnie awansując do udziału w zawodach na szczeblu rejonowym. Drużyna wystąpiła w składzie: Bartosz Gałązka - kapitan (1 bramka), Hubert Kmiotek - bramkarz I, Adrian Kopienka - bramkarz II, Mikołaj Kutnik (12), Oliwier Micek (6), Mateusz Gruntkowski (4), Niezborała Filip (2), Mateusz Skibiński (1), Filip Kędziora (1), Paweł Klaszyński, Jeremi Jóźwiak, Michał Pytlak, Mikołaj Glanc, Konrad Łucki. Zespół przygotował i prowadził Krzysztof Szewczyk.

17.02.2016

Szkoła Zorientowana Technologicznie

W ostatnim czasie nasza szkoła wzięła udział w konkursie Klasa ze snów, którego wynikiem jest uzyskanie, po zdaniu testu wiedzy, Certyfikatu Szkoły Zorientowanej Technologicznie, a także uczestnictwo nauczycieli w pokazie nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w nauczaniu, jakim jest monitor interaktywny, być może następca obecnie wykorzystywanej tablicy interaktywnej. Udział w konkursie na najbardziej kreatywny projekt wykorzystania monitora interaktywnego do pracy dydaktycznej z uczniami autorstwa Marzeny Sałek - Jęchorek ma dać szkole szansę na wygranie nowoczesnego sprzętu technologicznego do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

17.02.2016

Mistrz dobrych manier

W ramach projektu Szkoła dobrego wychowania przedstawiciele klas III wzięli udział w szkolnym konkursie o tytuł „Mistrza dobrych manier”, którego organizatorami były Elżbieta Filistowicz oraz Ewa Nowicka. Celem konkursu było propagowanie zasad kulturalnego zachowania, na co dzień i od święta. Uczniowie drużynowo wykonywali różnorodne konkurencje z zakresu savoir-vivre’u: odgrywali scenki, nakrywali stół na uroczyste przyjęcie, układali rymowanki, tworzyli hasła do „Szkolnego kodeksu dobrych manier”. Decyzją komisji konkursowej zwycięzcą została klasa IIIc. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałej postawy podczas turnieju.

15.02.2016

Miłosna poezja na Walentynki

W przededniu świętego Walentego uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wierszy i piosenek o miłości. Literacko - muzyczne Walentynki odbywały się na każdej przerwie w bibliotece szkolnej. Prezentowane były utwory klasyków, ale również współczesne. Uczniowie przekonali się, że miłość niejedno ma imię. Życzymy wszystkim, aby serca otwierali dla siebie nie tylko w tym dniu.

12.02.2016

Paczka z Walencji

Nasi przyjaciele z Hiszpanii przysłali do naszej szkoły paczkę promującą ich kraj i miasto. Dzieci znalazły w paczce wiele interesujących upominków, takich jak: pyszne słodycze, broszury reklamujące miasto Walencja, breloczek do kluczy promujący klub piłki nożnej z napisem C.F. Valencia, tamburyn oraz ilustracje, które opowiadają o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Hiszpanii nazywanych Roscón de Reyes (Ciasto Trzech Króli), w którym znajduje się mały, plastikowy dzidziuś symbolizujący Pana Jezusa i ziarno fasoli. Ten kto znajdzie dzidziusia będzie miał szczególne przywileje w Nowym Roku, natomiast osoba, która znajdzie ziarno fasoli musi przygotować ciasto za rok. W paczce również pojawiła się ilustracja Las doce uvas en Nochevieja (12 winogron, które spożywa się o północy w Sylwestra) – Hiszpanie wierzą, że ten zwyczaj przyniesie im dobrobyt i szczęście w Nowym Roku. Dzieci są zachwycone otrzymanymi prezentami. Upominki będzie można obejrzeć w bibliotece szkolnej. Serdecznie zapraszamy!

11.02.2016

Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Uczniowie klasy II e wraz z wychowawczynią Elżbietą Filistowicz, przygotowali koncert dla swoich kochanych babć i dziadków. W ostatni dzień karnawału, 9 lutego, w pięknie przystrojonej sali lekcyjnej, mali artyści z ogromnym przejęciem deklamowali wiersze i śpiewali okolicznościowe piosenki. Po życzeniach i upominkach, wykonanych samodzielnie, dzieci poczęstowały gości słodkimi pysznościami przygotowanymi przez mamy.

10.02.2016

Warsztaty pieczenia pizzy

9 lutego uczniowie klasy II c pod opieką wychowawczyni pani Marii Maternowskiej uczestniczyli w warsztatach pieczenia pizzy w restauracji TEXAS. Na początku dzieci poznały ciekawą historię tego przysmaku, po czym podziwiały sztukę kręcenia placka chlebowego przez samego szefa kuchni. Następnie, każdy indywidualnie, składał opakowanie do pizzy, na którym wykonał swój projekt. W odpowiednim stroju kucharza pod czujnym okiem instruktora każdy komponował swoją prawdziwą pizzę. Po ich upieczeniu, wszyscy z dużym apetytem konsumowali przygotowane przez siebie przysmaki.
Na koniec każdy uczestnik warsztatów kulinarnych otrzymał dyplom uzyskując tytuł mistrza Pizzaiolo.

09.02.2016

Konkurs pięknego czytania

Dnia 5 lutego w klasie II b odbył się już po raz trzeci w tym roku szkolnym konkurs czytania. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów. Zadaniem uczestników było wykazanie się jak najlepszą techniką czytania oraz sposobem interpretacji tekstu. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczestników. Zachęca dzieci do czytania dodatkowych tekstów, dzięki którym uczniowie mogą doskonalić umiejętność czytania. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie:
I miejsce – Z. Szewczak, W. Grzymisławska
II miejsce – K. Hak
III miejsce – K. Świderska, N. Martenka
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni ocenami celującymi, a zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

08.02.2016

Bibi w naszej szkole

Miło jest nam zakomunikować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu Valentina Grenon, którego celem jest opieka nad maskotką – Bibi oraz uświadomienie uczniom istnienia innych państw, języków i kultur na świecie. Program ma na celu promocję szkoły, miasta i państwa. Bibi podróżuje po całym świecie poznając kulturę, historię i zwyczaje danego kraju. Tym samym zaprosiliśmy ją do naszej szkoły. Dzieci są zainteresowane udziałem w projekcie i zabierają Bibi w różne ciekawe miejsca, które promują Jedynkę. Mogą państwo zaznajomić się z projektem na stronie internetowej kliknij tutaj. Niedługo pojawią się tam pierwsze zdjęcia zrobione przez uczniów.

04.02.2016

Teatr na żywo

Uczniowie po raz kolejny wzięli udział w projekcie iTeatr realizowanym przez Telewizję Polską S. A. Tym razem klasy II f i III a pod opieką nauczycielek: Beaty Kubaczyk i Marzeny Sałek-Jęchorek obejrzały musical na żywo pt. Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi. Tym razem bohaterowie zabrali widzów w świat dookoła karuzeli, gdzie obok prowadzenia pojazdu, była walka z okrętem pirackim, pożarem, a także gra na instrumentach.

04.02.2016

Czas balu karnawałowego

W środę, zaraz po feriach zimowych uczniowie pierwszej grupy wiekowej bawili się na szkolnym balu karnawałowym prowadzonym przed doświadczonych animatorów oraz pod opieką wychowawców. Były tańce, zabawy i konkursy, a także słodki pączek ufundowany dzieciom przez rodziców, z okazji karnawału i zbliżającego się Tłustego czwartku.

20.01.2016

Jesteśmy przyjaciółmi zwierząt

W grudniu 2015 roku Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę pieniędzy na rzecz chodzieskiego schroniska dla zwierząt. Dzięki zebranym środkom, zakupiono karmę, którą dnia 15 stycznia dostarczono do schroniska. Uczniowie podczas odwiedzin zdobyli wiedzę na temat opieki nad zwierzętami w schronisku, a także pod nadzorem opiekunek: Karoliny Romaszewskiej i Agnieszki Maron, mogli pobawić się z psami i poczęstować je przyniesionymi smakołykami. Dowiedzieli się, że kilka psów już dość długo czeka na adopcję, a wśród nich - niewidomy, lecz bardzo przyjacielski i pełen energii Rocky, który ma za sobą niezwykle smutną przeszłość. Po wizycie w schronisku uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że tego typu akcje należy organizować częściej oraz trzeba zachęcać do udziału w nich wszystkich mieszkańców naszego miasta.

19.01.2016

Wycieczka do Zdrojowej Góry

W dniu 14 stycznia sześcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej przez Nadleśnictwo Podanin. W wydarzeniu tym wzięły udział dzieci, które zebrały powyżej 100 kg kasztanów i żołędzi w konkursie Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Edukacji Leśnej „Zdrojowa Góra”. Była to znakomita okazja do poszerzenia wiedzy na temat życia zwierząt leśnych. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, zajęcia były atrakcyjnie prowadzone i towarzyszyły im liczne zabawy i konkursy. Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. To pełne wrażeń spotkanie było doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań tematyką przyrodniczą.

14.01.2016

Spotkanie z muzyką

Dnia 12.01.2016r. uczniowie klasy Ic byli uczestnikami niecodziennej lekcji muzyki. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, który zawodowo zajmuje się muzyką, dzieci mogły zobaczyć, dotknąć i usłyszeć brzmienie wielu instrumentów muzycznych. Wśród nich był klarnet, saksofon, gitary elektryczne, gitary akustyczne, perkusja, akordeon, syntezator klawiszowy. Dzieci z chęcią i zapałem próbowały swojego muzycznego talentu grając na perkusji i gitarach. Na twarzach dzieci widać było emocje i radość. Ta wyjątkowa lekcja była okazją do naocznego poznania i usłyszenia dźwięków wielu instrumentów. Wychowawczyni Małgorzata Pranke wraz z uczniami serdecznie dziękuje zaproszonym gościom za dostarczenie dzieciom niezapomnianych wrażeń.

12.01.2016

Pasowanie na czytelnika

Początek stycznia był dla uczniów klas pierwszych chodzieskiej Jedynki szczególnie intrygujący. Pierwszaki zostały czytelnikami biblioteki szkolnej. Odtąd ich wizyta w bibliotece nie będzie się ograniczała tylko do wypożyczania podręczników.
Podczas imprezy bibliotecznej dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki, poznały drogę książki od autora do czytelnika i zawody związane z powstawaniem książki. Po złożonym przyrzeczeniu, że będą szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości, otrzymały pamiątkowe akty pasowania i zakładki do książki. Następnie po raz pierwszy dokonały samodzielnego wyboru lektury. Życzymy im wielu miłych chwil spędzonych z książką.

09.01.2016

Wkrótce ferie zimowe

Uczniowie wyczekują z niecierpliwością na ferie zimowe, a w szkole tradycyjne trwa okres przygotowań do nich. W tym celu w klasach odbyły się już pierwsze pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji zimowych, a ponadto uczniowie klas młodszych w piątek mieli okazję obejrzeć w kinie CHDK film Kacper i Emma – zimowe wakacje. Była to już druga część przygód przedszkolaków z Norwegii. Przypomnijmy, że pierwszą część filmu Emma i Kacper – magiczne święta w ramach akcji Filmoteka Szkolna uczniowie klas młodszych obejrzeli dzięki wsparciu Rady Rodziców w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Cykl filmów Emma i Kacper znajdujących się z programie festiwalu filmowego Kino dzieci poświęcony jest tematyce przyjaźni oraz wzajemnych relacji z rówieśnikami, a także problemom stawiania czoła wyzwaniom i znajdowania porozumienia między światem dzieci, a światem dorosłych.

27.12.2015

Program Koduj z klasą

W tym roku szkolnym bierzemy udział w programie Koduj z klasą, którego nadrzędnym celem jest popularyzacja programowania wśród uczniów. Realizacja cyklów lekcji poświęconych programowaniu uczy nie tylko stosowania algorytmów, zasad logiki, ale przede wszystkim samodzielnego poszukiwania rozwiązań.

22.12.2015

W bożonarodzeniowym klimacie

W ostatnim tygodniu przed świętami w szkole nauczyciele we współpracy z rodzicami zorganizowali w klasach Wigilie. Było uroczyście, nastrojowo, a nawet bardzo słodko. Dzieci śpiewały kolędy, recytowały wiersze, prezentowały scenki o tematyce religijnej, a także grały na instrumentach w obecności zaproszonych gości. Jak wspomina wychowawczyni klasy Ia, niektóre mamy ze wzruszenia ukradkiem ocierały łzy. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na prezenty od św. Mikołaja, który do wielu klas postarał się dotrzeć osobiście. Na szkolnym korytarzu  rozbrzmiewała świąteczna kolęda.

22.12.2015

Nawiązanie współpracy ze szkołą w Hiszpanii

Na początku grudnia br. otrzymaliśmy miłą wiadomość, a mianowicie szkoła podstawowa z Walencji wyraziła chęć podjęcia współpracy z naszą placówką. Jest to dla nas niezwykłą okazja, ponieważ pragniemy stworzyć uczniom solidne podstawy umożliwiające osiągniecie sukcesów w nauce języków obcych. Uczniowie klasy 4c i 4d z wielką przyjemnością napisali pierwsze maile do swoich nowych kolegów z zagranicy. Postanowiliśmy przybliżyć Hiszpanom tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w Polsce, tym samym uczniowie przygotowali paczkę, w której znalazły się własnoręcznie robione pierniki, przepiękne rysunki przedstawiające potrawy wigilijne, opłatek i sianko. Nasi uczniowie również mieli ochotę poczęstować nowych znajomych pysznymi polskimi słodyczami, więc ptasie mleczko i delicje szampańskie powędrowały do Walencji. Czwartoklasiści szczegółowo podpisali wysłane produkty i rysunki, zapoznając Hiszpanów z polską kulturą. Ponadto rodzice Filipa z klasy 4d wyprodukowali niezwykły kubek dla naszych nowych znajomych z napisem Szkoła Podstawowa Nr 1 w języku polskim i hiszpańskim oraz z herbem miasta. Wysłaliśmy również folder i plan Miasta Chodzieży, płytę CD, na której można zobaczyć naszą okolicę i długopisy z napisem Chodzież. Jesteśmy pewni, że te produkty zachęcą hiszpańskich przyjaciół do owocnej współpracy z nami. Dla uczniów naszej szkoły to niecodzienne wydarzenie i jednocześnie nowe doświadczenie, a dla szkoły możliwość promocji naszego miasta poza granicami kraju.

18.12.2015

Sukces Amelii

Uczennica naszej szkoły, Amelia Olejniczak z klasy VId odniosła duży sukces w Wojewódzkim Konkursie Literackim Baśniobranie, zdobywając główną nagrodę za napisanie baśni: „O Świetlicy i Niedźwiedziu”. Celem konkursu było stworzenie baśni nawiązującej do mitologii słowiańskiej. Komisja konkursowa nagradzając pracę Amelii, doceniła jej pomysłowość, a także inwencję twórczą. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych osiągnięć w dziedzinie twórczości literackiej.

18.12.2015

Świąteczne dyktando

10 grudnia w szkole odbyło się dyktando świąteczne z języka angielskiego dla klas IV-VI. W pierwszej turze pisały je klasy IV, w drugiej natomiast klasy V-VI. Uczestnicy musieli dokładnie wsłuchać się w nagranie rdzennego użytkownika języka angielskiego i uzupełnić brakujące luki w tekście. Dyktando wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczniów i wprowadziło ich w świąteczny nastrój.

17.12.2015

Certyfikat Bezpieczeństwa

Uczniowie klas pierwszych dołączyli do Klubu Bezpiecznego Puchatka. Jest to największy w Polsce program edukacyjny, który uczy pierwszoklasistów jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie wolnym. Organizatorem programu jest firma Maspex, Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Nauczyciele. Patronat Honorowy sprawuje Komendant Główny Policji i Kuratoria Oświaty. W dniach od 8 do 15 grudnia uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści odpowiadali na 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa udostępnionych online przez Akademię Bezpiecznego Puchatka. Pytania miały formę pisemną oraz obrazkową. Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiadomości, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Realizacja programu zakończyła się sukcesem i szkoła otrzymała certyfikat o przynależności do Klubu Bezpiecznego Puchatka.

17.12.2015

Pomagamy zwierzętom

Jak co roku, w grudniu w naszej szkole odbyła się zbiórka dla przebywających w punkcie adopcyjnym zwierząt. Organizatorami akcji byli członkowie koła przyrodniczego. Do włączenia się w akcję zachęcały dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, które pod opieką Pani Ewy Nowickiej przygotowały plakaty zwracające uwagę na potrzeby zwierząt. Zebraliśmy dużą ilość karmy, przysmaków i koców, ponadto znalazły się także zabawki dla psów. W akcję zaangażował się również Samorząd Uczniowski, który zbierał pieniądze na potrzeby schroniska.

14.12.2015

W bożonarodzeniowym klimacie

W poniedziałek, 14 grudnia uczniowie klas pierwszych obejrzeli w ChDK spektakl Zimowa układanka wystawiany przez Teatr Wariate. Przedstawienie w klimacie bożonarodzeniowym zostało zorganizowane dzięki Fundacji Tęczowe Dzieciństwo oraz Fundacji Muszkieterów hipermarkety Intermarche i Bricomarche. W Zimowej układance została przedstawiona w niekonwencjonalny sposób i z poczuciem humoru bożonarodzeniowa historia, oparta na motywach tradycyjnej pastorałki. Podczas przedstawienia towarzyszył dzieciom św. Mikołaj, w którego wcielił się Andrzej Michalski (prezes Fundacji Tęczowe Dzieciństwo) i rozdawał dzieciom upominki.