Rok szkolny 2019/20


01.09.2019

Pamiętamy

1 września 2019 r. odbyła się w Chodzieży uroczystość z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W obchodach upamiętniających to tragiczne wydarzenie w dziejach Polski naszą szkołę reprezentował Pan Dyrektor Tomasz Jagodziński wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz Pocztem Sztandarowym. Podczas uroczystości delegacja z naszej szkoły złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność oraz oddała hołd bohaterom tamtych dni, dzięki którym możemy żyć i cieszyć się wolnym krajem.

02.09.2019

21.09.2019

Morskie opowieści

Jak długo marynarz przebywa poza domem? Ile zna języków? Te i inne pytania mogli zadać na lekcji wychowawczej uczniowie klas Va, c i e, panu Maciejowi Kulczyńskiemu, pierwszemu oficerowi pracującemu na Gazowcu Marynarki Handlowej. Zaproszony gość opowiadał dzieciom o pracy na morzu, specjalnych zadaniach na statku i służbowych podróżach. Piątoklasiści mogli przyjrzeć się dokładnie mundurowi marynarza, obejrzeć mapy i zdjęcia oraz dowiedzieć się, jakie są rodzaje statków.
Wychowawczynie klas: Pani Emilia Binkiewicz, Małgorzata Sobczak i Agnieszka Kaczmarowska dziękują serdecznie panu Maciejowi za interesującą lekcję, życzą spokojnych wód, szybkich i szczęśliwych powrotów do domu oraz dużo satysfakcji z wykonywanej pracy.

25.09.2019

Taniec i dobre maniery

W tym tygodniu, po raz kolejny odwiedziła naszą szkołę Ogólnopolska Szkoła Tańca i Dobrych Manier Hajdasz. Tancerki pokazały jak poprzez taniec, uczą dobrego wychowania. Prowadzące spotkanie zachęcały dzieci do wspólnej zabawy wykorzystując znane piosenki. Założeniem realizowanych przez organizatorów zajęć jest nie tylko nauka podstawowych kroków i figur tańców narodowych, ale także wdrażanie do przyjmowania właściwych w życiu codziennym postaw, świadczących o dobrym wychowaniu.

25.09.2019

Bezpieczni na drodze

We wtorek, 24 września w naszej szkole gościliśmy Panią nadkomisarz Elżbietę Żulewską, przedstawicielkę Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. Funkcjonariuszka opowiedziała pierwszoklasistom o akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przestrzegała dzieci przed zabawami w pobliżu jezdni, a także zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadali na pytania, demonstrowali prawidłowe zachowanie podczas przechodzenia przez ulicę. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali opaski odblaskowe, dzięki którym będą bardziej widoczni na drogach.

27.09.2019

Znani w szkole

Jak pokochać siebie? Jak walczyć z hejtem? Jak po prostu być sobą i nie poddawać się ogólnie przyjętym trendom? Na te i wiele innych pytań w dniu dzisiejszym odpowiadali naszym uczniom zaproszeni przez członków Samorządu Uczniowskiego goście podczas spotkań warsztatowych. Ewa Niespodziana, Laura Samojłowicz i Jeremiasz Chomontowski znany jako „Jerry”, wierzą, że rozmowy z uczniami prowadzone przez znane osoby, wzbudzają zaufanie i chęć słuchania, dlatego chętnie podczas spotkań warsztatowych dzielą się z młodzieżą swoimi życiowymi doświadczeniami. Jak twierdzą, chcą wnosić wiele uśmiechu i pozytywnej energii do szkół i oczywiście udało im się to osiągnąć w dniu dzisiejszym również i w naszej szkole. Podczas warsztatów nie zabrakło oczywiście czasu na wspólne fotografie i autografy.

01.10.2019

Harce Chodzieskie w SP1

W sobotę 28 września br. w Chodzieży odbyły się Harce Chodzieskie – gra miejska, przeprowadzona w ramach projektu „SPINka-Szkoła-Przyszłość-Innowacja-Nauczyciele-kompetencje-aktywność”, którego beneficjentem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży.
Harce Chodzieskie zostały przygotowane w formie gry miejskiej, a zaproponowane uczestnikom konkurencje miały wspomóc kształtowanie kreatywności oraz umiejętności pracy w zespole. W grze wzięło udział kilka zespołów, składających się z dzieci, głównie uczniów chodzieskiej Jedynki oraz ich rodziców lub opiekunów. Zadaniem każdego zespołu było zdobywanie punktów w poszczególnych konkurencjach. Zadaniem pierwszym było przygotowanie mapy myśli – tutaj należało wykazać się kreatywnością i umiejętnością pracy zespołowej. Kolejny etap stanowiły konkurencje sportowe, przeprowadzone na szkolnym boisku – bieg na czas, w parze z balonem, po ukończeniu którego, zawodnicy, korzystając z otrzymanych wskazówek, musieli odnaleźć punkty w mieście, gdzie czekały na nich kolejne konkurencje. Było dużo zabawy, ale też pojawiały się trudności. Naklejanie piegów koledze z drużyny, odpowiadanie na pytania związane z życiem Miasta, szereg zabawnych zadań wymagających otwartości i pomysłowości oraz współpracy wszystkich członków drużyny, zostało pozytywnie przyjęte przez uczestników gry. Każda drużyna musiała też rozwiązać krzyżówkę, która została tak przygotowana, by wymusić intensywne poszukiwania prawidłowych odpowiedzi nie tylko w internecie, ale też w chodzieskiej bibliotece. Ostatnia konkurencja, w której organizatorzy wykorzystali małe dynie i zwykłą miotłę, była doskonałym podsumowaniem całej gry. Na mecie na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek – kiełbaska z grilla, ciepłe i zimne napoje oraz ciasto. Każda drużyna otrzymała dyplom, a tytuł HARCmistrza Chodzieskiego zdobyli „Niepokonani”. Drugie i trzecie miejsce zdobyli „Zawodowcy” i „Nadnoteckie Żaby”. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci voucherów w wysokości 200, 300 i 400 zł.

01.10.2019

Sukces w konkursie

Z radością informujemy, że nasza szkoła znalazła się wśród laureatów konkursu #OSE Wyzwanie, wygrywając tym samym mobilną pracownię multimedialną, zawierająca m.in. 16 laptopów. Zadaniem uczestników było przesłanie pracy plastycznej pt. Smart szkoła, wykonanej w dowolnej technice plastycznej. Wielkie brawa dla teamu artystycznego: Anny Gmitrowicz z kl. 8d - autorki zwycięskiej pracy (na zdjęciu), Zuzanny Koźlarek z kl. 7b - godnej rywalki, której prace jeszcze zapewne przyjdzie nam podziwiać, a także p. Izabeli Kostrzewy - nieocenionej pomocy i źródła natchnienia. Dodatkowo punktowane były deklaracje uczestnictwa w programach OSE Hero i CodeWeek. W związku z tym dziękujemy również uczennicom kl. 8b (Róży Bąk, Wiktorii Ignaczak, Annie Wisińskiej) oraz p. J. Sałacie za zaangażowanie w akcję OSE Hero, p. Marcinowi Stróżynie za podjęcie wyzwania, a także p. Marzenie Sałek-Jęchorek za zgłoszenie szkoły do tegorocznego CodeWeek. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zgłoszenie szkoły do projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i programu mLegitymacja. Przygotowania do konkursu koordynowała p. Emilia Łuszczki przy pomocy p. Marzeny Sałek-Jęchorek.

02.10.2019

Żywa lekcja historii

We wtorek, 1 października uczniowie klas szóstych uczestniczyli w żywej lekcji historii. Goszcząca w naszej szkole grupa rekonstrukcyjna starała się przybliżyć naszym uczniom barwny świat Rzeczpospolitej szlacheckiej z okresu jej największej świetności, czyli XVI-XVII wieku. Przy współpracy ochotników zaprezentowano stroje chłopskie i szlacheckie, przybliżając widzom pojęcia takie jak żupan, safian czy kołpak. Następnie nasi goście zaprezentowali elementy wojskowości staropolskiej: szablę batorówkę i budowę zbroi husarskiej w wersji folgowej. Jeden z naszych uczniów został w nią ubrany, stanowiąc żywy model przedstawiciela naszej najsłynniejszej jazdy ciężkozbrojnej. Przy okazji omówiono kilka fragmentów historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w tym krótkie panowanie Henryka Walezego, reformy Stefana Batorego, bitwy pod Kłuszynem, Beresteczkiem i Wiedniem. Żywą lekcję historii zwieńczył pokaz walki na szable i konkurs wiedzy o Rzeczpospolitej szlacheckiej dla uczniów, w którym nagrodami były bite na miejscu kopie talarów Stefana Batorego.

03.10.2019

Bezpieczni w szkole

Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole, to jedno z wielu ważnych zadań naszej placówki. Często w przypadku pożaru ludzie reagują niewłaściwie dlatego, że nie wiedzą jak należy się zachować, stąd zorganizowany w dniu dzisiejszym próbny alarm pożarowy. Uczniowie po usłyszeniu alarmu informującego o zagrożeniu pożarowym, zgodnie z planem ewakuacyjnym, opuścili sale lekcyjne i udali się w bezpieczne miejsca. W obu budynkach ewakuacja przebiegała sprawnie, a nad całością ćwiczeń czuwali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży oraz Dyrekcja szkoły.

09.10.2019

Lekcja tańca

Dnia 8.10.2019 odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja. Tego dnia bowiem uczniów klasy 2b i 2d odwiedził pan Mateusz Pawłowski - instruktor tańca towarzyskiego, absolwent chodzieskiej Jedynki. Dzieci miały możliwość poznać różne rodzaje tańca towarzyskiego oraz nauczyć się kilku figur rock and rolla. Należy podkreślić, że pod czujnym okiem instruktora wszyscy bardzo dobrze sobie radzili. Okazało się, że w naszej szkole mamy wielu uczniów, którzy potrafią pięknie tańczyć. Gorące podziękowania należą się inicjatorce spotkania Pani Joannie Banaszkiewicz oraz Panu Mateuszowi za wspaniałą lekcję tańca.

10.10.2019

Mistrzostwa w tenisie stołowym

9 października 2019 r. w hali widowiskowo – sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży, odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym w kategoriach dziewcząt i chłopców. Zawody, w których uczestniczyło dziesięć osób, rozgrywano systemem „każdy z każdym”. W kategorii dziewcząt zwyciężyła uczennica klasy 7b - Zuzanna Koźlarek. Na drugiej pozycji uplasowała się Roksana Górzna (klasa 7b), miejsce trzecie zajęła Klaudia Srokowska (klasa 8c). Wśród chłopców, najlepszym zawodnikiem i zdobywcą tytułu Mistrza Szkoły został Mikołaj Zachciał (klasa 7b). Drugie miejsce zajął Szymon Pakulski (klasa 8a), natomiast miejsce trzecie Mikołaj Budzisławski (klasa 8d). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

10.10.2019

Mistrzostwa Powiatu

10 października 2019r. na terenach leśnych przy Parku 3 Maja w Chodzieży odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasza szkoła w kategorii Igrzyska Dzieci zajęła I miejsce wśród dziewcząt. Chłopcy w tej kategorii zdobyli III miejsce. Gratulacje dla wszystkich uczestników biegów sztafetowych.

12.10.2019

Noc zawodowców

W piątek 4 października uczniowie klas 8a, 8b i 8c z wychowawcami: M. Połajdowicz, J. Sałatą i E. Łuszczki, wzięli udział w "Nocy zawodowców". Impreza odbyła się w Zespole Szkół w Ratajach. Uczestnicy zdobywali wiedzę praktyczną na różnorodnych warsztatach (m. in.: krawieckim, fryzjerskim, elektrycznym, kucharskim, cukierniczym, fotograficznym, ekonomicznym). Oprócz tego mieli okazję porozmawiać z uczniami szkół średnich o tym, jak wygląda nauka po ukończeniu szkoły podstawowej. Gotowali również z finalistą programu "MasterChef" Mateuszem Krojenką, a na koniec wzięli udział w wyjątkowym pokazie światła i dźwięku.

12.10.2019

14.10.2019

Akademia Świadomego Rodzica

W minioną sobotę 12 października odbyło się ostanie spotkanie w ramach Akademii Świadomego Rodzica. Zajęcia dla rodziców odbywały się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza od marca br. i były prowadzone przez wykładowców uczelni. Grupa rodziców uczniów naszej szkoły w ramach zajęć warsztatowo – treningowych z wykorzystaniem metod aktywnych zdobyła cenną wiedzę na różne tematy związane z dzieckiem, ale również z samym rodzicem. Cykl sześciu spotkań obejmował następujące zagadnienia:
1) Mam tę moc – o trudnej sztuce motywowania siebie i innych, 2) Style kierowania wychowawczego w praktyce, 3) Nowe media – pomiędzy zagrożeniami a utopijnymi korzyściami, 4) Rozwijanie i wspieranie zdolności oraz zainteresowań dzieci i młodzieży, 5) Rola rodzicielskiego wsparcia w przygotowaniu dzieci do podejmowania decyzji edukacyjnych, 6) Rodzicu – bądź zdrów! Czyli jak zadbać o dobre samopoczucie i (po)radzić sobie ze stresem.
„Było bardzo ciekawie. Oby więcej takich warsztatów…” – to słowa jednej z mam uczestniczącej w projekcie. Serdecznie dziękujemy uczestnikom Akademii za aktywny udział w spotkaniach, zawsze miłą i twórczą atmosferę oraz za zaangażowanie.

14.10.2019

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej upłynął nam w jesiennym klimacie. Życzenia i podziękowania składane przez uczniów uatrakcyjniły przygotowane przez klas 2a i 2d pod opieką wychowawczyń występy artystyczne w jesiennej scenerii. Nie zabrakło też występów naszych zespołów tanecznych, prowadzonych przez p. Iwonę Kasprzyk. Starsze grupy wiekowe również obok życzeń kierowanych do nauczycieli przygotowały akcenty artystyczne pod kierunkiem p. Ewy Kantorskiej i p. Bernadety Kmiotek. Tradycyjnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród uczniów plebiscyt na najlepszych nauczycieli. Bezapelacyjnym zwycięzcą tegorocznych wyborów został Pan Jarosław Majewski, który zajął I miejsce aż w trzech kategoriach: Najlepszy z Najlepszych, Nauczyciel z największym poczuciem humoru oraz Nauczyciel z najbardziej donośnym głosem. W kategorii Nauczyciel pomocna dłoń po raz kolejny zwyciężyła Pani Alicja Sarbinowska. Serdecznie gratulujemy obojgu zwycięzcom! To taki szczególny dzień dla pedagogów i pracowników szkoły, w którym uświadamiają sobie, że warto czynić starania, gdyż wdzięczność uczniowska to najwspanialszy dla nich dar.

16.10.2019

Niekonwencjonalne lekcje języka angielskiego

W poprzednich latach uczniowie SP 1 wyjeżdżali na obozy językowe EUROWEEK do Międzygórza, w pobliżu Kłodzka. Tam doskonalili umiejętności językowe aktywnie uczestnicząc w licznych niekonwencjonalnych aktywnościach, w których komunikowali się tylko w języku angielskim. Konsekwencją współpracy z fundacją był pobyt w Chodzieży dwójki wolontariuszy, którzy przez dwa dni prowadzili w naszej szkole ciekawe i nietuzinkowe zajęcia. Przedstawiali ciekawe opowieści o swoich krajach, Grace w bardzo ekspresyjny sposób opowiadała o swoim ukochanym Wietnamie, a Fabian o urokach Kolumbii. Lekcje te miały charakter warsztatów, uczniowie mieli możliwość dopytywać swoich tymczasowych nauczycieli o interesujące ich rzeczy, organizowane były gry i zabawy językowe. Wszystko to sprawiło, że dzieciom bardzo podobały się takie zajęcia i wspominały, że częściej by w takich uczestniczyły. Dodać należy, że zorganizowanie pobytu Grace i Fabiana w Chodzieży byłoby dużo trudniejsze, gdyby nie rodzice naszych uczniów, którzy zaprosili naszych gości do swoich domów i kilka dni gościli ich u siebie, za co bardzo dziękujemy.
Mamy nadzieję, dodaje organizator pobytu wolontariuszy pani Weronika Dutkiewicz, że dzięki takim aktywnościom nasi uczniowie z większą przyjemnością będą zdobywać nowe umiejętności.

18.10.2019

Sukces uczniów w Olimpiadzie Ekologicznej

Dnia 17 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży odbył się etap powiatowy XII Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z trudnymi zadaniami z ochrony przyrody i ekologii. Konkurs zakończył się pomyślnie dla debiutantów: Zuzanny Mertin z klasy 5a, która zajęła II miejsce w powiecie i Pawła Szcześniaka również z klasy 5a, nagrodzonego wyróżnieniem. Uczniowie przygotowali się do konkursu pod opieką pani Iwony Dreger. Wśród uczniów starszych wyróżnienie otrzymał Wojciech Jęsiek z klasy 8d, który przygotowywał się pod kierownictwem pani Małgorzaty Połajdowicz. Uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w finale, który odbędzie się w Pile. Gratulujemy sukcesu!

22.10.2019

Różowy październik

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Właśnie dlatego w tym miesiącu, we wtorek odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach profilaktyki raka piersi. Zajęcia dla dziewczynek z VII klas przeprowadziły przedstawicielki Stowarzyszenia Chodzieskich Amazonek „Różowa wstążeczka”. Zaproszone Panie w precyzyjny sposób przekazały naszym uczennicom wiedzę teoretyczną związaną z profilaktyką, rozpoznaniem choroby, czy sposobem leczenia oraz wiedzę praktyczną poprzez zademonstrowanie na fantomie, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Amazonki zwróciły uwagę na konieczność wykonywania regularnych badań i na rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu chorobom.

29.10.2019

Bezcenne czytanie

24 października uczniowie klas trzecich uczestniczyli w szkolnym konkursie czytelniczym Bezcenne czytanie, zorganizowanym przez swoich wychowawców. Zadaniem dzieci było przeczytanie nieznanego wcześniej tekstu. Reprezentanci klas poradzili sobie świetnie. Różnice punktowe między uczestnikami były niewielkie. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Pietruszka z klasy 3d, drugie miejsce przyznano Mateuszowi Białczykowi z klasy 3d. Trzecie miejsce otrzymała Lena Starnowska z 3b. Wśród wyróżnionych znalazła się Tola Kidoń z klasy 3a oraz Markus Kozłowski z klasy 3b. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

30.10.2019

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

W tym roku po raz kolejny nauczyciele bibliotekarze świętowali Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, organizując spotkania czytelnicze. We wtorek 28.10.2019 r naszą szkołę odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego, którzy w ramach projektu Poczytajmy spotkali się z pierwszoklasistami, czytając wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej.

01.11.2019

Szkoła pamięta

W dniu 30.10.2019 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się wraz z opiekunem samorządu Anną Najder i pedagogiem szkolnym Magdaleną Kozińską na Cmentarz Parafialny w Chodzieży. W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” uczniowie z klas 6-8 odwiedzili i uporządkowali groby byłych nauczycieli naszej szkoły, mogiłę Powstańców Wielkopolskich oraz bezimienne i opuszczone groby dzieci. W dniach poprzedzających Święto Zmarłych do akcji przyłączyły się również pozostałe klasy, które pod opieką swoich wychowawców porządkowały groby i zapalały znicze.

04.11.2019

Tym razem w Rumunii

3 listopada grupa naszych uczniów wraz z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami języka angielskiego wyjechała do Rumunii na kolejne spotkanie, w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus plus „Stop przemocy i dyskryminacji". Po oficjalnym przywitaniu oraz pięknym przedstawieniu artystycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli z Rumunii, odbyły się warsztaty oraz szkolenie podczas których gospodarze oraz pozostali uczestnicy z Włoch, Bułgarii, Polski oraz Turcji mogli podzielić się własnymi doświadczeniami w walce przeciwko przemocy i dyskryminacji w szkołach i poza nią. Nasi uczniowie zostaną w Rumunii przez najbliższy tydzień i będą realizować program projektu oraz poznawać tradycję i kulturę krajów partnerskich.

05.11.2019

Jak udzielać pierwszej pomocy?

5 listopada klasa 6F wraz z wychowawcą gościła pana Marka Łabiszaka, ratownika medycznego. Opowiedział on o swojej pracy oraz zaprezentował zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mogli poćwiczyć resuscytację przy użyciu fantoma. W opinii uczniów zajęcia były bardzo interesujące, gdyż wzbogaciły ich wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

10.11.2019

Szkolny Dzień Zdrowia

8 listopada uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Zdrowia. W tym dniu mogli uczestniczyć w różnych prozdrowotnych imprezach. Odbyły się warsztaty Szkolny lider zdrowia kontra tytoń prowadzone przez Panią Karolinę Pieniążek z SANEPID-u, kurs udzielania pierwszej pomocy prowadzony przez pana Zbigniewa Łukawskiego oraz konkurs plastyczny pod kierunkiem pani Izabeli Kostrzewy. Na hali młodzież uczyła się zumby prowadzonej przez panią Iwonę Kasprzyk oraz sprawdzała siłę mięśni pod czujnym okiem pani Anny Jęsiek. Pod opieką pań E. Lewanowicz i Emilii Łuszczki młodzież obliczała swoje BMI, poziom hałasu mierzyła w asyście pani Doroty Rosik, a wykrywaniem składników pokarmowych zajmowała się przy pomocy pani Haliny Onderki. Nie zabrakło też czegoś pysznego - degustacji zdrowych ciast, którymi hojnie raczyła uczestników pani Ilona Kleszczyńska. Można było sprawdzić poziom znajomości języka angielskiego i zagrać w KAHOOT-a przygotowanego przez panią Amelię Matraszek. Młodzież z kółka promującego zdrowie rozdawała zielone jabłuszka – symbol dnia zdrowia oraz przepisy na zdrowe potrawy. W budynku przy ul. Staszica dzieci z klas młodszych również aktywnie włączyły się do akcji i postanowiły przebrać się za owoce i warzywa. Na lekcjach odbyły się pogadanki na temat zdrowego trybu życia, w czasie których powstały plakaty na ten temat. Dodatkowo klasy pierwsze, drugie i trzecie na swoich zajęciach przygotowywały, a następnie spożywały zdrowe śniadanie. Najmłodsi uczniowie obejrzeli wesołe przedstawienie w wykonaniu szkolnego teatru Jedyneczka pt. „O Dyziu i zdrowym odżywianiu”. Pan Wojciech Zwierzykowski zatroszczył się o muzykę rozbrzmiewającą na szkolnym korytarzu, a nad całością organizacji tego dnia czuwała pani Małgorzata Połajdowicz.

12.11.2019

Święto Niepodległości

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości Polski. Uczniowie z klasy VII A pod kierunkiem pani Iwony Kleszczyńskiej oraz pani Alicji Sarbinowskiej, słowem ,wierszem i piosenką, w formie uroczystości szkolnej upamiętnili to ważne dla wszystkich Święto. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Wojciech Zwierzykowski, a swoje indywidualne talenty wokalne i muzyczne zaprezentowali również: Emilia Krakowiak z klasy VIc oraz Wojciech Jęsiek z klasy VIII d i Radosław Grabowski z klasy VIIIc. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Dla klas 4-6 uczniowie z klasy 6c przygotowali STACJE NIEPODLEGŁOŚCI. Przedstawili, w jaki sposób Polacy walczyli o odzyskanie wolności przez długie 123 lata niewoli. Pokazali, że takie wartości, jak: WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ, PATRIOTYZM są ponadczasowe i zawsze należy je pielęgnować.

15.11.2019

Rytmicznym krokiem przez świat muzyki

W czwartek 14 listopada odbyły się w naszej szkole koncerty muzyczne w wykonaniu Duetu Perkusyjnego „Groove Masters”. Muzycy zaprezentowali na scenie brzmienie blisko czterdziestu instrumentów perkusyjnych, zapoznali uczniów z ich klasyfikacją i podziałem na grupy. Przy muzyce klasycznej, latynoamerykańskiej i marszowej dzieci miały możliwość zagrania z prowadzącymi na poznanych instrumentach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła perkusja elektroniczna i ciekawy instrument o nazwie MalletKat Midi Controller, który może naśladować wibrafon, ksylofon, marimbę i różne brzmienia syntetyczne. Na koncertach można było usłyszeć znane utwory tj. „Taniec z szablami”, „Księga dżungli”, czy „Marsz Torreadora”. Kontakt z żywą muzyką zawsze robi niezwykłe wrażenie na naszych uczniach. Tak było również tym razem.

19.11.2019

Konkurs SKO rozstrzygnięty

W październiku, nazywanym również „miesiącem oszczędzania”, odbył się konkurs plastyczno-techniczny na najładniejszą „Ekologiczną skarbonkę SKO”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i włożyły bardzo dużo pracy w wykonanie swoich skarbonek. Wśród klas pierwszych dyplomy i nagrody zdobyli: I miejsce: Wiktor Repliński z kl. 1d i Patryk Ślebioda z kl. 1e, II miejsce: Maja Pietruszka kl. 1c i Tymoteusz Dreger z kl. 1e, III miejsce: Maria Kaczmarek z kl. 1e i Nadia Kozińska z kl. 1e. Wyróżnienie otrzymał Oliwier Seweryn z kl. 1b. W klasach II-ich i III-ich nagrodzeni zostali: Lena Sudoł z kl. 2a oraz Lena Nalepa i Jakub Rychlik z kl. 3d. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

19.11.2019

Polska - moja Ojczyzna

W poniedziałek (18.11) odbył się etap szkolny konkursu recytatorskiego dla klas 1 “Polska – moja Ojczyzna”. Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne. Komisja konkursowa oceniała ich występ biorąc pod uwagę: dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci. Po zakończeniu występów jury przyznało: 1 miejsce Gabrieli Marciniak z klasy 1C, 2 miejsce Nadii Kozińskiej z klasy 1 E, 3 miejsce Zofii Jessa z klasy 1 A. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

20.11.2019

Mistrzostwa w piłce ręcznej

Dnia 19.11.2019 w hali sportowej naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Klas Szóstych w piłce ręcznej. Turniej rozegrano systemem pucharowym. Zgłosiło się pięć klas. Pierwsze miejsce, dopiero po dogrywce i rzutach karnych, zdobyła klasa VI C, drugie miejsce klasa VIA, trzecie miejsce klasa VIE, czwarte VID, piąte VIF. Wszystkim gratulujemy sportowej postawy i gry fair play.

21.11.2019

Lekcja historii

W dniach 19-21 listopada 2019 uczniowie klas siódmych naszej szkoły mieli niecodzienną, żywą lekcję historii. Prelegentem był pan Zbigniew Balicki, prezes Chodzieskiego Koła Sybiraków, który opowiedział uczniom o swoich losach, losach swojej rodziny, o zsyłce na Syberię i nieludzko trudnym życiu w Rosji. Opowieść była dokumentowana pokazem zdjęć pochodzących z tamtych czasów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawej relacji pana Zbigniewa.

21.11.2019

Wojewódzkie Zawody Pływackie

W dniu 20 listopada 2019 r. odbył się w Poznaniu finał Wojewódzkich Zawodów Pływackich w sztafetach pływackich. Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży zajęła 6 miejsce w kategorii chłopców rocznika 2005-2006, 10 miejsce w kategorii dziewcząt rocznika 2007-2008 oraz 16 miejsce w kategorii chłopców rocznika 2007-2008. To bardzo duży sukces uwzględniając fakt, iż zawodnicy nasi rywalizowali z zawodnikami szkół sportowych z całej Wielkopolski. Sukces indywidualny na dystansie 50m stylem dowolnym zajął Radosław Grabowski zajmując 3 miejsce. Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom naszej szkoły. Szczególne podziękowania za wsparcie i duże zaangażowanie należą się również pani Agnieszce Gembiak z Rady Rodziców szkoły.

23.11.2019

Andrzejkowa dyskoteka

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego z okazji zbliżających się Andrzejek, w dniu 21.11.2019 r. odbyła się dyskoteka szkolna dla uczniów starszej grupy wiekowej. Zabawa była wspaniała! W imieniu uczestników imprezy dziękujemy bardzo nauczycielom sprawującym opiekę nad uczniami oraz Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu dyskoteki.

26.11.2019

Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

23 listopada 2019 r. w hali sportowo - widowiskowej w Szamocinie, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dzieci i młodzieży szkolnej. Zawody rozgrywano systemem „każdy z każdym” w grach pojedynczych i podwójnych, do dwóch wygranych spotkań. W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowały Roksana Górzna i Zuzanna Koźlarek (klasa 7b). Nasze reprezentantki rozegrały bardzo zacięte mecze, okazały się niepokonane i zdobyły tytuł Mistrza Powiatu oraz awans do finału rejonowego.
Mniej szczęścia mieli chłopcy – Mikołaj Zachciał (klasa 7b), Dorian Stencelewicz (klasa 7b) i Szymon Pakulski (klasa 8b), którzy po wyrównanej i emocjonującej grze zajęli czwarte miejsce. W Igrzyskach Dzieci SZS rocznik 2007 i młodsi wystąpiła drużyna chłopców w składzie: Kowzan Jan - klasa VI d, Przewoźniak Kacper - klasa VI e, Cichocki Antoni Klasa - VI e. Reprezentacja zajęła II miejsce i awansowała na Mistrzostwa Rejonu pilskiego. Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów.

26.11.2019

„Mój ulubiony wiersz"

26 listopada 2019 r. odbył się przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII szkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Mój ulubiony wiersz". Uczestnicy recytowali wybrany utwór poetycki. Organizatorki konkursu, panie Joanna Sałata i Emilia Binkiewicz, wyłoniły zwycięzców w dwóch kategoriach.
W klasach IV-VI I miejsce przypadło Zofii Mikołajczak z kl. Va, II- Szymonowi Głuchowi z kl. Vc, III miejsce zajął Alan Jagiełła z kl. Vf, natomiast wyróżnienie otrzymał Fabian Jerzykowski z kl. Va.
Wśród recytujących VII- i VIII-klasistów zwyciężył Dominik Felski z kl. VIIIb, II miejsce zajął Radosław Grabowski z kl. VIIIc, III - Jagoda Pisarek z kl. VIIb, a wyróżnienie przypadło Michalinie Kozioł z kl. VIIa.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy!

27.11.2019

Mistrzostwa szkoły

26 listopada w hali sportowej szkoły przy ul. Paderewskiego odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Mini Piłce Siatkowej. Uczniowie rywalizowali w zespołach trójkowych na boiskach 4.5m x 7m. Mistrzami zostali Jakub Ostrowski, Wojciech Jęsiek, Mikołaj Budzisławski i Antoni Kleczewski. II miejsce zajęli Nikola Krukowska, Aleksandra Szewczak, Julia Świergosz, III miejsce Roksana Górzna, Kinga Migdalczyk, Zuzanna Koźlarek, IV Martyna Kowalczyk, Anita Jankowska, Olga Strzępka, Szymon Pakulski. Gratulacje dla wszystkich uczestników. Medale i słodycze ufundowała Rada Rodziców.

27.11.2019

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia to niezwykłe święto obchodzone na całym świecie 25 listopada.Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się imprezy czytelnicze, także z udziałem gości-uczniów ze szkoły im.H.Cegoelskiego,którzy co miesiąc spotykają się z małymi słuchaczami. Uczniowie tym razem na wesoło powitali dzieci z klasy III D piosenką:"Jadą , jadą misie" i wspólnie z dziećmi zastanawiali sìę czy miś, to najlepszy przyjaciel dziecka.Na spotkaniu pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom historię Dnia PLuszowego Misia,uczniowie zapoznali dzieci z misiami-bohaterami literackimi znanych autorów:A.A.Milne,Cz.Janczarskiego i M.Kownackiej. Dzieci wysłuchały najciekawszych fragmentów z książek tych autorów, a następnie rozwiązywały zagadki.Każdy z uczestników miał również okazję do zaprezentowania swojego misia, który jest ich przytulanką, powiernikiem największych sekretów i najlepszym przyjacielem.Atmosfera spotkania była niezwykle miła i wesoła.

30.11.2019

Dzień Patrona

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży to uroczystość, która na stałe wpisała się do kalendarza szkolnych akademii. Co roku czcimy pamięć o Stanisławie Staszicu, przywołujemy jego ideały – odwagę w myśleniu i działaniu, troskę o dobro drugiego człowieka, wiarę w postęp i potrzebę nauki.
W tym dla nas odświętnym dniu, obejrzeliśmy program artystyczny klas: Va i Vc, utrzymany w konwencji telewizyjnego teleturnieju „Awantury o kasę”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości Stanisława Staszica oraz rywalizowali o miano mistrzów. Po programie klas piątych miało miejsce ślubowanie dzieci z klas pierwszych. Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali swój program, śpiewali piosenki, deklamowali wiersze, tańczyli udowadniając, że jest to niezwykle ważne wydarzenie w ich życiu. Uczniowie klas pierwszych otrzymali od Rady Rodziców upominki, a od Banku Spółdzielczego książeczki SKO. Pełnoprawni od dziś uczniowie chodzieskiej Jedynki z pewnością zapamiętają ten szczególny w ich życiu dzień.
Klasy starsze na swoim uroczystym apelu „przeniosły się wehikułem czasu” do epoki, w której żył Stanisław Staszic, do Oświecenia. Na tle muzyki z tamtych lat, deklamowano poezję epoki, złote myśli naszego patrona, przypomniano jego bogaty życiorys. Uczniowie wysłuchali również kilku klimatycznych, instrumentalnych utworów na gitarę, saksofon i fortepian w wykonaniu swoich kolegów. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny skłonił młodzież do refleksji, a nawet wzruszeń.
Święto Szkoły było również okazją do ogłoszenia wyników szkolnych konkursów związanych z Patronem i życiem szkoły. Tego dnia Samorząd Uczniowski sprawował uroczystą wartę w Kąciku Patrona. Tam również pojawiła się okolicznościowa dekoracja i biało-czerwony bukiet pięknych kwiatów.

01.12.2019

„Za kasztany i ..."

W dniu 28 listopada w Nadleśnictwie Podanin odbyło się podsumowanie kolejnej edycji konkursu "Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie", relacjonuje pani Iwona Dreger. Szkoły i uczestnicy, którzy włączyli się aktywnie w zbieranie nasion otrzymali cenne nagrody. Nasza szkoła zebrała łącznie 4132 kg. kasztanów i żołędzi i zajęła II miejsce w powiecie, otrzymując w nagrodę dwa projektory i laptopa. W klasyfikacji indywidualnej II miejsce zajęła uczennica klasy 1e - Jagoda Hordik, która zebrała 574 kg i w nagrodę otrzymała tablet. Pozostali uczestnicy, którzy zebrali powyżej 20 kg otrzymali drobne upominki. Wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną zbiórkę serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

03.12.2019

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. obchodzony jest corocznie 3 grudnia. Właśnie tego dnia w Chodzieskim Domu Kultury odbyła się niecodzienna uroczystość pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Razem tworzymy lepszy świat”. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Chodzieży. Licznie zgromadzeni goście zostali zaproszeni do obejrzenia bogatego programu artystycznego. Na scenie zaprezentowali się również młodzi aktorzy szkolnego Teatru Jedyneczka. Uczniowie naszej szkoły zostali ciepło przyjęci przez widzów, którym bardzo spodobało się wesołe przedstawienie o sympatycznym Dyziu. Dumne ze swoich podopiecznych Małgorzata Pranke i Bernadeta Kmiotek dziękują im za zaangażowanie i piękną, dojrzałą postawę, a rodzicom za obecność i wsparcie w działaniach na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Gratulujemy również Lenie Starnowskiej z klasy 3b i Natanowi Kurzyńskiemu z klasy 1a, którzy z rąk Burmistrza Miasta otrzymali nagrody za prace w konkursie plastycznym „Zrozumieć niepełnosprawność. Razem tworzymy lepszy świat”. Udział Jedynki w lokalnych obchodach Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością jest dowodem na to, że nasza szkoła upowszechnia wśród uczniów ideę tolerancji, otwartości i szacunku.

04.12.2019

Pomagamy!

W naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla psów i kotów ze schroniska „Cywil” w Rybowie. Cała akcja została zainicjowana przez klasę Vc wspólnie z wychowawczynią, panią Emilią Binkiewicz. Do zbiórki włączyła się cała społeczność uczniowska. Wspólnymi siłami udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów suchej oraz mokrej karmy. 4 grudnia uczniowie przekazali dary opiekunom ze schroniska, którzy z wspólnie z „Lalą” opowiedzieli o losie bezdomnych zwierząt. Wszystkim darczyńcom dziękujemy!

05.12.2019

Mistrzostwa w piłce ręcznej

4 grudnia 2019 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce ręcznej, informuje pan Sławomir Kosowski, w których uczestniczyło 34 naszych uczniów z klas siódmych i ósmych. Do rywalizacji o miano najlepszych „szczypiornistów” przystąpiły 4 drużyny. W rundzie finałowej, decydującej o zdobyciu tytułu Mistrza Szkoły, spotkały się reprezentacje klasy 8b i 7b. Po zaciętym meczu, zwycięstwo odniosła reprezentacja klasy 8b, drugie miejsce zajął zespół z klasy 7b, trzecie miejsce przypadło drużynie z klasy 8c. W zwycięskiej drużynie wystąpili: Filip Kaczanowski, Jakub Michalak, Dominik Dziekan, Wiktor Pawłowski, Maciej Maj, Igor Pawlaczyk, Dominik Felski, Patryk Kujawa. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

05.12.2019

Profilaktyka jest ważna

Dnia 5 grudnia w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu ,,Profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych". Z inicjatywy p. Mai Mikołajczak uczniowie klas 4-5 spotkali się z psychologiem i certyfikowanym terapeutą uzależnień, kierownikiem Miejskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, panią Romaną Otto.W czasie pogadanki uczniowie zapoznali się z rodzajami uzależnień psychoaktywnych i behawioralnych. Największe zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudził mechanizm powstawania uzależnień od gier i telefonów komórkowych. Poza podbudową teoretyczną, uczniowie poznali praktyczne sposoby radzenia sobie z chęcią częstego korzystania z urządzeń multimedialnych oraz stron internetowych. Otrzymali także, od pani psychoterapeutki, odpowiedzi na swoje pytania, które z pewnością pozwolą dokonywać im racjonalnych wyborów i zachęcą do prowadzenia zdrowego stylu życia.

05.12.2019

Odwiedziny w przedszkolu

W dniu dzisiejszym dzieci z klasy 1c odwiedziły starszaków z Niepublicznego Przedszkola nr 2 im. Szewczyka Dratewki w Chodzieży. Uczniowie pokazali swoim młodszym kolegom tornistry, książki i przybory szkolne. Wspólnie zaśpiewaliśmy świąteczne piosenki. Wśród pierwszaków znaleźli się absolwenci przedszkola, którzy wspominali jak to było, kiedy byli przedszkolakami. Spo­tka­nie dzieci z obu pla­có­wek roz­po­częło cykl zajęć, które będą słu­żyły inte­gra­cji i adaptacji ze szkołą.

09.12.2019

I Ty możesz zostać św. Mikołajem!

W listopadzie br. Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę maskotek w ramach akcji charytatywnej „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!”. W Mikołajki przedstawiciele SU oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się pod opieką p. Angeliki Strzałkowskiej, p. Anny Najder i p. Magdaleny Kozińskiej do Szpitala Powiatowego w Chodzieży. Zebrane pluszaki zostały przekazane małym pacjentom szpitala oraz dzieciom badanym w Centralnym Laboratorium Medycznym. W imieniu SU serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pielęgniarki oddziałowej p. Barbary Wiśniewskiej za oprowadzenie nas po Oddziale Dziecięcym i p. Małgorzacie Grzesiak-Walczak za zorganizowanie naszej wizyty w szpitalu.

10.12.2019

Lekcja w trójwymiarze

W poniedziałek 9 grudnia klasy szóste naszej szkoły uczestniczyły w niezwykłym pokazie zatytułowanym "Dream to fly". Mobilne planetarium było miejscem, w którym uczniowie przeżyli ciekawą przygodę z nauką oraz historią. Oglądana przez widzów trójwymiarowa przestrzeń, dostarczyła wielu niesamowitych wrażeń. Szybowanie balonem, sterowcem i samolotem, a nawet lot w Kosmos to przygoda, jaką dziś przeżyli uczniowie uczestniczący w seansie kina sferycznego. Nauka może być ciekawa i fascynująca - potwierdzali uczestnicy niecodziennej lekcji.

13.12.2019

Stop przemocy!

12 grudnia uczniowie klas Vc i Va spotkali się z paniami policjantkami: st.asp. Martą Migdalczyk i sierż. szt. Beatą Składanowską z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat przemocy i agresji w środowisku szkolnym.
Piątoklasiści dowiedzieli się, czym jest przemoc, hejt i cyberprzemoc, wysłuchali, jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.
Było to bardzo ważne i pouczające spotkanie. Uczniowie uświadomili sobie, że przemoc i agresja to negatywne zachowania i należy im przeciwdziałać.

16.12.2019

Turniej Mikołajkowy

W zeszłym tygodniu odbył się Turniej Mikołajkowy w 4 ognie dla klas 2 i 3. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podeszły do rywalizacji. W klasyfikacji klas trzecich I miejsce zajęła klasa 3b, II - 3d, III - 3c, IV - 3a, natomiast w klasach drugich I miejsce należało do klasy 2c , II - 2a, III - 2b i IV - 2d. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.

16.12.2019

Mali przedsiębiorcy

14 grudnia odbyły się drugie zajęcia z projektu SPiNKA „Mały przedsiębiorca” . Tym razem uczniowie mogli posłuchać o historii Chodzieży oraz jej przedsiębiorczych mieszkańcach, których przybliżył Pan Dariusz Sałata. Później grupy musiały ułożyć biznesplan oraz zrobić zdjęcie z hasłem reklamowym własnej firmy. Mamy nadzieję, że wszechstronne zadania obudzą w naszych uczniach nieznane im pokłady kreatywności.

18.12.2019

Mistrzowie klawiatury

W miesiącu grudniu odbył się konkurs informatyczny dla klas IV i V „Mistrz klawiatury”. Zadanie konkursowe polegało na jak najszybszym i jednocześnie bezbłędnym przepisaniu tekstu. Rywalizacja była zacięta i trzeba przyznać, że wszyscy osiągnęli sukces, jednak wśród uczestników byli uczniowie, którzy okazali się prawdziwymi mistrzami w tej dziedzinie. I miejsce zajęła Aleksandra Lisiewicz z klasy IVa, II miejsce – Krzysztof Szymaniak IVa, III miejsce zajęła Rita Grzesiak – Walczak z klasy Vd. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesu!

20.12.2019

W oczekiwaniu na Święta

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w szkole odbyło się wiele imprez i podjęto szereg inicjatyw. Wzięliśmy udział w wydarzeniu „Idą Święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”, a także przyłączyliśmy się do akcji Ministra Edukacji Narodowej „Razem na Święta”, organizując własną pod nazwą „Świąteczna paczka”.
W okresie radosnego oczekiwania na te święta, uczniowie pod opieką swoich wychowawców przygotowali klasowe wigilie. Dopełnieniem tych wydarzeń były występy artystyczne o tematyce świątecznej w wykonaniu uczniów 3a i 3b oraz klas starszych – Hani, Nikodema, Klary, Emilii, Kingi, Janka, Radka, Wojtka, Zosi i Roksany, za co serdecznie im dziękujemy. Rozbrzmiewające zewsząd kolędy wprowadziły wszystkich w ostatnich dniach w prawdziwie bożonarodzeniowy nastrój.

11.01.2020

Pasowanie na czytelnika

W dniach 8 i 9 stycznia uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Podczas pasowania na czytelnika pierwszaki przyrzekały, że będą szanować książki, a także korzystać z ich rad i mądrości. Życzymy młodym czytelnikom wielu miłych chwil spędzonych z książką.

21.01.2020

Zawody pływackie

17 stycznia 2020 r. na pływalni Delfin w Chodzieży odbyły się Zawody Pływackie z Okazji 75 - Rocznicy Wyzwolenia Miasta. W zawodach startowali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do rywalizacji również przystąpiła nasza szkoła, której uczniowie bardzo dobrze się zaprezentowali zdobywając znaczną ilość miejsc indywidualnych na podium oraz punktowanych. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów w rywalizację, SP 1 w Chodzieży w klasyfikacji generalnej zajęła I miejsce zdobywając 338 punktów.
Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!

22.01.2020

O szkodliwości palenia

W dniu 15 stycznia 2020 r. odbyło się spotkanie klas VIII z pracownikiem ds. Oświaty Zdrowia PSSE w Chodzieży, podczas którego omówiono szkodliwe działanie wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów, których stosowanie stało się w ostatnim okresie niebezpiecznym zjawiskiem także wśród osób młodych. Prowadząca przybliżyła uczniom konsekwencje psychicznego i fizycznego uzależnienia od papierosów, podkreślając, że osoby młode są bardziej narażone na objawy uzależnienia ze strony układu nerwowego, oddechowego. Nałóg powoduje też zaburzenia w układzie hormonalnym. Spotkanie to było pierwszym z cyklu działań profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży.

22.01.2020

Bezpieczne ferie

16 i 20 stycznia w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi w naszej szkole odbyły się pogadanki edukacyjne z profilaktykiem społecznym Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. Tematem spotkań było przedstawienie podstawowych zasad zachowania w czasie wypoczynku zimowego. Prowadząca apelowała o rozwagę podczas zabaw na śniegu, lodzie czy wyciągach narciarskich. Dodatkowo omówiono kwestię zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w domu w czasie nieobecności osób dorosłych. Uczniów poproszono o ograniczone zaufanie do osób nieznajomych i niewchodzenie z nimi w bliższe relacje. Uczestniczącym w spotkaniu, po raz kolejny przypomniano o konsekwencjach wynikających z zachowań ryzykownych i prezentowanych nieprawidłowych postaw w miejscach publicznych.

23.01.2020

Podwójna rocznica

W środę 22 stycznia Chodzież obchodziła 75. rocznicę wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej oraz 100. rocznicę powrotu w granice niepodległej Polski, dlatego nasza szkoła reprezentowana przez pana dyrektora Tomasza Jagodzińskiego z delegacją samorządu uczniowskiego, pocztem sztandarowym oraz uczniami klas 6-8 wraz z opiekunami uczestniczyła w uroczystym apelu pod Pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Udział w uroczystości był dla uczniów wspaniałą lekcją historii.

24.01.2020

22 stycznia br. odbyły się pogadanki profilaktyczne dla rodziców uczniów naszej szkoły. O regulacjach prawnych dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich dowiedzieli się rodzice podczas spotkania z profilaktykiem społecznym Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. W trakcie wystąpienia prowadząca omówiła zagrożenia czyhające na młodzież oraz podkreśliła znaczenie wczesnego rozpoznania problemów i podjęcia działań pomocowych. Nadkomisarz E. Żulewska przybliżyła rodzicom pojęcie osoby małoletniej, nieletniej, demoralizacji oraz czynu karalnego. Nawiązała w czasie rozmowy do kampanii MSWiA „Narkotyki, dopalacze, zabijają”, w ramach której realizowane są spotkania profilaktyczne dla dzieci i kadry pedagogicznej w celu podnoszenia świadomości w zakresie zagrożeń związanych z sięganiem po różnego rodzaju używki. Na drugiej zaproponowanej rodzicom prelekcji omówiono problem fonoholizmu. Fachowe rady przekazała zebranym pani psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chodzieży. Obecni na spotkaniu rodzice dowiedzieli się o zagrożeniach wynikających z nadmiernego korzystania z komputera i telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież. Zajęcia na temat omawianych uzależnień uświadomiły słuchaczom, że skala tego zjawiska jest ogromna i należy zadbać o wczesną profilaktykę tego problemu.

24.01.2020

Konkurs plastyczno - językowy

W piątek przed feriami odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Szkolnym Konkursie Plastyczno – Językowym dla klas 4-5 na najpiękniejszą kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi w języku niemieckim. Finalistami konkursu zostali: I miejsce – Alan Jagiełła (kl. 5f), II miejsce – Natalia Wysz (kl. 5d), III miejsce – Maria Walkowiak (kl. 5a). Wyróżnienie otrzymała Zofia Mikołajczak (kl. 5a). Organizatorzy konkursu, p. Agnieszka Kaczmarowska i p. Anna Najder, gratulują wszystkim uczniom sukcesu i dziękują Radzie Rodziców za ufundowanie nagród rzeczowych.

24.01.2020

"Świat książek" w wykonaniu klasy 2a i 2b

24 stycznia z okazji Pasowania pierwszoklasistów na czytelników odbył się apel "Świat książek", który przygotowała klasa 2b i 2c. Mali artyści zorganizowali dla koleżanek i kolegów minikonkurs znajomości bohaterów książek, pokaz mody bajkowych postaci, spotkanie z Andersenem oraz Królową książek, która skierowała do dzieci prośby o poszanowanie lektur. Drugoklasiści zaśpiewali również bajkowe piosenki, a na koniec zaprosili wszystkich do częstych wizyt w szkolnej bibliotece. Apel był również okazją do ogłoszenia wyników konkursu dla klas 1-3 "Najpiękniejsza laurka dla Babci i Dziadka". Najciekawsze prace wykonali: Matylda Sznajdrowicz i Łucja Sznajdrowicz z klasy 1d, Wiktor Repliński z klasy 1d i Maja Burzyńska z klasy 1e. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział.

10.02.2020

Ferie w szkole?

Ferie w szkole? Tak! W drugim tygodniu przerwy zimowej, dla dzieci z naszej szkoły,w ramach team buildingu, odbyły się ciekawe gry i zabawy tematyczne, które poprowadziła pani Emilia Binkiewicz. Uczestnicy zajęć rozwijali swoją kreatywność, umiejętność współdziałania w grupie, spostrzegawczość i wyobraźnię. Były gry z zapałkami, puzzlami, kostkami do gry i zabawne kalambury. Oj, działo się!

13.02.2020

Jaki to wiersz?

W dniu 12 lutego 2020 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs dla dzieci Jaki to wiersz? Celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów, popularyzacja literatury dziecięcej oraz dostarczanie oglądającym doznań estetycznych i emocjonalnych. Organizatorem konkursu była młodzież ze szkoły Hipolita pod kierunkiem pani Beaty Felcyn, która wraz z młodzieżą realizuje projekt :„Poczytajmy”. W konkursie wzięły udział klasy trzecie, a kibicowała swoim kolegom i koleżankom klasa I A wraz z nauczycielem panią Sabiną Bochenek-Majko.
Uczennice klasy II Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych prezentowały wiersze: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Agnieszki Frączek, Stanisława Jachowicza, H. Ożogowskiej, S.Szuchowej. Były również piosenki: „Kolorowy wiatr z filmu „Pocahontas” i „I feel good” z filmu Garfield w wykonaniu uczennic klasy I Technikum: Martyny i Zuzanny. Jury w składzie: Barbara Barwicka, Dorota Matusiak i Beata Felcyn wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajęła klasa III B, II miejsce klasa III D, III miejsce klasa III C, IV miejsce klasa III A. Gratulujemy zwycięzcom!

14.02.2020

Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym tygodniu w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu organizowanego corocznie w miesiącu lutym, nauczycielki informatyki: Marzena Sałek - Jęchorek i Emilia Łuszczki zorganizowały spotkania dla uczniów klas I - V z podziałem na grupy wiekowe, których tematem było Bezpieczeństwo w sieci, a dla uczniów klas VI - VIII przygotowały prelekcję wygłoszoną przez szkolny radiowęzeł. Uczestnictwo przedstawicieli klas w krótkim konkursie przeprowadzonym w trakcie spotkań potwierdza u uczniów znajomość zasad bezpiecznego korzystania z internetu w teorii, a zatem można mieć tylko nadzieję, że zdobytą wiedzę młodzi internauci wykorzystają również w praktyce.

18.02.2020

Światowy Dzień Kota

17 lutego 2020 w bibliotece przygotowano imprezę z okazji Światowego Dnia Kota. Gościem Spotkania była pani Iwona Kostrzewa-Lewińska, która opowiadała dzieciom o życiu kotów, opiece nad nimi i adopcji. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne o kotach, wysłuchali fragmentu książki: Szkolne przygody Pimpusia Sadełko. W bibliotece przygotowano wystawę książek popularnonaukowych związanych z kotami, a także opowieści , których bohaterem jest kot.

21.02.2020

Dyskoteka karnawałowa

W Tłusty Czwartek odbyła się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego szkolna dyskoteka karnawałowa. W rytmie tanecznych hitów bawili się uczniowie klas 4 - 6. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali nauczyciele, którym opiekunowie Samorządu Uczniowskiego dziękują serdecznie za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Osobne podziękowania kierujemy pod adresem Rady Rodziców za finansowe wsparcie dyskoteki.

23.02.2020

I miejsce w mistrzostwach

Drużyna chłopców znaszej szkoły 22 lutego w Szamocinie wywalczyła I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Szkół Podstawowych w kategorii Igrzyska Dzieci. Zespół przygotowany przez p. Annę Jęsiek wygrał turniej w składzie: Jakub Ostrowski, Kacper Woźniczka, Hubert Niedopytała, Maksymilian Witczuk, Michał Barański, Marcin Humerczyk, Mikołaj Talar, Leon Behrendt, Jakub Bialik. Gratulacje za postawę i ambitną walkę.

27.02.2020

Bal karnawałowy

24.02 odbył się bal karnawałowy dla klas 1-3. Księżniczki, rycerze, wróżki, policjanci, postacie z bajek… pięknie przebrane dzieci bawiły się znakomicie na sali gimnastycznej przy tanecznej muzyce. Czas upłynął błyskawicznie. Do zobaczenia na kolejnym balu już za rok!

27.02.2020

25 lutego w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs wiedzy zintegrowanej "ZUCH" organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej.
W konkursie brało udział 15 uczniów z klas I, 8 uczniów z klas II i 10 uczniów z klas III. Gratulujemy umiejętności i odwagi.

03.03.2020

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu

Dnia 29.02.2020 w Budzyniu reprezentacja chłopców naszej wygrała wszystkie spotkania i zajęła I miejsce w Mistrzostwach Powiatu SZS w piłce ręcznej - rocznik 2007 i młodsi. Tym samym awansowała na zawody rejonowe, które także odbędą się w hali sportowej w Budzyniu 14.03.2020 (sobota).
Drużyna trenowana przez p. Krzysztofa Szewczyka wystąpiła w składzie :kapitan Michał Barański, I bramkarz Hubert Nie dopytała, II br. Sambor Rochowiak, Antoni Dymek, Marcin Humerczyk, Wojtek Marciniak, Szymon Kurek, Kacper Przewoźniak, Kacper Bartczak, Kamil Latosiński, Jakub Piechocki, Antoni Kleczewski, Paweł Przybyszewski, Paweł Kasperczak. Gratulacje za sportową walkę i powodzenia na następnym turnieju.

03.03.2020

Mistrzowie Kaligrafii

Czy wiecie, że sztuka pięknego pisania czyli kaligrafia, była kiedyś przedmiotem szkolnym? 21 lutego 2020r. w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Pisania. Wzięło w nim udział 21 uczniów. Oceniano przede wszystkim estetykę pisma, ale znaczenie miała także długość przepisanego tekstu. Nie bez znaczenia była także bezbłędność pracy. I miejsce zajęła Nadia Skarbińska, II miejsce Roksana Marczyńska. Nie przyznano III miejsca, ale dwa wyróżnienia, które otrzymały: Sara Behrendt i Zofia Gaweł. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, między innymi wieczne pióra. Ciekawe, kto z Was potrafi jeszcze pięknie pisać takim narzędziem?

08.03.2020

09.03.2020

IV miejsce w Mistrzostwach Rejonu

Dnia 7 marca odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Piłce Ręcznej dziewcząt. W Budzyniu spotkało się 6 najlepszych drużyn ze starego województwa pilskiego. Nasz zespół zajął IV miejsce. Dziewczętom należą się ogromne brawa za sportową walkę, tym bardziej, że nasz zespół rekrutował najmłodszych uczestników. Gratulacje!

10.03.2020

Profilaktyka dla uczniów

W lutym w naszej szkole odbył się cykl pogadanek profilaktycznych dla starszych uczniów. Klasy VII i VIII spotkały się z profilaktykiem społecznym Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży w celu przybliżenia uczniom konsekwencji prawnych wynikających z podejmowania zachowań ryzykownych. W czasie spotkania nawiązano również do zjawiska cyberprzemocy wśród młodzieży, przypomniano zasady bezpiecznego korzystania z internetu.W ramach działań profilaktycznych odbyło się również spotkanie dla uczniów klas VII z pracownikiem do spraw Oświaty Zdrowia PSSE w Chodzieży. Kolejny raz przypomniano uczniom o szkodliwych skutkach palenia papierosów i e - papierosów.

29.05.2020

Konkurs Jan Paweł II

Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w konkursie plastycznym “Jan Paweł II - papież rodziny”. Nadesłane prace uczniów można obejrzeć w prezentacji. Ponieważ zdjęcia nie oddają w pełni pomysłowości, staranności i bogactwa treści nadesłanych prac, zachęcamy do obejrzenia wystawy w kościele pw. św. Floriana, gdzie można obejrzeć większość z wykonanych przez uczniów lapbooków. Rozwiązanie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w piątek 5 czerwca o godz. 8.00. Laureaci zostaną poinformowani o szczegółach przez e-dziennik.

11.06.2020

Rozstrzygnięcie konkursu Jan Paweł II

5 czerwca 2020 r. uczniowie klas piątych i szóstych spotkali się w szkole na rozdaniu nagród w konkursie z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. W czasie spotkania, jak relacjonuje nauczycielka religii Małgorzata Grabska – Kokosz, uczniowie obejrzeli krótkie filmy - wspomnienia o wybitnym Polaku oraz posłuchali jego słów skierowanych do młodych ludzi.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu lapbooka na temat „Jan Paweł II - papież rodziny”. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki lub broszury, w której umieszcza się informacje, zdjęcia, rysunki i cytaty. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością wykonując barwne, estetyczne prace, pełne kieszonek, kopert i zakładek zawierających cytaty, fotografie, wspomnienia, biografię, krzyżówki, puzzle, a nawet przepis na kremówki. Prace można było obejrzeć na wystawie w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Dziękujemy Radzie Rodziców oraz ks. proboszczowi I. Szypurze za ofiarowanie książek, dzięki temu każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę.
W kategorii klas szóstych I miejsce zajął Kacper Przewoźniak z kl. 6e, II miejsce - Kacper Woźniczka z kl. 6d, III miejsce zajęli Jakub Bialik z kl. 6a, Jakub Lewandowski i Jakub Wylegała z kl. 6d. Wyróżnienie otrzymała Maria Pietras z kl. 6b.
W kategorii klas piątych I miejsce zajęły Natalia Wysz z kl. 5d, Amelia Ziegenhagen z kl. 5c oraz Jakub Piechowiak z kl. Va. II miejsce zajął Alan Jagiełła z kl. 5f. Nagrodę za zajęcie III miejsca otrzymali Aleksandra Enke z kl. 5c oraz Hubert Ocieczek z kl. 5f. Prace uczniów klas piątych były wyjątkowo ciekawe, dlatego wyróżnienia otrzymali: Maria Żłobińska, Zofia Mikołajczak, Maria Walkowiak i Julia Klimowicz z kl. 5a; Julia Jęśko, Zuzanna Kledzik, Nina Hołubowska z kl. 5c, Martyna Stankiewicz z kl. 5d, Zofia Kleczewska i Lena Jasiczek z kl. 5e; Natalia Zabłocka, Martyna Majewska, Oliwier Wincenciak, Wojciech Skowroński i Igor Świergosz z kl.5f.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy udanych, bezpiecznych wakacji.

22.06.2020

Wyniki Kangura

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2020 został przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl w dniach 28.05 - 5.06. br. Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu otrzymali już informacje o swoich wynikach. Wszystkim uczniom, którzy zmierzyli się bardzo trudnymi zadaniami konkursowymi należą się wielkie gratulacje. Przyznano nagrody i dyplomy za wyniki bardzo dobre i wyróżniające. Nagrodzono 20 uczniów naszej szkoły. Nagrodę książkową, kartę podarunkową z Empiku i dyplom za wynik bardzo dobry otrzymują: Kucik Jakub 2a, Mendlik Nikodem 2a, Rybka Mateusz 2d. Nagrodę książkową i dyplom za wyróżniający wynik otrzymują: Kristmann Julia 2b, Machniak Wojciech 2b, Michalski Adam 2d, Kowaliński Tymon 2b, Woźniczka Jan 3d, Starnowska Lena 3b, Walkowiak Joanna 3b, Bugaj Szymon 3a, Behrend Sara 4a, Walkowiak Maria 5a, Kowzan Jan 6d, Woźniczka Kacper 6d, Przybyszewski Paweł 6d, Kutnik Marta 6d, Barański Michał 6a, Burzyński Wiktor 8a, Grabowski Radosław 8c. Każdy uczeń, który zgłosił udział w konkursie otrzymuje upominek – układankę logiczną Tangram. Nagrody i upominki przekażą uczniom wychowawcy w bezpiecznym dla wszystkich terminie, może to być początek kolejnego roku szkolnego. Ósmoklasiści będą mogli odebrać nagrody i dyplomy wraz z Zaświadczeniami Egzaminu Zewnętrznego.

26.06.2020

Szczególne osiągnięcie

Wśród tegorocznych absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1 na szczególne wyróżnienie zasłużył Wojciech Jęsiek. Został on laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego, zdobywając, co warto podkreślić, maksymalną liczbę punktów. Opiekunem ucznia była pani Dorota Rosik.
Reprezentował szkołę także w XII Ponadpowiatowej Olimpiadzie Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski, Powiatowych Mistrzostwach w Piłce Siatkowej, Mistrzostwach Chodzieży w pływaniu.
Społeczność szkolna zapamięta go jako pianistę - swoją piękną grą Wojtek uświetniał wszystkie apele szkolne.
W pamięci nauczycieli naszej szkoły pozostanie, jako uczeń ambitny, pracowity, zaangażowany w pracę społeczności szkolnej.
Życzymy Wojtkowi rozwoju swoich talentów, sukcesów na miarę możliwości i wytrwałości w dążeniu do ich realizacji.

26.06.2020

Wyróżnieni absolwenci

W tym roku szkolnym wśród wyróżnionych absolwentów znaleźli się z klasy 8a: Wiktor Burzyński - Srebrna Odznaka dla Najlepszego, nagroda Burmistrza Miasta Chodzieży, z klasy 8b: Agata Białczyk - Złota Odznaka dla Najlepszego, wpis do Złotej Księgi Szkoły i Dominik Felski - Złota Odznaka dla Najlepszego, nagroda Burmistrza Miasta Chodzieży, wpis do Złotej Księgi Szkoły, z klasy 8c: Radosław Grabowski - Złota Odznaka dla Najlepszego, wpis do Złotej Księgi Szkoły, nagroda Burmistrza Miasta Chodzieży, Amelia Bedołek - Złota Odznaka dla Najlepszego, wpis do Złotej Księgi Szkoły, Jan Białkowski - Srebrna Odznaka dla Najlepszego, Olga Nowak - Srebrna Odznaka dla Najlepszego, Wiktoria Janicka - Srebrna Odznaka dla Najlepszego, Kamil Pietras - Srebrna Odznaka dla Najlepszego za osiągnięcia sportowe, z klasy 8d: Mikołaj Biszof - Złota Odznaka dla Najlepszego, wpis do Złotej Księgi Szkoły, Wojciech Jęsiek - Złota Odznaka dla Najlepszego, wpis do Złotej Księgi Szkoły, nagroda Burmistrza Miasta Chodzieży, Anna Gmitrowicz - Srebrna Odznaka dla Najlepszego. Wszystkim wyróżnionym absolwentom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

26.06.2020