Laboratoria Przyszłości


O programie Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Wsparcie finansowe pozwoliło szkole zakupić wyposażenie techniczne potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia programistycznego i projektowego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, jak również stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, ucząc jednocześnie dzieci i młodzież pracy zespołowej.

Nasz udział w programie Laboratoria Przyszłości

W ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała:
wyposażenie pracowni technicznej, w skład której wchodzą: stoły warsztatowe dla uczniów i nauczyciela wyposażone w nadstawki do powieszenia narzędzi do pracy, imadła ślusarskie z kowadłem przytwierdzane do stołów, taborety obrotowe dla uczniów i nauczyciela przystosowane do stołów warsztatowych, metalowe szafy z zestawami narzędzi dla ucznia oraz nauczyciela, pojemniki na wkręty, bity, gwoździe, śruby z dodatkowymi haczykami, osobny stół do sprzętu pracowni technicznej – piły ramowej do drewna i metalu, wyrzynarki stołowej do drewna, wiertarko - wkrętarek akumulatorowych z zestawami wierteł do drewna i metalu. Do pracowni trafił również miernik uniwersalny, papiery ścierne, farby do drewna i metalu, lutownice, bezprzewodowe pistolety do kleju wraz z wkładami, nożyce do blach, ręczne piłki do drewna, zestawy pędzli, w tym instrukcje BHP i apteczka, kleje, fartuchy wraz z goglami ochronnymi, wypalarki do drewna, tablica suchościerna, monitor interaktywny z zestawem tablic i pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć technicznych z wykorzystaniem technologii komputerowej.
Wyposażenie pracowni informatycznej: drukarki 3D, laptopy, gogle wirtualnej rzeczywistości wraz z 5 – letnimi licencjami, roboty Photon z dedykowanym urządzeniem Magic Dongle, zestawy długopisów 3D, szafki/stoły do drukarek 3D oraz przechowywania zestawów filamentów do drukarek i długopisów 3D, zestawy BeCreo z mikrokontrolerami.
Dodatkowy sprzęt i materiały otrzymane w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości to: oprogramowanie do edycji zdjęć i filmów, oświetlenie do projekcji filmów, czy robienia zdjęć, aparaty fotograficzne, kamera, statywy do aparatu i kamery, gimbal, moduł Pogoda i klimat, mikrofon kierunkowy, mikroport.
Co zyskają uczniowie?
Opisane wyposażenie pracowni technicznej pozwoli na realizację zajęć lekcyjnych techniki i nie tylko w nowym wymiarze i standardzie. Nowo powstała pracownia techniczna da uczniom możliwość podejmowania na zajęciach działań również o charakterze praktycznym, zwiększając kreatywne myślenie, czy pobudzając inwencję twórczą oraz znacząco wpłynie na rozwijanie kompetencji przyszłości naszych uczniów.
Począwszy od roku szkolnego 2022/23 uczniowie na lekcjach informatyki będą poszerzać wiedzę i umiejętności z zakresu modelowania i wydruku 3D. Wzbogacając naszą pracownię o nowe roboty, czy mikrokontrolery założyliśmy sobie, że uczestnicy zajęć będą programować z wykorzystaniem innych, nieznanych im narzędzi, czy czujników. Dzięki takiemu podejściu do nauki programowania, zajęcia dla uczniów będą dużo ciekawsze, wzbogacą ich w nowe, przyszłościowe kompetencje. Nie zabraknie w szkole również zajęć z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości, gdyż ClassVR to przełomowa i wielokrotnie nagradzana technologia VR zaprojektowana, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez uczniów w każdym wieku. Dodatkowo zakupiony sprzęt w postaci oświetlenia do projekcji filmów, kamery, aparatów, gimbala, statywów, oprogramowania do montażu pozwoli uczniom na zgłębianie tajników pracy reżysera filmowego. Zakup modułu Pogoda i klimat pozwoli z kolei uczniom na poznanie przyrządów służących do pomiaru składników pogody, a nawet samodzielnego budowania klasowej stacji meteorologicznej. Podczas pracy z modułem będą mogli prowadzić obserwacje składników pogody, a następnie konfrontować z rzeczywistymi danymi pogodowymi z okolicy. Liczymy na to, że poznają także niebezpieczne zjawiska pogodowe i podyskutują o tym, w jaki sposób mogą one wpłynąć na ludzi. Mamy nadzieję, że również wypracują rozwiązania zmniejszające negatywny wpływ poznanych zjawisk i ocenią skuteczność swoich pomysłów.

21.09.2022

Realizacja programu

06.10.2022

12.10.2022

Code Week z robotami

W dniach 10 - 11 października uczniowie klas czwartych wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku wykorzystali do uczestnictwa w akcji roboty Photon zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłosci. Uczestnicy akcji instalowali oprogramowanie do osbługi robotów, a także programowali je. 

09.11.2022

Zajęcia warsztatowe nauczycieli

Jak wykorzystywać roboty w edukacji wczesnoszkolnej – czyli Photon na lekcji informatyki w młodszych klasach, to był temat spotkania w dniu 8 listopada 2022 nauczycielek klas I – III. Uczestniczki spotkania uzyskały niezbędną wiedzę, a także umiejętności w zakresie obsługi robotów i oprogramowania, a także w ramach ćwiczeń programowały Photony, zakupione dla szkoły w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości.

14.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie podczas obchodów w szkole Narodowego Święta Niepodległości wykorzystali sprzęt zakupiony do programu Laboratoria Przyszłości i wykonali za pomocą długopisów 3D symbole narodowe, które z kolei posłużyły robotowi Photon do wykonania różnorodnych zadań.

23.11.2022

Kompetencje techniczne

Na lekcjach techniki używamy zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości nowoczesne i interaktywne materiały edukacyjne z serii „Laboratoria Przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne”. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat między innymi rzutowania prostokątnego z wykorzystaniem ciekawych i interaktywnych pomocy dydaktycznych.

30.11.2022

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
06.12.2022

Laureaci konkursu

Szkoła została w grudniu 2022 laureatem konkursu CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”, w którym wzięła udział w dniach 10 - 11 października 2022 wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach realizacji programu "Laboratoria Przyszłości".

06.12.2022

Mikołajkowe wyzwanie

W miesiącu grudniu 2022 szkoła wzięła udział w konkursie "Wyzwanie mikołajkowe" organizowanym przez gupę wsparcia programu "Laboratoria Przyszłości w praktyce" oraz firmę EiSystem. Celem konkursu było opracowanie szablonu oraz wykonanie pracy za pomocą długopisu 3D w tematyce mikołajek. Koordynator programu Marzena Sałek - Jęchorek zajęła III miejsce w konkursie, zdobywając dla szkoły 3 kg filamentu.

07.12.2022

Projektujemy

07.12.2022

Mój przyjaciel Photon

Uczniowie klasy 2a na zajęciach informatycznych programowali Photony zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Sympatyczne roboty spodobały się uczniom, a zajęcia z nimi uznane zostały za szczególnie udane.

15.12.2022

Z cyklu fotografika

Przyszedł czas na naukę korzystania ze sprzętu do rejestracji obrazu i dźwięku. Na początek uczniowie uczą się robić zdjęcia aparatem fotograficznym typu lustrzanka, zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Ten uczeń chce zostać szkolnym fotografem, może to jego przyszły zawód?

19.01.2023

Jak zmienia się edukacja?

19.01.2023

Tradycyjnie i zgodnie z wymogami programu #LaboratoriaPrzyszłości zamieszczamy w mediach kolejny film z realizacji zajęć podczas których jest wykorzystywany sprzęt zakupiony w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dokumentujemy wprawdzie realizację programu, ale jednocześnie zachęcamy wszystkich do podejrzenia, czym uczniowie naszej szkoły zajmują się na zajęciach, jak dzięki programowi zmienia się edukacja.