Erasmus Plus


Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

Konferencja otwierająca w Turcji

W dniach 11-17 listopada nauczyciele - Weronika Dutkiewicz, Oskar Nojszewski oraz Anna Zawadzka, reprezentowali szkołę podczas konferencji otwierającej międzynarodowy program „Stop przemocy i dyskryminacji” w ramach projektu Erasmus plus. W spotkaniu, które odbyło się w Adanie w Turcji, wzięli również udział przedstawiciele Włoch, Rumunii oraz Bułgarii. Głównym celem spotkania było omówienie szczegółowych zasad współpracy międzynarodowej, przydzielenie obowiązków poszczególnym zespołom oraz ustalenie warunków mobilności w ramach projektu. Ważnym punktem wizyty było przedstawienie problemu dyskryminacji i przemocy wśród dzieci i młodzieży oraz podzielenie się sposobami i narzędziami zwalczającymi to negatywne zjawisko. Nauczyciele mieli okazję poznać turecki system edukacji jak również podzielić się własnym doświadczeniem uczestnicząc i prowadząc zajęcia w różnych szkołach w Adanie. Podczas dwuletniego projektu polscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 będą realizowali założenia projektu. Pod koniec marca 2019 wyjadą do Bułgarii, następnie odwiedzą Rumunię, aby w marcu 2020 roku gościć wszystkich partnerów w Chodzieży. Podsumowanie i zakończenie projektu odbędzie się we Włoszech.

Relacja z pobytu w Turcji

W grudniu 2018 r. nauczyciele z naszej szkoły, w ramach programu Erasmus plus zaprezentowali film dla społeczności szkolnej „Turcja jakiej nie znamy”. Wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć Turcję z innej strony niż tej, którą znają z wakacji w kurorcie. Nauczyciele biorący udział w programie opowiedzieli o kulturze i tureckiej gościnności, o dzieciach i szkołach w Turcji. Poruszyli również temat tolerancji. Zachęcono uczniów do udziału w darmowym projekcie, który jest niezwykłym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. Na początku stycznia odbyła się rekrutacja do pierwszego wyjazdu do Bułgarii, który odbędzie się już w marcu. Gratulujemy wybranej siódemce, a wszystkim dziękujemy za ogrom pracy, który włożyli w prezentacje.

Rekrutacja uczniów do programu

W styczniu odbyła się rekrutacja uczniów do programu Erasmus plus. Komisja rekrutacyjna ds. Erasmus wyłoniła 7 uczniów, którzy pod koniec marca odwiedzą Bułgarię. Całkowity koszt wyjazdu jest bezpłatny i międzynarodową przygodę z programem Erasmus plus rozpoczną: Marta, Maria, Anastazja, Anna, Julia, Jan i Wojciech. Dziękujemy uczestnikom, którzy wzięli udział w rekrutacji. Jesteśmy z Was bardzo dumni i jest nam przykro, że nie możemy zabrać wszystkich chętnych. Na szczęście czekają nas jeszcze dwa wyjazdy!

Relacja z pobytu w Rumunii

W niedzielę 10 listopada nasi uczniowie Olga Strzępka, Amelia Kijowska, Michalina Kozioł, Kacper Pieczul i Radosław Grabowski wraz z dyrektorem szkoły Tomaszem Jagodzińskim oraz nauczycielami języka angielskiego, Pawłem Idczakiem oraz Oskarem Nojszewski wrócili z tygodniowego pobytu w Rumunii w ramach projektu Erasmus plus "Stop przemocy i dyskryminacji." W ciągu minionego tygodnia uczniowie realizowali główne założenia projektu i uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach oraz wykładach dotyczących sposobów zapobiegania oraz radzenia sobie z ogólnie pojmowaną przemocą i dyskryminacją. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim. Ponadto gospodarze z Rumunii w ciekawy sposób zapoznali nas ze swoją kulturą i tradycjami. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w tradycyjnym rumuńskim tańcu oraz gotowaniu tradycyjnych potraw w czasie zajęć kulinarnych przygotowanych przez rodziny naszych partnerów. Dodatkową atrakcją były wycieczki do zamku Draculi w Bran oraz Bukaresztu i Sinaya. Uczestnicy wyjazdu zgodnie przyznają, że pobyt w Rumunii był niezwykłą przygodą, która zbyt szybko się skończyła. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wspaniałej gościnności naszych rumuńskich przyjaciół i już cieszymy się na kolejne spotkanie w międzynarodowym gronie w naszym kraju w marcu przyszłego roku.
On November, 10th our students, headmaster and two English teachers came back from Romania where they took part in the Erasmus plus project "Stop Violence and discrimination." In the past week they were involved in lots of interesting workshops and lectures focused on different ways of dealing with various types of violence, prejudice and discrimination. Students could express their opinions, work in international groups and come up with proper solutions. Apart from that, our host students prepared a beautiful presentation of the Romanian traditional dance and offered our group a chance to prepare traditional Romanian dishes with the help of Romanian families. We were also delighted to go on cultural excursions to the Dracula castle in Bran or the cities of Bucharest and Sinaya. All members of the Polish team agree that the trip to Romania was an adventure that ended too fast. We are going to miss our friends from Romania, Bulgaria, Turkey and Italy and we would like to say congratulations to the Romanian team for their great effort! We are forever grateful for your hospitality and warm hearts.

Warsztaty online

W dniu 23 marca nasi uczniowie i nauczyciele rozpoczęli 3-dniowe warsztaty w ramach projektu Erasmus plus. Polska jest gospodarzem i organizatorem części projektu, który realizowany jest online. Mimo tego, nasi uczniowie zaangażowali się w pełni. Warsztaty „Say no to bullying” poruszają istotny problem, który pojawia się w każdym kraju. Podzielimy się z Wami relacją tuż po ich zakończeniu. Sami jesteśmy ciekawi doświadczeń młodzieży w tym temacie.

Relacja z warsztatów online

W dniach 29 - 31 marca uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży zorganizowali warsztaty online dla gości z Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Włoch biorących udział we wspólnym projekcie Erasmus plus "Stop przemocy i dyskryminacji." Było to już czwarte spotkanie w tym gronie, wcześniej warsztaty odbyły się w Turcji, Bułgarii i Rumunii. Tym razem jako gospodarze, uczniowie i nauczyciele chodzieskiej "jedynki" poprowadzili ciekawe zajęcia teoretyczno-praktyczne o tematyce związanej z przeciwdziałaniem różnych form przemocy i prześladowania. Ze względu na czas pandemii, zajęcia odbyły się zdalnie, jednak dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, wszyscy uczestniczy mogli wymienić się doświadczeniami, wyposażyć się w niezbędną wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnymi konsekwencjami prześladowań o różnym charakterze oraz poznać skuteczne techniki przeciwdziałania agresywnym postawom. Warsztaty odbywały się w języku angielskim, cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły przed monitorami wielu uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich. Wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim uczestnikom i partnerom projektu za wspólny wysiłek, który po raz kolejny pomógł nam skutecznie walczyć z przemocą i dyskryminacją. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i dalszą współpracę. Za organizację warsztatów odpowiedzialni byli nauczyciele Sp1 Paweł Idczak, Oskar Nojszewski oraz Anna Zawadzka. Za swoje zaangażowanie i udział w projekcie dziękujemy uczniom Zuzannie Koźlarek z klasy 7b, Michalinie Kozioł, Oldze Strzępce, Natalii Majewskiej z klasy 8c, Anicie Jankowskiej oraz Agnieszce Berczyńskiej z klasy 8a, Klarze Kardacz z klasy 7 e oraz Pawłowi Przybyszewskiemu i Jakubowi Wylegała z klasy 7d.

Pozdrowienia z Sycylii

Grupa naszych uczniów i nauczycieli pozdrawia wszystkich ze słonecznej Sycylii, gdzie wspólnie z przyjaciółmi z Rumunii, Bułgarii i Włoch rozpoczęli ostatnie już warsztaty w ramach projektu „Stop przemocy i dyskryminacji” programu Erasmus! (nr projektu 2018-1-IT02-KA229-048384_2). Ciąg dalszy relacji nastąpi…

Zakończenie projektu

We wtorek 6.07 na pięknej Sycylii zakończył się projekt Erasmus plus "Stop przemocy i dyskryminacji" (2018-1-IT02-KA229-048384_2 ), który uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 realizowali wspólnie z partnerami z Włoch, Bułgarii, Rumunii i Turcji przez ostatnie 3 lata. Możliwość nawiązania współpracy międzynarodowej w ramach której uczniowie i nauczyciele SP1 wymieniali się doświadczeniami i narzędziami do walki pzeciwko przemocy i dyskryminacji w szkole i życiu codziennym zaowocowała ogromnym doświadczeniem oraz wiedzą. Był to niesamowity czas, który zwieńczono wieloma pięknymi wspomnieniami i przyjaźniami, które z pewnością przetrwają. Projekt "Stop przemocy i dyskryminacji" uważamy za zamknięty, mamy nadzieję, że kolejny wkrótce przed nami...
Opiekunowie projektu Paweł Idczak, Oskar Nojszewski, Weronika Dutkiewicz i Anna Zawadzka bardzo dziękują wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział i zaangażowanie w tej pięknej przygodzie.

Więcej informacji na tablicy - kliknij
Więcej informacji na tablicy - kliknij