Laboratoria Przyszłości


Rok szkolny 2023/24

29.11.2023

  

Kolejny rok w naszej szkole realizujemy program #LaboratoriaPrzyszlosci. Tym razem prezentujemy film relacjonujący po krótce modelowanie i wydruki 3D.

17.11.2023

Szkolenie gogle VR

W ramach realizacji zadań programu „Laboratoria Przyszłości” nauczyciele w dniu 16 listopada wzięli udział w szkoleniu „Pierwsze uruchomienie i obsługa gogli VR”. Podczas szkolenia zostali zapoznani ze sposobem obsługi zakupionego sprzętu, a także z platformą firmy ATCIN, służącą do komunikacji ze sprzętem, zawierającą dla gogli dedykowany materiał dydaktyczny. Nauczyciele mieli okazję przetestować działanie gogli oraz sprawdzić jakość materiałów udostępnionych na platformie w zakresie zakupionej licencji.

22.11.2023

11.04.2024

Rok szkolny 2022/23

O programie Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Wsparcie finansowe pozwoliło szkole zakupić wyposażenie techniczne potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia programistycznego i projektowego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, jak również stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, ucząc jednocześnie dzieci i młodzież pracy zespołowej.

Nasz udział w programie Laboratoria Przyszłości

W ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała:
wyposażenie pracowni technicznej, w skład której wchodzą: stoły warsztatowe dla uczniów i nauczyciela wyposażone w nadstawki do powieszenia narzędzi do pracy, imadła ślusarskie z kowadłem przytwierdzane do stołów, taborety obrotowe dla uczniów i nauczyciela przystosowane do stołów warsztatowych, metalowe szafy z zestawami narzędzi dla ucznia oraz nauczyciela, pojemniki na wkręty, bity, gwoździe, śruby z dodatkowymi haczykami, osobny stół do sprzętu pracowni technicznej – piły ramowej do drewna i metalu, wyrzynarki stołowej do drewna, wiertarko - wkrętarek akumulatorowych z zestawami wierteł do drewna i metalu. Do pracowni trafił również miernik uniwersalny, papiery ścierne, farby do drewna i metalu, lutownice, bezprzewodowe pistolety do kleju wraz z wkładami, nożyce do blach, ręczne piłki do drewna, zestawy pędzli, w tym instrukcje BHP i apteczka, kleje, fartuchy wraz z goglami ochronnymi, wypalarki do drewna, tablica suchościerna, monitor interaktywny z zestawem tablic i pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć technicznych z wykorzystaniem technologii komputerowej.
Wyposażenie pracowni informatycznej: drukarki 3D, laptopy, gogle wirtualnej rzeczywistości wraz z 5 – letnimi licencjami, roboty Photon z dedykowanym urządzeniem Magic Dongle, zestawy długopisów 3D, szafki/stoły do drukarek 3D oraz przechowywania zestawów filamentów do drukarek i długopisów 3D, zestawy BeCreo z mikrokontrolerami.
Dodatkowy sprzęt i materiały otrzymane w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości to: oprogramowanie do edycji zdjęć i filmów, oświetlenie do projekcji filmów, czy robienia zdjęć, aparaty fotograficzne, kamera, statywy do aparatu i kamery, gimbal, moduł Pogoda i klimat, mikrofon kierunkowy, mikroport.
Co zyskają uczniowie?
Opisane wyposażenie pracowni technicznej pozwoli na realizację zajęć lekcyjnych techniki i nie tylko w nowym wymiarze i standardzie. Nowo powstała pracownia techniczna da uczniom możliwość podejmowania na zajęciach działań również o charakterze praktycznym, zwiększając kreatywne myślenie, czy pobudzając inwencję twórczą oraz znacząco wpłynie na rozwijanie kompetencji przyszłości naszych uczniów.
Począwszy od roku szkolnego 2022/23 uczniowie na lekcjach informatyki będą poszerzać wiedzę i umiejętności z zakresu modelowania i wydruku 3D. Wzbogacając naszą pracownię o nowe roboty, czy mikrokontrolery założyliśmy sobie, że uczestnicy zajęć będą programować z wykorzystaniem innych, nieznanych im narzędzi, czy czujników. Dzięki takiemu podejściu do nauki programowania, zajęcia dla uczniów będą dużo ciekawsze, wzbogacą ich w nowe, przyszłościowe kompetencje. Nie zabraknie w szkole również zajęć z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości, gdyż ClassVR to przełomowa i wielokrotnie nagradzana technologia VR zaprojektowana, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez uczniów w każdym wieku. Dodatkowo zakupiony sprzęt w postaci oświetlenia do projekcji filmów, kamery, aparatów, gimbala, statywów, oprogramowania do montażu pozwoli uczniom na zgłębianie tajników pracy reżysera filmowego. Zakup modułu Pogoda i klimat pozwoli z kolei uczniom na poznanie przyrządów służących do pomiaru składników pogody, a nawet samodzielnego budowania klasowej stacji meteorologicznej. Podczas pracy z modułem będą mogli prowadzić obserwacje składników pogody, a następnie konfrontować z rzeczywistymi danymi pogodowymi z okolicy. Liczymy na to, że poznają także niebezpieczne zjawiska pogodowe i podyskutują o tym, w jaki sposób mogą one wpłynąć na ludzi. Mamy nadzieję, że również wypracują rozwiązania zmniejszające negatywny wpływ poznanych zjawisk i ocenią skuteczność swoich pomysłów.

21.09.2022

Realizacja programu

06.10.2022

12.10.2022

Code Week z robotami

W dniach 10 - 11 października uczniowie klas czwartych wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku wykorzystali do uczestnictwa w akcji roboty Photon zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłosci. Uczestnicy akcji instalowali oprogramowanie do osbługi robotów, a także programowali je. 

09.11.2022

Zajęcia warsztatowe nauczycieli

Jak wykorzystywać roboty w edukacji wczesnoszkolnej – czyli Photon na lekcji informatyki w młodszych klasach, to był temat spotkania w dniu 8 listopada 2022 nauczycielek klas I – III. Uczestniczki spotkania uzyskały niezbędną wiedzę, a także umiejętności w zakresie obsługi robotów i oprogramowania, a także w ramach ćwiczeń programowały Photony, zakupione dla szkoły w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości.

14.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie podczas obchodów w szkole Narodowego Święta Niepodległości wykorzystali sprzęt zakupiony do programu Laboratoria Przyszłości i wykonali za pomocą długopisów 3D symbole narodowe, które z kolei posłużyły robotowi Photon do wykonania różnorodnych zadań.

23.11.2022

Kompetencje techniczne

Na lekcjach techniki używamy zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości nowoczesne i interaktywne materiały edukacyjne z serii „Laboratoria Przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne”. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat między innymi rzutowania prostokątnego z wykorzystaniem ciekawych i interaktywnych pomocy dydaktycznych.

30.11.2022

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
06.12.2022

Laureaci konkursu

Szkoła została w grudniu 2022 laureatem konkursu CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”, w którym wzięła udział w dniach 10 - 11 października 2022 wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach realizacji programu "Laboratoria Przyszłości".

06.12.2022

Mikołajkowe wyzwanie

W miesiącu grudniu 2022 szkoła wzięła udział w konkursie "Wyzwanie mikołajkowe" organizowanym przez grupę wsparcia programu "Laboratoria Przyszłości w praktyce" oraz firmę EiSystem. Celem konkursu było opracowanie szablonu oraz wykonanie pracy za pomocą długopisu 3D w tematyce mikołajek. Koordynator programu Marzena Sałek - Jęchorek zajęła III miejsce w konkursie, zdobywając dla szkoły 3 kg filamentu.

07.12.2022

Projektujemy

07.12.2022

Mój przyjaciel Photon

Uczniowie klasy 2a na zajęciach informatycznych programowali Photony zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Sympatyczne roboty spodobały się uczniom, a zajęcia z nimi uznane zostały za szczególnie udane.

15.12.2022

Z cyklu fotografika

Przyszedł czas na naukę korzystania ze sprzętu do rejestracji obrazu i dźwięku. Na początek uczniowie uczą się robić zdjęcia aparatem fotograficznym typu lustrzanka, zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Ten uczeń chce zostać szkolnym fotografem, może to jego przyszły zawód?

19.01.2023

Tradycyjnie i zgodnie z wymogami programu #LaboratoriaPrzyszłości zamieszczamy w mediach kolejny film z realizacji zajęć podczas których jest wykorzystywany sprzęt zakupiony w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dokumentujemy wprawdzie realizację programu, ale jednocześnie zachęcamy wszystkich do podejrzenia, czym uczniowie naszej szkoły zajmują się na zajęciach, jak dzięki programowi zmienia się edukacja.

19.01.2023

Jak zmienia się edukacja?

19.02.2023

Lekcje techniki w szkole? Tak, właśnie tam uczniowie nabywają nowych kompetencji, wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Obróbka drewna w praktyce to coś więcej niż tylko wiedza podręcznikowa, nauka wbijania gwoździ, wiercenia otworów, wkręcania wkrętów każdemu uczniowi się w przyszłości przyda. 

19.02.2023

28.03.2023

Marcowa relacja

W marcu 2023 w dalszym ciągu pracujemy podczas zajęć techniki, informatyki, matematyki wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", rozwijając pasje i zainteresowania naszych uczniów.

28.03.2023

13.04.2023

Mobilne Laboratoria Przyszłości

12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Mobilne Laboratorium Przyszłości. Edukatorzy poprowadzili zajęcia dla uczniów dotyczące wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem gogli VR oraz druku 3D, wraz z warsztatami dotyczącymi druku 3D przy użyciu długopisów. Od września w naszej szkole realizujemy program #LaboratoriaPrzyszlosci, wykorzystując sprzęt zakupiony dla szkoły w ramach programu podczas zajęć lekcyjnych. Dodatkowe zajęcia z edukatorami programu były dla uczniów nowym doświadczeniem i stanowiły źródło twórczych inspiracji. Zachęcamy do obejrzenia relacji.

13.04.2023

25.05.2023

Majowa relacja

Publikujemy kolejny film pokazujący wykorzystanie w naszej szkole sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszlosci. Jak zawsze, zachęcamy do obejrzenia!

25.05.2023

22.06.2023

Wakacyjne przestrogi

Publikujemy kolejny post dokumentujący wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszlosci. W czerwcu uczniowie m. in. poszerzali swoją wiedzę dotyczącą druku 3D, zaprzyjaźniali się z Photonami i korzystając z gimbala nagrywali fragmenty filmu o bezpieczeństwie w trakcie wakacji. Zachęcamy do obejrzenia 🎬!

22.06.2023